Pitanje za iskusne programere

fasha

Početnik
Poruka
4
Molim da mi neko odgovara Koliko je Microsoft Acces jak kao program baze podataka u smislu smestenja i ucitavanja podataka i u smislu sigurnosti baze recimo u odnosu na Dbase IV ili V. Skoro sam poceo
da koristim aplikaciju za knjigovodstvo koju sam napravio u Accesu koja za sada dobro radi medjutim ne znam kako ce ona da se ponasa kad bude imalo na vise stotina hiljada recorda.Hvala...
 
u odnosu na Dbase IV ili V
To je praistorija, nemoj ni da razmishljash o tome.

Access je dobar za "po kuci", to nije rdbms koji ce podneti veliki napor. Broj rekorda, tabela itd. imash na gomili mesta i to nije previshe restriktivno, ali ono shto tebe (verovatno) interesuje je rad u mrezhi, vishestruke konekcije na bazu, prava podrshka za transakcije i optimistic zakljuchavanje rekorda. To bash i necesh dobiti od Access-a.

Moj savet : Firebird (Interbase) od besplatnih, ili MSSQL ako planirash da platish za rdbms.
 
Lord British, tvoj savet kao savet je sasvim na mestu...ali, za fasha - kao početnika - možda ipak da dam i par malih korekcija tvog posta.
Kad smo već kod Microsofta, ma koliko ga neki voleli/ne voleli...preferirali/osporavali, činjenica je da bar kod rešenja za Office aplikacije, iz verzije u verziju nudi sve očiglednija poboljšanja i unapređenja funkcija.
Današnji Access je već jedno ozbiljno razvojno okruženje, softver za upravljanje bazama podataka koji nudi jednostavno korišćenje i veliku mogućnost za uvoz, izvoz i rad sa XML datotekama. To je moćan skup alatki koji je, teško je sporiti, dovoljno složen za profesionalne programere a u isto vreme jednostavan i za početnike. Lično mislim da je to dobar "prvi korak" za svakoga ko želi da se bavi razvojem baza podataka.
Ne znam odakle mišljenje, utisak...šta li, da je program rađen u Access-u nepodesan za rad u mreži, da ne dozvoljava višestruko konektovanje na bazu...sve to - jednostavno nije tačno.
Radim u MS VisualStudio.NET-u, radim u MSSQL-u...ali, ne mogu da podcenjujem ono što Access uistinu jeste.
 
ali, za fasha - kao početnika - možda ipak da dam i par malih korekcija tvog posta.
Kad smo već kod Microsofta, ma koliko ga neki voleli/ne voleli...preferirali/osporavali, činjenica je da bar kod rešenja za Office aplikacije, iz verzije u verziju nudi sve očiglednija poboljšanja i unapređenja funkcija.
Tachno. Ne osporavam kvalitete Access-a, vec njegovu namenu. Podrzhavam upotrebu Access-a u uzhem office okruzhenju, samo ga upozoravam na vreme (iz lichnog iskustva) da ne ochekuje previshe, narochito ako dodje do potrebe za apsajzingom. Anyway, chovek nije rekao za kakvo okruzhenje ga zanima knjigovodstvena aplikacija, tako da samo nagadjam.

Uz to, shto je neko pochetnik ne mora da znachi da treba da ide po difoltu u pravcu Access-a.

Ne znam odakle mišljenje, utisak...šta li, da je program rađen u Access-u nepodesan za rad u mreži, da ne dozvoljava višestruko konektovanje na bazu...sve to - jednostavno nije tačno.
Nisam bio iskljuchiv, jednostavno sam izneo opshte prihvaceno mishljenje da svaki proizvod treba drzhati na njegovom mestu. Access-u je mesto na desktopu, eventualno u manjoj, neopterecenoj, mrezhi.

Radim u MS VisualStudio.NET-u, radim u MSSQL-u...ali, ne mogu da podcenjujem ono što Access uistinu jeste.
O tome i pricham - ali kazhem ono shto Access nije. Nije namenjen za intenzivnu mrezhnu upotrebu.
 
Da li ste da Access 2002 celu bazu gura kroz mrezu kada dobije zahtev, a na klijentskoj strani se zahtev obradjuje (sto znaci da lako moze doci do zagusenja).
Znaci, do 20-ak racunara Access moze da posluzi, ali preko toga - tesko, pa unapred razmisljajte i o tome.

A postoji i mogucnost da se u access ugradi i skracena verzija SQLServera, ali koliko ja znam ovo ce samo olaksati eventualni prelazak na SQLServer, a bazu mozes i konvertovati iz accesss u sqlserver (ovaj skraceni), ali se moze desiti da ne moze sve direktno da se konvertuje (morace neke stvari rucno da se podese)
 

Back
Top