Akrilni bavalit u stanu

xella

Veoma poznat
Poruka
14.341
Pre godinu dana "majstor" je gletovao hodnik i tom prilikom naneo debeo sloj gleta. Stari glet nije išmirglao, a pretpostavljam da je trebalo to uraditi... :confused: Nisam sigurna ni da li je podlogu odradio, iako je bila kupljena... :roll: Uglavnom katastrofa!

Posle, evo godinu dana, glet je na 4 mesta pukao od plafona, pa sve do poda.:sad2: Ne znam sada šta je najpametnije da uradim, ali razmišljala sam da radim akrilni bavalit...

Interesuje me da li treba da skinem ceo sloj gleta? Ići će to prilično lako čini mi se. :zcepanje: Samo onaj prethodni, star pretpostavljam 20 godina ne može da se skine, jedino da se šmirgla, a od toga mi je muka (šmirglala sam dnevnu sobu juče i prekjuče i poludela sam :dash:)

Onda da li pre bavalita premazujem podlogu ili ne? I da li zid mora biti idealno ravan da bi se radio bavalit? Planiram da skinem taj sloj gleta sa špaklom, tako da nema šanse da bude ravan....:whistling:

Joj, ako neko ima iskustva sa bavalitom, volela bi da mi ukratko objasni postupak rada.

I da, planiram sama da radim :cool:
 
Meni je zanimljivo uopsteno citati to kod nas ustaljeno "smirglanje" zidova. U sustini, sve povrsine koje su "stabilne" (znaci, ne vise ili nece otpasti dodirom) se predju tzv-im Tiefgrund-om, (prevedeno, dubinskim osnovom) da bi se postigla ravnomerna, odvojena od predhodne podloge osnova. Najbolje je prskalicom ili cetkom jer sa rolom se "povlaci" podloga i mora se naknadno spahtlati.
Nekada davno (secam se tih vremena) sve radilo farbama na bazi krede, za sledece krecenje se moralo sve...prati:eek:, i kredne podloge se neutralisu Tiefgrund-om (mora se spricom onda navuci).
Da, i pricate o nekim...poludispenzionima. Za unutrasnje zidove se koriste dispenzion farbe ili latex (ove ne preporucujem kod spoljnih zidova jer ne "disu"), ackrilne su vise za fasadu. Osim ako su specijalne "tehnike" u pitanju:neutral:.
Moram dodati da su na Zapadu unutrasnji zidovi uvek na gipsanoj bazi kao i spahtel mase kojima se gletuju ako je potrebno. Kod nas je jos uvek zastupljen krecno-cementni malter koji ima daleko bolje ponasanje prema vlaznosti od gipsa.
 
ček, kako izgleda taj akrilini bavalit kad se nanese?
ja sam bavalit koristio za fasadu i, tekstura je prilično "čupava", dakle nije glatko..

Kad skineš taj ispucali sloj gleta (to možeš tako što ćeš prvo da nakvasiš zid vodom, ili samo tu površnu koju hoćeš da skineš - pa onda polako špahtlom), onda naneseš bavalit, izravnaš mistrijom i to je to..
E sad, ako hoćeš da ti bude ravno pici-grici, onda je poželjno da podloga bude isto tako ravna.

Sve zavisi kakav želiš da ti bude taj zid (i kakav je taj bavalit). Ako želiš da ti zid bude malo slobodnije teksture (kao španski recimo), onda ne treba da udaraš novi sloj gleta
Naročito ako ćeš da nanosiš bavalit u gušćem i debljem sloju

E sad, ako ideš da ti sve bude tanano i fino, onda mora takva i podloga da bude..m?
 
Ja bi nešto ovako... Samo me interesuje da li treba neka podloga da se maže kada zgulim onaj stari glet ili opušteno može bavalit odmah da se stavlja. Mislim jel postoji neko pravilo ili? Kupila bi akrilni bavalit (isto bi smućkala neki cool toner, kao u dnevnoj sobi) perivi. Pitala sam danas u farbari, reče mi trgovac da se naručuje. Kanta ima 25 kg i mislim da je oko 2000 din. bez tonera. Kada ja roknem neki skupi toner ko zna koliko će me sve to koštati :lol:

nanos.akrilni.zariban.omet.jpg
 
Joj, ubiće me muž kada vidi da opet planiram da majstorišem po kući :rumenko: :hahaha:

Sačekaću fino da prođe par dana da zaboravi na ovo krečenje dnevne sobe :rumenko: pa kada ode u drugu smenu, ja fino skinem taj glet... što kažeš, skuvam sebi kaficu i posle polako sa bavalitom, mislim da ne mogu da omašim. Dobar smo tim Zoro ;)

E, da neću da kupujem gletericu, ni ne znam koliko košta :whistling: pozajmiću od nekog, ma biće to extra! ;) :super: Jedva čekam... čoveče ne znam šta i je ovih dana, baš sam vredna :lol:
 

Back
Top