multiple skleroses

Mulipla skleroza je neuorloska bolest koja nastaje zbog demijelinizacije nerava(nerv gubi svoj omotac i zbog toga ne moze da prenosi impulse iz mozga kako treba).Imas pacijenta sa promenama u govoru,hodu,promenjenim refleksima,vrtoglavicama,nesvesticama,poremecajem funkcije mokrenja i seksualnim funkcijama.Jedna od dijagnostickih metoda je skener glave ali ima jos citava lepeza ispitivanja koja se sprovodi u neuroloskim klinikama.Sama bolest ima svoje periode pogorsanja i poboljsanja,leci se kracim kurama kortikosteroida,kod hronicnih progresivnih oblika koriste se imunosupresivi,za ostale simptome analgetici za bolove,miorelaksansi za misicne spazme...To je dugotrajna borba i pacijenta i porodice,takav pacijent zahteva visokospecijalizovanu fizikalnu terapiju,psihoterapiju a pre svega podrsku i ljubav svoje okoline.Ovo je najednostavnije sto sam mogla da ti objasnim jer samo objasnjenje simptoma multiple skleroze su strucni nazivi koji nemaju adekvatan prevod na svakodnevni govor.Srecno!
 
dr:
Mulipla skleroza je neuorloska bolest koja nastaje zbog demijelinizacije nerava(nerv gubi svoj omotac i zbog toga ne moze da prenosi impulse iz mozga kako treba).Imas pacijenta sa promenama u govoru,hodu,promenjenim refleksima,vrtoglavicama,nesvesticama,poremecajem funkcije mokrenja i seksualnim funkcijama.Jedna od dijagnostickih metoda je skener glave ali ima jos citava lepeza ispitivanja koja se sprovodi u neuroloskim klinikama.Sama bolest ima svoje periode pogorsanja i poboljsanja,leci se kracim kurama kortikosteroida,kod hronicnih progresivnih oblika koriste se imunosupresivi,za ostale simptome analgetici za bolove,miorelaksansi za misicne spazme...To je dugotrajna borba i pacijenta i porodice,takav pacijent zahteva visokospecijalizovanu fizikalnu terapiju,psihoterapiju a pre svega podrsku i ljubav svoje okoline.Ovo je najednostavnije sto sam mogla da ti objasnim jer samo objasnjenje simptoma multiple skleroze su strucni nazivi koji nemaju adekvatan prevod na svakodnevni govor.Srecno!



mnogo Vam hvala! radena je MR glave,ona je u redu...mada je oftamolog video nesto sto lici na MS u dnu ocne duplje..za sada su primetni samo bolovi u misicima i manji problemi sa motorikom....kakve su sanse za izlecenje...da li moze biti i neka druga manje strasna bolest u pitanju???
 
Pa to je hronicna progredijentna bolest,tako da zao mi je sto moram to da kazem ali MS nije izleciva,vremenom postaje jos teza.Promene na ocnom dnu kod MS postoje ali treba uraditi skener glave,pregled likvora,nesto sto se u neurologiji zove evocirani potencijali,i onda se postavlja dijagnoza.Uvek moze biti i nesto drugo u pitanju ali za MS je potrebno vreme da bi se ispoljila puna klinicka slika,i taj niz ispitivanja da je definitivno potvrdi.
 
to sto ti je oftalmolog rekao da mozda imas sklerozu multipla,ne mora nista da znaci.bolest se tesko dijagnozira.neizleciva je ali se uz pomoc odgovarajuceg tretmana drzi pod kontrolom tako da pogorsanja mogu da se pojave tek posle 10,15 godina.postoji cak i tvrdnja da 10% obolelih od multipla skleroze i ne zna da je ima.s'druge strane postoje slucajevi brzog napretka bolesti,sto znaci da je nepredvidiva i da bolesna osoba mora da strogo vodi racuna o svom nacinu zivota i da na vreme spreci moguce padove.u svakom slucaju: mnogo vitamina(obrati se lekaru),vezbe istezanja,voznja biciklom,pravilna ishrana,i najvaznije pozitivan stav!i ako mogu da ti preporucim jedan sajt na kome mozes da procitas nesto vise:http://free-zg.hinet.hr/ZoranLjubicic/
 
martinna:
molim vas da mi kazete nesto o ovoj bolesti...siptomi,manifestacija,lek...hvala!!!

ej ne znam tachno ali treba proveriti...
bila je na TV emisija o MS kako su oboleli u UK uzimali neki lek od marihuane - u obliku spreja da li su uduvani ili ne od toga moyda da a mozda i ne - i znatno im je pomogla! bash drasticno mogli su skoro nepokretni, da se krecu! ali moguce da im je bilo bolje samo dok su uzimali i da se kasnije vratilo. treba se raspitati ali eto vam Hint:)
 
Danas saznam da je jednom mom poznaniku koji ima 34 godine nakon mesec i po ili dva odlaska kod lekara i ispitivanja otkrivena progresivna multiple skleroza..:( Simptomi su bili tada nemogućnost hodanja, jela...Mislili su da je u pitanju depresija.. jer se povukao u sebe, nije izlazio, devojku nema..Međutim otkriveno je nažalost ovo drugo..Kakve su prognoze, obzirom da već sad se jedva kreće..
 
Ja imam multiplu i preko foruma sam naišla na mnogo ljudi koji je imaju i žive normalno. Bez obzira na generalne loše prognoze kod te bolesti, neurolozi kod kojih sam bila svi redom govore da MS danas nije isto što i nekad, da većina ljudi sasvim normalno funkcionira, da se bolest može usporiti a čak i zaustaviti.
Moja neurologica mi je rekla i to da je tijek bolesti lakši kad počne od očiju (a ne od nogu), lakši ako krene nakon 30-te i lakši ako netko drugi u obitelji ima teži oblik bolesti.
 
Kineska medicina na MS gleda kao poremecaj centralnog energetskog kanala. U vecini slucaja je organizam "napadnut suvim" tako da prija voda-kupanje,...Pravi bioenergeticar bi mogao da pomogne. Ako ne da izleci, ali sigurno da uspori napredak.

" MISAO JE ENERGIJA "
Srecno
 
Danas saznam da je jednom mom poznaniku koji ima 34 godine nakon mesec i po ili dva odlaska kod lekara i ispitivanja otkrivena progresivna multiple skleroza..:( Simptomi su bili tada nemogućnost hodanja, jela...Mislili su da je u pitanju depresija.. jer se povukao u sebe, nije izlazio, devojku nema..Međutim otkriveno je nažalost ovo drugo..Kakve su prognoze, obzirom da već sad se jedva kreće..

Nazalost nisu najbolja :-) Moj drug ima MS 6 godina, ali nema progresivnu MS, osim sto ima svoju terapiju, zivi normalno, dobio je dete... Takodje moj teca koji zivi u Svajcarskoj ima MS oko 15 godina, takodje bez nekih vecih komplikacija zivi.. Ono sto je interesantno je da MS ce mnogo pre dobiti ljudi koji zive u hladnijim delovima... Stattisticki je veoma mali broj obolelih na toplijim predelima.
 

Back
Top