Komp se gasi sam od sebe.

Lord of Chaos

Aktivan član
Poruka
1.598
Znam da sam dosadio i Bogu i narodu ovde, ali sinoc mi se komp par puta zaredom gasi sam od sebe, kao da nema napajanja i posle toga ne mogu da ga startujem, kao da nema struje....Kada uradim unplug iz shtekera i vratim utikac u isti, komp se startuje bez problema....Da li da idem da ishibam tipa koji mi je prod'o komp il' je u pitanju nesto drugo?
 
Ma u 'kucnoj radinosti' mozes da proveris da li su ti naponi OK... Uz pomocu nekog voltmetra, ili BIOS-a na ploci (vecina novijih imaju i statistike napona u BIOS-u, pa mozes da vidis kako ti se napajanje u nekom datom momentu ponasalo)...

Ako su naponi OK, a ono opet zeza, proveri da li je dobro zakaceno na plocu (znas, nekad ga neko ne 'pritisne' do kraja, pa malo drmusanje koje moze da napravi CD ili hard disk, ume da bude dovoljno da ti blokira masinu... cim ploca pocne da dobija pogresan napon (ili ne dobija odredjeni napon), ona se iz preventive 'zakljuca' da ne sprzi pogresan napon memoriju, procesor, kontrolore i ostale peripetije na ploci... a posto ATX napajanja uvek odrzavaju odredjeni napon za plocu (kako bi mogao da palis kompjuter preko tastature i sl), i ploca ih kontrolise (pali/gasi), ako ploca zablokira, dok ona potpuno ne izgubi napon neces moci da dobro kontrolises napajanje)...

Cak problem moze da bude i u hladjenju (pregreje se pa sve stane... a onda dok prodje vreme da ga ti izvuces iz stekera, comp se ohladi pa nastavi normalno da radi...

U svakom slucaju, proveri, pre nego sto nekome otkines glavu...

Poz.
 

Back
Top