Bunjevci su narod!

CBETO3AP

Obećava
Poruka
73
Za vreme komunizma Bunjevci su bili prinudjeni da se izjasnjavaju kao Hrvati i to je bila sramota a sad je jos veca sramota sto se i dalje vrsi zestoka asimilacija Bunjevaca na severu Backe od strane Hrvata. Nikog to izgleda ne interesuje a sa druge strane hrvatske "udruge" u Vojvodini izmisljaju kako, navodno, mi Srbi asimiliramo Bunjevce (po njima Hrvate). Ako mi ne ohrabrimo Bunjevce da zadrze svoj identitet, oni to sami nece uspeti.
 
CBETO3AP:
Za vreme komunizma Bunjevci su bili prinudjeni da se izjasnjavaju kao Hrvati i to je bila sramota a sad je jos veca sramota sto se i dalje vrsi zestoka asimilacija Bunjevaca na severu Backe od strane Hrvata. Nikog to izgleda ne interesuje a sa druge strane hrvatske "udruge" u Vojvodini izmisljaju kako, navodno, mi Srbi asimiliramo Bunjevce (po njima Hrvate). Ako mi ne ohrabrimo Bunjevce da zadrze svoj identitet, oni to sami nece uspeti.

ALI KAKO - IMAS LI NEKI PREDLOG ?
 
Tako sto za pocetak necemo cutati o tome.
Na "utiscima" Subotickih novina redovno brisu poruke Bunjevaca koji ne zele da ih Hrvati asimilisu i poruke nas koji ih podrzavamo dok,recimo ne diraju mesecima otrovne poruke nekog tipa koji se potpisuje kao "Hrvoje Bunjevac".
Treba im svakako pomoci jer ne treba zaboraviti da su se zajedno sa Srbima izborili za Vojvodstvo srpsko i uvek nam bili saveznici.
 
CBETO3AP:
Tako sto za pocetak necemo cutati o tome.
Na "utiscima" Subotickih novina redovno brisu poruke Bunjevaca koji ne zele da ih Hrvati asimilisu i poruke nas koji ih podrzavamo dok,recimo ne diraju mesecima otrovne poruke nekog tipa koji se potpisuje kao "Hrvoje Bunjevac".
Treba im svakako pomoci jer ne treba zaboraviti da su se zajedno sa Srbima izborili za Vojvodstvo srpsko i uvek nam bili saveznici.

Pokusaj da ih ukljucis u ovaj podforum, ili dobavi neku pricu od njih o njihovim problemima - mi smo malo, ali javno glasilo - pokusaj!
 
Evo ti primer.
U Somborskoj katolickoj crkvi postoji stalna tenzija koju prave novokomponovani "Hrvati" koji ne podnose Bunjevce koji su do sad sacuvali svoj identitet.
Tako, komentarisu i vredjaju "Bunjevcima je mesto eventualno ispred crkve ali ne i u njoj". U svemu tome ih zdusno podrzavaju i svestenici koji su mahom iz Hrvatske i cija misija izgleda nije samo propovedanje reci Bozije.
Imam dosta poznanika i prijatelja Bunjevaca koji bi to sve mogli potvrditi,ali iz razumljivih razloga ne navodim njihova imena. Zamisli, a zivimo u Srbiji!
 
[quote="CBETO3AP"]
Evo ti primer.
U Somborskoj katolickoj crkvi postoji stalna tenzija koju prave novokomponovani "Hrvati" koji ne podnose Bunjevce koji su do sad sacuvali svoj identitet.
Tako, komentarisu i vredjaju "Bunjevcima je mesto eventualno ispred crkve ali ne i u njoj". U svemu tome ih zdusno podrzavaju i svestenici koji su mahom iz Hrvatske i cija misija izgleda nije samo propovedanje reci Bozije.
Imam dosta poznanika i prijatelja Bunjevaca koji bi to sve mogli potvrditi,ali iz razumljivih razloga ne navodim njihova imena. Zamisli, a zivimo u Srbiji![/quote]


POSLACU OVAJ POST U PATRIJARSIJU.
 
:shock: Bunjevci nisu Hrvati :shock:

to kao da kažete da ni Šokci nisu Hrvati ili posavci zagorci dalmatinci istrijani hercegovci itd.glupost mada me od Srba ništa ne iznenadjuje neki dan sam procitao na jednom forumu da ni Dubrovcani nisu Hrvati vec Srbi koji su se svremenom pohrvatili :D
Možda Hrvati kao narod niti ne postoje nego su to sve Srbi koji su prešli na katolicanstvo i zbog još nekog neznanog razloga(Srbi ce ga saznati)dali sebi ime Hrvati!!!! :roll:
 
CBETO3AP:
Za vreme komunizma Bunjevci su bili prinudjeni da se izjasnjavaju kao Hrvati i to je bila sramota a sad je jos veca sramota sto se i dalje vrsi zestoka asimilacija Bunjevaca na severu Backe od strane Hrvata. Nikog to izgleda ne interesuje a sa druge strane hrvatske "udruge" u Vojvodini izmisljaju kako, navodno, mi Srbi asimiliramo Bunjevce (po njima Hrvate). Ako mi ne ohrabrimo Bunjevce da zadrze svoj identitet, oni to sami nece uspeti.
Svetozare, mnogo bistris politiku, brines za Bunjevce, ako si jedan od njih onda umesto sto ovde teoretises po forumima kreni da pravis decu kako rece na onom drugom forumu (da zene nece da radjaju, a ne mogu ako vi ne napravite)pa da se poveca broj Bunjevaca! Unesi malo srpskog duha u tvoj zivot!
 
badday:
:shock: Bunjevci nisu Hrvati :shock:

to kao da kažete da ni Šokci nisu Hrvati ili posavci zagorci dalmatinci istrijani hercegovci itd.glupost mada me od Srba ništa ne iznenadjuje neki dan sam procitao na jednom forumu da ni Dubrovcani nisu Hrvati vec Srbi koji su se svremenom pohrvatili :D
Možda Hrvati kao narod niti ne postoje nego su to sve Srbi koji su prešli na katolicanstvo i zbog još nekog neznanog razloga(Srbi ce ga saznati)dali sebi ime Hrvati!!!! :roll:

Ukoliko bi bio ljubazan da odes do tog istog Dubrovnika - i odes u njihove
arhive ili Muzej - ne znam vec kako to sada zovu (a nadam se da nisu unistili tragove)
i ako mozda znas da citas MOZDA BI MOGAO DA SE UVERIS KOLIKO SI LUPIO!
 
badday:
:shock: Bunjevci nisu Hrvati :shock:

to kao da kažete da ni Šokci nisu Hrvati ili posavci zagorci dalmatinci istrijani hercegovci itd.glupost mada me od Srba ništa ne iznenadjuje neki dan sam procitao na jednom forumu da ni Dubrovcani nisu Hrvati vec Srbi koji su se svremenom pohrvatili :D
Možda Hrvati kao narod niti ne postoje nego su to sve Srbi koji su prešli na katolicanstvo i zbog još nekog neznanog razloga(Srbi ce ga saznati)dali sebi ime Hrvati!!!! :roll:
Covek je ono kako se oseca, sta su bile njihove dede pre to nije bitno nazalost. Situacija te nekad natera da promenis veru i ostalo, al vec tvoji unuci nece na to gledati tako. Samo sam kod Jevreja videla da i posle 10 generacija iako su promenili veru(da bi se sacuvali) i dalje postuju i prenose to tiho! To kod nas nazalost nema. Imam prijatelja iz Dalmacije, on mi je pricao da ga je deda uci oce nas i slavili su slavu- sve u duhu pravoslavlja, a njegova deca su katolici i ne znaju nista drugo! Tako da te price negde stoje da se menjala ver pod prisliom, ovako ili onako, to i nema veze, bitno je ko su danasnji ljudi
 
Na divno iznenadjenje juce u "Vecernjim novostima" je izasao tekst o tome i to, zamislite, objektivan. Svaka cast. Po podacima iznetim tamo vidi se na primer da se 1935-te 70% gradjana Subotice izjasnjavalo kao Bunjevci. Takodje se vidi da su im uterivali hrvatstvo od 1945 pa nadalje. Treba pomoci njihovu borbu za ocuvanje identiteta, bar moralno.
 
CBETO3AP:
Na divno iznenadjenje juce u "Vecernjim novostima" je izasao tekst o tome i to, zamislite, objektivan. Svaka cast. Po podacima iznetim tamo vidi se na primer da se 1935-te 70% gradjana Subotice izjasnjavalo kao Bunjevci. Takodje se vidi da su im uterivali hrvatstvo od 1945 pa nadalje. Treba pomoci njihovu borbu za ocuvanje identiteta, bar moralno.

ISTINA JE KAO VODA - NADJE PUKOTINU ! :)
 
Da, ali vodu prvo treba otopiti da bi se slila kroz tu pukotinu. A ta toplota je javno mnenje i narocito intelektualci koji treba da dignu glas. U naseg je naroda puno kvazi intelektualaca koji nanose vise stete nego koristi. Priucene pokondirene tikve.
 
badday:
:shock: Bunjevci nisu Hrvati :shock:

to kao da kažete da ni Šokci nisu Hrvati ili posavci zagorci dalmatinci istrijani hercegovci itd.glupost mada me od Srba ništa ne iznenadjuje neki dan sam procitao na jednom forumu da ni Dubrovcani nisu Hrvati vec Srbi koji su se svremenom pohrvatili :D
Možda Hrvati kao narod niti ne postoje nego su to sve Srbi koji su prešli na katolicanstvo i zbog još nekog neznanog razloga(Srbi ce ga saznati)dali sebi ime Hrvati!!!! :roll:
Pa, mogu ti reci da nisi daleko od istine.
Mada, niste asimilovali samo Srbe, nego i Cehe ,Nemce, Madjare, Poljake, Italijane.....
Pogledaj prezimena pa ce ti sve biti jasno.
A da je masovnih prelazaka na katolicanstvo bilo to je istorijska cinjenica. Zato nas toliko i mrzite jer nije lako sebi priznati da u stvari nisi to za sta se izdajes. Pa, vi u 21 veku tek pravite jezik, izmisljate nacionalnu istoriju i stvarate drzavu. Kad covek o tome razmislja onda nisu ni cudni vasi kompleksi. Zato,ostavite Bunjevce na miru, oni imaju sve sto vi nemate.
 
Dok sam studirao procitao sam negde da po dolasku Hrvata na Balkansko poluostrvo nije postojao ni jedan Hrvat kome se prezime zavrsavalo na IC, prezimena su im bila samo ovakva ili slicna: Susak, Kroncar, Suvak, Kecelj, Horvat itd..samo ovoliko sam zapamtio.

I dva Slovenska plemena Srbi i Hrvati u to vreme su se uglavnom po prezimenima razlikovala, jer tada jos nisu bili podeljenji verski tj. na pravoslacve i katolike.

Pa sad mozemo da zakljucimo odakle sada ovoliko Hrvata sa prezimenima koja se zavrsavaju na IC.
 
urospo:
Dok sam studirao procitao sam negde da po dolasku Hrvata na Balkansko poluostrvo nije postojao ni jedan Hrvat kome se prezime zavrsavalo na IC, prezimena su im bila samo ovakva ili slicna: Susak, Kroncar, Suvak, Kecelj, Horvat itd..samo ovoliko sam zapamtio.

I dva Slovenska plemena Srbi i Hrvati u to vreme su se uglavnom po prezimenima razlikovala, jer tada jos nisu bili podeljenji verski tj. na pravoslacve i katolike.

Pa sad mozemo da zakljucimo odakle sada ovoliko Hrvata sa prezimenima koja se zavrsavaju na IC.

Jedna mala ispravka -Horvat iako zvuci-nije hrvatsko vec MADJARSKO prezime. Nista strasno...

A za Hrvate je malo opsirnija tema, i nije ni po babu ni po stricevima. Tako da nece biti milo ni ovom gore uvazenom Hrvatu (ipak se malo i sa pravom buni) a ni nekima,jer:

Hrvati su neka mesavina Slovenskog zivlja i Avara, etnicki su u pocetku bili malo ipak razdeljeniji nego sto je po tom Hrvatu gore - bilo je podosta razlike izmedju stanovnika Zagorja i Dalmacije pr.

A jos pride dosta je bilo Srba koji su zaista prevedeni u katolicku veroispovest i oni su maltene dosli kao vezivna komponenta,i u jezickom smislu(!).

Budimo svi zajedno realni - ne bi valjda ipak mnogo manja etnicka zajednica Hrvata (i udaljena) formirala jezik koji bi zatom prihvatili vecinski Srbi- sve do juzne Srbije, Crne Gore,... (???)

A da mi nekad preterujemo sa tim cinjenicama, pa mora da je u osnovi danasnjih Hrvata bilo i autohtonog stanovnistva. Inace SAMI SMO KRIVI STO SMO TAKVI, evo sad postoje Crno Gorci... Muslimani...

Ali ono sto mi mozda i ne vidimo, sami smo mozda jednim delom krivi jer prihvatamo samo Srbe pravoslavce, da je u prvoj Jugoslaviji drugacije zapoceto sa muslimanima u Bosni, ali tad nije bio 21-vi vek ni za nas- ni za njih, A NIJE NI SADA ... :cry:
 
E, da se i sa tobom jednom slozim.
Naravno da postoje Srbi sva tri zakona- pravoslavni, katolici muslimani, ali smo mi pravoslavni podosta krivi sto su se Srbi ova druga dva zakona odnarodili.
Tako je SPC posle I sv.rata pokusala da ubedi one koji su se i dalje osecali Srbima da se vrate u veru pradedova ali je to samo izazvalo revolt pa je u inace srpskoj Dalmaciji (u to vreme) pocela da jaca HSS. Zapanjuje to da je kasnije vladalo pravilo medju ustasama da sto si sveziji Hrvat to si veci koljac i zlocinac.
P.S. pise se CRNOGORAC a ne Crno Gorac
 
CBETO3AP:
Primer Srbina katolika - Ivo Andric
Primer Srbina muslimana - Mesa Selimovic

Uh,uh,takvi primeri nerviraju Hrvate i muslimane...
Jer su bili vere koje su bili,a Srbi...I njima je odgovarala striktna podeljenost nacije po veri-
Kad si katolik mora da si Hrvat,
kad si Srbin mora da si pravoslavac,
a muslimani jadni ne znaju sta su Muslimani,Bosnjaci,Bosanci...ali su i oni kompaktni i po veri, muslimani.*

*pogledas samo N.Pazar i tamo je blize Sarajevo nego Beograd (kulturno,po studiranju,svakako)

Inace podele koje su bile toliko krvave su konacne. Sad je sve to ispod svake normalne rasprave (kako reci nekom muslimanu, e tvoj prapradeda je bio Srbin? - nikako)
Pitanja su sada van nauke i istorije, svako ima svoju verziju, i podjednaku opterecenost time.
Show must go on...
 

Back
Top