Tehničke nauke - Pomoć pri rešavanju stručnih zadataka

U pitanju je relejna zaštita, crtanje tropolnih šema diferencijalne zaštite, imam trafo sa Yd5 spregom a sprege medjutransformatora su mu Yd5 i YY0, koja je od ove tri šeme tačna???
phpG8f10EPM.jpg
 
Pomozite mi molim vas! Nisam dobar u ovoj oblasti pa ako mozete da mi pomognete time sto cete mi resiti ili objasniti sledece zadatke!
1. Lopta naelektrisana sa q[SUB]1[/SUB]=100mC se spoji sa provodnikom za nenaelektrisanu loptu q[SUB]2[/SUB]=0 istih dimenzija:
a) Naci krajnje naelektrisanje lopti q[SUB]1[/SUB][SUP]'[/SUP] i q[SUB]2[/SUB][SUP]'[/SUP]. (krajnje)
b) Koliko naelektrisanja protekne kroz provodnik i u kom smeru. ∆q=?
c) Sta bi se desilo da je q[SUB]1[/SUB]=100mC (koliko naelektrisanje protekne kroz provodnik i u kom smeru)
2. Kuglica klatna A je naelektrisana sa q[SUB]a[/SUB]=4mC, klatna B sa q[SUB]b[/SUB]=6mC, sta ce se desavati.
Slika:
A B
------------
| |
| |
O O

3. Na nekoj kugli se nalazi 173 elektrona. Koliko je njeno naelektrisanje?
4. Na lopti se nalazi 374 elektrona. Koliko je njeno naelektrisanje?
5. Nekoj kugli nedostaje 756 elektrona. Koliko je njeno naelektrisanje?
Hvala unapred!!!
 
Malo kasnim sa odgovorom, ali nema veze, možda nekom zatreba nekad. :lol:

1) nakon kontakta dolazi do preraspodele naelektrisanja, koja traje do izjednačavanja potencijala... Pošto su tela istih dimenzija jednakost potencijala se svodi na jednakost naelektrisanja... Za rešavanje zadatka sada treba znati samo još jednu stvar: zakon održanja naelektrisanja: ukupno početno naelektrisanje će biti jednako konačnom.

2) Ne znam da li dobro tumačim sliku, ali ako se radi o dve kuglice obešene o nit, naelektrisane naelektrisanjima istog znaka, između njih će se javiti odbojna sila, pa će se uzajmno udaljiti (otklon obe niti)

3) Malo neprecizan zadatak- podatak o broju negativnih naelektrisanja ne govori ništa o broju pozitivnih, ali uz pretpostavku da se radi o višku negativnog naelektrisanja, ono je ne, gde je n-broj elektrona u višku a e elementarno naelektrisanje. 4)-i i 5)-i možeš rešiti vodeći se istom logikom. U poslednjem doduše vodiš računa da je tu pozitivno naelektrisanje u višku.
 
Treba mi pomoc oko zadatka iz mehanike. Nemam predstavu kako da ga uradim. Da li bi neko mogao da ga uradi, bio bih mu zahvalan :)

Tekst: Data je skica reduktora koga pokrece el. motor snage Pmi broja obrtaja Nme, preko kaisnika K1 i K2 precnika d1 i d2, stepena korisnog dejstva kaisnika nk=0.96. Odrediti snagu el. motora Pme i njegov broj obrtaja Nme ako je poznat obrtni moment M[SUB]0[/SUB] broj obrtaja vratila nv koji pokrece mesalicu. Stepen korisnog dejstva prenosa zupcanika Z1-Z8 je nz=0.98

Podaci:
Z1=21 z5=17
z2=57 z6=35
z3=24 z7=15
z4=46 z8=36

d1=110mm
d2=250mm

M0=2770Nm nv=32.3 min[SUP]-1[/SUP] Pme=? nme?

Evo i slike(ja mislim da je u pitanju mesalica):
29eapa
- http://prntscr.com/29eapa

Hvala na pomoci :)
PS: Treba mi do podneva 9.12.
 
Poz svima hitno mi treba pomoc , probao bez uspeha stanem na pocetku , molim sve koji mogu da pomognu da pomognu :https://imageshack.com/i/nh4uq2j

Tekst zadatka >za nosac prema slici nacrtati osnovne staticke dijagrame grafitnom olovkom i priborom crtati na formatu a4 analiticki deo radiiti hemijskom olovkom na dvoliistu lista a 4

Skica ti je očajna. :confused:
 
moze neko da mi objasni kako se reava ovakav tip zadataka iz mehanike sto pre i izvinjavam se sto je skica losa http://tinypic.com/view.php?pic=ao82tt&s=8#.U6bXLZSB0bg

Iako nisi napisao tekst zadatka, pretpostavljam da je reč o savijanju. :)

A zadatak se, koliko se ja sećam svodi na ove korake:

1. postavljanje jednačina ravnoteže i određivanje vrednosti reakcija u osloncima
2. određivanje poprečnih (transverzalnih) sila
3. određivanje momenata savijanja
4. određivanje maksimalnog momenta savijanja
5. i na kraju dimenzionisanje poprečnog preseka na osnovu dozvoljenog napona na savijanje

Gde si ti konkretno zapeo? :)
 

Back
Top