Da li je moguce poslati novac iz inostranstva bez posrednicke banke?

pterobog

Primećen član
Poruka
720
Mozda glupo zvuci ali evo o cemu se radi...
Jedna kompanija iz Estonije treba da mi posalje neki novac,cuo sam se sa njima i oni su mi trazili SWIFT I IBAN broj (i ostale neke moje licne podatke) medjutim koliko sa cuo od prijatelja tu mora da postoji jos neka banka (izmedju moje i njihove) koja ce kao izvrsiti taj transfer i ja moram da njima posaljem podatke od te banke,njeno ime,njen SWIFT kod.ja sam dobio u mojoj banci "Instrukcije za placanje" na tome listu postoje 4 posrednicke banke ( Intermediary bank) medjutim bilo koju da izaberem IBAN broj je isti (jer je to moj IBAN broj) ali svaka od njih ima svoj SWIFT kod.Ovi ljudi iz kompanije su mi trazili SWIFT kod i ja sam im dao SWIFT kod od moje banke (sto je logicno)
E sada oni meni nisu trazili nikakve podatke o toj posrednickoj banki(Intermediary bank) tako da se uopste i ne zna nista o toj posrednickoj banki,niti se ijedan podatak od nje spominje negdje,da li je moguce da ovako transakcija uspije? (inace ja sam totalni lajik za ovo)
 
otidi u svoju banku i reci da ti trebaju instrukcije da ti bude uplaćen novac iz inostranstva, oni će ti odštampati na papiru i taj papir prosledi onome ko ti šalje novac.
Posrednička banka se koristi u slučaju kad postoji vlasnik tvoje banke. npr. Banka Intesa u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni je vlasništvo Italijanske SanPaolo i ako ti neko šalje novac iz inostranstva prvo te pare idu na račun u Italiju, onda tek dolaze ovde u Srbiju, kod prve uplate postoji mogućnost da te banka pozove da poptišeš izjavu o poreklu novca (poklon,zarada....da bi oni znali kako da knjiže) i onda ćeš dobiti lovu na svom računu, naravno i posredniička i naša će ti uzeti proviziju (ne znam reći postotak). tek tada dobijaš svoj novac.
za ostale banke ne znam da li imaju vlasnika (SaoPaolo u Intezinom slučaju)

o eventualnom plaćanju poreza ili sl. u zavisosti od osnova priliva love banka ti neće ništa reći, to trebaš videti u poreskom ili se praviti lud pa šta bude :)
 
otidi u svoju banku i reci da ti trebaju instrukcije da ti bude uplaćen novac iz inostranstva, oni će ti odštampati na papiru i taj papir prosledi onome ko ti šalje novac.
Posrednička banka se koristi u slučaju kad postoji vlasnik tvoje banke. npr. Banka Intesa u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni je vlasništvo Italijanske SanPaolo i ako ti neko šalje novac iz inostranstva prvo te pare idu na račun u Italiju, onda tek dolaze ovde u Srbiju, kod prve uplate postoji mogućnost da te banka pozove da poptišeš izjavu o poreklu novca (poklon,zarada....da bi oni znali kako da knjiže) i onda ćeš dobiti lovu na svom računu, naravno i posredniička i naša će ti uzeti proviziju (ne znam reći postotak). tek tada dobijaš svoj novac.
za ostale banke ne znam da li imaju vlasnika (SaoPaolo u Intezinom slučaju)

o eventualnom plaćanju poreza ili sl. u zavisosti od osnova priliva love banka ti neće ništa reći, to trebaš videti u poreskom ili se praviti lud pa šta bude :)

Hvala na dugackom odgovoru i trudu :)

Ali me nisi najbolje shvatio,ja sam vec to odradio,bio sam u banku prije 20 dana dali su mi taj list i ja sam ovoj firmi poslao svoj SWIFT i IBAN kod i kazu da ne treba nista vise.Novac su mi poslali,prije 10 dana ja jos nisam bio u banku,sjutra cu poci,ali me cudi da mogu da posalju novac bez posrednicke banke,ja im nisam slao nikakve podatke o posrednickoj banki (iako su na toj listici bile 4 razlicite posrednicke banke) ali oni meni to nisu ni trazili.

Ali rekli su mi da nesto nije u redu njima bi se vratio novac nazad,a evo im se nije vratio sto znaci da je sve u redu.
 
shvatio sam ja tebe, ali sam ispričao celu priču da shvatiš šta je posrednička banka.
usput predlažem da uzmeš LIB od svoje banke, dobijaš ga besplatno i pratiš preko neta kretanje na svom računu, tj. mogo bi se ulogovat kad hoćeš i videti jel ti legla lova a ne da moraš ići na šalter da proveriš ;)

Aha sada sam opet procitao tvoj post i da li sam dobro shvatio.Ja sam iz C.G i ovaj racun je otvoren u "Prvoj banci C.G" i ona je vlasnistvo u Crnoj Gori,znaci li to da onda nije potrebna posrednicka banka kako bi se izvrsio transfer novca?
 
Aha sada sam opet procitao tvoj post i da li sam dobro shvatio.Ja sam iz C.G i ovaj racun je otvoren u "Prvoj banci C.G" i ona je vlasnistvo u Crnoj Gori,znaci li to da onda nije potrebna posrednicka banka kako bi se izvrsio transfer novca?
upravo to, ali ovo će pročitati još ljudi i zapamtiti kako stvari funkcionišu pa sam objasnio ceo proces. tebi je dobro ispalo jer po mom iskustvu posrednička banka uzme veću proviziju a ti je neplaćaš jer je tvoja banka nema ;)
 
Poslednja izmena:

E hvala punoo,sada znam i zasto nije bila potrebna posrednicka banka (nadam se da ce transfer biti uspjesan).Samo jos ovo da te pitam (posto sam kao sto rekoh lajik) meni je taj novac vec trebao da stigne u banku,medjutim ja sam posao u banku i pitao da li je stigao novac na ZIRO racun (mislio sam da na njemu treba da stigne) i oni su mi rekli da nije nista stiglo,onda danas mi neko kaze da taj novac ne stize na ziro racun vec na DEVIZNI racun i da provjerim to u banku.E sada ja mislim da uopste nemam taj devizni racun vec samo da imam ziro racun,ali onda mi je nejasno kako su mi u banci dali "Instrukcije za placanje" i na tome listu pise "Devizni sektor" onda valjda moram imati taj devizni racun otvoren (iako mislim da nemam).
 
E hvala punoo,sada znam i zasto nije bila potrebna posrednicka banka (nadam se da ce transfer biti uspjesan).Samo jos ovo da te pitam (posto sam kao sto rekoh lajik) meni je taj novac vec trebao da stigne u banku,medjutim ja sam posao u banku i pitao da li je stigao novac na ZIRO racun (mislio sam da na njemu treba da stigne) i oni su mi rekli da nije nista stiglo,onda danas mi neko kaze da taj novac ne stize na ziro racun vec na DEVIZNI racun i da provjerim to u banku.E sada ja mislim da uopste nemam taj devizni racun vec samo da imam ziro racun,ali onda mi je nejasno kako su mi u banci dali "Instrukcije za placanje" i na tome listu pise "Devizni sektor" onda valjda moram imati taj devizni racun otvoren (iako mislim da nemam).

International Bank Account Number (IBAN)
SRcc AAAA AAAB BBBB BBBB B

gde cc označava kontrolni broj, slova A vodeći broj banke, a slova B broj računa
ovo je primer za srbiju, devizni račun uvek ima slova a žiro račun samo brojeve, laički rečeno razlika na prvi pogled

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) - ukratko međunarodna oznaka tvoje banke

čim imaš to; ti imaš otvoren devizni račun :)
 
Poslednja izmena:
Ok hvala puno,jos mi je ovo malo nejasno.Ako "Prva banka C.G" nema tu psorednicku banku preko koje se vrse transakcije zasto su onda na listu koji su mi dali iz banke "Instrukcije za placanje" zasto su na njima navedene 4 banke (Commerzbank AG,LHB Bank,Deutsche bank,raiffeisen bank) to me malo buni,svaka od njih ima svoj SWIFT kod,medjutim ja sam samo ovoj kompaniji sto mi salje novac poslao SWIFT kod svoje banke (Prva banka C.G) i svoj IBAN broj,nijesam im slao podatke,niti SWIFT kod od neke od ovih psorednickih banaka.Ali u svakom slucaju da nesto fali,da nesto nije u redu oni su mi rekli da bi im se novac vratio nazad,do sada im se nije vratio sto znaci da je sve OK (a poslali su mi novac prije 10 dana).Meni to nije hitno pa nisam previse paznje obracao,ali sjutra cu poci u banku i provjeriti Devizni racun,vjerovatno je sve stiglo....hvala puno na odgovoru
 
iz prostog razloga što možda taj koji šalje ima istu posredničku banku pa je njemu lakše za odradit unutar svoje banke.
ja sam recimo primao pare iz Kanade preko posredničke banke, a kad je išlo iz Londona bilo je direkt. tvoje je da predaš ono što ti dobiješ od svoje banke (oni to zovu instrukcija), a ona će sa svojom bankom videt kako da pošalju a da za njih bude najlakše
 
Ok hvala puno...znaci sjutra cu ja poci da provjerim taj Devizni racun vjerovatno je na njemu stiglo...kako trebam tamo da kazem (ja nemam pojma)...treba li mi licna karta ili nesto i samo pitam "Da li je nesto stiglo na deviznom racunu?"...oce li mi ona odmah reci ili mora da se ceka? :D (svasta ja pitam,ali eto sto cu kad nista ne znam)
ponesi ličnu kartu i reci da si imao uplatu iz inostranstva na instrukciju što su ti oni dali, ponesi i nju ako je imaš.
 
ponesi ličnu kartu i reci da si imao uplatu iz inostranstva na instrukciju što su ti oni dali, ponesi i nju ako je imaš.

Aha ok,tako cu uraditi...a imam jos jedan papir,koji mi je poslala ova firma (ona je iz Estonije) jer sam im javio da mi uplata nije stigla (medjutim ja sam kriv jer sam gledao na ZIRO racun) i oni su mi poslali jedan papir (dokaz) da su oni poslali novac 14.11.2011 i svi podaci imaju na tome listu,da li da ja ponesem i taj papir?
 
IBAN je tvoj devizni broj, imaš ga na papiru jer si ga dobio od svoje banke, samo me čudi da nisi dobio neku karticu od njih, možda im treba vremena da je naprave pa ćeš dobiti tek sutra.
ponesi sve što imaš i ne brini

E ok,hvala puno,nemam karticu nikakvu bez onu za ziro racun.IBAN broj naravno imam.Jos jednom hvala!
 
scanay.jpg


Ovako izgleda taj papir koji sam dobio od ove kompanije,mada nije vise bitno ja cu to srediti sjutra,nego eto da postavim,hvalaa na odgovorima.
 

Back
Top