Da li ste za legalizaciju marihuane?

Da li ste za legalizaciju marihuane?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
A gde sam ja tvrdio da je to opredeljenje u kontekstu zavisnosti?
Najbitniji deo zavisnosti je upravo psihički. Od svačega se može postati zavistan. Ne samo od hemijskih supstanci. Ako govorimo o zavisnosti od marihuane, to nije prvenstveno zbog njene hemije već zbog psihe korisnika. Kao što grickanje noktiju od koga ne mogu da se oslobode nije zbog hemije noktiju.
Kada se radi o lečenim zavisnostima onda treba definisati šta se smatra izlečenim. Ako se smatra da je izlečen samo onaj koji nije više ozeo supstancu od koje je lečen, onda se ni z koga živog ne može reći da je izlečen (jer prvo mora da umre). Ako tvrdimo za nekoga da je izlečen pre nego je umreo, kako da budemo sigurni da neće do kraja života uzeti?
Zato se za određenu zavisnost mora reći da postoji izlečenje kada psihička zavisnost dostigne zanemarljiv nivo. Pošto je nivo zavisnosti deo subjektivne psihe, onda se smatra da je neko izlečen posle određenog perioda od poslednjeg uzimanja određene supstance (različito za svaku supstancu).
Na kraju, bez obzira na terminologiju, ispostavilo se da je psihička zavisnost od alkohola daleko manja od iste zavisnosti na heroin. Daleko je manji procenat povratnika alkoholu posle medicinskog tretmana, nego što je to slučaj sa heroinom. A zavisnik se smatra onaj koji mora redovno da uzima određenu supstancu da bi smorio psihičku i ili fizičku potrebu za njom. Ako je u stanju da uzima kad želi ili da ne uzma bez značajnih psihičkih poriva, onda se ne smatra zavisnikom.

Ne tvrdim da se ne može organizovati život na način da se heroinski poriv može potisnuti do mere da se više ne razmišlja o tome. Pitanje je šta bi bilo kada bi osoba ponovo došla u iskušenje. To iskušenje više nije ikušenje radoznalca.
Zato je značajno da te osobe budu udaljene od sredine u kojoj se nalaze oni koji ga dovode u iskušenje i pobuđuju poriv. A takva osoba se ne može smatrati apsolutno izlečenom.

Ne nego bas suprotno, ako osoba dolazi u isto iskusenje i ako joj se isto ogadilo do koske,a ne pada joj napamet da uzme, mozda je bash onda izlecena...
Inace, alkohol moze bas mnogo imati povratnih slucajeva...jer je bash dostupniji...
Ne slazem se sa uporedjivanjem moguce zavisnosti od marihuane i grickanja noktiju...:lol:
 
Ne nego bas suprotno, ako osoba dolazi u isto iskusenje i ako joj se isto ogadilo do koske,a ne pada joj napamet da uzme, mozda je bash onda izlecena...
Evo da se složim sa ovim. Samo mi nađi zavisnika kome se ogadilo i da je tako ostalo nadalje.

Inace, alkohol moze bas mnogo imati povratnih slucajeva...jer je bash dostupniji...
I jer svi oko njega piju. Pa ipak ima osoba koje znam, ne uzimaju alkohol.
Kad je heroin u pitanju, osoba mora da bude odvojena od ranije sredine i društva.
Kad je marihuana u pitanju, nema one zavisnosti koja se pojavljuje kod alkoholičara, a heroin da i ne pominjem.

Ne slazem se sa uporedjivanjem moguce zavisnosti od marihuane i grickanja noktiju...:lol:
Pa ti poredi sa čime hoćeš. Sa zavisnošću od kocke, igrica, forumašenja...
 
Da su duvan i alkohol relativno otkriveni bili bi svrstani u narkotike a mnogo su stetniji od marihuane, o lekovitim svojstvima marihuane kao i prakticnim i ekonomicnim necu da pisem jer bih pisao do sutra. nadjite na jutjubu dokumentarac Cure for Cancer, ima sa srpskim nalepljenim prevodom pa se malo edukujte. Treba je legalizovati i oporezovati kao duvan i alkohol, a do tad, ljudi su usavrsili unutrasnje uzgajanje marihuane, saksije, zemlja i lampe i svako nek gaji za svoj grosh :klap: jutjub je cudo
 
Evo da se složim sa ovim. Samo mi nađi zavisnika kome se ogadilo i da je tako ostalo nadalje.

I jer svi oko njega piju. Pa ipak ima osoba koje znam, ne uzimaju alkohol.
Kad je heroin u pitanju, osoba mora da bude odvojena od ranije sredine i društva.
Kad je marihuana u pitanju, nema one zavisnosti koja se pojavljuje kod alkoholičara, a heroin da i ne pominjem.


Pa ti poredi sa čime hoćeš. Sa zavisnošću od kocke, igrica, forumašenja...

Nema sta da ti trazim, znam ih nekoliko, ne razumem sta me pitas, oces ime, prezime, podatke...
Ti meni pises "naucne" disertacije, literarne radove, ja tebi realan zivot...
Svaka od ovih supstanci drugacije deluje, to smo vec 10x utvrdili, najmanje...
Svaka od njih moze izazvati manju ili vecu zavisnost, ali nema shanse da neko ko godinama uzima svakodnevno marihuanu ne postane od iste zavisnik...
 
Nema sta da ti trazim, znam ih nekoliko, ne razumem sta me pitas, oces ime, prezime, podatke...
Kako ti možeš da znaš da li se nekome ogadilo? Na osnovu nekih psiholoških testova ili deklrativnog izjašnjavanja? Pored toga, da li si ikada čula da je čovek psihodinamičko biće? A to da je psihodinamičko, znači da ono što je bio njegov doživljaj i emotivno stanje u jednom momentu, ne znači da je tako u drugom momentu. Postoji i psihodinamika vezana za zavisnike i bivše korisnike narkotika. To što se tebi čini, možda se samo čini. Čak u jednoj fazi narkoman postaje sam sebi gadan dok mu droga ne slomije sve moralne kriterijume. Da sažmem, postoji psihodinamika narkomana u fazi uzimanja narkotika i posle prekidanja uzimanja narkotika i to je prilično dinamično. I to nisu teorije već empirijska zapažanja i zaključci onih koji su se time bavili. A nekih empirijskih iskustava imam i ja.
Sasvim je druga stvar u šta hoćeš da veruješ i u šta da se nadaš.
I da napomenem, uvek zavisi od toga koliko je neko bio "navučen", kao i kakva je konstitucija ličnosti bio i postao pre prestanka uzimanja narkotika.
Izlečanja korisnika heroina ne mogu se definisati. Ali naravno da se mora dati ohrabrenje u tom smislu i podstaći i potpomoći sve uslove u kojima će neko živeti do kraja života bez narkotika. I ovo ne tvrdim da je nemoguće, baš naprotiv.
Ali izlečenje... Možeš nekoga doživotno zatvoriti u ćeliju gde neće moći da uzima narkotik i tvrditi da je izlečen.

Ti meni pises "naucne" disertacije, literarne radove, ja tebi realan zivot...
A šta misliš, na čemu se zasnivaju naučni radovi ako ne na realnom životu?

Svaka od ovih supstanci drugacije deluje, to smo vec 10x utvrdili, najmanje...
Pa ne znam zašto to onda pominjem. Mora da sam lud.
Ili ljudi uđu u poređenje droga i bulazne o tome kako nema "lakih" i "teških" droga. I drago mi je da si shvatila da svaka supstanca različito deluje i da nije sve isto. To jeste bitno.

Svaka od njih moze izazvati manju ili vecu zavisnost, ali nema shanse da neko ko godinama uzima svakodnevno marihuanu ne postane od iste zavisnik...
Pretpostavljam da ti to najbolje znaš. :per:
 
Civilizacija se danas oporavlja (tj. pokušava da se oporavi) od "naučnih radova" u kojima ni alkohol ni nikotin a sad ni marihuana nemaju neko
bitno destruktivno dejstvo na zdravlje pojedinca koji je umeren (oni neumereni verovatno nisu ni bitni?)...
Dirkaju i pipkaju po dopaminu i dopaminskim receptorima u mraku svojih futurističkih laboratorija, opčinjeni mogućnostima te supstance...
Ideologija za prost svet, koja se uporedo provlači je "biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj"...hmm...:think:
 
Civilizacija se danas oporavlja (tj. pokušava da se oporavi) od "naučnih radova" u kojima ni alkohol ni nikotin a sad ni marihuana nemaju neko
bitno destruktivno dejstvo na zdravlje pojedinca koji je umeren (oni neumereni verovatno nisu ni bitni?)...
Dirkaju i pipkaju po dopaminu i dopaminskim receptorima u mraku svojih futurističkih laboratorija, opčinjeni mogućnostima te supstance...
Ideologija za prost svet, koja se uporedo provlači je "biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj"...hmm...:think:
Najbolje da ukinemo nauku. Nauka priča gluposti i koještarije. :)
 
Najbolje da ukinemo nauku. Nauka priča gluposti i koještarije. :)

Danas, verovati svima koji nam pod nos poture neka svoja "naukom opravdana dostignuća" je neozbiljno....:lol:
Nauka ima sirova saznanja gde je crno-crno a belo-belo bez upliva u mogućnost mešanja boja...oni koji mešaju boje,
ustvari analiziraju naučna dostignuća što priznaćeš, vrlo često ima manipulatorski prizvuk...
 
Danas, verovati svima koji nam pod nos poture neka svoja "naukom opravdana dostignuća" je neozbiljno....:lol:
Nauka ima sirova saznanja gde je crno-crno a belo-belo bez upliva u mogućnost mešanja boja...oni koji mešaju boje,
ustvari analiziraju naučna dostignuća što priznaćeš, vrlo često ima manipulatorski prizvuk...
Ti govoriš o prezentovanju nauke a ne o nauci. A nauka nije crno-bela niti njeni zaključci. Ako se malo više udubiš u neka naučna istraživanja videćeš da iza onoga što se prezentuje stoji detaljna analiza koja sagledava sve aspekte. Jedino ktajnji zaključak koji se saopštava široj javnosti može da deluje malo pojednostavljeno, ali to ne znači da je stvarni uvid jednostavan.
O manipulaciji ne bih da govorim i na prizvik koji se nekome čini kao manipulatorski.
 
Civilizacija se danas oporavlja (tj. pokušava da se oporavi) od "naučnih radova" u kojima ni alkohol ni nikotin a sad ni marihuana nemaju neko
bitno destruktivno dejstvo na zdravlje pojedinca koji je umeren (oni neumereni verovatno nisu ni bitni?)...
Dirkaju i pipkaju po dopaminu i dopaminskim receptorima u mraku svojih futurističkih laboratorija, opčinjeni mogućnostima te supstance...
Ideologija za prost svet, koja se uporedo provlači je "biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj"...hmm...:think:

:eek:izvinjavam... kako se kaze? :dash: ko Maksim po diviziji...
 
Kako ti možeš da znaš da li se nekome ogadilo? Na osnovu nekih psiholoških testova ili deklrativnog izjašnjavanja? Pored toga, da li si ikada čula da je čovek psihodinamičko biće? A to da je psihodinamičko, znači da ono što je bio njegov doživljaj i emotivno stanje u jednom momentu, ne znači da je tako u drugom momentu. Postoji i psihodinamika vezana za zavisnike i bivše korisnike narkotika. To što se tebi čini, možda se samo čini. Čak u jednoj fazi narkoman postaje sam sebi gadan dok mu droga ne slomije sve moralne kriterijume. Da sažmem, postoji psihodinamika narkomana u fazi uzimanja narkotika i posle prekidanja uzimanja narkotika i to je prilično dinamično. I to nisu teorije već empirijska zapažanja i zaključci onih koji su se time bavili. A nekih empirijskih iskustava imam i ja.
Sasvim je druga stvar u šta hoćeš da veruješ i u šta da se nadaš.
I da napomenem, uvek zavisi od toga koliko je neko bio "navučen", kao i kakva je konstitucija ličnosti bio i postao pre prestanka uzimanja narkotika.
Izlečanja korisnika heroina ne mogu se definisati. Ali naravno da se mora dati ohrabrenje u tom smislu i podstaći i potpomoći sve uslove u kojima će neko živeti do kraja života bez narkotika. I ovo ne tvrdim da je nemoguće, baš naprotiv.
Ali izlečenje... Možeš nekoga doživotno zatvoriti u ćeliju gde neće moći da uzima narkotik i tvrditi da je izlečen.

A šta misliš, na čemu se zasnivaju naučni radovi ako ne na realnom životu?

Pa ne znam zašto to onda pominjem. Mora da sam lud.
Ili ljudi uđu u poređenje droga i bulazne o tome kako nema "lakih" i "teških" droga. I drago mi je da si shvatila da svaka supstanca različito deluje i da nije sve isto. To jeste bitno.

Pretpostavljam da ti to najbolje znaš. :per:

Ne, ne oslanjam se toliko na "naucne radove" niti na tudje izjasnjavanje, nego na realno cinjenicno stanje/a u svom okruzenju sirem-blizem (manje-vise)
Ti cas neke stvari objasnjavas knjizki, neke iznosis pausalno...Ustvari selektivno si usmeren na temu...
Neke stvari koje ti iznosis stoje, druge nemaju veze sa realnim zivotom.
Ne mislim da se naucni radovi bas strogo zasnivaju na realnom zivotu...koga je jos naucna teorija i zvanicna medicina kako ti kazes izlecila od "teskih droga"...prema tome, dabome da neki mogu biti izleceni, ali ne na taj zastareli ili kvazi moderan naucni nacin...i pobogu, o kakvom zatvaranju u celiju je rec, zar mislis da se takvi ljudi posle odredjenog perioda ne mogu skroz vratiti normalnom zivotu...?!

Ovu poslednju recenicu sam shvatila kao zlonamernu...nemam ja sta da se tebi ili bilo kome drugom pravdam, donosim zakljucke ne iz svog licnog iskustva, nego zakljucijem iz realnog zivota, zdravim mozgom...a u tim nekulturnim filmovima mene neces gledati...
 
Poslednja izmena:
Ne, ne oslanjam se toliko na "naucne radove" niti na tudje izjasnjavanje, nego na realno cinjenicno stanje/a u svom okruzenju sirem-blizem (manje-vise)
Ti cas neke stvari objasnjavas knjizki, neke iznosis pausalno...Ustvari selektivno si usmeren na temu...
Neke stvari koje ti iznosis stoje, druge nemaju veze sa realnim zivotom.
Verujem da se ne oslanjaš ni na "naucne radove", ni na naucne radove. A postavlja se pitanje i šta je realno činjeničn stanje?
Ovo je recimo paušalno iznošenje kritike. Na svaki moj post si odgovorila i na svaku primedbu koju si uputila, dao sam odgovor. Razumem i da si nešto do sada prećutala kao kritiku mog mišljenja, iako ne vidim razlog za to. Ali sada treba da nagađam i ja i onaj ko čita, šta je to što stoji, a šta nema veze sa realnim životom. Mislim da copy-paste (citiranje) nije toliki problem da se bude konkretan, a ne paušalan i neodređen. Ovo je super način da se uputi kritika na koju se ne može odgovoriti, jer treba nagađati na šta je konkretno upućena, a usput ne dati ni svoj stav na to. Tako se ovo može shvatiti ne kao odgovor na temu, već kao impresija o meni.

Ne mislim da se naucni radovi bas strogo zasnivaju na realnom zivotu...koga je jos naucna teorija i zvanicna medicina kako ti kazes izlecila od "teskih droga"...prema tome, dabome da neki mogu biti izleceni, ali ne na taj zastareli ili kvazi moderan naucni nacin...i pobogu, o kakvom zatvaranju u celiju je rec, zar mislis da se takvi ljudi posle odredjenog perioda ne mogu skroz vratiti normalnom zivotu...?!
Svako ima pravo na svoje mišljenje. Ipak, neki ozbiljniji zaključci se ne zasnivaju samo na ličnom mišljenju i impresijama.
U redu, možeš da nipodaštavaš nauku i tvrdiš kako je nesposobna da bilo koga izleči od, u ovom slučaju, tešlih droga. Ali ne vidim ko je onda uspeo da izleči narkomana? Vračara?
Ne leči se sve tabletama, niti je jedini cilj nauke napraviti tabletu. Nauka je tu da pruči pojave i da odgovore i savete. U ovom slučaju je odgovor da narkomana leči porodica, sredina i posao (korisno angažovanje). Recimo da nekoga posle nekog vremena smatramo i izlečenim (mada je realniji stav da je zalečen). Bivši narkoman izgleda potpuno normalno i ne pokazuje nikakve znake ni fizičke ni psihičke krize. Ukoliko se stvore određene okolnosti, pritajena narkomanija ponovo će postati manifestna. Poenta ovoga razgovora, koliko ja vidim oko čega se ovde lome koplja, da se psihoaktivne supstance mogu podeliti na, recimo, "lake" i "teške", a da je tvrdnja da nema "lakih" i "teških" već je to isto, nebulozna i nerealna izjava.
Sasvim je drugo pitanje da li će tzv "lake" biti dozvoljene javnosti za upotrebu i pod kojim uslovima. Meni je najbitnije da se i od jednih i od drugih zaštite osobe (uglavnom deca) do određenih godina.

Ovu poslednju recenicu sam shvatila kao zlonamernu...nemam ja sta da se tebi ili bilo kome drugom pravdam, donosim zakljucke ne iz svog licnog iskustva, nego zakljucijem iz realnog zivota, zdravim mozgom...a u tim nekulturnim filmovima mene neces gledati...
A kako da zaključiš iz realnog života, a da nije tvoje lično iskustvo? Realnost je uvek deo tvog uma i tvoje iskustvo. I ona je ono što veruješ da jeste.
 
Stoner10GuyFindsAFriend-6424.jpg
 
a šta mislite o alternativnim načinima konzumiranja marihuane?
nisamo svi pušači, ne leži nam džoint....
pitanje je koliko su drugi načini efektni....
Misliš u kolačima? Pa prilično je efektno.
Da, ona je vrlo zdrava. Teba to konzumirati na sve moguće načine. Da se zašašavimo i da nas zabole za sve. To je manje štetno od gledanje TVa i bavljenja politikom. I ublađava posledice političkih odluka.
 
čuo sam za te kolače, ne znam detalje.... reci kako se spravljaju?

čitao sam i o zelenom zmaju, potopi se u alkohol par nedelja, ali prethodno mora da se temperaturno obradi da thca pređe u thc inače je sve džabe, sve u svemu dosta komplikovana procedura

..ajd ti napisi prvo domace zadatke i procitaj lektiru pa kroz koju godinu navrati na kolacez;) yeeesss..:poklon::zddm4:
 

Back
Top