Ekonomski patriotizam iliti tajkuni?

Headhunter

Primećen član
Poruka
949
Ko se od politicara danas zalaze, za "domaci" kapital?...Domaci Tajkuni,iz perioda Milosevica i ratnog ili sankcionof profita- samo sire svoja licna carstva i onu-pravu vlast u ovoj zemlji...
Ko podrzava ekonomski "patriotizam", tj. takav kapital i takve modele privatizacija,i zasto? Po cemu su to ti tajkuni, neverovatni bogatasi- "patriote" u ekonomskom smislu u odnosu na neku multinacionalnu kompaniju

Za kakvu ste dalje privatizaciju,tj. sta je bolje u sustini?
( ne ulazeci od slucaja do slucaja,mada primeri mogu)
-bar deo akcija "malim" ljudima (tu se valjda slazemo svi),pa ostatak prodati:
-za strane strateske partnere(multi nacionalne kompanije) (A)
-za domace tajkune (B)


Imamo primer knjaza- koji je imao perspektive prosirenja trzista regionalno (sto je donosio mogucnost danone) ili cisto ubiranje profita na domacem trzistu u lokalu. Tj.kakvu modernizaciju moze da donese Milan Beko?

Primeri efekta stranih ulaganja su Madjarska,ili sad i Rumunija- proizvode sva ova sredstva za ciscenje,Dacia ima pravi bum, pa i kod nas npr.proizvodnja Henkela(Merix,itd).

I kao drugi deo price o tajkunima: da li ste za preispitivanje nekih krupnih propusta koji su prosli po 100 puta kroz paljbu javnosti, a bez ikakve istrage ili krajnjeg rezultata (ako je istraga bilo)?

Dakle kakva je uloga domacih tajkuna tipa:
Filip Zepter
Bogi Karic
Milan Beko...*

I komapnija:
mobtel
delta
nacionalna stedionica
komercijalna banka...

Ne bi zeleo da se to pretvori u neko prozivanje po stranackoj liniji, vec da rasprava udje u sustinu problema. Svejedno jedan od bezocnih primera koji pada u oci je Velja Ilic, koji sa svoje pozicije ministra svojski zastupa interes Karica. To nije za cuditi, kad su u jos za lokalne izbore bili u opciji da li udju u neki aranzman, tako da te varijante ostaju i za buducnost.
Eto da bas ne aludiram na neku lovu u toj kombinaciji,samo to -politicka kombinatorika.


U svakom slucaju, opet se drzava pljacka preko mobtela gde drzava nevidi ni p od profita (sav novac se cedi preko "postenih" ugovora tipa 400.000 eura za karicevu cerku pevaljku)

*namerno sam izostavio isprozivanog Koleta, jer se eto ispostavilo da nije kriv za secernu aferu- i zvanicno na kraju. Hajka,hajka, a ko zna sta je drugo(i) bio u pitanju, klasika kod nas: svi vuci siti, ovaca nikad na broju...
 
Ej cao, opet ja u istom pesnickom raspolozenju, hoces da pocnem sa himnom ili sa pionirima? Evo pocecu na madjarskom ez a harc lesz a vegso csak osze... ti dodaj crtice i tackice tamo gde treba. Posto znas madjarski igrao si futbalicu sa njima, ne bi trebalo to da ti bude problem! :lol: :lol: 8)
 
kaurloto:
Ej cao, opet ja u istom pesnickom raspolozenju, hoces da pocnem sa himnom ili sa pionirima? Evo pocecu na madjarskom ez a harc lesz a vegso csak osze... ti dodaj crtice i tackice tamo gde treba. Posto znas madjarski igrao si futbalicu sa njima, ne bi trebalo to da ti bude problem! :lol: :lol: 8)

Jel to neka posalica od sinoc?...
Ili je neki Sovinizam u naletu?
Gde su ti te pilile, mislim...
 
Ma ovo ti je gore nego pilule, ustanes ujutro i shvatis da se od samog jutra smejes u sebi prosto bozanstveno. Inace ja sam protivnik droge, moze kafa po koja cigareta al trava, droga i tak ta cuda jok! Ne ljutim se ja, samo ti napred, mozda i na tebe predje ovo hip - hop super raspolozenje! :lol: 8)
 
Ako je tema presiroka, moze to i po primerima:

Da li je Mobtel pljacka drzave za po 20+ miliona eura godisnje (na ime dividendi)

Ovo je priblizna procena koliko Karic krade od drzave - 15+ miliona eura godisnje (plus sav dug do danas)
Kad je bila prinudna naplata onog retro poreza na extra profit, racun mobtela je bio zatvoren dok nije naplacen novac. I u zvanicnom izvestaju za taj kvartal, zarada mobtela je iznosila astronomskih 250 miliona dinara. Znaci 4 kvartala po toliko - milijardu dinara, polovina (pola drzavi)- 500 milona. A po tadasnjem kursu,ako ne gresim to je priblizno 15 miliona eura, a tu dodati i NIKAD NAPLACENE DIVIDENDE DO DAN DANAS, od samog osnivanja.
 

Back
Top