Misli poznatih mislilaca - II

"Činilo se da čovjek ima samo dva izbora - živeti u užasu ili biti propalica."

"Gotovo svako se rodi kao genije a umre kao idiot."

"Kad ljubav postane zapoved, mržnja može postati užitak."

"Ne mogu reći da sam mrzio svijet muškaraca i žena, ali osjećao sam stanovitu odvratnost koja me odvajala od zanatlija, trgovaca, lažljivaca i ljubavnika."

"Razlika između umjetnosti i života je u tome što je umjetnost podnošljivija."

"Što si manje vjerovao u život, to si manje mogao izgubiti."

"Uravnotežena ličnost je nenormalna."

Charles Bukowski
 
Problemi

Ako zaista želis da dobro rešis probleme, moraš sa njima sedeti sve dotle dok ti rešenje ne padne u ruke kao zreo plod. Svari ih. Ako ništa ne pada i ništa ne svaruješ, onda taj problem sigurno i nije tvoj i oko njega ne možeš ništa da ućiniš. I to "ništa" učini sa punim pouzdanjem.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway

15-sitting-meditation1_300.jpg
 
Побиће се сви, свако са сваким, због свачег. Због ничег. Због глади, због пара, због љубоморе, зеленог џемпера, црних очију, због плаве крви, због нечисте крви, због три прста, због два прста, због друга два прста, због средњег прста. Због Бога, због другог Бога, због истог Бога, због ријечи и због речи, због мора и због гора. Због солидарности, због глупости, због незнања и примитивизма, због тога што тако треба, а зашто тако треба, то нико не зна, а ако неко не зна, он неће ни да пита да не би испао глуп пред друштвом. Па се и он смеје,иако не зна у чему је виц. Па се и он бије, иако не зна зашто.

Жарко Лаушевић
 
Жао ми је што нисам рођен или мало глупљи, или мало паметнији. Глупљи да не примећујем неке ствари око себе, или паметнији да их примећене, не коментаришем.

Жарко Лаушевић
 
Од оштећених не тражим да ми опросте. Знам да то не могу, јер ни ја сам себи не опраштам. Само Бог то може. Њихово је право да мрзе, моје право да се кајем што не могох другачије. У цркви увек упалим три свеће. За оца и њих двојицу. Ако сам грешан што ово рекох, грешан сам и према оцу. Мора бити да смо нешто тешко згрешили сва тројица. И њих двојица и ја па нас је Бог тако саставио 31.јула '93. Да њих казни мојом руком. Мене њиховим главама

Жарко Лаушевић
 
Једном ми је, у рано јутро, игуман никшићког манастира, стари Копривица, наздравио речима: "Дабогда се цијели живот пењао уз брдо и да Бог да јаки да НИКAД на врх не изађеш ! " У првом трену бех затечен, као да чух клетву, а онда сватих племенитост жеље. Са врха се нема куд више, може само надоле.

Жарко Лаушевић
 

Back
Top