Iran ima pravo da zatvori Hormuz

Mickie

Veoma poznat
Poruka
13.240
http://www.tehrantimes.com/componen...strait-of-hormuz-legal-and-political-backings

Predugacko je za prevoditi, svodi se na sledece:

Hormuz je iranska teritorijalna voda i imaju pravo da istu uskrate neprijateljskim drzavama koje im lupaju sankcije. Ali nemaju pravo da zatvore za prijateljske drzave i neutralne drzave. Dakle selektivna blokada. To bi bilo u skladu sa medjunarodnim konvencijama i nije cin rata.

Dakle United Snakes nema povod za rat, Iran moze slobodno da im uskrati prolaz i da tako digne cenu nafte u nebesa. Sto naravno godi Rusima a steti EUrupi i United Snakes-ima z:mrgreen:
 
Земље запада и не помишљају на било какву војну акцију у случају да Иран блокира Хормушки мореуз...трошиће се стратешке резерве :zcool:

Земље Запада ће испоручити додатне количине нафте

Тагови: Вести

7.01.2012, 13:49

Земље највећи потрошачи нафте су одржале низ поверљивих консултација о заједничким акцијама у случају да Иран блокира Хормушки мореуз, јавила је у петак британска радио станица BBC.

У њима је учествовало и руководство Међународне енергетске агенције, која управља стратешким резервама нафте 28 држава чланица ове организације.

Последњи круг преговора одржан је у четвртак. Разговарало се о плану према коме ће се из стратешких резерви САД, држава Европске уније и Јапана, у случају ескалације ситуације у Хормушком мореузу, дневно издвајати по 10 милиона барела нафте и 4 милиона барела бензина, дизел горива и машинских уља.

Хормушким мореузом пролазе танкери који дневно превозе 16-17 милиона барела нафте, коментарише ИТАР-ТАСС.
 
Cena nafte je vec skocila zbog krize u zalivu.
Mislim da Iran treba prvi da napadne i blokira prolaz jer ce ionako na kraju biti napadnut.
Ovako ce im naneti vece gubitke nego da im dopusti da se natenane pripreme za agresiju i da ih iscrpljuju sankcijama.
Posle sankcija ide zabrana letova iznad vazdusnog prostora dotle i dotle......pesma koju napamet znamo.
Zato Iran da napadne prvi....:koto:
 
Земље запада и не помишљају на било какву војну акцију у случају да Иран блокира Хормушки мореуз...трошиће се стратешке резерве :zcool:
Земље Запада ће испоручити додатне количине нафте
Тагови: Вести
7.01.2012, 13:49
Земље највећи потрошачи нафте су одржале низ поверљивих консултација о заједничким акцијама у случају да Иран блокира Хормушки мореуз, јавила је у петак британска радио станица BBC.
У њима је учествовало и руководство Међународне енергетске агенције, која управља стратешким резервама нафте 28 држава чланица ове организације.
Последњи круг преговора одржан је у четвртак. Разговарало се о плану према коме ће се из стратешких резерви САД, држава Европске уније и Јапана, у случају ескалације ситуације у Хормушком мореузу, дневно издвајати по 10 милиона барела нафте и 4 милиона барела бензина, дизел горива и машинских уља.
Хормушким мореузом пролазе танкери који дневно превозе 16-17 милиона барела нафте, коментарише ИТАР-ТАСС.

Strateske rezerve ce trositi dok ne sredi stanje u zalivu. Ne moze vecno.
Sigurno ce se ukljuciti sa pojacanom proizvodnjom Saudiarabija i ostali kao i novi saveznik Libija i Angola.
Sigurno da nece dopustiti vecitu blokadu zaliva kao sto je sigurno da ce ih napasti i bez blokade ali nakon iscrpljivanja i kada se lepo spreme za rat.
 
Cena nafte je vec skocila zbog krize u zalivu.
Mislim da Iran treba prvi da napadne i blokira prolaz jer ce ionako na kraju biti napadnut.
Ovako ce im naneti vece gubitke nego da im dopusti da se natenane pripreme za agresiju i da ih iscrpljuju sankcijama.
Posle sankcija ide zabrana letova iznad vazdusnog prostora dotle i dotle......pesma koju napamet znamo.
Zato Iran da napadne prvi....:koto:

Radi se o tome da selektivna blokada moreuza nije napad. Bolje da Iran nikog ne nepada nego samo da blokira selektivno i propusta samo brodove iz drzava koje nisu u EU i NATO. Pa onda igra nerava, ovima treba jeftina nafta a blokada dize cenu. Zapad finansijski propada a Iran prodaje naftu Kini po lepim cenama. Pa ko duze izdrzi tako. Ja sam siguran da ce ovo vise ostetiti zapad nego IRan.
 
Iran bi bio prvi malo ozbiljniji test za Ameriku, dosad su uglavnom napadali zemlje koje nemaju nikakvu oruzanu moc da se brane

I ja to mislim. Jos ako je istina da Iran ima ono o cemu se govori (sve te silne rakete i pvo sisteme i razvijenu tehnologiju za proizvodnju raketa) onda ce biti to veliki izazov za Ameriku. Steta to Iran nema neku ozbiljnu avijaciju pa da vidimo i to kako bi se odigralo izmedju njih. Navijam za to da Evropa i USA budu u redovima za naftu i benzin od Petka do Ponedeljka i da im bolnice i skole nemaju grejanje. Vise bi mi do toga stalo nego da ih Iran porazi u ratu.
 
Radi se o tome da selektivna blokada moreuza nije napad. Bolje da Iran nikog ne nepada nego samo da blokira selektivno i propusta samo brodove iz drzava koje nisu u EU i NATO. Pa onda igra nerava, ovima treba jeftina nafta a blokada dize cenu. Zapad finansijski propada a Iran prodaje naftu Kini po lepim cenama. Pa ko duze izdrzi tako. Ja sam siguran da ce ovo vise ostetiti zapad nego IRan.

Cim izvrsi blokadu pocinje rat.
Cemu onda sluzi NATO ako ne moze da zstiti naftu.
Nema sanse da cutke predju preko blokade zaliva.
 
Можда наднационални мешетари намјерно ( већ тридесет година ) компликују са Ираном да би манипулисали цјеном нафте?Постави се питање да ли би цјене мало,мало скакале у небо да није нон стоп некаквих криза;Либија;Иран,Ирак,Сирија,...?Коме то одговара?Сиротињи,раји сигурно не.
 
Radi se o tome da selektivna blokada moreuza nije napad. Bolje da Iran nikog ne nepada nego samo da blokira selektivno i propusta samo brodove iz drzava koje nisu u EU i NATO. Pa onda igra nerava, ovima treba jeftina nafta a blokada dize cenu. Zapad finansijski propada a Iran prodaje naftu Kini po lepim cenama. Pa ko duze izdrzi tako. Ja sam siguran da ce ovo vise ostetiti zapad nego IRan.

pa gde je tu problem ,tankeri ce biti registrovani u nekim x zemljama i plovice pod njihovom zastavom kao sto se obicno i radi?Ukoliko cena nafte drasticno skoci javno mnenje u zapadnim drzavama bice listom za "intervenciju",i eto vazdusnih udara.Momentalno nakon masakra u Libiji vlade zapadnih drzava nemaju podrsku za neko novo uvodjenje demokratije,kada gorivo poskupi do te mere da prosecno idiotizovanom zapadnjaku to bude jedno bitno ,sakupice se flote oko Nedje
 
http://www.tehrantimes.com/componen...strait-of-hormuz-legal-and-political-backings

Predugacko je za prevoditi, svodi se na sledece:

Hormuz je iranska teritorijalna voda i imaju pravo da istu uskrate neprijateljskim drzavama koje im lupaju sankcije. Ali nemaju pravo da zatvore za prijateljske drzave i neutralne drzave. Dakle selektivna blokada. To bi bilo u skladu sa medjunarodnim konvencijama i nije cin rata.

Dakle United Snakes nema povod za rat, Iran moze slobodno da im uskrati prolaz i da tako digne cenu nafte u nebesa. Sto naravno godi Rusima a steti EUrupi i United Snakes-ima z:mrgreen:

Ako je to tako - izjavljijem da je Iran jedna slatka zemlja koja radi ono što treba da radi. :mrgreen:
 
Ja predvidjam da ce amerikanci namerno da im pobiju za tri dana jedno 15 000 civila i da ce ovi ispizdeti i poceti da trpaju Tel Aviv i da ce to jude iskoristiti za odmazdu nad njima, mozda cak i atomskom bombom. U svakom slucaju, kad ih ameri napadnu, ocekujem da ovi gadjaju svaku rafineriju nafte koju mogu da "dohvate" svojim raketama. Al' ce biti dobro kad stane dotok nafte....jaooooo.....na sta ce onda zivot da im lici tamo u americi (kad potrose svoje rezerve). E, a jel neko zna kolike su im rezerve nafe u USA i koliko mogu dugo da traju?
 
Cim izvrsi blokadu pocinje rat.
Cemu onda sluzi NATO ako ne moze da zstiti naftu.
Nema sanse da cutke predju preko blokade zaliva.

Pogledaj post #4

Ne pada im napamet da napadnu Iran ako ovi naprave blokadu. Jedina stvar sto bi moglo da izazove rat je da Iran napadne izrael. Ili da Izrael napadne Iran a da se ovi krvavo osvete. Tako ce na kraju i biti.
 
Ja predvidjam da ce amerikanci namerno da im pobiju za tri dana jedno 15 000 civila i da ce ovi ispizdeti i poceti da trpaju Tel Aviv i da ce to jude iskoristiti za odmazdu nad njima, mozda cak i atomskom bombom. U svakom slucaju, kad ih ameri napadnu, ocekujem da ovi gadjaju svaku rafineriju nafte koju mogu da "dohvate" svojim raketama. Al' ce biti dobro kad stane dotok nafte....jaooooo.....na sta ce onda zivot da im lici tamo u americi (kad potrose svoje rezerve). E, a jel neko zna kolike su im rezerve nafe u USA i koliko mogu dugo da traju?

Ako se sećam, rezerve nafte u United Snakes su na max 25 godina.
 
Ja predvidjam da ce amerikanci namerno da im pobiju za tri dana jedno 15 000 civila i da ce ovi ispizdeti i poceti da trpaju Tel Aviv i da ce to jude iskoristiti za odmazdu nad njima, mozda cak i atomskom bombom. U svakom slucaju, kad ih ameri napadnu, ocekujem da ovi gadjaju svaku rafineriju nafte koju mogu da "dohvate" svojim raketama. Al' ce biti dobro kad stane dotok nafte....jaooooo.....na sta ce onda zivot da im lici tamo u americi (kad potrose svoje rezerve). E, a jel neko zna kolike su im rezerve nafe u USA i koliko mogu dugo da traju?

USA i vecina zemalja nato imaju svoje rezerve za oko tri meseca.
U slucaju rata cena nafte ce da skoci samo zbog psiholoskog efekta. Realnih nestasica nece biti bar sest meseci jer ce nafta biti nadoknadjena pojacanom proizvodnjom iz drugih zemalja.
Naravno sve ovo pod uslovom da rat ne poprimi sire razmere : Sirija, Izrael, Kina.......
 
pa gde je tu problem ,tankeri ce biti registrovani u nekim x zemljama i plovice pod njihovom zastavom kao sto se obicno i radi?Ukoliko cena nafte drasticno skoci javno mnenje u zapadnim drzavama bice listom za "intervenciju",i eto vazdusnih udara.Momentalno nakon masakra u Libiji vlade zapadnih drzava nemaju podrsku za neko novo uvodjenje demokratije,kada gorivo poskupi do te mere da prosecno idiotizovanom zapadnjaku to bude jedno bitno ,sakupice se flote oko Nedje

Mogu da blokiraju sve tankere koji idu za USA/EU ili imaju bilo kakav link sa tim zemljama. To je upravo ono sto je Amerika uradila, zabranila je poslobanje svim firmama koji imaju bilo kakav link sa Iranom. Dakle milo za drago. Hladni rat izmedju USA i Irana, sa kinom na strani Irana.

A cena nafte ce drasticno skociti, i skakace progresivno kako vreme prolazi i kako se zapadnjacima budu praznile rezerve.
 

Back
Top