prijemni za filoloski

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

black_dove

Početnik
Poruka
48
Molim vas da napisete svoja iskustva sa prijemnog (jezici). Da li je stvarno svake godine sve teze i teze,posto sam cula da se zbog velike konkurencije biraju stvarno,ali stvarno najbolji.Takodje, i da ima niz glupih pitanja na prijemnom koja konkretno nisu merilo poznavanja jezika,kao sto su recimo: kako protice struja kroz govorni aparat za izgovore pojedinih glasova...ili precizna govorna podrucja za narecja i dijalekte...sitnice oko glasa "jat" i slicno.
Sto se mene tice,spremam se privatno engleski,ali sam obeshrabrena prilicno,jer taman pomislim "e sad sam dobro uradila" i pogledam resenja i ono... :shock: Nikad nisam sigurna i koliko god da primenjujem pravila,uvek postoji taj prirodni govor i toliko izuzetaka...Meni je sve to strasno,pa sve mislim da nikad necu da polozim taj prijemni (ne mislim na budzet).
A moja prof srpskog kaze da se u mnogim skolama gramatika obradjuje samo usput ili ne uopste,a ona insistira na tome.Upozorila nas je da za prijemni moramo da znamo narocito finese (napomene,sitnice,izdvojene paragrafe...) . Skroz sam uplasena,a bila sam uverena da su mi srpski i engleski jaca strana.
Aj pisite
 
Koji jezik/smer bi volelela da upišeš? Za neke treba baš dobro uraditi prijemni a za neke jezike konkuriše manje ljudi nego što primaju pa je jedini problem ući u budžet.

Polagao sam prijemni pre 3 godine pa mi je sećanje već izbledelo.
Pogledaj u skriptarnici (kad ućeš na fax sa desne strane hola) da li imaju knjigu sa pitanjima koja su bila na prijemnima u poslednjih par godina ili će tek izaći. U knjizi imaš i rešenja.
 
Devojko, polako, smiri se, nije prijemni bauk!
Ja sam srpski spremao mesec dana i imao sam 14 od 20 poena. Spremao sam na taj nacin sto sam za 3 nedelje lepo jednom procitao cuvenu "Gramatiku srpskog jezika za srednje skole" (Stanojcic), a onda za nedelju dana jos jednom preleteo preko nje, cisto ono sto mi teze islo. Treba uzeti u obzir da u srednjoj moja profesorka uopste nije obracala paznju na gramatiku, a jos sam i iz podrucja kosovsko-resavskog dijalekta. Engleski sam spremao 30 minuta... da minuta, i imao sam 36 od 40 poena, ali dosta dobro znam engleski. Iz srednje skole sam nosio oko 34 poena. Sve u svemu, imao sam ukupno 86 poena cime sam ladno mogao da upadnem bio gde. Mislim da si i sa 80 mogao da upadnes bilo gde, ali nisam siguran sad.
Ako mislis da ti je engleski jaci, zasto onda ides na te kretenske privatne casove? Samo veruj sluhu! Ja sam na kontrolnim iz engleskog tokom cele srednje dobijao cetvorke zato sto sam engleski dosta rano naucio pa sam ga uvek radio po sluhu; nikad nisam obracao paznju na pravila niti su me nesto posebno interesovala. Ipak, prijemni sam odlicno uradio, a to je samo zato sto sam se lepo skoncetrisao na to sto radim...

Na kraju: nemoj da se plasis prijemnog, nije nista strasno, jos ako imas dobar prosek iz srednje onda si na konju. Ajd pa se vidimo, koleginice... :wink:
 
Na testu iz engleskog jezika imas 40 pitanja od kojih svako nosi po 1 bod. Imas 4 opcije od kojih je samo jedna tacna. Dve odmah eliminises, a kod preostale dve mozes lako da se zeznes. Kad kod sam razmisljao pogresio sam. Zato, bez razmisljanja i zaokruzi ono sto ti se cini da je tacno.
 
Ma prosek ce mi biti najmanje 36,to nije problem,nego sam pocela da radim testove iz engleskog sa prethodnih i videla da nemam blage veze,kao tele.Jedino da pokusam "prirodni" govor pa sta bude.Predloge nemam pojma,ostalo ako me u*ere
 
Распитај се да ли ове године можеш да изразиш три жеље приликом уписа. Раније је могло, не знам како је сада. Ако може, онда под А ставиш оно што стварно желиш да студираш, а под Б и Ц иде 'дај шта даш' варијанта, значи неки мање атрактиван језик; албански, мађарски, словачки, бугарски...
 
Распитај се да ли ове године можеш да изразиш три жеље приликом уписа. Раније је могло, не знам како је сада. Ако може, онда под А ставиш оно што стварно желиш да студираш, а под Б и Ц иде 'дај шта даш' варијанта, значи неки мање атрактиван језик; албански, мађарски, словачки, бугарски...
 
orijentalista:
Распитај се да ли ове године можеш да изразиш три жеље приликом уписа. Раније је могло, не знам како је сада. Ако може, онда под А ставиш оно што стварно желиш да студираш, а под Б и Ц иде 'дај шта даш' варијанта, значи неки мање атрактиван језик; албански, мађарски, словачки, бугарски...

Eh to sam ja uradila ;))) Stavila sam rumunski pod 3, i sva sreca imala sam poene za "prvu zelju".
U moje vreme, srpski je bio extremno lak. Spremala sam ga 10-ak dana i imala svih 20 poena. Sto se tice jezika, nisam polagala engleski, tako da o njemu ne mogu da pricam.
Ja sam isla privatno na casove, spremala se za prijemni, i to mi je jako puno pomoglo. Spremala me je devojka koja je tada bila 3. godina, bila je skroz u toku, i znala je sta se trazi. Mozda ti to pomogne?
Uglavnom, prodjem iz prve, bez ikakve veze, i sa ne bas sjajnim bodovima iz gimnazije.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top