Zaštita od korozije

Ево имам ја питање. Приметио сам да антирост киселина против рђе нема ефекта ако се рђа претходно бар мало не ишмиргла. Ако сам добро схватио, те киселине су углавном намењене за мање рђе -површинске које нису дубински захватиле метал?
 
Ево имам ја питање. Приметио сам да антирост киселина против рђе нема ефекта ако се рђа претходно бар мало не ишмиргла. Ако сам добро схватио, те киселине су углавном намењене за мање рђе -површинске које нису дубински захватиле метал?

Ne malo... potpuno.
Ona štiti od rđe, ne skida postojeću. Te kod dubinskih nema efekta.
 
Ево имам ја питање. Приметио сам да антирост киселина против рђе нема ефекта ако се рђа претходно бар мало не ишмиргла. Ако сам добро схватио, те киселине су углавном намењене за мање рђе -површинске које нису дубински захватиле метал?

Antirost je odlična trgovačka prevara . Vizuelno ukloni rđu ali kiselina i dalje ostaje i dalje gricka metal .
Antirost je odličan za sitne delove , recimo šrafove i tome slično stim što nakon toga tu kiselinu treba očistiti bazom a za to je najbolja kućna soda bikarbona , rastvorena sa vodom .
Tako da si odlično primetio sam antirost ništa nije uradio .
 
Антирост сам понекад користио на металним површинама мање важности, типа ограда или слично.
За оно битно, узмем "Rust Away". Цена је ... ценовита, али онда и мање и пажљивије трошим па све то буде одлично.
 
recimo šrafove i tome slično stim što nakon toga tu kiselinu treba očistiti bazom a za to je najbolja kućna soda bikarbona , rastvorena sa vodom .
Tako da si odlično primetio sam antirost ništa nije uradio .
После Антироста када цеви побеле ја сам их само пребрисао сувом крпом. Е сад на кутији пише да се то белило прашкасто спира са водом, а други опет говоре да то белило не треба скидати јер чува метал. Шта је правилно?
 
После Антироста када цеви побеле ја сам их само пребрисао сувом крпом. Е сад на кутији пише да се то белило прашкасто спира са водом, а други опет говоре да то белило не треба скидати јер чува метал. Шта је правилно?

Kad već koristiš antirost onda je najbolje da ga dobro ispereš i skloniš belilo , to bi bilo pravilno .
Najvažnije je ako ikako možeš da izbegneš antirost , bolje je malo duže šmirglati površinu i ispirati je vodom sa malo tečnosti za pranje masnoća i to ponovo isprati .vodom . Iz ličnog iskustva , ponoviću , ne koristiti antirost , posebno ne bez ispiranja .Antirost je razblažena kiselina koja ne prestaje da "grize" metal ako ostane na površini , a jako je teško ukloniti ga sa površine .
 
Антирост ради тако што FeO2, тј, рђу која је агресивна и напада гвожђе по дубини да тако кажем, претвара у Fe2O3, варијанту рђе која је неагресивна. Реакција се дешава само на површини третираног слоја, а не и по дубини, зато је неопходно очистити задебљања рђе, да би антирост могао да делује, јер ако испод третираног слоја остане FeO2, он ће наставити да се шири.

Као што упутство на антиросту каже, неопходно је уклонити задебљања рђе механичким путем, а онда урадити третирање. Кад се метал осуши, беличасту скраму не треба поливати водом, већ само обрисати. Затим иде фарбање темељном бојом, а онда и фабрање завршном бојом...
 
Антирост ради тако што FeO2, тј, рђу која је агресивна и напада гвожђе по дубини да тако кажем, претвара у Fe2O3, варијанту рђе која је неагресивна. Реакција се дешава само на површини третираног слоја, а не и по дубини, зато је неопходно очистити задебљања рђе, да би антирост могао да делује, јер ако испод третираног слоја остане FeO2, он ће наставити да се шири.

Као што упутство на антиросту каже, неопходно је уклонити задебљања рђе механичким путем, а онда урадити третирање. Кад се метал осуши, беличасту скраму не треба поливати водом, већ само обрисати. Затим иде фарбање темељном бојом, а онда и фабрање завршном бојом...

Upravo tako.I Antirost treba da odstoji neko vreme,pa tek onda bez ispiranja vodom prefarbati metal.Ponekad je dobro da se dva-tri puta nanese antirost i saceka da prenoci,i efekat ne moze biti los.Jos ako posle antirosta nanesete prvo osnovnu boju,ne vidim zasto bi se na tom mestu opet pojavila korozija:)
 
Zavisi šta je u pitanju.Negde je najbolja čelična četka,za nešto,šmirgla,a opet ya veće površine,dobar je antirosi.Posle toga obavezno osnovna farba,pa posle farba emajl,koja vam odgovara.Inače,najbolje je to raditi pocetkom jeseni i u proleće,jer za farbe nisu dobre visoke temperature,a i niske normalno.

- - - - - - - - - -

To znam. Ribalo se šmirglom i premazivalo sa gareži rastvorenoj u vodi ili crnim imalinom (viksom za obuću).
Ribalo se sitnim peskom i pepelom od drveta.S time su se prale i staklene flaše i tegle za zimnicu.Šporet se posle premaže,rerna i plotne,sa kožurom od slanine,a čunkovi su se premazivali tečnom bronzom.
 

Back
Top