kantarion
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: kantarion

Početnik
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano kantarion

Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: kantarion

Citat Original postavio ac3sd
    Sta mislite o kapsulama od kantariona ? Da li to uopste moze nesto da pomogne u nekoj blazoj depresiji kao sto se reklamira - pise i da ima blago sedativni efekat, ali nadam se da je to bas blago, ne bi bilo dobro da je izrazeno. I da li (eventualno) ima nekih nezeljenih efekata.
    Kapsule kantariona ispitiovane su na Institutu za mentalno zdravlje na dobrovoljcima medju zaposlenima na Institutu i pokazale su dosta dobar rezultat. Slobodni ih probajte, ne znaci da ce Vam pomoci ali svakako Vam nece ni skoditi: ako pomognu super, ako ne ide i ako imate vecih problema, javite se psihijatru.

Početnik
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio WithdrawnWater
    Kapsule kantariona ispitiovane su na Institutu za mentalno zdravlje na dobrovoljcima medju zaposlenima na Institutu i pokazale su dosta dobar rezultat. Slobodni ih probajte, ne znaci da ce Vam pomoci ali svakako Vam nece ni skoditi: ako pomognu super, ako ne ide i ako imate vecih problema, javite se psihijatru.
    Hm, kako to mislite zaposleni su ga isprobavali na sebi ? Zar i oni imaju potrebu za takvim preparatima....
    Posto vidim da ste upuceni u problematiku i da vam je to profesija mozda bi ste mogli i jos neki detalj da mi pojasnite. Da li je sedativni efekat izrazen , slicno kao kod bensedina i slicnih lekova, sto meni zbog posla bas i ne bi odgovaralo ? Da li je neohodno da se kapsule uzimaju iskljucivo u toku jela kako sto pise u uputstvu, sto je malo nezgodno priznacete, ili je moguce ciniti to nezavisno od obroka ili barem pre ili posle jela. Hvala unapred.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Hm, kako to mislite zaposleni su ga isprobavali na sebi ? Zar i oni imaju potrebu za takvim preparatima....
    Posto vidim da ste upuceni u problematiku i da vam je to profesija mozda bi ste mogli i jos neki detalj da mi pojasnite. Da li je sedativni efekat izrazen , slicno kao kod bensedina i slicnih lekova, sto meni zbog posla bas i ne bi odgovaralo ? Da li je neohodno da se kapsule uzimaju iskljucivo u toku jela kako sto pise u uputstvu, sto je malo nezgodno priznacete, ili je moguce ciniti to nezavisno od obroka ili barem pre ili posle jela. Hvala unapred.
    A sto se cudite - mislite da zaposleni na mentalnom zdravlju ne mogu i ne smeju da budu premoreni, nervozni, deprimirani stanjem stvari, da ne mogu da 'pregore' od opterecenja i posla? Kako god to Vama da zvuci, zaposleni u mentalnom zdravlju su takodje samo ljudi, i imaju iste probleme kao i drugi, ako ne i daleko vece jer rade izuzetno psiholoski i emotivno zamoran posao i 'skupljaju' tudje 'djubre' u sebe svakodnevno a nije im obezbedjen NI JEDAN nacin da se prazne i 'ciste' od strane institucija u kojima rade ili drzave, sto je prosto obavezno svuda u civilizovanim zemljama na zapadu. Tome sluzi supervizija, koje ovde nema. Bas ti ljudi koji su podneli najveci teret psiholoskih trauma nacije poslednjih 15 godina, nosili su dupli teret: teret svih onih stresova koji su se dogadjali u njihovim licnim zivotima zbog svega kroz sta smo prolazili, plus teret svih onih ljudi koji su dolazili i istresali ga u njihovim ordinacijama i ustanovama! To se zove sekundarna ili prenesena traumatizacija, i tema je projekta kojim sam se bavila poslednje 2 godine.

Sto se kantariona tice, on ima brojne upotrebe i izuzetna lekovita dejstva: on je i antiseptik, sedativ, analgetik, diuretik. Koristi se u obliku čaja za lečenje grčeva u želucu, sekreta u plucima, bubreznih bolesti, jetre, žuči, slezine, mokraćne bešike, hroničnog kašlja, astme, protiv povišene kiseline u želucu, gastritisa, neredovne i obilne menstruacije, sekreta kod zena, hemoroida i dr. Spolja protiv opekotina, za zarašćivanje rana ( kantarion ulje ). Sto se njegovog antidepresivnog i sedativnog ucinka tice, on je blag antidepresiv i sedativ, ne izaziva (ne bi trebalo!) sedativni efekat koji izazivaju ankiolitici - ali reakcija na Bensedin pa i na ovaj preparat je idividualna kod razlicitih ljudi: nekoga uopste ne uspavljuje bensedin ni od 5 mg, a neko bukvalno padne od 2 mg! To je stvar individulane osetljivosti. U studijama u kojima je ispitivan u svetu, kantarion je pokazao veoma slican ucinak antideprssivu koji se davao kontrolnoj grupi (imipraminu) sa manje daleko nezeljenih dejstava (nije davao vrtoglavicu, susenje usta itd). Ono sto jeste opisano u pojedinim slucajevima kao retka i prilicno izolovana pojava u minornom broju (ali ipak je opisano) jeste razvijanje tz. serotoninskog sindroma kod pacijenata osetljivih na serotonicke agense: poremecaj se manifestuje kroz klinicku sliku pacijenta ali ne i laboratorijskim rezultatima, dakle mogu da se jave promene u mentalnom statusu, promene autonomnog nervnog sistema i neuromuskularne promene uz glavobolju, mucninu, anksioznost, dijareju i drhtavicu. Ovo spada u nezeljene efekte i kontraindikacije, sigurno u prilozenom uputstvu za preparat pise sta su i nezeljeni efekti i kontraindikacije, kao i kako se preparat uzima. Ne mogu da Vam kazem da li se ove kapsule mogu koristiti i drugacije od nacina na koji je to u uputstvu naglaseno (ne vidim zasto bi to i cinili, to je kao da me pitate moze li se antibiotik koji treba da se pije 3 puta dnevno piti 2 puta dnevno - verovatno moze, ali koji je efekat i svrha toga?!). Licno nemam iskustva sa kantarionom, ne znam zasto Vam je nezgodno da kapsule uzimate u toku jela (jedete, zar ne?), ali svakako da je uputstvo napisano u smislu optimalne iskoristljivosti leka.

Primećen član
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Reputaciona moć
    54

A sto se cudite - mislite da zaposleni na mentalnom zdravlju ne mogu i ne smeju da budu premoreni, nervozni, deprimirani stanjem stvari, da ne mogu da 'pregore' od opterecenja i posla? Kako god to Vama da zvuci, zaposleni u mentalnom zdravlju su takodje samo ljudi, i imaju iste probleme kao i drugi, ako ne i daleko vece jer rade izuzetno psiholoski i emotivno zamoran posao i 'skupljaju' tudje 'djubre' u sebe svakodnevno a nije im obezbedjen NI JEDAN nacin da se prazne i 'ciste' od strane institucija u kojima rade ili drzave, sto je prosto obavezno svuda u civilizovanim zemljama na zapadu. Tome sluzi supervizija, koje ovde nema. Bas ti ljudi koji su podneli najveci teret psiholoskih trauma nacije poslednjih 15 godina, nosili su dupli teret: teret svih onih stresova koji su se dogadjali u njihovim licnim zivotima zbog svega kroz sta smo prolazili, plus teret svih onih ljudi koji su dolazili i istresali ga u njihovim ordinacijama i ustanovama! To se zove sekundarna ili prenesena traumatizacija, i tema je projekta kojim sam se bavila poslednje 2 godine.
    Ovo je, nazalost, bolna i tuzna istina.
    Evo slobodno se ovde oslobadjajte i primarnih i sekundarnih traumatizacija. Kad vam dodje da vicete vi vicite, kad vas iznerviraju vi slobodno raspalite po forumu.
    Evo mi cemo biti vasa amaterska supervizija.

Ističe se VictorySun (avatar)
    Učlanjen
    03.11.2003.
    Reputaciona moć
    90

Podrazumevano

kantarion je odlican za stavljanje u nos - u kapima

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Citat Original postavio gane011
    Ovo je, nazalost, bolna i tuzna istina.
    Evo slobodno se ovde oslobadjajte i primarnih i sekundarnih traumatizacija. Kad vam dodje da vicete vi vicite, kad vas iznerviraju vi slobodno raspalite po forumu.
    Evo mi cemo biti vasa amaterska supervizija.
    E Gane, sad mi je mnogo lakse: sad kad imam Vasu podrsku da ispoljim negodovanje na glupost i bezobrazluk, znam da ce moja sekundarna traumatizacija ubrzo postati stvar proslosti!

Početnik
    Učlanjen
    20.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Moja iskustva sa kantarionom su dobra,ne treba preterano ocekivati od njega bez obzira dali je caj ili ulje medjutim najveci je problem sto njegovo dejstvo pocinje tek posle 3 do 4 meseca ali u medjuvremenu moze da napravi i neke gluposti kao pijes ga zbog depresije jer je antidepresiv ali posle dugog uzimanja postajes anksiozan,cak je jedna doktorka spomenula i problem sa nekom vrstom zutice koja je dobijena bas dugotrajnom upotrebom caja,otprilike sam razumeo da je zuc prestala da funkcionise.

Aktivan član Garota De Brasil (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

Stavljam kantarion (ulje) na opekotinu (od depilacije) na ruci... i mogu vam reci da taj deo koze uopste nije depresivan sto je opechen... naprotiv, boli ga uvo...
    :wink:

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

!

Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

!
    Ti se wdw mnogo, bre, ceris za doktorku... vi treba da budete ozbiljne i da imate brkove... ova nasa dr i ti... pa potpuno ispadate iz klishea...

Inace samo sam htela da podelim svoje iskustvo oko kantariona sa ostatkom foruma...

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Pionirski pozdrav!

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Vidis da sam neozbiljna - a vec mi je receno i da sam baba, i da sam glupa, i da sam primitivna, da mi fali obrazovanja i to osnovnoskolskog (pravopisnog), pa onda da lazem nekog drugog da sam ja doktor i bar kazem da sam nesto besmisleno kao npr. socijalni radnik( :shock: ), da sam clan studentske MENZE, skojevka po opredeljenju, Titov pionir...uh, cekaj da se setim, a da - mentalni bolesnik na lekovima, i jos sto-sta, ko bi sve to pamtio.

Tako da.....kako da ti kazem: ja u stvari imam brkove, sviram gajde, nosim petokraku na celu, kecelju oko struka, pisem ovo izmedju dva kuvanja i prostiranja vesa, peglanja i ostalih domacinskih poslova, gledam dok kucam u Vujakliju ne bih li ubola neku ispravnu rec, kompjuter mi je ispod Titove slike u prirodnoj velicini, a na polici mi stoji garnitura antipsihotika.

Eto, razotkrili ste me u potpunosti! Sta cu sad, ziva nisam, kukavna mi majka?!

A da - popicu 'lekice' jer kad god ih ne popijem ja imam ovakve ispade cerenja....

(Svakakvih se idiotluka o sebi covek nachita na ovom forumu...No sta ces, draga Kelis - kad si clan MENSE svi zele da budi kao ti... )

Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

Eh... sta ja sve nisma dozivela na ovom forumu... takodje sam svasta mogla da procitam...
    i sporila sam se sa mnogim budalama... i onda odlucila da ne gubim vise vreme na ljude koji su besposleni i koji prepodne mrze sebe a ostatak dana celi svet.
    Sada im se samo nacerim i prodjem...
    To savetujem i tebi.
    Ukoliko izazivas polemike znaci da si drugacija, u tvom slucaju dobro drugacija...ti znas ko si... stoga te bas briga...
    A njima mozemo samo da preporucimo da namazu glavu i prstice kantarionom i na taj nacin bar pokusaju da se obracunaju sa nezadovoljstvom... ili za tako nesto treba da se penju na neki vrh u zelji da nadju biljcicu koja ce im pomoci... ili tu biljke i lekovi ne pomazu? :wink:

p.s. vidi kako sam lepo povezala nesto sto nema veze sa temom ...kantarion i svi "oni"
    ma mora da sma i ja neki clan Mense samo treba da odem da se testiram

Primećen član
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Citat Original postavio Kelis
    Stavljam kantarion (ulje) na opekotinu (od depilacije) na ruci... i mogu vam reci da taj deo koze uopste nije depresivan sto je opechen... naprotiv, boli ga uvo...
    :wink:
    "Boze dragi, pa cime se vi depilirate - let lampom?
    I uostalom odakle vasoj kozi uvo - tako da znate da te vase konstatacije padaju u vodu i vise se necemo sporiti." :wink:

Pozdrav.

Primećen član
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Vidis da sam neozbiljna - a vec mi je receno i da sam baba, i da sam glupa, i da sam primitivna, da mi fali obrazovanja i to osnovnoskolskog (pravopisnog), pa onda da lazem nekog drugog da sam ja doktor i bar kazem da sam nesto besmisleno kao npr. socijalni radnik( :shock: ), da sam clan studentske MENZE, skojevka po opredeljenju, Titov pionir...uh, cekaj da se setim, a da - mentalni bolesnik na lekovima, i jos sto-sta, ko bi sve to pamtio.

Tako da.....kako da ti kazem: ja u stvari imam brkove, sviram gajde, nosim petokraku na celu, kecelju oko struka, pisem ovo izmedju dva kuvanja i prostiranja vesa, peglanja i ostalih domacinskih poslova, gledam dok kucam u Vujakliju ne bih li ubola neku ispravnu rec, kompjuter mi je ispod Titove slike u prirodnoj velicini, a na polici mi stoji garnitura antipsihotika.

Eto, razotkrili ste me u potpunosti! Sta cu sad, ziva nisam, kukavna mi majka?!

A da - popicu 'lekice' jer kad god ih ne popijem ja imam ovakve ispade cerenja....

(Svakakvih se idiotluka o sebi covek nachita na ovom forumu...No sta ces, draga Kelis - kad si clan MENSE svi zele da budi kao ti... )
    Kakve neslucene mogucnosti - a sve jedna zena.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Vidite Vi to?!
    Priznajte da niste ni slutili kakve sve potencijale imam?!

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •