OBICAJI
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: OBICAJI

Iskusan nesons (avatar)
    Učlanjen
    03.03.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano OBICAJI

Koliko pratite i postujete obicaje, i koji su vam najdrazi a koji ne ? Da li bi nesto menjali ? Jedan od obicja je da se ide u crkvu , pa me zanima koliko posvecujete paznje crkvi i sebi samima kroz veru ?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

veoma
    ali nikada ne idem onda kada je "red" da se ode u crkvu
    vec idem iskljucivo kada ja osecam zelju/potrebu da odem

Domaćin Pera_Zdera (avatar)
    Učlanjen
    29.12.2003.
    Reputaciona moć
    83

Podrazumevano

Jest idem u crkvu, kad je neka svadba i za bozic u 12 cisto da se ugrejem malo i aj kao reda radi.

Sidjem i na slavu kad me viknu.

Al dobro treba te obicaje postovati, ako nista drugo bude dobro krkanje tih nekih dana.

Aktivan član nsbee (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano

Drzim do obicaja i na tome sam jako zahvalna svojoj porodici. Najdrazi su mi oduvek Bozic i Krsna slava, a u crkvu ne idem kada bi trebalo, vec kao sto Anja kaze, kada osetim potrebu. To "kada bi trebalo" svodi se na petarde, guranje i psovanje, sto je van pameti.

Domaćin peach (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano

prosto me sramota,al' nesto nisam u "obicajnom" fazonu...u crkvi nisam bila,ne pamtim,ono bas "za svoju dusu"...bila pre par godina s drugaricom koja je imala maniju da pali svece mrtvima i zivima,al' to bese za njenu dusu.svadbe i krstenja takodje ne racunam.ne znam,imam fobiju malo od popova.uvek se setim onih sugavih sankcija ,tamo '94-5.,ljudi nemaju 'leba da jedu,a ispred patrijarsije u karlovcima popovski vozni park:dzipovi,mercedesi...dobro,bio je i jedan stojadin.e,sad ce mi ovi religiozni reci:ma,gde ce ti dusa i popovi su ljudi! jeste,sve to stoji,al' nekako mislim da medju svestenim licima svih vera i okorelim vernicima ima najvise licemera i onih sa zestokom grizom savesti...al' ovo su vec teme za podforum religija. :?
    prema obicajnim praznicima sam indiferentna.al' recimo,slave ne volim.najsmesniji mi je krkanluk za svetog nikolu i sl.,ono,za vreme posta.al' takvi smo mi srbi! :wink:
    krstena jesam,na sopstvenu inicijativu i to vec kao uveliko punoletna...al' vise zbog kumstva i obecanja nego iz uverenja.
    i tek kad odem negde u inostranstvo probudi mi se nacionalna svest,pravoslavlje i to...i ondak se time malko foliram kao da sam verski fanatik 8)

Aktivan član sidro (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano

Meni je crkva pomogla prilikom resavanja nekih mojih licnih problema. Da, odlazim u crkvu, kada osetim potrebu. Nisam fanatik ali postujem obicaje. Posao mi je takav da ne mogu postiti citave postove, ali zato postim sredom i petkom.
    Crkva meni donosi smirenje i malkice mi izbistri misli. Ponekad odem da upalim svece i taj ritual mi jako prija. Ponekad popricam sa svestenikom i to mi prija. Nista preterano, ne mogu se nazvati fanatikom, sve radim koliko imam potrebu ...

Iskusan nesons (avatar)
    Učlanjen
    03.03.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano

Zbog greske ( kako su rekli ), obrisano je nekoliko stranica ove teme , pa iz tog razloga je pokrecem ponovo - nebi li bila osvezena novim odgovorima ! Ako ih bude bilo ?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Obicaji? Pa nikada ne tipujem na propalom tiketu, ne koristim baksuznu olovku u kladionici, ne prepisujem tudje tipove....

Aktivan član vicente (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

Podrazumevano

Citat Original postavio nsbee
    Drzim do obicaja i na tome sam jako zahvalna svojoj porodici. Najdrazi su mi oduvek Bozic i Krsna slava, a u crkvu ne idem kada bi trebalo, vec kao sto Anja kaze, kada osetim potrebu. To "kada bi trebalo" svodi se na petarde, guranje i psovanje, sto je van pameti.
    izvini, ali to "kada bi trebalo" je svake nedelje, a ne samo za Badnji dan, posto su, barem kod nas, samo tada, "petarde, guranje i psovanje"....

PS. sto se tice obicaja, iako se u mojoj porodici zaista veoma postuju, ne volim kada neko ko ne drzi do njih, bude automatski proglasen za nevernika ili tako nesto.... ima mnogo vaznijih i lepsih stvari kojima mozete ispuniti neke duhovne potrebe......

Slične teme

1. Obicaji na svadbi !?!
    Autor VelikaMala u forumu Žene
    Odgovora: 142
    Poslednja poruka: 02.02.2012., 03:26
  2. Obicaji ratovanja
    Autor Pantelija-delija u forumu Politika
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 14.07.2008., 07:46
  3. Zanimljivi običaji
    Autor Sokolica_M u forumu Arhiva
    Odgovora: 31