Francuska književnost srednjeg veka

kreki samuraja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
32.028
ajde malo da disikutujemo o starim romanskim epovima i kantilenama, o strazburškim zakletvama nećemo j er je to ipak isuviše za nas laike
ali me interesuje naročito poimanje chansons de geste konkretno mišljenje znalaca pesme o rolandu, ako ih ima.

ne zanima me prepričavanje suštine niti kopiranje istorijskih detalja vezanih za dotičnu epopeju , osim ako baš želite da to podelite sa juzerima i slučajnim prolaznicima.

ono što mi je ključno i o čemu bih da čujem mišljenje jeste lik Karla velikog u pesmi o rolandu i njegova uloga vodje, kako shvatate deskripciju centralnog lika kraljevog ciklusa, šta ste u njegovim delovanjima, razmišljanjima i snovidjenjima primetili a da vam se posebno dojmilo, kako ga je autor prikazao kao lidera, da li vam je dopadljiv lik, s kojim biste ga likom iz naših epskih pesama uporedili

da je bio bolji ili umešniji ili promućurniji vodja, da l bi se pogibija u klancu rosevo uopšte desila

pratim temu pomno, da čujem raspravu i sukob mišljenja, samo se nadam da ima ko da raspravlja.
 
Eto, dok ne dođe neko ko zna više o Rolandu, malo muzike...

33zbvvo.jpg
 

Back
Top