Donator Organa ?

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Evo, ovih dana u Holandiji samo pricaju o donaciji organa..vlada hoce cak da donese novi zakon o tome.

Ako ne ispunis poseban formular i ako se posebno ne izrazis da NECES da doniras organe nakon svoje smrti da to onda znaci da HOCES da budes donator...tj. da ces u tome slucaju nakon smrti biti isjeckan i da ce tvoje srca zavrsiti kod jednog covjeka a tvoji bubrezi kod tamo nekog drugog...

Znaci, ako se ne izjasnis da neces, onda ces biti...ili....ako ne kazes NE - znaci mislis DA.

Zanima me sta vi mislite o tome....dati da te isjeckaju i da spase neke druge zivote ili
ne dati organe?


Da li biste vi ispunili taj formular?


btw ako ga ispunis MORAS da se navedes RAZLOG zasto NECES da budes donator...
 
jagodica:
meni svejedno ali ko mi garantuje da nece neko da me ukoka da bi mi izvadio jetru.

Pa taj sto ce te okokati (pu, pu, pu) nece proveravati da li si ili nisi ispunila formular :wink:

Bila je skoro emisija na hrvatkom RTL-u o donaciji organa. Nakon nje sam postavila sebi isto pitanje i dosla do zakljucka da bih pristala da doniram svoje organe u slucaju da mi se nesto (opet pu, pu, pu) desi. Ali opet, kad posmatram to iz drugog ugla, tj. ako se radi o osobi meni jako dragoj, dakle, roditelj, dete, muz... ne znam. Mislim da bi mi bilo tesko da se slozim sa tako necim.

Uhh... teska pitanja za kasne sate, bolje idem pajkim :wink:
 
lady me:
codemaker:
A sta ako donesu Zakon da mogu i po potrebi da navatavaju mene na ulici :shock:

:lol:
xy član zakona:

U slucaju nedostatka organa posluziti se od codemaker-a.
E sad si me naplasila! :shock:
Od sada idem ulicom ovak oprezno:
4.gif

Nema vise sale!
4.gif
 
:shock: Pa sad, mislim da je Crkva u tom pogledu prilicno jasna, ako si vernik i ako verujes da ces uskrsnuti sa drugim Hristovim dolaskom, sa ostalim pravednicima - onda svakako treba da uskrsnes CEO, znaci sa svim sto je u tebi...onda donacija organa ne dolazi u obzir... A ovde se, po Forumu, prilicno "gadjaju" pravoslavljem... Istovremeno, vrlo je humano produziti nekom zivot i ne dozvoliti da ono sto nekom moze pomoci da produzi zivot i zivi normalno trune...
 
Mirajanadz, upravo tako...
ako to nekom može da spasi život,naravno!



uostalom zamislite situaciju da nekom vašem...majci, bratu, detetu treba npr. jetra a nema je jer nema donatora u ovoj zemlji ili horor- nađu je ali taj neko je još za života rešio da ne da svoje organe...a minut je do 12...i život nekom vašem zavisi od te proklete jetre...
uf...ne daj bože....
 
slazem se sa vama.
mislim,tamo gde idem kada umrem,mislim da mi nece faliti po koji organ koji je nekome spasio zivot.
ali...sta su mene naplasili...
zamisli...odes ti tamo na vma,ja bila zakazala sastanak,i sve oni tebe lepo pregledaju da konstatuju za sta si ti sve potencijalni davaoc....
i lepo nekom mafijasu zafali bubreg i oni :idea: eno ona fina gospodza,brate ima 2!
i tako ja zavrsim sa misterijoznim savom,ispod savskog mosta?
ja sam odustala.
jer, mislim da ova nasa potplativa doktorska elita,za koji svezanj bilo koje valute...
ova srbija jos nije spremna za tako nesto.prvo da se sredi mito i korupcija...pa mozda,jednog dana,dok ne ostarim :lol:
 
Hm, vidis, nisam tako razmisljao :(
Ja sam pre za varijantu da neposredno pre nego sto odapnem, porodica potpise u moje ime da mogu da zemaju sta hoce, ali nikako unapred potpisivati, kao "ja sam ponosni donator" - cemu? Ako im treba, da se lepo dogovorimo na licu mesta: tras pare, tras bubreg...
 
A ako te proglase za davaoca ako se ne izjasnis kao nedavaoc (pocetak teme)...onda si u stalnoj opasnosti...mislim, koliko to uopste ima smisla da neko za tebe odlucuje...odnosno da drzava EEE, ZAMISLI DONESU ZAKON DA JE CITAVA NACIJA DONATOR!!!!
A sta bi sa onom idejom da je umiranje prirodan nacin prorjedjivanja populacije.....?
 
mammy:
A ako te proglase za davaoca ako se ne izjasnis kao nedavaoc (pocetak teme)...onda si u stalnoj opasnosti...mislim, koliko to uopste ima smisla da neko za tebe odlucuje...odnosno da drzava EEE, ZAMISLI DONESU ZAKON DA JE CITAVA NACIJA DONATOR!!!!
A sta bi sa onom idejom da je umiranje prirodan nacin prorjedjivanja populacije.....?
mislim, nije samo u srbiji bela kuga...
cela evropa ima taj problem jos od 4ww.
ali...zato albanci,nigeri i ostali ....koji i nastanise taj isti zapad,vade stvar.te nije vise in,prirodni pri i od rastaji :wink:
 
hanibal77:
u pravu ste ali postoji drugo pitanje:da li ce neko da se obogati uz pomoc mog srca ili jetre?kako to izbeci?naravno bas me briga za telo posle smrti al mi ne prija da me stave na aukciju


Pa znas sta....da znam da ce neko i da se obogati od moje jetre ili bubrega i ne znam cega a da umirem zaista mi ni to ne bi smetalo...spasila ga ili obogatila vise nisam ziva...
 
mammy:
Evo, ovih dana u Holandiji samo pricaju o donaciji organa..vlada hoce cak da donese novi zakon o tome.

Ako ne ispunis poseban formular i ako se posebno ne izrazis da NECES da doniras organe nakon svoje smrti da to onda znaci da HOCES da budes donator...tj. da ces u tome slucaju nakon smrti biti isjeckan i da ce tvoje srca zavrsiti kod jednog covjeka a tvoji bubrezi kod tamo nekog drugog...

Znaci, ako se ne izjasnis da neces, onda ces biti...ili....ako ne kazes NE - znaci mislis DA.

Zanima me sta vi mislite o tome....dati da te isjeckaju i da spase neke druge zivote ili
ne dati organe?


Da li biste vi ispunili taj formular?


btw ako ga ispunis MORAS da se navedes RAZLOG zasto NECES da budes donator...
Ja bih svoje telo zavestala medicini makar i da studenti uce na njemu.
A izvini, da li ja to primecujem lagano gadjenje kod tebe u vezi ideje?
Kazi mi, molim te, da li neko normalan zeli da hrani crve svojom telesinom umesto da nekom pomogne :?:
Ima jedna krasna recenica na vratima nefrologije na VMA (tamo im je jedinica koja se bavi time) koja kaze nesto u stilu `Heavens won`t miss your heart, they know it`s needed down here`.
I da se razumemo jos jednu stvar... ja sam kadaverski donator.
 
NenaS:
:shock: Pa sad, mislim da je Crkva u tom pogledu prilicno jasna, ako si vernik i ako verujes da ces uskrsnuti sa drugim Hristovim dolaskom, sa ostalim pravednicima - onda svakako treba da uskrsnes CEO, znaci sa svim sto je u tebi...onda donacija organa ne dolazi u obzir... A ovde se, po Forumu, prilicno "gadjaju" pravoslavljem... Istovremeno, vrlo je humano produziti nekom zivot i ne dozvoliti da ono sto nekom moze pomoci da produzi zivot i zivi normalno trune...
Samo da pitam ko ce onda da vaskrsne u telima silne armije ljudi koji su primili tudju krv? Ili da se lepo ukine ta praxa!
 
hanibal77:
u pravu ste ali postoji drugo pitanje:da li ce neko da se obogati uz pomoc mog srca ili jetre?kako to izbeci?naravno bas me briga za telo posle smrti al mi ne prija da me stave na aukciju
pa organ bas i nije hleb pa da ti je svejedno da li ga je pekla pekarska industrija ili neki privatni pekar. Donatorstvo pretpostavlja prihvatljivost organa i to od genetske do uzrasne.
 
codemaker:
Hm, vidis, nisam tako razmisljao :(
Ja sam pre za varijantu da neposredno pre nego sto odapnem, porodica potpise u moje ime da mogu da zemaju sta hoce, ali nikako unapred potpisivati, kao "ja sam ponosni donator" - cemu? Ako im treba, da se lepo dogovorimo na licu mesta: tras pare, tras bubreg...
...i tako nastrada porodica u saobracajki i nikom se ne da pomoci jer je onaj odozgo zaboravio da ti da priliku da pre udesa ispotpisujes te papire pa da O GROZNI DOKTORI nekog i sasiju.
I na kraju, nase donatorstvo je KADAVERSKO!
 
kalithea:
I na kraju, nase donatorstvo je KADAVERSKO!
Pa, ne bih se bas slozi sa recenicom.
Reci da je nase donatorsko kadaversko, bi znacilo da se samo tako mogu koristiti organi. Ima i kod nas donatora, koji daju organe, jos dok su zivi. Ja mislim da nijgde u svetu nije definisano da li je donatorstvo kadaversko ili ne? Barem ne zakonski da kazem.
Stvar je samo u tome da li neko jos ziv, daruje organ, pa zivi dalje sa jednim (bubregom na primer), ili daje saglasnost da nakon njegove smrti (sto pre naravno), se uzme organ za potrebe presadjivanja nekome.
Zasto mislis da je nase donatorstvo kadaversko? Mozda mi je nesto promaklo?
 
kalithea:
mammy:
Evo, ovih dana u Holandiji samo pricaju o donaciji organa..vlada hoce cak da donese novi zakon o tome.

Ako ne ispunis poseban formular i ako se posebno ne izrazis da NECES da doniras organe nakon svoje smrti da to onda znaci da HOCES da budes donator...tj. da ces u tome slucaju nakon smrti biti isjeckan i da ce tvoje srca zavrsiti kod jednog covjeka a tvoji bubrezi kod tamo nekog drugog...

Znaci, ako se ne izjasnis da neces, onda ces biti...ili....ako ne kazes NE - znaci mislis DA.

Zanima me sta vi mislite o tome....dati da te isjeckaju i da spase neke druge zivote ili
ne dati organe?


Da li biste vi ispunili taj formular?


btw ako ga ispunis MORAS da se navedes RAZLOG zasto NECES da budes donator...
Ja bih svoje telo zavestala medicini makar i da studenti uce na njemu.
A izvini, da li ja to primecujem lagano gadjenje kod tebe u vezi ideje?
Kazi mi, molim te, da li neko normalan zeli da hrani crve svojom telesinom umesto da nekom pomogne :?:
Ima jedna krasna recenica na vratima nefrologije na VMA (tamo im je jedinica koja se bavi time) koja kaze nesto u stilu `Heavens won`t miss your heart, they know it`s needed down here`.
I da se razumemo jos jednu stvar... ja sam kadaverski donator.

Pa, ako ces iskreno, ja ne znam tacno sta mislim o tome...jos se smatram ako nista drugo, onda mladom da razmisljam o tome sta ce se raditi sa mnom kada umrem...ja jos ni testament nisam napisala...a kamo li da sam smislila sta da se radi sa mojim organima kad umrem.
A to sto ti mislis da je gadjenje...ne znam bas da li to gadjenjem da nazovem ali mrzim kad mi se namece nesto...jednostavno sam ljuta na cinjenicu da neko drugi odluci umjesto mene. Mislim, pa ne mogu da zamislim da vlada donese zakon o tome sta da se radi sa mnom i sa mojim tijelom....

btw Sta znaci kadaverski?
 
kalithea:
NenaS:
:shock: Pa sad, mislim da je Crkva u tom pogledu prilicno jasna, ako si vernik i ako verujes da ces uskrsnuti sa drugim Hristovim dolaskom, sa ostalim pravednicima - onda svakako treba da uskrsnes CEO, znaci sa svim sto je u tebi...onda donacija organa ne dolazi u obzir... A ovde se, po Forumu, prilicno "gadjaju" pravoslavljem... Istovremeno, vrlo je humano produziti nekom zivot i ne dozvoliti da ono sto nekom moze pomoci da produzi zivot i zivi normalno trune...
Samo da pitam ko ce onda da vaskrsne u telima silne armije ljudi koji su primili tudju krv? Ili da se lepo ukine ta praxa!
]

:shock: Polako, bez agresije, nisam rekla da saj ja pobornik zabrane donatorstva!!! Ni zabrane dobrovoljnog davanja krvi - pa i sama sam davalac... Osim toga, ovo je cista zamena teza, krv se obnavlja i ako ti uzmu neku manju kolicinu, jetra se takodje regenerise,ako je uzet jedan deo, ali nisam jos cula da je nekom izrastao novi bubreg, srce ili ocna jabucica...
 

Back
Top