Misli poznatih mislilaca - II

7a264b600ebda198544f126d16db53b5.jpg
 
„Ako najsnažnije žudiš za filozofijom, od samog početka se pripremi na stalno ismevanje i podrugivanje. No imaj na umu, budeš li uporan, te iste osobe će ti se kasnije diviti... Zapamti, desi li ti se da pažnju usmeriš ka spoljnim stvarima kako bi zadovoljio druge, budi siguran da si upropastio svoj obrazac života.“

Epiktet
 
Nikada nemoj smatrati za korisno nešto što bi te jednom moglo prisiliti da ne održiš reč, da
zaboraviš na stid, da zamrziš nekoga, da posumnjaš u njega, da ga prokuneš, da se pretvaraš,
da zaželiš nešto što bi morao sakriti iza zidova i zavesa. Jer onaj koji više od svega na svetu ceni
svoj um; demona u svojim grudima i svetu službu njegovoj vrlini, neće postati tragičan junak, neće
uzdisati, neće mu biti potrebna ni samoća, ni skup mnogih ljudi. I, što je najvažnije, živeće a neće
nikoga goni­ti i neće biti ganjan. On se uopšte ne brine o tome da li će njegova duša duže ili kraće
vreme biti zatvorena u telu. Jer i kad mora otići, on polazi tako laka srca kao da polazi na neki drugi
posao koji se može izvršiti isto tako časno i pošteno. Jed­ina njegova briga celoga života jeste da
mu duša ne trpi neku promenu stranu biću koje ima razum i smisao za opšte stvari.


Marko Aurelije
 
. Ako sam se nekad morao zadovoljiti time da su demiurg i Bog duha, stvaranje i spasenje u svom neshvatljivom slivanju i istovetnosti za mene ostali zagonetka, onda se moram zadovoljiti i time da nije moje da filozofe preobrazim u vernike. To ne spada u moju službu.“

Herman Hese, „Ispovednik“
 

Back
Top