kantarion

ac3sd

Početnik
Poruka
3
Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.
 
ac3sd:
Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.

Kapsule kantariona ispitiovane su na Institutu za mentalno zdravlje na dobrovoljcima medju zaposlenima na Institutu i pokazale su dosta dobar rezultat. Slobodni ih probajte, ne znaci da ce Vam pomoci ali svakako Vam nece ni skoditi: ako pomognu super, ako ne ide i ako imate vecih problema, javite se psihijatru.
 
WithdrawnWater:
ac3sd:
Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.

Kapsule kantariona ispitiovane su na Institutu za mentalno zdravlje na dobrovoljcima medju zaposlenima na Institutu i pokazale su dosta dobar rezultat. Slobodni ih probajte, ne znaci da ce Vam pomoci ali svakako Vam nece ni skoditi: ako pomognu super, ako ne ide i ako imate vecih problema, javite se psihijatru.

Hm, kako to mislite zaposleni su ga isprobavali na sebi ? Zar i oni imaju potrebu za takvim preparatima....
Posto vidim da ste upuceni u problematiku i da vam je to profesija mozda bi ste mogli i jos neki detalj da mi pojasnite. Da li je sedativni efekat izrazen , slicno kao kod bensedina i slicnih lekova, sto meni zbog posla bas i ne bi odgovaralo ? Da li je neohodno da se kapsule uzimaju iskljucivo u toku jela kako sto pise u uputstvu, sto je malo nezgodno priznacete, ili je moguce ciniti to nezavisno od obroka ili barem pre ili posle jela. Hvala unapred.
 
ac3sd:
WithdrawnWater:
ac3sd:
Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.

Kapsule kantariona ispitiovane su na Institutu za mentalno zdravlje na dobrovoljcima medju zaposlenima na Institutu i pokazale su dosta dobar rezultat. Slobodni ih probajte, ne znaci da ce Vam pomoci ali svakako Vam nece ni skoditi: ako pomognu super, ako ne ide i ako imate vecih problema, javite se psihijatru.

Hm, kako to mislite zaposleni su ga isprobavali na sebi ? Zar i oni imaju potrebu za takvim preparatima....
Posto vidim da ste upuceni u problematiku i da vam je to profesija mozda bi ste mogli i jos neki detalj da mi pojasnite. Da li je sedativni efekat izrazen , slicno kao kod bensedina i slicnih lekova, sto meni zbog posla bas i ne bi odgovaralo ? Da li je neohodno da se kapsule uzimaju iskljucivo u toku jela kako sto pise u uputstvu, sto je malo nezgodno priznacete, ili je moguce ciniti to nezavisno od obroka ili barem pre ili posle jela. Hvala unapred.

A sto se cudite - mislite da zaposleni na mentalnom zdravlju ne mogu i ne smeju da budu premoreni, nervozni, deprimirani stanjem stvari, da ne mogu da 'pregore' od opterecenja i posla? Kako god to Vama da zvuci, zaposleni u mentalnom zdravlju su takodje samo ljudi, i imaju iste probleme kao i drugi, ako ne i daleko vece jer rade izuzetno psiholoski i emotivno zamoran posao i 'skupljaju' tudje 'djubre' u sebe svakodnevno a nije im obezbedjen NI JEDAN nacin da se prazne i 'ciste' od strane institucija u kojima rade ili drzave, sto je prosto obavezno svuda u civilizovanim zemljama na zapadu. Tome sluzi supervizija, koje ovde nema. Bas ti ljudi koji su podneli najveci teret psiholoskih trauma nacije poslednjih 15 godina, nosili su dupli teret: teret svih onih stresova koji su se dogadjali u njihovim licnim zivotima zbog svega kroz sta smo prolazili, plus teret svih onih ljudi koji su dolazili i istresali ga u njihovim ordinacijama i ustanovama! To se zove sekundarna ili prenesena traumatizacija, i tema je projekta kojim sam se bavila poslednje 2 godine.

Sto se kantariona tice, on ima brojne upotrebe i izuzetna lekovita dejstva: on je i antiseptik, sedativ, analgetik, diuretik. Koristi se u obliku čaja za lečenje grčeva u želucu, sekreta u plucima, bubreznih bolesti, jetre, žuči, slezine, mokraćne bešike, hroničnog kašlja, astme, protiv povišene kiseline u želucu, gastritisa, neredovne i obilne menstruacije, sekreta kod zena, hemoroida i dr. Spolja protiv opekotina, za zarašćivanje rana ( kantarion ulje ). Sto se njegovog antidepresivnog i sedativnog ucinka tice, on je blag antidepresiv i sedativ, ne izaziva (ne bi trebalo!) sedativni efekat koji izazivaju ankiolitici - ali reakcija na Bensedin pa i na ovaj preparat je idividualna kod razlicitih ljudi: nekoga uopste ne uspavljuje bensedin ni od 5 mg, a neko bukvalno padne od 2 mg! To je stvar individulane osetljivosti. U studijama u kojima je ispitivan u svetu, kantarion je pokazao veoma slican ucinak antideprssivu koji se davao kontrolnoj grupi (imipraminu) sa manje daleko nezeljenih dejstava (nije davao vrtoglavicu, susenje usta itd). Ono sto jeste opisano u pojedinim slucajevima kao retka i prilicno izolovana pojava u minornom broju (ali ipak je opisano) jeste razvijanje tz. serotoninskog sindroma kod pacijenata osetljivih na serotonicke agense: poremecaj se manifestuje kroz klinicku sliku pacijenta ali ne i laboratorijskim rezultatima, dakle mogu da se jave promene u mentalnom statusu, promene autonomnog nervnog sistema i neuromuskularne promene uz glavobolju, mucninu, anksioznost, dijareju i drhtavicu. Ovo spada u nezeljene efekte i kontraindikacije, sigurno u prilozenom uputstvu za preparat pise sta su i nezeljeni efekti i kontraindikacije, kao i kako se preparat uzima. Ne mogu da Vam kazem da li se ove kapsule mogu koristiti i drugacije od nacina na koji je to u uputstvu naglaseno (ne vidim zasto bi to i cinili, to je kao da me pitate moze li se antibiotik koji treba da se pije 3 puta dnevno piti 2 puta dnevno - verovatno moze, ali koji je efekat i svrha toga?!). Licno nemam iskustva sa kantarionom, ne znam zasto Vam je nezgodno da kapsule uzimate u toku jela (jedete, zar ne?), ali svakako da je uputstvo napisano u smislu optimalne iskoristljivosti leka.
 
WithdrawnWater:
A sto se cudite - mislite da zaposleni na mentalnom zdravlju ne mogu i ne smeju da budu premoreni, nervozni, deprimirani stanjem stvari, da ne mogu da 'pregore' od opterecenja i posla? Kako god to Vama da zvuci, zaposleni u mentalnom zdravlju su takodje samo ljudi, i imaju iste probleme kao i drugi, ako ne i daleko vece jer rade izuzetno psiholoski i emotivno zamoran posao i 'skupljaju' tudje 'djubre' u sebe svakodnevno a nije im obezbedjen NI JEDAN nacin da se prazne i 'ciste' od strane institucija u kojima rade ili drzave, sto je prosto obavezno svuda u civilizovanim zemljama na zapadu. Tome sluzi supervizija, koje ovde nema. Bas ti ljudi koji su podneli najveci teret psiholoskih trauma nacije poslednjih 15 godina, nosili su dupli teret: teret svih onih stresova koji su se dogadjali u njihovim licnim zivotima zbog svega kroz sta smo prolazili, plus teret svih onih ljudi koji su dolazili i istresali ga u njihovim ordinacijama i ustanovama! To se zove sekundarna ili prenesena traumatizacija, i tema je projekta kojim sam se bavila poslednje 2 godine.

Ovo je, nazalost, bolna i tuzna istina.
Evo slobodno se ovde oslobadjajte i primarnih i sekundarnih traumatizacija. Kad vam dodje da vicete vi vicite, kad vas iznerviraju vi slobodno raspalite po forumu.
Evo mi cemo biti vasa amaterska supervizija. :D
 
gane011:
WithdrawnWater:
A sto se cudite - mislite da zaposleni na mentalnom zdravlju ne mogu i ne smeju da budu premoreni, nervozni, deprimirani stanjem stvari, da ne mogu da 'pregore' od opterecenja i posla? Kako god to Vama da zvuci, zaposleni u mentalnom zdravlju su takodje samo ljudi, i imaju iste probleme kao i drugi, ako ne i daleko vece jer rade izuzetno psiholoski i emotivno zamoran posao i 'skupljaju' tudje 'djubre' u sebe svakodnevno a nije im obezbedjen NI JEDAN nacin da se prazne i 'ciste' od strane institucija u kojima rade ili drzave, sto je prosto obavezno svuda u civilizovanim zemljama na zapadu. Tome sluzi supervizija, koje ovde nema. Bas ti ljudi koji su podneli najveci teret psiholoskih trauma nacije poslednjih 15 godina, nosili su dupli teret: teret svih onih stresova koji su se dogadjali u njihovim licnim zivotima zbog svega kroz sta smo prolazili, plus teret svih onih ljudi koji su dolazili i istresali ga u njihovim ordinacijama i ustanovama! To se zove sekundarna ili prenesena traumatizacija, i tema je projekta kojim sam se bavila poslednje 2 godine.

Ovo je, nazalost, bolna i tuzna istina.
Evo slobodno se ovde oslobadjajte i primarnih i sekundarnih traumatizacija. Kad vam dodje da vicete vi vicite, kad vas iznerviraju vi slobodno raspalite po forumu.
Evo mi cemo biti vasa amaterska supervizija. :D

E Gane, sad mi je mnogo lakse: sad kad imam Vasu podrsku da ispoljim negodovanje na glupost i bezobrazluk, znam da ce moja sekundarna traumatizacija ubrzo postati stvar proslosti! :lol:
 
Moja iskustva sa kantarionom su dobra,ne treba preterano ocekivati od njega bez obzira dali je caj ili ulje medjutim najveci je problem sto njegovo dejstvo pocinje tek posle 3 do 4 meseca ali u medjuvremenu moze da napravi i neke gluposti kao pijes ga zbog depresije jer je antidepresiv ali posle dugog uzimanja postajes anksiozan,cak je jedna doktorka spomenula i problem sa nekom vrstom zutice koja je dobijena bas dugotrajnom upotrebom caja,otprilike sam razumeo da je zuc prestala da funkcionise.
 
Vidis da sam neozbiljna - a vec mi je receno i da sam baba, i da sam glupa, i da sam primitivna, da mi fali obrazovanja i to osnovnoskolskog (pravopisnog), pa onda da lazem nekog drugog da sam ja doktor i bar kazem da sam nesto besmisleno kao npr. socijalni radnik( :shock: ), da sam clan studentske MENZE, skojevka po opredeljenju, Titov pionir...uh, cekaj da se setim, a da - mentalni bolesnik na lekovima, i jos sto-sta, ko bi sve to pamtio.

Tako da.....kako da ti kazem: ja u stvari imam brkove, sviram gajde, nosim petokraku na celu, kecelju oko struka, pisem ovo izmedju dva kuvanja i prostiranja vesa, peglanja i ostalih domacinskih poslova, gledam dok kucam u Vujakliju ne bih li ubola neku ispravnu rec, kompjuter mi je ispod Titove slike u prirodnoj velicini, a na polici mi stoji garnitura antipsihotika.

Eto, razotkrili ste me u potpunosti! Sta cu sad, ziva nisam, kukavna mi majka?! :?:

A da - popicu 'lekice' jer kad god ih ne popijem ja imam ovakve ispade cerenja.... :lol: :lol: :lol:

(Svakakvih se idiotluka o sebi covek nachita na ovom forumu...No sta ces, draga Kelis - kad si clan MENSE svi zele da budi kao ti... :P )
 
Eh... sta ja sve nisma dozivela na ovom forumu... takodje sam svasta mogla da procitam...
i sporila sam se sa mnogim budalama... i onda odlucila da ne gubim vise vreme na ljude koji su besposleni i koji prepodne mrze sebe a ostatak dana celi svet.
Sada im se samo nacerim i prodjem...
To savetujem i tebi.
Ukoliko izazivas polemike znaci da si drugacija, u tvom slucaju dobro drugacija...ti znas ko si... stoga te bas briga...
A njima mozemo samo da preporucimo da namazu glavu i prstice kantarionom i na taj nacin bar pokusaju da se obracunaju sa nezadovoljstvom... ili za tako nesto treba da se penju na neki vrh u zelji da nadju biljcicu koja ce im pomoci... ili tu biljke i lekovi ne pomazu? :wink:

p.s. vidi kako sam lepo povezala nesto sto nema veze sa temom ...kantarion i svi "oni"
ma mora da sma i ja neki clan Mense samo treba da odem da se testiram

:lol:
 
Kelis:
Stavljam kantarion (ulje) na opekotinu (od depilacije) na ruci... i mogu vam reci da taj deo koze uopste nije depresivan sto je opechen... naprotiv, boli ga uvo...
:wink:

"Boze dragi, pa cime se vi depilirate - let lampom? :lol:
I uostalom odakle vasoj kozi uvo - tako da znate da te vase konstatacije padaju u vodu i vise se necemo sporiti." :wink:

Pozdrav.
 
WithdrawnWater:
Vidis da sam neozbiljna - a vec mi je receno i da sam baba, i da sam glupa, i da sam primitivna, da mi fali obrazovanja i to osnovnoskolskog (pravopisnog), pa onda da lazem nekog drugog da sam ja doktor i bar kazem da sam nesto besmisleno kao npr. socijalni radnik( :shock: ), da sam clan studentske MENZE, skojevka po opredeljenju, Titov pionir...uh, cekaj da se setim, a da - mentalni bolesnik na lekovima, i jos sto-sta, ko bi sve to pamtio.

Tako da.....kako da ti kazem: ja u stvari imam brkove, sviram gajde, nosim petokraku na celu, kecelju oko struka, pisem ovo izmedju dva kuvanja i prostiranja vesa, peglanja i ostalih domacinskih poslova, gledam dok kucam u Vujakliju ne bih li ubola neku ispravnu rec, kompjuter mi je ispod Titove slike u prirodnoj velicini, a na polici mi stoji garnitura antipsihotika.

Eto, razotkrili ste me u potpunosti! Sta cu sad, ziva nisam, kukavna mi majka?! :?:

A da - popicu 'lekice' jer kad god ih ne popijem ja imam ovakve ispade cerenja.... :lol: :lol: :lol:

(Svakakvih se idiotluka o sebi covek nachita na ovom forumu...No sta ces, draga Kelis - kad si clan MENSE svi zele da budi kao ti... :P )

Kakve neslucene mogucnosti - a sve jedna zena. :lol: :lol: :lol:
 

Back
Top