Kako da prebacim muslimansku u gregorijansku god. i obrnuto?

rivero45

Početnik
Poruka
17
Nedavno sam citao neku knjigu gde se navodi godina po muhamedanskoj eri i ta ista godina po hriscanskoj eri. Posto znamo da muslim ani broje godine od 622. godine n.e. od bekstva Muhameda iz Meke u Medinu, logicno mi je bilo da razlika bude 622, medjutim nije tako vec je ta razlika manja. ocigedno da postoji neki drugi sistem za izracunavajne, pa bih voleo da ga naucim. Ako neko zna molim vas da mi objasni.
 
Vidi ovako:

Muslimanska godina je lunarna tj. ima 354 dana i nesto sati, dok je nasa suncana i ima 365 dana i nesto sati. Tako da je razlika izmedju lunrne i suncane godine oko 11 dana. Tako se za 32 godine nakupi razlika za jednu godinu, odnosno za 32 gregorijanske godine razlika izmedju muslimanske i gregorijanske godine smanji se za jednu godinu.

Obrasci za prebacivanje jedne u drugu eru su sledeci:

Musl.god. = (Greg.god. - 622)+ (Greg.god. - 622):32

primer:

Ako je gregorijanska godina 1389. koja je to muslimanska godina?

M.god = (1389-622)+(1389-622):32 = 767+23.97= 790.97 godina tj. skoro 791.


Greg.god. = musl.god - (musl.god. : 33) + 622

primer:

Ako je muslimanska 791 godina koja je to gregorijanska godina?

God.greg = 791 - (791:33) + 622= 791-23.97 +622=1389.03


Pozdrav,
AKHENATON
:lol:
 
Gazdarica:
Mene zanima, pa ako ti nije tesko bila bih ti zahvalna da to objasnis...

OK, GAZDARICE EVO OBJASNICU SVE:

1. OLIMPIJSKA ERA (GRCKA ERA):

Kao sto znamo Grci broje godine od 776. godine p.n.e tj. od prvih olimpijskih igara. Medjutim oni ne broje godine kao mi (prva god, druga god, treca...) vec kada govore o nekom dogadjaju kazu da se on zbio godine kada je bila na primer 234. olimpijada. kako znamo da olimpijada traje 4 godine racunamo ovako:

234. olimpijada

Greg.god = (234*4)- 776 = 936-776= 160. god n.e

Ali sta ako se neki dogadjaj zbio neke godine kada nije odrzana olimpijada. Onda grci to zabeleze ovako

383,2 tj. kazu da su prosle 383 olimpijade i jos dve godine. Pa bi racun bio sledeci:

383,2 olimpijada

Greg.god. = (383*4 + 2)-776=1538-776= 760. god. ne




Obrnuto bi bilo :

recimo 1389. godinu prebacujemo u olimpijsku godinu.

(1389+776)/4=2165/4=541 i ostatak 1 dakle to je 541,1 olimpijada
 
ERA AB URBE CONDITA (era od osnivanja grada) tj. rimska era:

Prema Marku Terenciju Varonu Rim je osnovan 21.IV. 753. godine p.n.e, dok je prema Marku Porciju Katonu Rim osnovan 21.V.752, god. p.n.e.

Ovo datiranje se jako slabo koristilo, koristili su ga uglavnom istoricari. Prilikom navodjenja godine obavezno je bilo naglaseno da li se nesto zbilo po Varonu ili po Katonu. na primer:

Dogadjaj se desio 1213. godine po Katonu. Onda racunamo:

1213-752=461. god. n.e
a da se taj dogadjaj zbio 1213. po Varonu onda bi bilo>

1213-753=460. god. n.e

Obrnuto bi bilo:

461+752=1213 po Katonu
460+752=1213 po Varonu
 
Vizantijska era:

jako je vazna za nase podneblje s obzirom na to da su nas srdnjovekovne povelje uglavnom datirane po vizantijskoj eri.

Vizantinci su brojali godine od legendarne godine nastanka sveta, a oni su smatrali da je to 1. IX 5508. godina p.n.e.

Dakle ako se dogadjaj zbio 6897. godine od Adama (postanja) ili kako se cesto kaze leta Gospodnjeg 6897. godine racunamo ovako:

6897-5508=1389. god. n.e

i obrnuto:

1389+5508= 6897. godina od Adama (Postanja)


Napomena:

Posto kod njih godina pocinje 1. septembra, ako se zna tacan datum onda se:

u periodu od 1.9. do 31.12. oduzima 5509.

a u periodu od 1.1 do 31.8. oduyima 5508.

Ukoliko datum nije poznat obicno se oduzima se 5508.
 
Jevrejska era:

Jevreji takodje racunaju godine od Postanka sveta, ali za razliku o Vizantinaca oni smatraju da je to bilo 3760. godine. p.n.e.

Prebacivanje iz jevrejske u nasu eru i obrnuto je jako slozeno jer je njihova godina kobinacija lunarne i suncane godine, ali okvirno se racuna ovako:

gregorijanska 1389. godina

G.jevr. = 1389+3760=5149
obrnuto:

G.greg. = (5149+240)- 4000=5389-4000=1389
 
Nadam se da si zadovoljna odgovorom. Trudio sam se da budem jasan. Znam jos neka preracunavanja ali su jako slozena i tesko je objasniti ih. Jedno od njih je na primer preracunavanje datuma Uskrsa (kao sto znamo Uskrs se ne pada u isti dan svake godine). da bi se izracunao dan Uskrsa potrebno je znati kretanje meseca sunca i zemlje te godine i mnogo stosta izracunati, sto je vrlo slozeno.

Pored ovih tezih izracunavanja postoje i jos neka datiranja: na prmer po vladavini vladara, konzula ili papskim pontifikatima, ali za to je vrlo vazno znati od kad do kad je vladao neki vladar, konzul ili papa, pa ne bih to objasnjavao jer je time prvenstveno bavimo mi istoricari.

Evo jednog primera:

Ako se na primer kaze da se neki dogadjaj zbio trece godine Iraklijeve vladavine, a mi znamo da je Iraklije vladao od 610-641 godine. Onda je u pitanju 613. godina.

POZDRAV,

AKHENATON :wink:
 
Nadam se da si zadovoljna odgovorom. Trudio sam se da budem jasan. Znam jos neka preracunavanja ali su jako slozena i tesko je objasniti ih. Jedno od njih je na primer preracunavanje datuma Uskrsa (kao sto znamo Uskrs se ne pada u isti dan svake godine). da bi se izracunao dan Uskrsa potrebno je znati kretanje meseca sunca i zemlje te godine i mnogo stosta izracunati, sto je vrlo slozeno.
Свака ти част на овоме рачунању, биће нам на корист, свакако.
А што се тиче Ускрса или Пасхалије Христове-Васкрса. Ја имам готову таблицу већ израчунатих датума, који важе за период од 1941. године па све до, веровали или не, 2472. године. Тај период припада Петнаестом Великом Индиктиону од стварања света. Иначе, данас је 2005. година (од рођења Господа нешег Исуса Христа), или 7513. година од првосазданог човека Адама.

Дакле, ако кога занима у који дан пада Васкрс, имам таблицу до 2472. године!
 
drinjaca:
Nadam se da si zadovoljna odgovorom. Trudio sam se da budem jasan. Znam jos neka preracunavanja ali su jako slozena i tesko je objasniti ih. Jedno od njih je na primer preracunavanje datuma Uskrsa (kao sto znamo Uskrs se ne pada u isti dan svake godine). da bi se izracunao dan Uskrsa potrebno je znati kretanje meseca sunca i zemlje te godine i mnogo stosta izracunati, sto je vrlo slozeno.
Свака ти част на овоме рачунању, биће нам на корист, свакако.
А што се тиче Ускрса или Пасхалије Христове-Васкрса. Ја имам готову таблицу већ израчунатих датума, који важе за период од 1941. године па све до, веровали или не, 2472. године. Тај период припада Петнаестом Великом Индиктиону од стварања света. Иначе, данас је 2005. година (од рођења Господа нешег Исуса Христа), или 7513. година од првосазданог човека Адама.

Дакле, ако кога занима у који дан пада Васкрс, имам таблицу до 2472. године!

OK! Kojeg datuma je Vaskrs 2437? Cisto da isplaniram! :D 8)
 
$:
Ja sam mislila da je 5508.g.p.n.e. godina potopa i Nojeve barke. Da li si ti siguran da je to datum postanka sveta?

Apsolutno sam siguran. Studiiram istoriju i to sam ucio iz pomocnih istorijskih nauka. Ako zelis da se uveris potrudi se da nadjes neku od ovih knjiga:

1. Pomocne istorijske nauke - Dr Branislav Milutinovic, Nis 2000.
2. Dr Marko Atlagic, Dr Bozidar Sekuarac, Pomocne storijske nauke, Pristina 1997.

P.S.

Ovu prvu imas u STUDENSKOJ ASOCIJACIJI FILOZOFSKOF FAKULTETA U NISU ZA NEKIH 300 DIN, A DRUGU U BEOGRADU U NEKOJ AGENCIJI KARRAN (NE ZNAM TACNO GDE SE NALAZI) ZA 1200DIN.
 
Hvala Bogu da konacno ima pametnih stvari na istoriji koje nekome moze koristiti, mnogo smo studirali o Motentotima, da sam ja vec i doktorirao na njima. Ne bih da pokrecem sad temu o splacini, jer vidim da je malo utulio, ali to je mozda zato sto su na forumu glasa javnosti sve njegove teme prebacene u "razno".

Predlazem Gazdarici, posto krstarica nema rubriku razno, da se njegove teme prebacuju u "svastaru" i da ga tamo niko ne dira.

Neka budu malo postovi i teme kao ovaj i ovome slicni. Nekome ce stvarno biti od koristi!
 
Занимљиво, 2473.године настаје шеснаести индиктион и Пасха-Васкрс ће пасти у исти дан и месец као на почетку петнаестог индиктиона, тј. 1941. године.
Изгледа да се рачунање Васкрса врти у круг.
Akhenatone, да ли су индиктиони међусобно различити? Према овоме изгледа да кад заврши индиктион ралунање почиње од почетка.
Ево још занимљивости:
12 индиктион је почео 345. г. а завршио 876. г. после Рођења Христа.
13 индиктион је почео 877. г. а завршио 1408. г.
после Рођења христа
14 индиктион је почео 1409. г. а завршио се 1940. г. после Р. Христа
А о 15. сам већ пре писао.
 
Kazanova:

Neka budu malo postovi i teme kao ovaj i ovome slicni. Nekome ce stvarno biti od koristi!


NISAM ZNAO DA NEKOG ZANIMAJU STVARI KAO OVA NA PRIMER, JER KAD GOD POSETIM FORUM ISTORIJA, VIDIM DA SE RASPRAVLJA O NEKIM DRUGIM STVARIMA TIPA KO OD KOGA POTICE....

POSTO VIDIM DA IMA LJUDI KOJE STVARNO ZANIMA NESTO KORISNO IZ ISTORIJSKE NAUKE OBECAVAM DA CU UBUDUCE POSTAVLJATI TAKVE TEME.

TOME JE NARAVNO DOPRINEO I RIVERO45, JER DA NIJE BILO NJEGOVOG PITANJA OVAJ FORUM BI IDALJE BIO PRAVA PROPAST.

VOLEO BIH DA POSTAVIM TEMU O AKTUELNOM SRPSKOM GRBU, JER SIMBOLI KOJI SE NALAZE NA NJEMU SU RAZLICITOG POREKLA, SAMO NE SRPSKOG, ALI TO JE JAKO DUGA PRICA KOJA TREBA DA BUDE POTKREPLJENA SLIKAMA. NEKO CE VEROVATNO DA SE PITA KAKO TO, ALI NAZALOST TO JE ISTINA.
 
drinjaca:
Akhenatone, да ли су индиктиони међусобно различити? Према овоме изгледа да кад заврши индиктион ралунање почиње од почетка.


Tacno, tako! jer da nije Uskrs bi se padao u bilo kom mesecu u godini, a ovako postoji ogranicenje tj. postoji jedan datum kada Uskrs moze da se padne najranije i drugi kada moze da se padne najkasnije. Trenutno ne mogu da se setim koji tacno datumi predstavljaju te granice, ali imam negde zapisano pa ako pronadjem reci cu ti.
 

Back
Top