Restitucija

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Veoma sam zainteresovan kako odmice u Srbiji Zakon o restituciji i sta se trenutno dogadja?

Kako nisam blizu - nisam dovoljno u toku.

Molio bih one koji nesto vise znaju da ovde postavljaju svoja obavestenja o trenutnim zbivanjima povodom tog (znacajnog) pitanja.

Svima hvala unapred!

Jedino sto molim je - BEZ SPAMA!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Odgovorih ti na drugoj temi.

Znaćeš da je komunizam završen, po tome što će biti izvršena restitucija u potpunosti.
Dok to nije tako, komunisti su na vlasti.

Bez obzira na to kako sebi ime dali i u kakve se farbe prefarbali.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Odgovorih ti na drugoj temi.
Ovde me to pitanje ne zanima. O tome cemo na podforumu Politika i Istorija.


Zanima me DOKLE SE STIGLO sa RESTITUCIJOM?

Da li se primaju zahtevi za povracaj imovine?

Da li je vec nekom nesto vraceno?

Kako rade komisije?

I tako to...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Шта се догађа???
То нико не зна, надам се само да ће неправда коју су учинили комунисти бити исправљена и да ћа имовина бити одузета од узурпатора и враћена законитим власницима.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovde me to pitanje ne zanima. O tome cemo na podforumu Politika i Istorija.


Zanima me DOKLE SE STIGLO sa RESTITUCIJOM?

Da li se primaju zahtevi za povracaj imovine?

Da li je vec nekom nesto vraceno?

Kako rade komisije?

I tako to...
Vraćeno je! Ali onima koji nijesu ni bili vlasnici te imovine!!! :zima:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Na brzaka su doneli Zakon i kao svi Zakoni nece se primenjivati.
Licno jesam zainteresovana, ali.... u Katastru tamo jednom neki visoki sudski cinovnik
je te knjige , dal unistio , dal je bila poplava, pa ajde nadji pod kojim je brojem tamo
neka parcela vodjena pa novi broj iste, a za lokal ...bio je u sporu - prosle godine
navodno- prodali nekoj lopurdi, on sta mu je odgovaralo porusio, nazidao na temeljima,
bilo je vec useljeno, projekat nije ni predao, a dozvolu za rusenje nije ni trazio , a prodavnicu
otvorio, racuni za vodu stizu na moju adresu....naravno nisam placala, napravio novu kapiju
na anjfortu, zakljucao i boli ga uvo...kazu brat mu jako bogat, a u gruntovnici nema promena,
nije bilo letos, a danas ...ko zna sta su sve smuvali. Tako da nisam uverena da ce ista od
toga biti. EU je i po tom pitanju - bila jedina garancija ...ovako - ludom radovanje.
I Kostunica je bio prilicno uverljiv, pa nista. A mozda ce razumeti kada njima neko otme,
a mozda i nece. Oni zaradili na brzaka pa kako doslo tako i otislo.
Citam Zakon - OBAVESTICE NAS PREKO 2 NAJCITANIJA DNEVNA LISTA .
Oni verovatno nemaju evidenciju o otetom. Imaju Gruntovnicu, knjige, neka zaposle
mlade , neka procesljaju knjige, sve promene se moraju sudskim resenjima pokrivati,
ako nesto nije jasno - neka pitaju nas.Nece, ponovo vitlaj , placaj , ako imas, pa sta
Bog da. Igranka bez prestanka. U nasem Resenju o otimanju je pisalo- da tamo neko,
bez saglasnosti SO nece moci da otudji.Otudjili iako smo ih pismeno upozorili.
I jeste - Oteto - prokleto.
 
Шта се догађа???
То нико не зна, надам се само да ће неправда коју су учинили комунисти бити исправљена и да ћа имовина бити одузета од узурпатора и враћена законитим власницима.

Mojim roditeljima je stiglo da je vraceno, kako je vec pisalo ne secam se.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Protivnik restitucije. Ako cemo da sprovodimo restituciju onda cemo i da oduzmemo stanove koje je drzava davala za 20 ili 30 godina radnog staza u drzavnom preduzecu,jer sada mozes da rmbas i 50 godina i da crknes a da ne dobijes nista! Jel to pravedno? Ima onih kojima je oduzeto a nisu vise zivi,sada njihova deca prodaju stanove koje su roditelji dobili od komunista i traze da im se vrati zemlja koju su komunisti oduzeli.
 
Tacno tako.
Ali su ljudi dobijali stanove zbog razlicitih razloga. Neko nije imao gde, neko jer je nesto u to vreme doprineo nauci, drzavi itd, a neko jer je na "mufte" mogao da dobije stan.
Drugo, to sve treba ispitati, ali mislim da se drzava time nece baviti.
U novinama je pisalo, pronacicu, onome kome je nemoguce vratiti imovinu drzava ce refundirati, a ako je moguce imovina ce biti vracena.
 
Manjan14 - Zar tebi nije jasno da nije moguce na nepostenom / otetom/ graditi posteno drustvo.
Nije normalno da neko od drzave dobija nesto. Moras da stvoris drzavu u kojoj ce se raditi, zaraditi,
skromno ziveti pa nesto stvoriti, pa tako i tvoja deca. Ovako - Tito oteo, nekome dao, taj neko ni tako-
bez veelikih kredita nije bio kadar sacuvati pa jos i napredovati . A nismo se bas pretrgli od posla, ali
smo "dobro" ziveli. Uzimali su nam doprinose za sve i svasta . Neko dobio - neko ne. I opet, kazu
bilo bolje, a zapravo nije nikada bilo normalno. Znas, na losim temeljima tesko mozes dizati sprat.
Secam se pre 35 godina, u Sloveniji da bi neko dobio stan morao je imati ucesce, ali ucesce koje
je mogao sakupiti od plate uz skroman zivot. Verovatno je to ucesce koristilo za one druge i tako ...
Moj otac nije dobio stan, a radio je i odvajao. Nije dobio ni kredit od preduzece nego je dizao druge
kredite i nije ni ocekivao nista od drzave, a takvih ima mnogo. I dobijao je od drzave / kao ucesnik NOR-a/
otetu kucu, ali nije hteo ,nije hteo ni moj deda... I mora se oteto vratiti kako bi mogli nastaviti kao normalan
svet. A za ove lopurde od 45 pa do danas- imamo Organe- pa neka cesljaju.To je zadatak mladjih i novih, ali
morate se ukljuciti i nikako se ugledati na ove od 45g., pa do danas. Ja imam 57 godina, i ne mogu ja za
mlade odlucivati, ali cu rado podrzati sve sto je dobro za njih. Ovo sada nije dobro. Znas , kada se hoce
sve se moze. I moras priznati da nije zgodno kada ti otmu nesto- sto su generacije stvarale.
Mojoj generaciji je bilo dobro i ovo je cena toga.... bili smo zasticeni ko beli medvedi.
Pa ja sam imala prioritet pri zaposljavanju jer mi je otac bio u ratu. On nije vise bio ziv. Tada sam odbila, ali
opet .. posle me uglavise i zapravo sve nas. I nije bilo vazno jeli smo potrebni samo ajde da nas prime.
I sada isto rade i tome nema kraja , ako ovako nastavimo. Pa jel tako?
 
Protivnik restitucije. Ako cemo da sprovodimo restituciju onda cemo i da oduzmemo stanove koje je drzava davala za 20 ili 30 godina radnog staza u drzavnom preduzecu,jer sada mozes da rmbas i 50 godina i da crknes a da ne dobijes nista! Jel to pravedno? Ima onih kojima je oduzeto a nisu vise zivi,sada njihova deca prodaju stanove koje su roditelji dobili od komunista i traze da im se vrati zemlja koju su komunisti oduzeli.

Pravedno je da NIKO NE MOZE DOBITI NISTA TUDJE!

Cim neko dobije nesto sto nije njegovo - to nije pravilno I MORA SE ISPRAVITI.

kad tad.

To NE ZASTAREVA.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tacno tako.
Ali su ljudi dobijali stanove zbog razlicitih razloga. Neko nije imao gde, neko jer je nesto u to vreme doprineo nauci, drzavi itd, a neko jer je na "mufte" mogao da dobije stan.
Drugo, to sve treba ispitati, ali mislim da se drzava time nece baviti.
U novinama je pisalo, pronacicu, onome kome je nemoguce vratiti imovinu drzava ce refundirati, a ako je moguce imovina ce biti vracena.

Dobijenje stanova od forme NEMA APSOLUTNO NIKAKVE VEZE sa restitucijom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poceli su da VRACAJU ono sto smo im podnosili za vreme Kostunice.
Danas stiglo. Mozda su nesto i napisali, nisam jos otvorila.A mozda treba
da budem sretna da su to i sacuvali. Ozbiljna drzava - sad se uverih.
 
Никоме није одузето због тога што није поштено зарадио него зато што је био народни непријатељ и сарадник са окупатором, тако пише у наводима зашто се одузима, конфисикује, и то без доказа на суду него у селским и општинским одборима, а одборници су били партизани а судије комунисти. Зато је било много грешака, које сада треба по могућности исправити.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vujadine - svasta su pisali i oduzimali su kako im se cefnulo. I naselili se na sva Dedinja sirom Srbije i
nikada nece vratiti njihova deca/ sada oni treba da vrate/ ono sto su ocevi i dedovi oteli. A neka im....

Moga se dede brat obesio kada su mu oteli- unuk mu opet steko . I opet imamo i pored toga, a sta oni
imaju?
Samaraju ih onako matore..... valjda im i decu i unuke sramota. Dodje to nekako na naplatu . Istina ,
ruzno jeste, al kako sejes tako i zanjes.
 
Poslednja izmena:
Vujadine - svasta su pisali i oduzimali su kako im se cefnulo. I naselili se na sva Dedinja sirom Srbije i
nikada nece vratiti njihova deca/ sada oni treba da vrate/ ono sto su ocevi i dedovi oteli. A neka im....

Moga se dede brat obesio kada su mu oteli- unuk mu opet steko . I opet imamo i pored toga, a sta oni
imaju?
Samaraju ih onako matore..... valjda im i decu i unuke sramota. Dodje to nekako na naplatu . Istina ,
ruzno jeste, al kako sejes tako i zanjes.

Тачно тако. Ипак су они направили неке законе и уредбе на брзину и онда и сада . Ја сам добио позив да наведем свој случај, али још нисам добио где да га пошаљем. Значи већ мувају да би што касније урадили оно што су требали одавно да ураде. Па како онда да се нешто и уради кад је очито да то није у корист партији на власти него на штету.
 
Vujadine, pisi propalo. Opet ima da saljes na neke adrese, pa sada ce jos nesto pride da traze, a i nisu obavezni .
EU MOZDA bila jedina sansa - ostale iz bivse drzave nekako naterali, nemam pojma sta su oni vracali,
I NECE NIKO , NE SAMO OVI, HTETI DA NAM VRATi. Zemlju nekako i vracaju , nisu kadri da je obradjuju, a
otimacina velika- pa im je to jos i od neke koristi, ali ostalo .... zaboravi.

MORAS KUPOVATI NOVINE, A OBAVESTICE PREKO DVA NAJCITANIJA DNEVNA LISTA , meni tako pise.
 
Povraćaj imovine će tražiti više od 100.000 ljudi, rok za prijavu 1. mart





Stari vlasnici imaju rok do 1. marta da Agenciji za restituciju podnesu zahtev za povraćaj imovine koja im je oduzeta posle Drugog svetskog rata, a očekuje se da će do tada biti podneto oko 32.000 zahteva, izjavio je danas direktor te agencije Strahinja Sekulić.

Sekulić je gostujući na RTS-u rekao da se procenjuje da će po sadašnjoj dinamici biti 32.000 zahteva, a zainteresovanih lica više od 100.000, a da bi se vodio postupak neophodan je akt o oduzimanju.








Ne znam da li iko to zna ,ali da li postoji sansa da se oduzeta imovina vrati i bez ovog akta o oduzimanju ? I da li se on uopste igde moze "iskopati" , u nekim arhivama mozda ili gde vec ?
 

Back
Top