samo malo vaseg vremena molim!

kaurloto

Zainteresovan član
Poruka
214
Imam pitanje, naime moj otac je secerni bolesnik i nedavno je imao neku vrstu infarkta srecom bio je u bonici kad mu se to desilo. Nedavno je otpusten iz bolnice, juce mu je secer pao na 2. pa mu je bilo lose i imao simptome infarkta, ako sam u pravu oni izgledaju kao trnjenje usne, jezika, pritisak mu je bio 48/150. Verovatno ima jos simptoma al ja znam za ove. Posto zivim samo sa oce razumete moj strah. Pitanje je sledece dal secer utice na rad srca, a preko njega na pritisak ili vec u kojoj kombinaciji se ostvaruje taj uticaj?
 
Infark koji je imao VAs otac nije neophodno izazvan secernom bolesti - dijabet i srcane tegobe ne moraju (ali mogu) biti povezani i mogu postojati kao dve sasvim odvojene bolesti. Kada je Vasem ocu secer pao na 2 on je usao u hipoglikemijsku krizu: naime bez dovoljno secera u organizmu, koji sluzi kao 'gorivo' i kao hrana, sva tkiva, a narocito mozak i srce, pocinju da pate....trnjenje koje ste opisali, verovatno hladan znoh, mozda tresenje ruku, nagla uznemirenost, lupanje srca, eventualna nesvestica ili gubljenje svesti - sve su znaci hipoglikemijske krize kada organizam pokusava da se izbori sa naglim disbalansom. Pritisak je malo neuobicajen obzirom na razliku izmedju gornjem i donjeg (150/48 - da li ste Vi to dobro merili), i niste dali dovoljno podataka da bi znali da li se radi o primarnoj bolesti srca ili je do poremecaja pritiska doslo zbog hipoglikemije. Najbolje bi bilo da VAs otac ode svom endokrinologu i dobije uputstva - ako vec nezna! - kako da izbegne tako velika kolebanja vrednosti secera u krvi i time i hipoglikemijske krize, kao i da se javi svom kardiologu. Pozdrav, vise detalja dace Vam lekar opste prakse kad se vrati sa puta, a dotle ovoliko.
 
WithdrawnWater:
Infark koji je imao VAs otac nije neophodno izazvan secernom bolesti - dijabet i srcane tegobe ne moraju (ali mogu) biti povezani i mogu postojati kao dve sasvim odvojene bolesti. Kada je Vasem ocu secer pao na 2 on je usao u hipoglikemijsku krizu: naime bez dovoljno secera u organizmu, koji sluzi kao 'gorivo' i kao hrana, sva tkiva, a narocito mozak i srce, pocinju da pate....trnjenje koje ste opisali, verovatno hladan znoh, mozda tresenje ruku, nagla uznemirenost, lupanje srca, eventualna nesvestica ili gubljenje svesti - sve su znaci hipoglikemijske krize kada organizam pokusava da se izbori sa naglim disbalansom. Pritisak je malo neuobicajen obzirom na razliku izmedju gornjem i donjeg (150/48 - da li ste Vi to dobro merili), i niste dali dovoljno podataka da bi znali da li se radi o primarnoj bolesti srca ili je do poremecaja pritiska doslo zbog hipoglikemije. Najbolje bi bilo da VAs otac ode svom endokrinologu i dobije uputstva - ako vec nezna! - kako da izbegne tako velika kolebanja vrednosti secera u krvi i time i hipoglikemijske krize, kao i da se javi svom kardiologu. Pozdrav, vise detalja dace Vam lekar opste prakse kad se vrati sa puta, a dotle ovoliko.
Hvala na malom pojasnjenju situacije. Moj otac je dugogodisnji secerni bolesnik(20.god) i do sada nije imao nekih srcanih tegoba, istina, ima prosireno srce al nije mu stvaralo do sada neke tegobe iako je pusac vec 40.godina, sto se pritiska tice nisam merila ja nego nas prijatelj doktor u penziji koji mu je rekao da ode kod lekara al mu je danas bolje pa nije bio. Ono sto je moj otac kao infarkt imao nazvano je kao treperenje srca ima i neki latinski naziv al ja to ne razumem. Koji su po vama tipicni simptomi infarkta kad ih ja vec brkam sa hipoglikemijom?
 
kaurloto:
WithdrawnWater:
Infark koji je imao VAs otac nije neophodno izazvan secernom bolesti - dijabet i srcane tegobe ne moraju (ali mogu) biti povezani i mogu postojati kao dve sasvim odvojene bolesti. Kada je Vasem ocu secer pao na 2 on je usao u hipoglikemijsku krizu: naime bez dovoljno secera u organizmu, koji sluzi kao 'gorivo' i kao hrana, sva tkiva, a narocito mozak i srce, pocinju da pate....trnjenje koje ste opisali, verovatno hladan znoh, mozda tresenje ruku, nagla uznemirenost, lupanje srca, eventualna nesvestica ili gubljenje svesti - sve su znaci hipoglikemijske krize kada organizam pokusava da se izbori sa naglim disbalansom. Pritisak je malo neuobicajen obzirom na razliku izmedju gornjem i donjeg (150/48 - da li ste Vi to dobro merili), i niste dali dovoljno podataka da bi znali da li se radi o primarnoj bolesti srca ili je do poremecaja pritiska doslo zbog hipoglikemije. Najbolje bi bilo da VAs otac ode svom endokrinologu i dobije uputstva - ako vec nezna! - kako da izbegne tako velika kolebanja vrednosti secera u krvi i time i hipoglikemijske krize, kao i da se javi svom kardiologu. Pozdrav, vise detalja dace Vam lekar opste prakse kad se vrati sa puta, a dotle ovoliko.
Hvala na malom pojasnjenju situacije. Moj otac je dugogodisnji secerni bolesnik(20.god) i do sada nije imao nekih srcanih tegoba, istina, ima prosireno srce al nije mu stvaralo do sada neke tegobe iako je pusac vec 40.godina, sto se pritiska tice nisam merila ja nego nas prijatelj doktor u penziji koji mu je rekao da ode kod lekara al mu je danas bolje pa nije bio. Ono sto je moj otac kao infarkt imao nazvano je kao treperenje srca ima i neki latinski naziv al ja to ne razumem. Koji su po vama tipicni simptomi infarkta kad ih ja vec brkam sa hipoglikemijom?

Prosireno srce, ili dilatativna kardiomiopatija koju VAs otac ima, moze da daje razlicite vrste problema a izmedju ostalog i poremecaj krvnog pritiska, sve zavisi u kom je stadijumu bolest odnosno slabost srcanog misica. Ovaj poremecaj cesto se karakterise poremecajima srcanog sprovodjenja-zbog prosirenja i razvlacenja srcanog misica srce se prosto receno nedovoljno dobro i ishranjuje i nedovoljno dobro sprovodi strujne impulse kroz nerve, a koji sluze da bi srce (pravilno) kucalo.

Ono sto je Vas otac imao verovatno je flater, ili mozda fdibrilacije (ne znam tacno nasta se misli kad kazete treperenje), sto nije infarkt vec problem sprovodjenja impulsa, odnosno poremecaj ritma rada srca, ocitava se na EKGu veoma specificno, a iz fibrilacija covek moze da udje u zastoj srca i zato su one uvek opasan poremecaj ritma. Tipicni simptomi infarkta, koji zapravo predstavlja odumiranje dela srcanog misica kome se prekine protok krvi i tako dozivi ishemiju tj. nedostatak kiseonika, jesu ostar bol u predelu leve strane grudnog kosa, koji se siri niz levu ruku, nedostatak daha, nesvestica.....u zavisnosti na kom delu srcanog misica nastaje bol i kolki je deo zahvacen infarktom razlikuju se i simptomi infarkta.

Bez namere da VAs plasim, smatram da je vrlo neozbiljno od Vaseg oca sto se nije javio svom lekaru na sugestiju drugog lekara, obzirom na dugogodisnju istoriju secerne bolesti i na skorasnji veoma ozbiljan poremecaj srcanog ritma. To nisu stvari za igranje i takva neozbiljnost moze da ga kosta zaista infarkta i zivota.

Pozdrav.
 
Sto se tice onog latinskog izraza, bila je to rec fibrilacije, samo kad sam ja pitala da mi malo pojasne onda su mi rakli da je to treperenje srca. Zahvlna sam vam na vremenu i trudu koji ste ulozili u pojasnjavanje mojeg pitanja, prenela sam ocu i nadam se da ce ga malo prodrmati, tj. da ce se malo osvestiti i trgnuti kako bi svoje stanje shvatio krajne ozbiljno.
Pozdrav, zahvalna!
 
gigule:
moj otac takođe boluje od šećerne bolesti i imao je infarkt a da to nije znao. U bolnici ( Institut u Kamenici) su mu rekli da postoji mogućnost da šećeraši ne osete onaj oštar boli koji upozorava na infarkt...
E vidis to nisam zanala, moram i to imati u vidu sobzirom da ja vise brinem jer je on dosta nemaran po pitanju zdravlja, hvala na upozorenju!
 

Back
Top