Autistično dete u predškolskoj ustanovi !?

Meg Rajan

Primećen član
Poruka
725
Dođoh iz vrtića kući i ne mogu da dođem k sebi...šta nam ova naša država radi,nemam više reči opravdanja....u grupu predškolaca, gde moj sin ide (vrtić u Beogradu),prošle nedelje je došao nov dečak...ništa tu ne bi bilo čudno da on nije autističan...mi roditelji nismo obavešteni,da bar pripremimo decu na malo drugačijeg drugara..po Zakonu doveden je da bi se socijalizovao i uklopio u drustvo...sve bi bilo u redu da on konstantno ne vristi,udara decu, agresivan je...i deca se sklanjaju od njega (svi se povukli u jednu stranu ucionice a on divlja na suprotnoj strani)...plase ga se i sve sto im uzima oni mu daju samo da ih ne udara...i nista ne rade drugo sve vreme sem sto pokusavaju da ga umire..i deca i vaspitacice...i deca sada nece u vrtic,boje ga se,jer je ono stvarno strasno za videti ...cak je u medjuvremenu jedno dete slavilo i rodjenda i ovaj mali je totalno prohisterisao (ne znam koju rec da upotrebim da opisem stanje :()e,sad ja vas pitam i kao roditelje a volela bih da cujem i neka strucna misljenja,sta sad mi da radimo?Da li zbog jednog deteta, koje ocigledno nije za kolektiv i potrebna mu je posebno obucena osoba a ne ova nasa obicna vaspitacica(koja samo sto nije pocela da place od muke,jer nije znala sta ce s njim)da traumiramo nasu decu...i kakav ce to uopšte rad da bude (msm na program,crtanje,pisanje...)..ajd,da vas cujem...
 
Pisala sam vec na jednoj temi da mi imamo autisticno dete u porodici..on ima devet godina i isao je i ide jos ove godine u specijalizovan vrtic za autisticnu decu..posle toga ni roditelji sami ne znaju gde ce ga, posto u skolu redovnu ne moze..e sad, mozda su to razlicite vrste autizma, ne znam, ali opisano ponasanje je identicno...tako i on reaguje kad je kod nas...tuga:(
 
pa oni su valjda bash specijalni !!! :I ?

kao kishni covek? i sl

bilo je nekad u politikinom magazinu kako je neka nastavnica (istorije!) dobila da radi sa autisticnom decom i to muzicko i onda je ona uspela s njima da radi, cak su snimili i CD. oni valjda mogu dobro bas da se snadju s muzikom neki odlicno. mislim da je ona radila npr pri onoj skoli za slabovidu decu, ili tako neka ustanova (ova u cetinjskoj)
ovo mozda zvuci blesavo ali secam se teksta, ne znam da li je 2009 ili 2010 god politikin magazin
tuzno je sto ne mogu vise je l da, imaju potencijal ako se uspe s njma nisu bas klasican tip drugacijeg ponashanja, valjda postoji neka mreza ljudi s tom decom, oni verovatno bolje i napreduju ako se ipak na neki nacin mesaju sa "obicnim" ljudima?!

ali verovatno je njemu gore nego ostaloj deci !! u tom vrticu sigurno nisu oni ugrozeni nego on, zar ne? a neko je blesav sto ga je tek tako stavio tamo bez strucnjaka ili tako necega
 
Pisala sam vec na jednoj temi da mi imamo autisticno dete u porodici..on ima devet godina i isao je i ide jos ove godine u specijalizovan vrtic za autisticnu decu..posle toga ni roditelji sami ne znaju gde ce ga, posto u skolu redovnu ne moze..e sad, mozda su to razlicite vrste autizma, ne znam, ali opisano ponasanje je identicno...tako i on reaguje kad je kod nas...tuga:(
Stvarno mi je žao vašeg deteta, ali zakonodac greši ako misli da ce ih tako društvo lakse prihvatiti...jer autisticna deca su vrlo tanana bica,da ih tako nazovem,u svom svetu, kome retko,retko ko moze da dopre,to znate i sami...cak ni nauka nije uspela da objasni metode pristupa i rada sa takvom decom,svako je za sebe enigma...i sad je to velika greska ubaciti ih sa ostalom decom jer je to trauma i za njih i za autisticno dete...a pogotovo kod osobe koja nije specijalizovana za rad sa takvom decom??!I onda se desava suprotan efekat od predvidjenog...deca beze od takvog deteta unesto da ga prihvate...i sad mi roditelji ne znamo sta da radimo sa nasom decom?Ipak oni rade i olovkama,i nekim stapicima muziciraju,a nikada se ne zna kad ce takvo dete biti isprovocirano na neki vid agresije...zao mi je i tih roditelja koji su eto morali da ga dovedu da bude sa ostalom decom...
 
Pisala sam vec na jednoj temi da mi imamo autisticno dete u porodici..on ima devet godina i isao je i ide jos ove godine u specijalizovan vrtic za autisticnu decu..posle toga ni roditelji sami ne znaju gde ce ga, posto u skolu redovnu ne moze..e sad, mozda su to razlicite vrste autizma, ne znam, ali opisano ponasanje je identicno...tako i on reaguje kad je kod nas...tuga:(

Kako ne moze?
Mi imamo takvo u skoli, uciteljica ce uskoro dobiti nervni slom.
 
Dođoh iz vrtića kući i ne mogu da dođem k sebi...šta nam ova naša država radi,nemam više reči opravdanja....u grupu predškolaca, gde moj sin ide (vrtić u Beogradu),prošle nedelje je došao nov dečak...ništa tu ne bi bilo čudno da on nije autističan...mi roditelji nismo obavešteni,da bar pripremimo decu na malo drugačijeg drugara..po Zakonu doveden je da bi se socijalizovao i uklopio u drustvo...sve bi bilo u redu da on konstantno ne vristi,udara decu, agresivan je...i deca se sklanjaju od njega (svi se povukli u jednu stranu ucionice a on divlja na suprotnoj strani)...plase ga se i sve sto im uzima oni mu daju samo da ih ne udara...i nista ne rade drugo sve vreme sem sto pokusavaju da ga umire..i deca i vaspitacice...i deca sada nece u vrtic,boje ga se,jer je ono stvarno strasno za videti ...cak je u medjuvremenu jedno dete slavilo i rodjenda i ovaj mali je totalno prohisterisao (ne znam koju rec da upotrebim da opisem stanje :()e,sad ja vas pitam i kao roditelje a volela bih da cujem i neka strucna misljenja,sta sad mi da radimo?Da li zbog jednog deteta, koje ocigledno nije za kolektiv i potrebna mu je posebno obucena osoba a ne ova nasa obicna vaspitacica(koja samo sto nije pocela da place od muke,jer nije znala sta ce s njim)da traumiramo nasu decu...i kakav ce to uopšte rad da bude (msm na program,crtanje,pisanje...)..ajd,da vas cujem...

Pomoli se. Imam par takvih ucenika, mada ne u toliko ekstremnoj varijanti. Radim najbolje sto umem, ne valja. Tako ce da bude.
 
Mi cemo za pocetak da trazimo vanredni roditeljski sastanak...sa vaspitacicom,roditeljima tog deteta,i psihologom...da vidimo kako mi kao roditelji mozemo da pomognemo nekom zajednickom akcijom i ovom detetu i nasoj deci...cula sam se sa par roditelja i svi su za neku saradnju..malo sam istrazivala na internetu i vidim da je celokupno drustvo za to nezainteresovano a ni strucnjaci nisu bolji,vecinom..pokusacemo da izdejstvujemo da neka strucna osoba radi sa njim a da i dalje bude u kolektivu...vidim da im to odgovara...mada grese ovi nasi u vrticu sto hoce od njega da naprave"normalno" dete..sto je van pameti,jer treba u stvari samo pratiti tu neku njegovu rutinu i onda verovatno nece biti agresivan..a mozda u pocetku da je i majka tu prisutna?Mozda mu nedostaje poznato lice...sta vi mislite?
 
Ma bice upisano u redovnu skolu, videces. Ne zna se kome je gore, predavacima il njima. Primere ne zelim ni da pricam.

Stvarno ne znam, ali ne verujem, vec ima devet godina, a ne komunicira uopste, hocu reci ne govori...razume proste naredbe, tipa -hajde da operemo ruke, ali nista vise ni komplikovanije od toga...ako je raspolozen, onda cichi, ako je neraspolozen, onda vrishti...ako je srecan onda skace po kuci po namestaju, ako je nezadovoljan onda je agresivan...hoce i da udari...nemam pojma...
da je jednostavno, nije, nije lako ni gledati ni slusati, a ponasanje njegovih roditelja necu ovaj put komentarisati, to je neka druga tema
...a za vrtic kod Meg, stvarno nemam ideju, ali mislim da nije isti slucaj kao ova nas, cim su ga smestili u vrtic sa drugom decom...
 
Poslednja izmena:
Kad se neke stvari ne osmisle na vreme, onda je tesko da se sve "poredja" kako treba.
Drzava je ovakvu decu smestila u uobicajene sredine za decu bez problema, samo zato sto autisticna dece nikome ne pripadaju :( . Roditelji ne znaju kuda da potraze pomoc. I oni moraju da rade i zaradjuju, a za to vreme neko mora da je sa njihovom decom, a racunaju i na njihov, kakav-takav mentalni napredak. I umesto da se prvo deca pripreme uz rad sa strucnim licima, defektolozima (koji bi morali da imaju strucno iskustvo sa autisticnom decom),za uslovno receno "normalnu" sredinu, bacaju se u svakodnevnu traumu, dok traumu druge vrese trpe i saucenici i nastavnici.
Naravno da je strucna pomoc u obliku savetovanja potrebna svima - deci, roditeljima, nastavnicima, kako ostvariti minimum komunikacije sa takvom decom, a da to ne bude trauma za sve.

Meg, trebali bi da pozovete defektologa za pomoc i konsultaciju. Mislim da ih ima dosta bez posla,( na zalost, tako je u mojoj sredini). Roditelji treba da izvrse pritisak da (svaka) skola dobije defektologa, jer je njihova pomoc ocigledno neophodna.
 
Meg, trebali bi da pozovete defektologa za pomoc i konsultaciju. Mislim da ih ima dosta bez posla,( na zalost, tako je u mojoj sredini). Roditelji treba da izvrse pritisak da (svaka) skola dobije defektologa, jer je njihova pomoc ocigledno neophodna.
Vidiš, nama su dodelili asistenta za romsku decu, i ona samo čuva ovo dete (koje nije Rom), tačnije druge od njega. Neko je totalno pobrkao lončiće.
 
Ја сам имала једног аутистичног ученика 4 године, сада другог... Додуше, овај други није тако изразити случај, па је мало лакше...
Страшно је и за то дете, а богами и за осталу децу...:(
Како смо се сви намучили, нема сврхе причати. :confused: Практично цело одељење је било жртвовано због ''добробити'' једног детета, ани оно само није имало никакве добробити јер ми нисмо обучени за рад са таквом децом, програми нису прилагођени њима, школа нема право да запосли дефектолога (педагошки асистент се тек сада појављује као опција, видећемо шта ће уопште бити од тога), са њим нема ко да ради стручно, он се осећа притиснуто преобимним градивом и захтевима који превазилазе његове могућности...
Место да та деца лепо иду у специјалне школе где су часови краћи, градиво прилагођено, наставници стручни, па они могу да напредују у складу са својим могућностима, због неке квази једнакости сви испаштају!
А нисмо и не можемо сви бити јендаки!!! :rtfm:
Можемо и треба да имамо иста права, али способности су нам другачије, потребе су нам другачије, побогу, зашто се правимо да су та деца ИСТА као друга?! Она нису ништа мање вредна, мање вољена и прихваћена, само немојмо да се лажемо... Што пре их прихватимо управо такве какви јесу - они имају виш шансе да буду срећни и задовољни!
 
Dođoh iz vrtića kući i ne mogu da dođem k sebi...šta nam ova naša država radi,nemam više reči opravdanja....u grupu predškolaca, gde moj sin ide (vrtić u Beogradu),prošle nedelje je došao nov dečak...ništa tu ne bi bilo čudno da on nije autističan...mi roditelji nismo obavešteni,da bar pripremimo decu na malo drugačijeg drugara..po Zakonu doveden je da bi se socijalizovao i uklopio u drustvo...sve bi bilo u redu da on konstantno ne vristi,udara decu, agresivan je...i deca se sklanjaju od njega (svi se povukli u jednu stranu ucionice a on divlja na suprotnoj strani)...plase ga se i sve sto im uzima oni mu daju samo da ih ne udara...i nista ne rade drugo sve vreme sem sto pokusavaju da ga umire..i deca i vaspitacice...i deca sada nece u vrtic,boje ga se,jer je ono stvarno strasno za videti ...cak je u medjuvremenu jedno dete slavilo i rodjenda i ovaj mali je totalno prohisterisao (ne znam koju rec da upotrebim da opisem stanje :()e,sad ja vas pitam i kao roditelje a volela bih da cujem i neka strucna misljenja,sta sad mi da radimo?Da li zbog jednog deteta, koje ocigledno nije za kolektiv i potrebna mu je posebno obucena osoba a ne ova nasa obicna vaspitacica(koja samo sto nije pocela da place od muke,jer nije znala sta ce s njim)da traumiramo nasu decu...i kakav ce to uopšte rad da bude (msm na program,crtanje,pisanje...)..ajd,da vas cujem...

Zaista je zalosno sta sve ova vlast radi da bi podmirila zahteve kvazi humanih zemalja daleke nam unije. Toliko su ogrezli u zlo da su spremni na sve i pod sloganom da cine dobro najvece zlo nanose, nazalost deci.
Svi smo jednaki ali nismo svi isti. Uvek mi je tesko kada pomislim na decu koja imaju probleme u razvoju , imaju posebne potrebe kako su odbacena od drustva.Sa druge strane institucije im sipaju so na ranu gurajuci ih u ne pripremljenu sredinu a realno sredinu u kojoj oni ne mogu lako da se snadju.. sami bez pomoci ..
Nisam za to da takva deca budu ni u vrticima ni u skolama sa decom koja nemaju problema u razvoju, iz vec navedenih razloga Helen je sve lepo objasnila. Ali sam za druzenje sve dece, za informisanje i rad sa decom da se upoznaju da pored nih koja slobodno mogu da trckaraju dvoriste, igraju se loptom , crtaju .. postoje deca koja sve to na zalost ne mogu da rade.. specijalni vrtici i skole bi trebali da postoje ali isto tako i nedeljna druzenja izmedju sve dece uz nadzor strucnih lica da bi se izbegle nesrecne situacije iz oba smera.
 
Vidiš, nama su dodelili asistenta za romsku decu, i ona samo čuva ovo dete (koje nije Rom), tačnije druge od njega. Neko je totalno pobrkao lončiće.

Пуних 8 година кукамо за дефектологом - и не може! Није у систематизацији радних места!

Znaci snage mora da se udruze: prosvetni radnici, roditelji i udruzenja roditelja sa autisticnom decom, pa pravac ministarstvo. I galama u javnosti. Bez defektologa nije normalno da se tretiraju ovakvi problemi.
A pozivanje na socijalizacuju po svaku cenu, na ovakav nacin kakav je u momentu moze samo da izrodi ogromnu netrpeljivost dece prema takvim ljudima u daljem zivotu.

Zaista je zalosno sta sve ova vlast radi da bi podmirila zahteve kvazi humanih zemalja daleke nam unije. Toliko su ogrezli u zlo da su spremni na sve i pod sloganom da cine dobro najvece zlo nanose, nazalost deci.
Svi smo jednaki ali nismo svi isti. Uvek mi je tesko kada pomislim na decu koja imaju probleme u razvoju , imaju posebne potrebe kako su odbacena od drustva.Sa druge strane institucije im sipaju so na ranu gurajuci ih u ne pripremljenu sredinu a realno sredinu u kojoj oni ne mogu lako da se snadju.. sami bez pomoci ..
Nisam za to da takva deca budu ni u vrticima ni u skolama sa decom koja nemaju problema u razvoju, iz vec navedenih razloga Helen je sve lepo objasnila. Ali sam za druzenje sve dece, za informisanje i rad sa decom da se upoznaju da pored nih koja slobodno mogu da trckaraju dvoriste, igraju se loptom , crtaju .. postoje deca koja sve to na zalost ne mogu da rade.. specijalni vrtici i skole bi trebali da postoje ali isto tako i nedeljna druzenja izmedju sve dece uz nadzor strucnih lica da bi se izbegle nesrecne situacije iz oba smera.

Naravno da mogu dece da dolaze na nekim casovima i druze se sa ostalom decom, budu zaajedno tamo gde nastavni materijal to dopusta. Ali gde ne moze - jednostavno ne moze... Nikome nije lako, a resenja ima, samo da je neko barem malo mucnuo glavom ili se konsultovao sa strucnim ljudima. Bas me interesuje koliko li je defektologa bez posla, a tako su neophodni.
 
Moju kumu nisu hteli da prime u školu sa normalnom decom jer je išla uz pomoć štaka, pritom totalno zdravo i normalno biće sem tog fizičkog nedostatka, hteli su da je šalju u specijalnu školu, nije mi jasno kako će ovo dete sa psihičkim nedostatkom uopšte pratiti nastavu i uklopiti se u društvo...
 
Ја сам имала једног аутистичног ученика 4 године, сада другог... Додуше, овај други није тако изразити случај, па је мало лакше...
Страшно је и за то дете, а богами и за осталу децу...:(
Како смо се сви намучили, нема сврхе причати. :confused: Практично цело одељење је било жртвовано због ''добробити'' једног детета, ани оно само није имало никакве добробити јер ми нисмо обучени за рад са таквом децом, програми нису прилагођени њима, школа нема право да запосли дефектолога (педагошки асистент се тек сада појављује као опција, видећемо шта ће уопште бити од тога), са њим нема ко да ради стручно, он се осећа притиснуто преобимним градивом и захтевима који превазилазе његове могућности...
Место да та деца лепо иду у специјалне школе где су часови краћи, градиво прилагођено, наставници стручни, па они могу да напредују у складу са својим могућностима, због неке квази једнакости сви испаштају!
А нисмо и не можемо сви бити јендаки!!! :rtfm:
Можемо и треба да имамо иста права, али способности су нам другачије, потребе су нам другачије, побогу, зашто се правимо да су та деца ИСТА као друга?! Она нису ништа мање вредна, мање вољена и прихваћена, само немојмо да се лажемо... Што пре их прихватимо управо такве какви јесу - они имају виш шансе да буду срећни и задовољни
!

e ako si ti imala autistično dete, a ti predaješ u višim razredima, zar ne?
e pa ako takvo dete može da shvati hemiju fiziku, i svo gradivo u višim razredima, onda sam ja ajnštajn

ovo boldovano treba da se pročita jedno milion puta.....čisto da se zna da tu decu ne poštujemo manje već školu prilagođavamo njima
 
moj prijatelj ima autisticnog sina..
strasno je sto je pokusavanje izjednacavanja te dece po svaku cenu sa decom koja nemaju posebne potrebe na stetu i jednih i drugih..
niti se deca sa posebnim potrebama prilagode normalnom rezimu rada, nit se ostala deca iz razreda adaptiraju na prisustvo takvog deteta kao normalno..
istraumirani su svi..
u avgustu je na tv-u bio prilog o roditeljima devojcice koja je obolela od cerebralne paralize i koja ima ocuvan intelekt, ali ostecen centar za govor, kao i motoriku..dete je u kolicima..
zakon insistira na njenom polasku u redovnu skolu i ukoliko je roditelji ne upisu - zakonski ce da odgovaraju..
majka je realno svesna mogucnosti svog deteta i pita se - ko ce njoj da obrise nos, ko ce da je presvuce u skoli, i kako ce njeno dete da savlada redovan program kao i ostali djaci kad nema fizickih uslova za to (ostecenje govora)..

ne vidim zaista svrhu prihvatanja zakona koji su na stetu svih zbog kojih su doneti i pitam se kolika sposobnost odlucivanja sta je najbolje od onoga sto se namece od strane EU onih koji su izabrani i kojima je to posao?
 
Poslednja izmena:
U inostanstvu se deca sa manjim hendikepom tretiraju i žive kao i svi mi normalno, koji smo bez hendikepa Ovde to nije slučaj i ide su sada u sasvim drugu krajnost. Slažem se da treba daca koja imaju manji hendikep da se druže idu u vrtić sa drugom zdravom decom, ali autistično dete, ne. Ono što mi trebamo promeniti je stav prema njima, i samim tim decu od malena učiti da postoje i drugačiji ništa manje vredni života od nas samih, jer nikad se nažalost ne zna, kakva muka može da nam zakuca na vrata jednog dana.
 
Kod nas su se počeli lagano uvoditi defektolog/pedagog koji su na satu sa tim ditetom i vode brigu o njemu.
U nekim školama postoje i posebni razredi od 3-5 učenika sa autizmom.
To je odlična stvar em za razred ..em za učiteljicu koja može u miru voditi sat.
Tako bi trebalo biti i sa predškolskom ustanovom.

Nažalost..postoji samo jedan vrtić u RH.
Za državu je skupo educirati pedagoge za rad s autističnom djecom u školi ..
Mslm, to je sve žalosno..
 
Slažem se da treba daca koja imaju manji hendikep da se druže idu u vrtić sa drugom zdravom decom, ali autistično dete, ne. .
Problem je i sa definicijom jer je autistični spektar jako širok, tako da će neko morati da povlači granicu "dovde može, odavde ne može"
tzv "visokofunkcionalni" autizam i/ili Aspergerov sindrom mogu da stvore veoma akademski orijentisano dete
npr. na b92 su počeli da daju seriju Štreberi ili "Big Bang Theory" i ti uvrnuti likovi su doktori fizike
Ali svi oni moraju na najmlađem uzrastu da idu u obična odeljenja i čudno se ponašaju
 

Back
Top