Oglasna tabla za antikvitete

I

ivaena

Gost
Od sada ćemo za postavljanje oglasa isključivo koristiti ovu temu. Hvala.

Editovao: adeptus

otkupljujem antikvitete - poseban naglasak na predmete koji datiraju iz doba Austrougarske :stari namestaj ,posudje , nakit,ukrasni predmeti,stari satovi,.....ukratko sve.Pozeljni su i predmeti iz doba Dubrovacke republike ,Venecije itd.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Prodjem knjigu od dr.Bogoslova Suleka Priprema.Silarstvo iz 1873.godine u perfektnom stanju na staro-srpskom jeziku koja je nagradjena Draskovicevom nagradom te iste godine...
Moze zamena za Altec Lansing 2100 NOV... :evil:
 
Cenjeni,

Na zalost nisam imao digitalni aparat kod sebe pa da nabacim par fotki knjige, ali probacu da to uradim tokom sedmice.
Ja nisam bas nikakav strucnjak za stare knjige i ne mogu se pohvaliti da sam ih previse imao u rukama... Ovako staru nikada! Ali zapisah i zapamtih sledece:

Za jednog petsto i kusur godisnjaka, izgleda mi sasvim dobro.
Povez je kozni, sa dve kopce. Koza je malo ostecena na jednom mestu, nista ne nedostaje, ali je napukla. Koza je reljefna, znaci nije ravna, nego je u nju po celoj povrsini utisnuta sara koja me podsetila na kliparte iz korela. Boja bi mogla biti bela ili krem, ali je dosta prljava.
Sa bocne strane je rucno napisano "Biblio gotica".
Mislim da su u knjizi svi listovi, s tim da su dva "ipala" tj. ne "drze se" za povez. Pocinje sa dva prazna lista, a onda dolazi prvi "ispali" list. O njemu cu jos... Drugi "ispali" je bio negde pred kraj knjige. Takodje se zavrsava sa dva prazna lista. Prvih 101 list su numerisani. Paginacija je rucno uradjena, a po njoj cenim da je knjiga oko 300 strana i nisam ih brojao. Na mestu gde je koza na koricama pukla, ocito je svojevremeno knjiga pokupila vlagu i to je rezultovalo ispadanjem vise listova, ali je radjena izvesna restauracija sto je vidljivo na prvih nekoliko desetina stranama.
Vratio bih se na onaj prvi "ispali" list. On je takodje restauriran i cca ¾ je originalan, a taj originalni deo je nalepljen na list papira koji je nesto deblji od ostalih i identicne debljine pocetnim i tzavrsnim praznim listovima. Osim naslova knjige "Ciblia cum Concordantijs" i u drugom redu "Beteriset Rouiteftamenti" (kada sam ovaj tekst ukucao u "google" ne dobih nista!), ceo list je ispisan, tj. dopisivan zabeleskama rucno, procenjujem guscijim perom. Na vrhu je grafitnom olovkom napisano "štampana god. 1491". Sve ostalo je latinski. Pisano i posle precrtano, ali vidljivo. Bilo bi zanimljivo fotografisati i ovu stranu. I na poledjini su dva dopisana pasusa. Prvi takodje precrtan, a drugi ne.

Biblija je na latinskom, ali je u pitanju gotica. Ne ona rogobatna kakva ume da bude pa da ni Nemci nista ne mogu da procutaju, nego sasvim citljiva. Ta gotica, barem mene, upucuju na stampu u Nemackoj - ondasnjoj. Jedino sto ja od celog latinskog znam samo ono "veni, vidi...", a to ovde ne vredi bas nista.

Biblija je podeljena u poglavlja i svako poglavlje pocinje posebno crtanim, bojenim i ukrasavanim slovom. Ilustracija osim ovih kao i na petoj strani uopste nema. Ta peta strana je posebno iscrtana, kako pocetno slovo, tako i leva i donja margina (opet corel!). Crtezi su u vise boja. I ovo bi trebao fotografisati. U celoj knjizi i svaki pasus pocinje i zavrsava rucno nacrtanim slovom. Pocetna su plava i cvena naizmenicno i (ne znam kako se to u grafici zove) sama zauzimaju mali kvadrat na pocetku pausus velicine cetiri reda. Obelezen je i zavrsetak pasusa crvenim znakom oblika slova "D" inverzno ili kao posmatrano u ogledalu, sa zadebljanim delom gde je zaobljenje slova (stomak). Prvih dvadesetak strana ima svako veliko slovo ručno naglašeno crvenom bojom.
Svaka strana ima u gornjoj margini stampan naziv poglavlja (Genefis, Exodus... do Apocalipfis).
Prva strana je stampana bez stubaca, a ostale su u dva stupca. Na poslednjoj strani (uslovno rečeno poslednja strana, jer knjiga ima dodatak od oko 20 listova sa abecedno složenim, valjda imenima i objašnjenjima – neka imena prepoznah), zadnjih cetiri reda su preko cele strane (bez stubaca) i zadnja je na latinskom napisana godina, koja je jos dodana i rucno (1941) istim rukopisom i bojom kao sto je i rucna paginacija prvih stotinjak strana.
Na pretposlednjoj strani, na donjoj margini, je rucno dopisano (ako dobro procitah) "Ex libris Tris Joanny Berkuh", a stim, da mi ono poslednje "kuh" apsolutno izgleda kao čirilica (kić).

I to je to. Za sve ostalo bih morao ponovo pogledati knjigu.

Srdjan
 
neznam koje te knjige zanimaju.Evo tineki naslovi pa ako si zainteresovan ti se javi moja adresa je kizabg@hotmail.com -Tènèbreuse par.Georges Ohnet 1901 izdanje,Confession de minuit par Georges Duhamel 1930 izdanje,La neige sur les pas par Henry Bordeaux 1930...i mnogo drugih starih knjiga.
 

Back
Top