Hamletova dilema: "Biti il' ne biti?"
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Hamletova dilema: "Biti il' ne biti?"

Aktivan član
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano Hamletova dilema: "Biti il' ne biti?"

Ovo je standardna tema za pismeni zadatak iz srpskog u srednjim skolama pa sam slucajno naisao na svoj. Interesuje me, sta mislite o ovom sto sam napisao?(ocena koju sam dobio je nebitna)

“Nesto je trulo u drzavi Danskoj!” To smo mi! Mi smo Danska, u nama se ta trulez razvija i mi je potiskujemo, ali povremeno zasmrdi. Ipak, mi smo krivi za to, niko drugi. Sta je to sto truli? To trule covecnost, humanost, dobrota, postenje, cast, sve vrline, sve ono sto cini coveka. Sta izaziva truljenje? Izaziva ga zavist, koristoljublje i osvetoljublje. “Samo” to. Ako neko nekom zavidi, ucinice sve da ovom drugom bude gore, samo da bi ovaj bio slicniji njemu. Ako neko zeli sve, i ucinice sve, samo da bi dosao dotle, dostigao taj vrhunac. Ipak, od svega je osvetoljubivost najjaca. Osveta je slatka, osveta vraca stvari u normalu. Svaki covek je osvetoljubiv. Svaki covek zeli da odrzi taj status quo u svom zivotu, niko ne zeli da na bilo koji nacin bude ugrozen od strane drugih. Ali ako se neciji putevi ukrste, ti, koji budu izbaceni sa pravog puta, makar samo na kratko morali da uzmu neku zaobilaznicu, uzece tada jos jednu zaobilaznicu, nije bitno koliko dugu, samo da bi i onog drugog usporili, i naterali da stane na kratko, pa makar se vise i ne vratili na pravi put.
    “Biti il’ ne biti?” To je ono najvise ”zasto”. To je ono glavno, to nadmasuje sva ostala pitanja. To je pitanje koje se odnosi na sve. Ne moze se postaviti nijedno drugo pitanje pre nego sto se odgovori na ovo. A odgovor poneki i ne mogu da daju. Sta rade takvi ljudi? Oni postaju posebni, drugaciji od svih. Oni su tada u svom svetu i van toga ih nista ne interesuje. Toliko se iskljuce iz svega da je to, po nasim uskim shvatanjima, abnormalno, cudno, bolseno… Njih nazivamo samotnjacima, cak i ludima, ali to nije njihov izbor.
    Kada sve to pocinje? Kada se javi ta najveca dilema koja nam je prakticno najteza raskrsnica u zivotu? To se svakoj osobi desi samo jednom, nekima dok su jos mladi, a nekima kada ostare, ali uvek samo jednom. To sve pocinje u trenutku kada ta osoba shvati da svet nije utopija. Tada covek prolazi kroz masu ljudi koja ne zeli da predje tu raskrsnicu. To su oni samotnjaci i ludaci, kako ih poneko naziva. I onda stize do najvaznije viljuske u zivotu.
    Da li poci na jednu ili na drugu stranu? Upravo je ta dilema ono sto ostavlja sve te ljude da ostanu na raskrsnici, sve te jadnike koji nisu mogli da odluce. Jer, ako krenes jednom stranom, nekoliko metara kasnije je ambis. Ljudi koji krecu na tu stranu su oni koji ne mogu da prihvate taj novi svet, ali ne mogu ni da zive u neznanju. Njima je lakse da se sve zavrsi. O njima slusamo cesto na vestima, citamo u novinama i mislimo: “Budale!” A cim se krene drugim putem, odmah pocinje sve da truli. I taj trulez raste sve do dana nase smrti. Osloboditi ga se je nemoguce, ali niko u stvari i ne pokusava jer cim su posli tim putem, oni su ga prihvatili kao jedan deo sebe.
    Zanimljivo je i to sto se na to pitanje ne moze odgovoriti. Svako izabere nesto, ali nista od toga nije pravi odgovor. Uostalom, pravi odgovor se razlikuje za svakog pojedinca, ali kad bi neko uspeo da odgovori tacno, tacno za njega, verovatno bi postao jedan od onih samotnjaka jer bi ga taj njegov svet u potpunosti ispunjavao.

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Tipko... nije lose... nije lose!
    Vidim da ti se svasta vrzma po glavi.
    Malo da izostris misao i recenicu i tako... :wink:

Zainteresovan član
    Učlanjen
    20.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

valja malo meditirati

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Prilicno zrelo razmisljanje za jednog teenager - a.
    Sastav mi se dopada zato sto postavlja jedno pitanje za drugim. Ona se nadovezuju...
    I kao sto rece Adric:
    "Sve Drine sveta su krive.
    Nemoguce je ispraviti krivu drinu.
    Ali nikada ne smemo prestati da pokusavamo..."

Slazem se sa divljom - u - srcu.

Primećen član
    Učlanjen
    05.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano

Hm... prosečan školski sastav.

Aktivan član
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano

Hvala na pohvalama.
    Treba isto uzeti u obzir da je ovo pisano jos pre 2 god tako da sam se jos malo izvezbao za to vreme.
    Inace, prosecni skolski sastav koji moja (bivsa) profesorka smatra vrednim je onaj koji obiluje epitetima i koji je skoro prepisana interpretacija, dok "samostalan" rad i ukljucivanje mozga ne gotivi uopste... mozete da zamislite kakvu sam ocenu dobio.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Citat Original postavio Tipkaros
    Hvala na pohvalama.
    Treba isto uzeti u obzir da je ovo pisano jos pre 2 god tako da sam se jos malo izvezbao za to vreme.
    Inace, prosecni skolski sastav koji moja (bivsa) profesorka smatra vrednim je onaj koji obiluje epitetima i koji je skoro prepisana interpretacija, dok "samostalan" rad i ukljucivanje mozga ne gotivi uopste... mozete da zamislite kakvu sam ocenu dobio.
    mora da si dobio cistu peticu

Aktivan član
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano

Citat Original postavio Truman
    Hahahaha, eh da je bilo srece, mozda bih sad bio i na budzetu!

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Citat Original postavio Tipkaros
    Citat Original postavio Truman
    Hahahaha, eh da je bilo srece, mozda bih sad bio i na budzetu!

A da je bilo "Piti il' ne piti" sigurno bi je dobio.zar ne?

Aktivan član
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano

Si lud? Pa dobio bih keca ko vrata jer ne bih znao sta da napisem za ono "... ne piti?"

Obećava wirbelbet (avatar)
    Učlanjen
    26.12.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    22

Podrazumevano Re: Hamletova dilema: "Biti il' ne biti?"

biti na pravi način jeste BITI

biti pogrešno je NE BITI

i često se pitamo: biti ili ne biti
    www.zlatnigrad.blogspot.com

Slične teme

1. Zašto je "u redu" biti "mlad" ?
    Autor SlatkaSestra u forumu Psihologija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 26.02.2009., 16:26
  2. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 14.07.2008., 23:25
  3. " Izrael mora biti izbisan sa mape sveta"
    Autor King David u forumu Politika
    Odgovora: 91
    Poslednja poruka: 10.05.2008., 20:13
  4. Inace izmedju "biti sam" i "biti sa zenama" razlika je....?
    Autor Meda Božanin u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 14.01.2008., 21:30
  5. Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 29.03.2007., 23:23

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •