Нови закон: Деца не морају у школу

gost 204907

Elita
Poruka
22.655
Novi zakon o obrazovanju predviđa da roditelji mogu da organizuju nastavu kod kuće. Polagaće ispite na kraju godine, ako dvaput padnu, vraćaju se u učionice



TATA sa kredom i sunđerom, mama sa dnevnikom u rukama, a dete mirno sedi. U dnevnoj sobi tišina, jer je upravo počeo čas - ovako će izgledati školovanje, ako u sadašnjem obliku bude usvojen novi zakon o osnovnom obrazovanju. On predviđa da roditelji mogu sami, kod kuće, da organizuju nastavu za svoju decu, bez obaveze da ona idu u školu.

U nacrtu zakona, međutim, ne piše ni da li roditelji koji će učiti sami svoju decu moraju da budu prosvetni radnici, niti ko će njihov rad kontrolisati.

- Imam velike rezerve prema ovom predlogu - kaže za ”Novosti” dr Ana Pešikan, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu i član grupe koja piše nacionalnu strategiju obrazovanja. - Ne može svako da bude nastavnik, a i škola nije samo savladavanje lekcija, već decu uči i odnosu prema vremenu, obavezama, socijalnim ulogama, takmičenjima...

A, prema ovom modelu, jedinu proveru znanja deca bi trebalo da imaju na kraju godine, polažući ispite u školi. Pa, ako dva puta budu neuspešna, morala bi da se vrate u redovan sistem.

- Deca bi mogla da pretrpe veliku štetu. Ko će da odgovara ako budu neuspešna i vrate ih da još jednom pohađaju isti razred - pita se prof. dr Ana Pešikan. - Imamo i bez ovoga mnogo drugih nerešenih pitanja u prosvetnom sistemu i zato mislim da treba odgoditi ovu novinu.

.....

Nacrt zakona o osnovnom obrazovanju, koji se bavi i pitanjem učenja na daljinu i učenja kod kuće, tek je na javnoj raspravi. Učenje na daljinu i kod kuće detaljnije će regulisati pravilnik, koji će Ministarstvo doneti posle usvajanja zakona - komentar je prof. dr Želimira Popova, pomoćnika ministra prosvete zaduženog za osnovno obrazovanje.
......

ZAKON predviđa i učenje na daljinu, putem interneta.

- Ovaj model se pokazao kao veoma dobar na fakultetima, ali tu je reč o odraslim ljudima. U nižim razredima je loš, jer su deca izolovana, ne uključuju se u društvo. Bilo bi to dobro rešenje samo kao dodatna aktivnost - da deca učestvuju u forumima, a đaci seoskih, loše opremljenih škola da imaju pristup elektronskim knjigama - objašnjava dr Ana Pešikan.

..........................
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:353698-Novi-zakon-Deca-ne-moraju-u-skolu
-------------------

Кад се сад нисам шлАгирао... Падало је и мени нешто слично на памет, али не у оваквој форми и облику нити је изашло као предлог закона :lol:
Дакле, јасно је да нико, осим родитеља, неће да буде кривац у будућим оптужбама да ми просветни систем немамо. Ако донесу нешто слично, тиме ће руке просветара бити опране. Ово је, разумљиво, нешто што неће проћи.
Али остаје да се види која је будала ово уопште унела у предлог закона..:roll:
 
Veću glupost nisam odavno čula...

Znači,djeca ne bi trebalo ni da izlaze iz kuće,ni da se igraju sa vršnjacima...?:roll:

E,svašta...
Kako da ne izlaze iz kuće ?!? :eek:
A očigledna nastava, praksa, itd. ?!? :eek:
Lako je deci Ivice Dačića, tata ih nauči kako da prime kuferče, kada stigne i samo, u toplinu doma ( policija više ni ne gleda ), pa se ne mora izlaziti, ali kako da Mrka teoretski uči svoju decu o postupanju sa lenjim radnicima, bez pokazne vežbe i nastavnih učila ( lopata po leđima ! ) ili da Ilić mr. Velja napravi deci neku školsku kućnu koncesiju, tender i sl., ( mis' : ne može se naučiti, uz svu roditeljsku stručnost i umešnost, pored bazena u dnevnoj sobi, kako zakrasti " kraj izvora, dva putića " ili podići kardiovaskularnu polikliniku, na oooooruk, u nekom bespuću ! ) ?!? :lol:
 
Страшно докле су довели школски систем ,ова вест то најбоље осликава ,пази кад је најгоре што и то девијантно"кућно учење" чак уопште и није нека негативна алтернатива , наспрам "public schools" у овој жутој карикатури од државе.
 
ama ljudi, zar niko od vas ne zna da cita? ovo ne eliminise skole, to je samo dato kao mogucnost, onom e ko moze i hoce da plati nastavnike, ko ima dovoljno para za tio i ne zeli da mu deca idu u skolu sa telohraniteljima itd, pa zar mislite da ce ijedan normalan covek normalnih primanja moci sebi da to priusti i dozvoli?
Не знам да ли су тебе већ дебилизовано чиповали.
Или чиповано одебили.
Али да жутило порађа глоопост несумњиво је.
:think:
 
Poslednja izmena:
ama ljudi, zar niko od vas ne zna da cita? ovo ne eliminise skole, to je samo dato kao mogucnost, onom e ko moze i hoce da plati nastavnike, ko ima dovoljno para za tio i ne zeli da mu deca idu u skolu sa telohraniteljima itd, pa zar mislite da ce ijedan normalan covek normalnih primanja moci sebi da to priusti i dozvoli?

za normalan razvoj licnosti, potrebna je i socijalizacija mendju vrsnjacima..
skole nemaju samo obrazovnu funkciju..nego i vaspitnu..
 
za normalan razvoj licnosti, potrebna je i socijalizacija mendju vrsnjacima..
skole nemaju samo obrazovnu funkciju..nego i vaspitnu..

Tačno, i zbog toga su nam poslali decu sa posebnim potrebama, gde nije striktno rečeno do koje mere te potrebe zadiru. Od pojedinih učenika sa "stanjem", učiteljice ne mogu da održe normalan čas, čak ni uz svesrdnu pomoć pedagoškog asistenta. Njih mora da primimo, a ovi ne moraju u školu.
Kuku meni, došlo vreme da se dokvalifikujem na defektologiji...:think:

Ta bi deca privatno svakako završila, kao i studenti na privatnim fakultetima.
 
Tačno, i zbog toga su nam poslali decu sa posebnim potrebama, gde nije striktno rečeno do koje mere te potrebe zadiru. Od pojedinih učenika sa "stanjem", učiteljice ne mogu da održe normalan čas, čak ni uz svesrdnu pomoć pedagoškog asistenta. Njih mora da primimo, a ovi ne moraju u školu.
Kuku meni, došlo vreme da se dokvalifikujem na defektologiji...:think:

Ta bi deca privatno svakako završila, kao i studenti na privatnim fakultetima.

znas li sta me zanima..
da li su u odeljenja regularne nastave (ako tako moze da se nazove) ukljucena samo deca kojoj je intelektualno potrebna veca paznja, a fizicki su zdrava ili su ukljucena i deca sa fizickim deformitetima koja intelektualno mogu najnormalnije da prate nastavu bez ometanja ostatka odeljenja)..jesu li zbog dece koja mozda u kolicima dolaze u skolu, prilagodjeni ulazi i stepenista?
 
Не знам да ли су тебе већ дебилизовано чиповали.
Или чиповано одебили.
Али да жутило порађа глоопост несумњиво је.
:think:

ako cemo da se vredjamo ti si kreten koji sve vidi zuto i crno, pogledaj malo oko sebe, podstoje i druge boje

za normalan razvoj licnosti, potrebna je i socijalizacija mendju vrsnjacima..
skole nemaju samo obrazovnu funkciju..nego i vaspitnu..

da. nazalost vaspitna uloga u nasim skolama je na jako niskom nivou, a socijalizacija se ogleda u maltretiranju ucenika i ucenica u skolama, o cemu se, napokon, sve vise pise u stampi i sve vise cujemo... nazalost i moje dete je osetilo tu "socijalizaciju" i "vaspitanje"...
tako da ti argumenti apsolutno padaju u vodu. a i odakle bilo kome pravo da odlucuje u moje ime ili bilo cije drugo kako cu ja vaspitati i obrazovati svoje dete. postoji i bolja strana tog svega, jer ako se skupi nekoliko roditelja cija su deca u skoli maltretirana i diskriminisana po bilo kom osnovu, mogu napraviti grupu za ucenje i platiti nekog nezaposlenog ucitelja, to se kulturno zove privatna skola...
stvarno u tom svemu ne vidim nista lose. svakom zakonu koji se donese cilj je poboljsanje necega, naravno da tu ima ljudi koji se protive svim promenama, da se njih pita, jos bi imali crno bele televizore i retko gde telefon...
 
znas li sta me zanima..
da li su u odeljenja regularne nastave (ako tako moze da se nazove) ukljucena samo deca kojoj je intelektualno potrebna veca paznja, a fizicki su zdrava ili su ukljucena i deca sa fizickim deformitetima koja intelektualno mogu najnormalnije da prate nastavu bez ometanja ostatka odeljenja)..jesu li zbog dece koja mozda u kolicima dolaze u skolu, prilagodjeni ulazi i stepenista?

to je upravo deo onoga sto i ja pricam, ali izgleda da je nekim ljudima vaznije pljuvanje, jer sve sto donese boris tadic mora biti lose... i zuto....
 
ako cemo da se vredjamo ti si kreten koji sve vidi zuto i crno, pogledaj malo oko sebe, podstoje i druge boje



da. nazalost vaspitna uloga u nasim skolama je na jako niskom nivou, a socijalizacija se ogleda u maltretiranju ucenika i ucenica u skolama, o cemu se, napokon, sve vise pise u stampi i sve vise cujemo... nazalost i moje dete je osetilo tu "socijalizaciju" i "vaspitanje"...
tako da ti argumenti apsolutno padaju u vodu. a i odakle bilo kome pravo da odlucuje u moje ime ili bilo cije drugo kako cu ja vaspitati i obrazovati svoje dete. postoji i bolja strana tog svega, jer ako se skupi nekoliko roditelja cija su deca u skoli maltretirana i diskriminisana po bilo kom osnovu, mogu napraviti grupu za ucenje i platiti nekog nezaposlenog ucitelja, to se kulturno zove privatna skola...
stvarno u tom svemu ne vidim nista lose. svakom zakonu koji se donese cilj je poboljsanje necega, naravno da tu ima ljudi koji se protive svim promenama, da se njih pita, jos bi imali crno bele televizore i retko gde telefon...

I kakva je to privatna skola? Po kom osnovu je upis u tu skolu? Koliko si samara dobio od 1-4 razreda zavisi u koju ces kategoriju da upadnes...Ne moze se napraviti sistem gde nema nasilja! Dete treba da naucis kako da se odbrani, a ne da ga izolujes i oformis grupu "luzera"... I da, sta ako je roditelj psihopata i zarobi dete koje nece moci ni u skolu da ide jer mu zakon to dozvoljava? Ah, pa da, odakle bilo kome pravo da odlucuje u bilo cije ime kako ce ko vaspitati dete. Svaki roditelj je savrsen...:roll: I vise ste preterali sa pricama o diskriminaciji...
 
ako cemo da se vredjamo ti si kreten koji sve vidi zuto i crno, pogledaj malo oko sebe, podstoje i druge boje



da. nazalost vaspitna uloga u nasim skolama je na jako niskom nivou, a socijalizacija se ogleda u maltretiranju ucenika i ucenica u skolama, o cemu se, napokon, sve vise pise u stampi i sve vise cujemo... nazalost i moje dete je osetilo tu "socijalizaciju" i "vaspitanje"...
tako da ti argumenti apsolutno padaju u vodu. a i odakle bilo kome pravo da odlucuje u moje ime ili bilo cije drugo kako cu ja vaspitati i obrazovati svoje dete. postoji i bolja strana tog svega, jer ako se skupi nekoliko roditelja cija su deca u skoli maltretirana i diskriminisana po bilo kom osnovu, mogu napraviti grupu za ucenje i platiti nekog nezaposlenog ucitelja, to se kulturno zove privatna skola...
stvarno u tom svemu ne vidim nista lose. svakom zakonu koji se donese cilj je poboljsanje necega, naravno da tu ima ljudi koji se protive svim promenama, da se njih pita, jos bi imali crno bele televizore i retko gde telefon...
:eek:
Хвала ти ко брату, али кад смо код кретена не бих се дружио с њима све да си им и ти на челу.
А сад овако, није жутарама циљ никакво побољшање школства, него мегадебилизација деце која је већ добрим делом учињена досадашњим законима, а пре свега да је ученик недодирљив од стране наставника, макар рушио, ломио, и ометао наставни процес и предавачу и другим ученицима.
Све ово није случајност, већ процес који се ради с намером и систематски.
И још нешто Џекика-2000, какви телохранитељи, школе и слична булажњења???
То са криминалом је посао за полицију, а не да буде разлог за измештање школског процеса у куће.
Уф да, па пошто смо војску разоружали и обезглавили, што би имали и полицију?
Сем преторијанске гарде!
:rotf::zcepanje::hahaha:
Успут, како ће та деца савладати градиво за чије демонстрирање су потребне лабораторија(хемија и физика)???
:bye:
 
ama ljudi, zar niko od vas ne zna da cita? ovo ne eliminise skole, to je samo dato kao mogucnost, onom e ko moze i hoce da plati nastavnike, ko ima dovoljno para za tio i ne zeli da mu deca idu u skolu sa telohraniteljima itd, pa zar mislite da ce ijedan normalan covek normalnih primanja moci sebi da to priusti i dozvoli?
nikakve veze tone mora da ima sa primanjima
zao mi je te dece
 
ako cemo da se vredjamo ti si kreten koji sve vidi zuto i crno, pogledaj malo oko sebe, podstoje i druge boje



da. nazalost vaspitna uloga u nasim skolama je na jako niskom nivou, a socijalizacija se ogleda u maltretiranju ucenika i ucenica u skolama, o cemu se, napokon, sve vise pise u stampi i sve vise cujemo... nazalost i moje dete je osetilo tu "socijalizaciju" i "vaspitanje"...
tako da ti argumenti apsolutno padaju u vodu. a i odakle bilo kome pravo da odlucuje u moje ime ili bilo cije drugo kako cu ja vaspitati i obrazovati svoje dete. postoji i bolja strana tog svega, jer ako se skupi nekoliko roditelja cija su deca u skoli maltretirana i diskriminisana po bilo kom osnovu, mogu napraviti grupu za ucenje i platiti nekog nezaposlenog ucitelja, to se kulturno zove privatna skola...
stvarno u tom svemu ne vidim nista lose. svakom zakonu koji se donese cilj je poboljsanje necega, naravno da tu ima ljudi koji se protive svim promenama, da se njih pita, jos bi imali crno bele televizore i retko gde telefon...
I takva deca ce kad tad morati da izadju u realan svet koji nije ni prema kome blagonklon sam po sebi. Neko ko nema iskustva u trazenju svog mesta medju ljudima imace jos mnogo veci problem kada na starijem uzrastu neminovno mora da se ukljuci u realan svet.
 
i odakle bilo kome pravo da odlucuje u moje ime ili bilo cije drugo kako cu ja vaspitati i obrazovati svoje dete.
Odlucujes ti, ali je pitanje da li je to za tvoje dete dobro.

naravno da tu ima ljudi koji se protive svim promenama, da se njih pita, jos bi imali crno bele televizore i retko gde telefon...
Mozes da se menja sve na ovom svetu, ali ljudska potreba za svojim prirodnim drustvom nece se promeniti nikada. Besmisleno je u kakvu vezu dovodis ovaj predlog zakona i napredak.
 
Ово и данас постоји. Деца која због болести не похађају наставу него уче код куће и полажу на крају године разредни испит. И то је то.

Новинари опет дижу џеву око школства, јер су добили задатак да тако забашуре друге ствари....
 
Не, не постоји јер је полагање разредног испита увек постојало, а не факултативна породична школа - то у Србији ни као предлог постојало није.
Разредни испит полажу они који немају довољан фонд часова. дете које поломи теже ногу, па лежи у оваквом систему где свако мало иду на распуст, практично је изгубио не тромесечје него полугође. Постоји могућност да дете у једној школској години изађе на испит и положи 2 разреда, али то, такође, није "ово". Ово је избор који је остављен родитељима, по предлогу закона, да ли ће похађати наставу или дете самообучавати или приватно плаћати часове да ли тим истим професорима код којих ће дете полагати, да ли ће им учитељ бити било ко, то систем не занима. Ако два пута падне, онда иде у редовну школу, и школујемо га о буџету не 8 него тог школујемо колико 10 година, пошто нико не може ваљда овде да изгуби право на основно школовање...
 
Tačno, i zbog toga su nam poslali decu sa posebnim potrebama, gde nije striktno rečeno do koje mere te potrebe zadiru. Od pojedinih učenika sa "stanjem", učiteljice ne mogu da održe normalan čas, čak ni uz svesrdnu pomoć pedagoškog asistenta. Njih mora da primimo, a ovi ne moraju u školu.
Kuku meni, došlo vreme da se dokvalifikujem na defektologiji...:think:

Ta bi deca privatno svakako završila, kao i studenti na privatnim fakultetima.

Дете са посебним потребама је свако коме није српски матерњи језик. Шта ће мали странац у државној школи у разреду мог сина, дете не зна ни здравом да каже, не зна уопште језик. Ко плаћа школовање тог детета, кад му отац није порески обвезник? Јел ја? Њему би сјајно одговарало да изађе једно и одједном да тата плати свих 8, па гим, па факс, а не зна уопште језик државе у којој живи. Ја сам у гимназију ишао са дететом амбасадора Панаме, ни реч није знала, ал правила супер журке..И имала 4 из енглеског, иако је до своје 15 живела у Њујорку :lol:
Са Грцима сам студирао, ни реч српског, како је тај читао уџбеник и полагао..кад није било двојезичних лол..Али Грци су плаћали из својих џепова.
Кога финансира буџет државе, какво то школовање, ако одлучим да дете не иде редовно, него полаже испите..за мене не сме да буде исти разрез за школство, ако дете учим сам. И тако све нека питања..али је то као да питаш дебила предлагача предлога закона лол..
 

Back
Top