Религија и секс пре брака

Шта моја религија каже

  • Атеиста сам

  • Моја религија не забрањује секс пре брака

  • Забрањује секс пре брака и држим се тога

  • Забрањује секс пре брака и грешан сам

  • Ае пали!


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
Време је да се до краја расветли ово контраверзно питање. Кренућу одмах према опцијама анкете. Прва је дата зато што има атеиста на форуму, па се могу изјаснити тако да се анкета за њих не важи, у смислу да религија одређује њихов став према сексу пре брака. Наравно, мишљење о тематици могу имати.

Моји ставови о овој теми начелно су већ јасни, па се ни ту не бих много задржавао. Истакнућу, ипак, како религија (или духовност) може бити лична, личан доживљај без догми, тј. не мора бити организована. Ред је признати да ниједна већа организована религија данас не промовише секс пре брака, из неколико разлога. Прво, у развијенијим земљама никаква промоција ту није неопходна, пре проблем може бити промискуитет, отуд потреба пре да се прикочи, него убрза. Друго, и тамо где није део догме религије подржавају облике традиционалног морала који промовишу брачну заједницу. Но, није иста ствар ако свештеници говоре у подршку нечега или су тако осмишљени обреди, и ако директно верска књига нешто забрањује, санкционише, наводи казне које би уследиле... У другом случају имаш посла са божанством, у првом само са обичајним правом. Додаћу, а то недавно видех, да Буда међу „злоупотребама секса“ (хришћани би рекли „грех“) не наводи секс пре брака.

Ако до сада нисам рекао, рећи ћу сада. Ценим доследност оних којима религија забрањује секс пре брака, или секс осим у циљу потомства, и они се тога држе. Наравно, и ово је увелико лични доживљај религије – света књига забрањује нешто, но тумачења нису иста код свих верника. Није се лако тога држати, а ко још прича о томе да с тога држи ризикује излагање порузи. Морам ипак додати да апстиненција може да узрокује велику нервозу, што је приметно у постовима неких.

Нешто је компликованији случај код оних којима религија брани секс пре брака, сматра то грехом, и они знају да су грешни и то (и даље?) раде. Да ли је довољно рећи „нико није савршен“ (мада опет, шта ако религија тврди да је човек створен савршен)? Посебно ако је неко такав спреман да суди другима... Да ли неко греши надајући се да ће се „искрено покајати“ једног лепог дана. Па што то не уради одмах (то значи и прекид одређене праксе)?!? Да ли можда и сам увиђа да је сматрати то грехом у савременом свету бесмислено (ако желите расправу, може!), али не може против ауторитета свете књиге?! И шта значи то да се неко „искрено“ покаје. Краљ Ашока је својевремено освојио скоро целу Индију, па прешао на будизам и проповедао мир. Али царство стечено ратом није распарчао. Имамо и пример Константина – човек који је озаконио хришћанство крстио се на самрти, ваљда да би могао слободно да ради што крунисане главе иначе раде – све супротно Божијим заповестима. Да ли се и он „искрено покајао“? Тако неко може да се из удобног породичног гнезда „искрено“ каје због „греха прошлости“, а да се њима ипак понекад похвали... Или ће њој или њему стварно бити жао што је било добро, и партнеру било добро, и никоме штета није нанета?!

Има наравно и оних који ће одбити разговор на ту тему. Они су тако поносни (горди, што је опет смртни грех) на религију коју су рођењем а не својим трудом стекли. И дају право себи да суде другима. Па шта онда ако се не придржавају свега (заправо много чега) што њихова религија проповеда!? Битно да имају етикету. Зато се то неће преиспитивати, јер сами добро знају да ће доћи до свог лицемерства.

Остаје мало питањце како да одговори удата/ожењен, дакле неко ко није више у предбрачном статусу. По савести! (хе хе) Углавном не би требало да прави разлику. Могући су неки „егзотични случајеви“. Можда је неко веровао у целибат и био у томе пре брака, па се онда предомислио. Такав би могао да размисли о свом браку – да се мало нашалим.
Сасвим је могућа, ипак, четврта варијанта – неко је имао секс пре брака иако вера каже да не треба, сад је у браку и шта мисли кад се тога сећа? Да ли се и колико искрено каје?!? То нек свако види сам са собом. Или можда чека да се временом покаје, до смрти и раја има још времена, зар не...

Дужан сам још једно објашњење. Горе рекох како сексу пре брака не треба никаква промоција у реалном свету, па то овом темом ни не чиним. Чему онда уопште тема? Зато што постоје две групе форумских ликова. Једни се не држе свега што проповеда њихова религија, а спремни су да суде другима. Прво, јесу ли сигурни да су бољи?! Друго, ако већ релативизују секс пре брака, „јес да пише, али боже мој...“, што онда не релативизују тако и неке друге ствари изнете у светој књизи – однос према „незнабожцима“, ствари које се не уклапају у хронологију познате нам историје, и слично...
И друга група ликова, има их међу онима који су гласали за трећу опцију. ОК, ако тако верујете, но одакле вам право да друге оптужујете за „неморал“ и „курварство“?!? Ако треба да још мало „разговарамо о моралу“, па да се види бесмисленост таквих оптужби.
 
Poslednja izmena:
mene ova tema asocira na ovu sliku:

2938435955_2b1f1185c0.jpg


ima par vernika sa ovog pdf-a koji bi se (bar po rečima) mogli prepoznati u ovoj slici i u tvom uvodnom postu...
 
Ajd da vidim muškarca koji će priznati da nije imao seks pre braka, makar i na pdf Religija! :lol:

Mogla bih navesti još par odgovora koji bi me začudili, ali ... o tom, potom.

Неки кроз разне теме истичу баш то као модел моралног живота (и јединог моралног). Сад, да ли ће се и овде огласити :roll:
 
seks pre braka moze da ima jako velike negativne posledice po brak. naime kada doticni spozna sve cari seksa u prvoj bracnoj noci, kad ga opici ekstaza koju mu do tad ni nebrojeno mnogo molitvi i meditacija nad biblijom nisu pruzili (ups meditacija je djavolja rabota, a i puko beskrajno iscitavanje teksta tesko da moze da se nazove meditacijom) , koju nije mogao osetiti u mirisu tamjana i tisini manastira i crkava moze doci do novog vida opasnosti koju je toliko izbegavao. kako je strast gresan osecaj kojeg se treba kloniti a kako su demonski uticaji jaki, moze doci do otvaranja pandorine kutije, a onda neka mu je zaista bog u pomoci, i njemu i njegovoj zeni :lol:
 
seks pre braka moze da ima jako velike negativne posledice po brak. naime kada doticni spozna sve cari seksa u prvoj bracnoj noci, kad ga opici ekstaza koju mu do tad ni nebrojeno mnogo molitvi i meditacija nad biblijom nisu pruzili (ups meditacija je djavolja rabota, a i puko beskrajno iscitavanje teksta tesko da moze da se nazove meditacijom) , koju nije mogao osetiti u mirisu tamjana i tisini manastira i crkava moze doci do novog vida opasnosti koju je toliko izbegavao. kako je strast gresan osecaj kojeg se treba kloniti a kako su demonski uticaji jaki, moze doci do otvaranja pandorine kutije, a onda neka mu je zaista bog u pomoci, i njemu i njegovoj zeni :lol:

ако си имала секс пре брака како можеш знати какав ће даљи ток бити онога који није имао секс пре брака, а поготово за мушкарца, а ако ниси, женско си па пиши са женске тачке гледишта или је ово твоја теорија?
 
ако си имала секс пре брака како можеш знати какав ће даљи ток бити онога који није имао секс пре брака, а поготово за мушкарца, а ако ниси, женско си па пиши са женске тачке гледишта или је ово твоја теорија?

Сви смо ми помало психолози.
Не кажу џабе, рецимо мој профа грчког, како на Балкану уместо психића (шринк) имаш другаре, па причај с другаром, а овај ће те посаветовати... А овде смо сви другари, чак и кад не изгледа тако :D
Осим тога, постоји и логика. Ето, Слуги је логично да је кондом непотребан (као и антибиотик и вакцине:eek: )
 
ако си имала секс пре брака како можеш знати какав ће даљи ток бити онога који није имао секс пре брака, а поготово за мушкарца, а ако ниси, женско си па пиши са женске тачке гледишта или је ово твоја теорија?
moja pretpostavka, valjda imam pravo na svoje misljenje jel :lol: i sta mislis da je ovo pisano sa muske tacke gledista :rol:
 
moja pretpostavka, valjda imam pravo na svoje misljenje jel :lol: i sta mislis da je ovo pisano sa muske tacke gledista :rol:

писала си у мушком роду

seks pre braka moze da ima jako velike negativne posledice po brak. naime kada doticni spozna sve cari seksa
koju nije mogao osetiti u mirisu tamjana i tisini manastira i crkava
koju je toliko izbegavao

е па огради се одма, значи не знаш како је:D
 
Сви смо ми помало психолози.
Не кажу џабе, рецимо мој профа грчког, како на Балкану уместо психића (шринк) имаш другаре, па причај с другаром, а овај ће те посаветовати... А овде смо сви другари, чак и кад не изгледа тако :D
Осим тога, постоји и логика. Ето, Слуги је логично да је кондом непотребан (као и антибиотик и вакцине:eek: )

просто некад помислим да сте ти и Ирис једно:D

е у вези кондома, ја сам га само једном користио и бацио га:rotf:
 
ahahaha ajde procitaj ponovo lepa nasa srpska jezika :lol:
pisala sam o nekome ko je muskog roda...hahahah nasmejao si me do suza bre :lol:

разумео сам те ја добро ти си писала са става мушког рода, нема потребе да се клибериш, то би исто било када би ти ја говорио е не знаш ти како је то родити:rtfm::hahaha:
 
za coveka kao zivotinju potpuno je prirodno da neograniceno zadovoljava svoje polne potrebe ,medjutim,covek kao moralno bice dozivljava ovaj akt kao protivan visoj prirodi i stidi ga se...duhovna pa onda i ta culna ljubav skupa cini te kompletnim....i bez trunke kajanja...

Није то тако једноставно ни код човека ни код животиња. Код животиња је секс у принципу због размножавања, и ритам је томе подређен. Наравно, контрацепције нема, хомосексуалности код неких животиња и то периодично, чисто хомосексуална животиња не оставља потомство.
Ту већ постоје различите стратегије женка и мужјака, а то се преноси и на људе. Женка иде на квалитет, одабира генетски одговарајућег мужјака, што потомству даје веће изгледе да преживи. Тамо где мужјак има удела у заштити или одгајању потомства, бира и онога ко ту улогу боље обавља. Мужјаку је важнији квантитет. Уочимо да код инсеката постоји урођена подела са неплодним радилицама. Код сисара тога нема, али има животиња које пристају на другоразредну улогу, бар привремено, и то међу мужјацима. Ето зашто је међу мушкарцима хијерархија могућа, код жена тешко. Млади лавови ће једном покушати да оснују свој чопор. Али дотле се алфа-мужјаку неће мешати у посао. И браниће солидарно чопор. Зашто? Јер такви чопори имају већу шансу да пресену гене. Све се своди на то.
Уочимо и да код животиња обично нема инцеста, постоје начини да се спречи.

Код човека имамо развој који има сличне еволутивне одлике. Много шта се може објаснити различитим еволутивним стратегијама жена и мушкараца. Има о томе код Маслаћа "Филозофија Конана Варварина". Е сад, за ову причу битно - постоји тумачење како се много шта у Библији (на други начин у грчким митовима) објашњава преласком с матријархата на патријархат. Док код матријархата отац није битан (мада верујем да су ипак знали за улогу мушкарца, иако неки тврде другачије), у патријархату постаје основа свега. Отуд драконске казне за прељубу, те забрана секса пре брака, да се не би омакло непредвиђено зачеће. Додајмо учестали обичај отмице жена, па су драконске казне можда биле с циљем да се спречи крвопролиће међу клановима. Касније, како се бракови уговарају, било које шврљање постаје изузетно подривачко по заједницу, поредак и сл.
Дакле, тумачено у терминима оног времена.
 
просто некад помислим да сте ти и Ирис једно:D

е у вези кондома, ја сам га само једном користио и бацио га:rotf:

Ирис и ја смо анимус и анима (тим редоследом):D
а знаш онај виц кад Штрумфета затрудни?
 
Затрудни Штрумфета.
И окупи све Папа-штрумпф, па ће рећи
- Е стварно вам није фазон, јесам рекао да пазите. И ајде да видим ту јуначину, ко је то урадио!
Кад чујеш један глас
- Мрзим кондом!

е сад да сам безобразан помислио би да сам ја мргуд, а Ирис штрумфета:rumenko:
 
Затрудни Штрумфета.
И окупи све Папа-штрумпф, па ће рећи
- Е стварно вам није фазон, јесам рекао да пазите. И ајде да видим ту јуначину, ко је то урадио!
Кад чујеш један глас
- Мрзим кондом!

ne jedan glas nego mrgudov glas, ni vic numeš dispričaš petljavino.....
 

Back
Top