Misli poznatih mislilaca - II

Upita jednom neki mladić Sokrata kako da stekne mudrost. Sokrat mu odgovori,

“Pođi sa mnom”.

Uze mladića za ruku i odvede ga do rijeke, gurnu mu glavu u vodu i zadrža je ispod površine sve dok mladić nije počeo da se bori za vazduh. Tek tada Sokrat oslobodi stisak.

Zatim upita mladića,

“Šta si najviše želio dok si bio pod vodom?”

“Želio sam vazduha”, glasio je odgovor.

Sokrat mu, na to reče,

“Kada budeš želio mudrost onako snažno kao što si želio vazduh dok si bio pod vodom, tada ćeš je i steći”.
 
Tišina

Tišina je veliko blago.
Ako u svom životu nemaš nimalo tišine,
imaj milosti prema samom sebi
i načini je makar malo.
Tišina jeste jedan oblik milosrđa.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway


ForestRays.jpg
 
Iskustvo me naučilo da ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možeš obmanuti nekim djelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjećanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna tačna riječ, zato je i tražiš, osjećaš da je negdje u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tudjem licu, u tudjem pogledu, kad počne da shvata. Slušalac je babica u teškom porodjaju riječi. Ili nešto još važnije. Ako taj drugi želi da razumije. - Meša Selimović
 
Iskustvo me naučilo da ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možeš obmanuti nekim djelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjećanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna tačna riječ, zato je i tražiš, osjećaš da je negdje u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tudjem licu, u tudjem pogledu, kad počne da shvata. Slušalac je babica u teškom porodjaju riječi. Ili nešto još važnije. Ako taj drugi želi da razumije. - Meša Selimović

Posle jos malo iskustva, poceo je da pise nepoznatom citaocu da izbegne tupilo iz ociju babica.
 

Back
Top