US automobili - Muscle Cars & Hot Rod & Custom

Ne sumnjam da je 300C bolji, ako nista drugo nov je! Ali meni se 300M mnogo svideo zbog linije. Ogroman je, limuzina, luxuz klasa velikih Mercedesa i BMW7, a pritom ima liniju koja sa stilom tezi opakoj arodinamicko-sportskoj!!!
Kod 300C mi se jedino ne svidja sto su podlegli novim dizajnerskim uticajima, pa kad ga gledas sa strane mnogo lici na kutiju sibica, sa puskarnicama :D Ja cenim da Crysler nije ni imao nameru da 300C bude naslednik.
E da nisam pomenuo Crysler Crossfire i novu liniju Corvette. :wink:
Inace svidjaju mi se i neke od onih njihovih drumskih ladja, sto su nekad pravili Cadilac, Chevrolet, Lincoln i sl. Al' dzaba mi kad samo prstom mogu da pokazem: to je taj kad bi ga video, ovako ne bi umeo da imenujem ni jedan!
 
Doduse 300 M je bio u klasi Mercedesa E i BMW 5-ice ali je zbog "cab foward" konstrukcije imao mesta kao 7-ica ili "slon". Jos jedna razlika izmedju 300 C i 300 M je u tome sto M ima prednju vucu a C zadnju, sto je mnogo bolji i kvalitetniji "layout", pogotovo ako je cilj dinamika vozila...Ipak, 300 M je izuzetan auto.

Imao sam prilike da provozam i Crossfire-a i to cim je dosao u Srbiju i da napravim par "high speed" penjanja i spustanja uz Frusku Goru. Ide dobro, ima Mercedesov V6 od 3,2 litre i 215 KS ali je menjac (automatik, 5 stepeni) jako spor, cak i kad ga stavis u manuelni mod. Osim toga, Crossfire je pun delova sa SLK a to nije bas dobar izbor ako hoces pravi sportski automobil. Osim toga, najcudnije mi je bilo to sto je ogibljenje meko a sedista tvrda!?! Kod takvih automobila bi trebalo da bude obrnuto :D

Corvette C6 ( najnovija ) je zakon pogotovo Z06 verzija ( 7 litara i 500 KS ). Skoro je nova Corvette u standardnoj verziji imala isti broj poena kao i Porsche 911 (novi) na testu Auto Motor und Sporta! Pazi, ako su nemci smogli snage to da priznaju, onda Z06 'ladno ima sanse protiv Modene i to za tri puta manji kesh!!!
Vozio sam C5 iz 99 i C4 iz 87 godine, mislim sta reci....sex na 4 tocka :lol:
 
Saleen je verovatno jedini potpuno uspesni americki super-sportski automobil koji potpuno ravnopravno moze da se meri sa svim evropljanima u toj klasi. Odnosno, moze da Murcielagu, Ferrari Encu, Porscheu Carreri GT i GTR pa cak i McLarenu F1 izadje na crtu i da pobedi. Svi Saleen-i su delo Johna Saleena koji je slavu stekao osamdesetih praveci Mustange koji su pobedjivali na Trans Am sampionatu. Od tad ima podrsku Forda i zaledjinu u tehnickom smislu pa je posle serije tuningovanih Mustanga i cak Explorera (dzip) napravio S7. Karakteristike su rasne: V8 od 7 litara i 575 KS, ubrzanje do 100 km/h za 3,8 sec i maksimalna brzina preko 340 km/h! Interesantno je da Saleen ima samo dva ventila po cilindru i prilicno "konzervativan" motor dok su konkurenti svi "high tech". Medjutim, to je i bolje jer je taj agregat daleko pouzdaniji od bilo kog V12 kod konkurenata.Do sad je S7 startovao na 50 trka a pobedio na 40! Koliko je uspeo automobil najbolje govore ove brojke!!! ako te interesuju slike www.highresautoimages.com


Chrysler ME 4 12 je vise igrarija Mercedeovih i Chryslerovih inzinjera. Motor iz AMG radionice i telo koje je stvoreno tehnologijom sa CLK GTR modela je puka vezba. Ipak, slazem se da ostavlja bez daha, pogotovo ako si dovoljno srecan da ga provozas...mada jako bi voleo da cujem taj quad V12 :lol: :lol: :lol:
 
intra:
Danas sam na nekom sajtu nasao cadillac fleetwood brougham iz 84 za 1800$,moze li se uzeti amer da ista valja za te pare i kakva je situacija za rezervne dijelove i ako moze jos malo podataka za taj auto (da li stvarno trosi 30l po gradu)

Cena o 1800 $ za Cadillac iz tog perioda je OK ali za automobil koji je u "daily driver" stanju odnosno, koji se vozi i koji nije restauriran. Ako bi kupio taj auto, najverovatnije bi mogao da ga vozis jos neko vreme bez brige a onda bi poceo da se raspada i da truli pa bi trebao da se podvrgne potpunoj restauraciji a to je skupo tesko i prilicno losa investicija jer su retki ameri iz tih godina koji imaju neku vrednost. Najbolji savet koji mogu da ti dam u vezi kupovine i odrzavanja klasicnih amerikanaca je da se fokusiras na neki od modela iz 60-tih jer su tad americki automobili bili najsnazniji, najlepsi, najkvalitetniji i danas su najcenjeniji a delova za njih ima i nisu tako skupi.


Inace taj Caddy koji si video nije bas pio 30 litara po gradu ali sigurno nije bio ni stedljiv, sve u zavisnosti od voznje. Osim 4,1 V8 benzinca od 135 KS imao je i 5,7 V8 Dizel sa 105 KS (Oldsmobilov motor). Jednu stvar moram da spomenem, po mojim iskustvima sa amerikancima, kojih je mnogo jer sam vozio i stare i nove modele, je to da amerikanci ne trose toliko mnogo koliko se misli! Sve su to automobili sa velikim motorima ali zbog toga sto ti motori ne dostizu visoke obrtaje, njihov kapacitet nije u potpunosti dostignut pa tako nije ni potrosnja velika.

Primer: Chevrolet V8 350cid (5,7litara), tipican motor iz sezdesetih 300KS iz modela Chevelle.Grad: 16 litara obicnog benzina, otvoren put: 10,5, normalna voznja, a ako si agresivan, onda je naravno vise. Medjutim, nadji mi jos jedan automobil na danasnjem trzistu koji ima toliko konja i takav zvuk a da manje trosi!!!
 
RaiKkonen 911:
McLarenu F1?!
Objasni :?


Ovako....

Saleen S7 (standardna verzija) od 0 do 100 km/h za 3,8 sec i maksimalna brzina, preko 340 km/h ( u zavisnosti od odnosa u menjacu moze da bude i 380 km/h)

Mc Laren F1 LM (unapredjena verzija) : od 0 do 100 km/h za 3,3 sekunde i maksimalna brzian o oko 360 km/h.


Znaci F1 dobija Saleena sam malo i to na ubrzanju pod uslovom da oba vozaca znaju da maksimalno dobro i efektivno lansiraju automobil. Medjutim, Saleen je na ovogodisnjem NAIAS-u pokazao prototip Saleen S7 Bi Turbo, neutvrdjeno velike snege i brzine, koji je sigurno superiorniji od McLarena i koji ce biti dostupan sledece godine.

Osim toga F1 kosta 1 000 000 $ a Saleen 430 000 $ a ne zaboravi da je izmedju ova dva automobila 10 godina razlike u razvoju i tehnologiji a to nije za zanemariti pogotovo danas!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
10 godina nije malo... u tome i jeste problem. Za ocekivati je da su se posle toliko godina bar propisno odmakli od McLarena, a ne da se manje vise svi super-automobili vrte oko performansi koje je on postavi tako davno!
Btw. obican McLaren F1 koji je bio u prodaji je jos i slab, najjace od McLarena sto je vidjeno je cini mi se onaj McLaren F1 GT '97.
 
HEMI 426:
RaiKkonen 911:
McLarenu F1?!
Objasni :?


Ovako....

Saleen S7 (standardna verzija) od 0 do 100 km/h za 3,8 sec i maksimalna brzina, preko 340 km/h ( u zavisnosti od odnosa u menjacu moze da bude i 380 km/h)

Mc Laren F1 LM (unapredjena verzija) : od 0 do 100 km/h za 3,3 sekunde i maksimalna brzian o oko 360 km/h.


Znaci F1 dobija Saleena sam malo i to na ubrzanju pod uslovom da oba vozaca znaju da maksimalno dobro i efektivno lansiraju automobil. Medjutim, Saleen je na ovogodisnjem NAIAS-u pokazao prototip Saleen S7 Bi Turbo, neutvrdjeno velike snege i brzine, koji je sigurno superiorniji od McLarena i koji ce biti dostupan sledece godine.

Osim toga F1 kosta 1 000 000 $ a Saleen 430 000 $ a ne zaboravi da je izmedju ova dva automobila 10 godina razlike u razvoju i tehnologiji a to nije za zanemariti pogotovo danas!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Da dodam Chrysler me412
0-100kmph za 2,9s
Max brzina 400km/h
a kosta 800.000$

Cuo sam sad za nekog bugatija nesto vinyl koji ima 1000 konja :shock:
 
Slazem se da je Chrysler 300C jako lep auto i da je za americke auto standrde jako dobro napravljen. Vecina kupca 300c su ljudi preko 55 i sto je najgore crnci. Auto malo izgleda kao Bentley pa ga crnci kupuju i stavljaju 20" tockove i kozna jos kakve bling bling.

Najnovija Corvette je fenomenalan auto i napokon su u Chevroletu uspeli da naprave auto koji i ide i skojim sa lako upravlja. Do Z05 Corvette su bile uzasne za upravljanje.

Dodge Viper je auto sa jako snaznim motorom i nazalost jako slabim kvalitetom kao i svi americki automobili.

Novi Ford Mustang je zaista prelep auto i sa povratkom u retro stil Ford je zaista pogodio. Nazalost, zbog heftine cene ulice ce biti preplavljene tim autom vrlo brzo. Inace mustanzi nisu automobili jakog kvaliteta, malo malo pa se nesto kvari, omil;jeni su auto tinejdzera jer se mogu lupiti polovni dosta jeftino i jako je jednostavno raditi na njima a delova koliko ti dusa hoce.

Camaro i Firebird imaju isti motor i sasiju i prestali su da se proizvode. Inace glavni agregat "Small Block Chevy 350" im je iz "ranih" 60tih sa narvno dosta modernih stvari ali je u principu isti motor.
 
Kad_LupimLupim:
Espanol:
Kad_LupimLupim:
Bugatti Veyron.
Kakve veze ima Bugati sa temom??????????? :roll:
Tja... ima nas neobrzaovnih, verovatno sam mislio da je Bugatti Americki, a ne Engleski auto.

Zamolio bih clanstvo da se ipak drze Severne Amerike kada su pitanju automobili. Naravno, OK je uporedjivanje, bez toga i ne mozemo da dokazemo da su US automobili ponekad zakon za evropljane ali njima ovde ipak nije mesto.... :wink:
 
0343

Kad su u pitanju Ameri, za mene su zakon rukotvorine čika Kerola Šelbija. Skromno prilažem njegov poslednji projekat... :lol:
 
Espanol:
0343

Kad su u pitanju Ameri, za mene su zakon rukotvorine čika Kerola Šelbija. Skromno prilažem njegov poslednji projekat... :lol:


Oooooo da, Carol Shelby……..

Covek koji je na pocetku karijere kasnio na trke jer je hranio pilice na svojoj farmi u Texasu je zasluzan za neke od najboljih americkih i svetskih sportskih automobila….

Carol Shelby je rodjen 1923 i prva iskustva je stekao vozeci amaterske drag trke sa starim Ford “flathead”-om. Za vreme rata je bio u americkoj aviaciji ali se posle vratio na svoju farmu u Texasu. Ipak, 1952 pocinje da vozi u SCCA (sports cars club of America). Shelby je bio toliko dobar vozac da je privukao paznju Johna Wyera koji ga vodi u evropu da Aston Martin DBR 3. Vozio je i Carreru Panamericanu 1954 godine na kojoj se gadno slupao i bio proglasen nestalim jer ga niko nije video par dana! Posle oporavka se vraca na stazu i uspeva da osvoji Le Mans 1959 u Astonu DBR 1/300 sa Roy Salvadorijem kao suvozacem. Ipak, na vrhuncu slave se povlaci iz takmicenja (1960) zbog srcanih problema od kojih i danas boluje iako je imao cak dva transplanta!!!

Prica o Cobri i GT 350 i GT 500 Mustanzima, kao i o GT 40 koji bez njega ne bi bio tako uspesan, je toliko velika da bi mi trebale stranice i stranice da je ispricam. Mnogi misle da je Shelby posle tih automobila otisao u penziju, sto je potpuno netacno. Doduse, sedamdesetih se uglavnom lecio ali je osamdesetih imao seriju razlicitih modela koje je pravio sa Chryslerom umesto sa Fordom (svadja koja datira jos iz 1968. godine). Shelby Omni GLH je bio americka verzija onoga sto se u evropi zvalo Talbot i imao je turbo motor i ubrzanje do 100 km/h za 6,4 sec a bio je zamisljen kao konkurencija Golfu I Gti. Inace “GLH” je znacilo “goes like hell” :-) Pored toga, bio je i Shelby Dakota iz 1989 sa V8 od 5,3 litre koji je bio “performance pick up” i Shelby Charger sa turbo motorom iz 1988. Godine. U devedesetim je Shelby pomogao razvijanju Vipera a 1996 je napravio Dakota SRT gde je uzeo Dodge Dakotu (terenac na bazi Grand Cherokee) i stavio V10 iz Vipera!!! 1999 se pojavio Shelby Series 1 roadster sa 350 KS koji je napravljen u samo 300 primeraka. U 21 veku, Shelby se vraca Fordu sa konceprima Cobra i GR 1 koji je na slici a i u planu je novi Shelby Mustang! Jedva cekam



Iako je Shelby najpoznatiji takav americki strucnjak, obratite paznju na jos jedno ime iz istorije, Don Yenko….
 

Back
Top