Sta je ISDN?

VoXman

Zainteresovan član
Poruka
102
Nudi mi neki komsija koji radi u Telekomu da uvedem ISDN liniju (za 7 hiljada dinara uzgred),prodaje mi pricu:"Dobra je to stvar,ono kao imas 3 telefona (jednu liniju ili broj)u kuci i bez obzira ako ti je jedna linija zauzeta,mozes normalno da pricas i da primas pozive na ostala 2 fixna,kao,nikad nije zauzeto,onda,sta jos bese kaze....A,da,kao gotovo trenutno spajanje sa brojem kojeg zoves...Aj sad neko ko ima iskustva sa ISDN-om da mi kaze:
1. Sta je to? (Bez strucnih izraza,samo cemu sluzi?)
2. Prednosti uvodjenja ISDN-a
3. Do kakvih problema,ako uopste moze da dodje do nekih problema, cu se susresti uvodjenjem ISDN-a?
4. Da li ce moj telefonski racun "osetiti" na kraju meseca cari ISDN-a?Da li su impulsi tarifiraju isto?
5.Hocu ovih dana da uvedem ADSL,pa me zanima kako ce (ako uzmem ISDN) sve to izgledati,da li ce biti problema nekih?
Unapred zahvalan 8)
 
ISDN je prevazidjena tehnologija, to je pre par godina bilo in, ali sada, kada je kablovski net, ili ADSL prisutan, suludo je placati telefonske impulse za pristup netu. Spor je, skup i nepraktican.
 
E, ovako...
Ukoliko si korisnik ISDN servisa, mozes aktivirati uslugu MSN (Multiple Subscriber Number), cime ces pored osnovnog dobiti jos jedan broj. Preko baznog ISDN prikljucka ne mogu ici tri telefonske linije, vec dve - bazni ISDN ima 2B i jedan D kanal, svaki B kanal je propusnog opsega 64kbps, dok je B kanal propusnog opsega 16kbps i sluzi za signalizaciju. Upravo zato sto se signalizacija obavlja odvojenim kanalom mozes imati punih 64k po jednom B kanalu... Inace, MSN dodatno opterecuje mesecnu pretplatu.

1. ISDN - Integrated Services Digital Network, mreza po kojoj se podaci od centrale do tebe prenose u digitalnom obliku, a uz ovaj servis dobijas i niz pratecih usluga.

2. Pa... prednosti su sto bi za nesto vise para za mesecnu pretplatu imao malo brzu i kvalitetniju dial up vezu sa provajderom i sto bi se time osigurao da te ne bace na PCM.

3. Pa skoro ni do kakvih - buduci da montazu i konfigurisanje sve opreme vrsi Telekom.

4. Impulsi se tarifiraju isto kao kod obicne telefonske linije za jedan B kanal, dok, ukoliko koristis oba B kanala... placas duplo vise :) jer se impulsi tarifiraju kao za dve nezavisne linije. Naravno, i pretplata je visestruko veca, a cenovnik mozes videti na sajtu Telekoma.

5. ADSL servis se malo drugacije realizuje preko ISDN linije, oprema koja se koristi je drugacija (zato sto je frekvencijski opseg ISDN-a veci nego kod klasicne analogne linije). Za ISDN korisnike opreme u nasim centralama ima manje, tako da ti je, ukoliko uvedes ISDN, za ADSL kasno iz prostog razloga sto je drugih desetak ljudi pre tebe zakupilo u centrali ADSL prikljucke za ISDN... Naravno, dodatna oprema po centralama ce biti instalirana - ali kad? Buduci da se za sve to "brine" Telekom, period cekanja moze bas potrajati...

Kad sve saberes i oduzmes, ISDN je najverovatnije najskuplji nacin pristupa internetu, a uz to jos imas znacajno manje sanse za uvodjenje ADSL-a...

Covece ala sam se raspisao...
Pozdrav ;)
 

Back
Top