Јеховини сведоци - истине и лажи

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
7.101
Поздрав браћо моја и сестре.
Да ли је била тема о Јеховиним сведоцима, није ми битно. Овде ће бити рапсрављано о томе шта тврде наша браћа јеховисти и да оправдам оптужбе које сам задобио. Па да кренемо:

Јеховини сведоци. Сам наслов је интересантан. Зашто? Јеховини сведоци у преводу на српски значе само сведоци. Јехова не постоји! Запамтит те. Зашто не постоји? Зато што су јеховисти погрешно протумачили овау хебрејску реч:יהוה . Превод ове речи је: Ја сам онај који јесам, који јесте, који је био и биће. Пошто знамо да Јевреји не користе слова за самогласнике, већ то замењују са зарезима и тачкама, на наш језик би ова реч била преведена као: ЈХВХ. Јеховисти ово читају као Јехова, што не значи ништа. Прави назив Бога је Јахве, што значи Ја сам онај који јесам, који јесте, који је био и биће. Запмтите Јахве!

Историја Јеховиних сведока.
Основао их је Чарлс Тејз Расел, 1879 у Питсбургу, Пенсивалнија, САД. Чарлс Тејз Расел по занимању је био трговац и није имао никакве везе са теологијом, већ је сампо почео да тумачи Библију. Не бих вас више замарао историјом

Место сакупљања.
Дворана краљева. Ово, а и већим делом ћу копирати са Википедије, јер не могу, а и немам времена све да пишем.
``Просторија за верске састанке Јеховиних сведока се назива Дворана Краљевства. Верници који тамо одлазе присуствују скупштинама Јеховиних сведока где вођство у поучавању имају старешине. Дворане Краљевства су обично једноставне грађевине које су изградили чланови добровољци и где се Јеховини сведоци окупљају.
Већина скупштина Јеховиних сведока има састанке три пута седмично. Већина скупштина одржава састанке у Дворани Краљевства. Локалне скупштине имају своју Дворану Краљевства која служи као центар за поучавање у тој средини.``

Библија.
``Јеховини сведоци верују да је цела Библија Реч Божја. За њих је од велике важности да се оно што верују темељи на Библији. Јеховини сведоци верују да сва религиозна учења треба подвргнути испитивању кроз Свето писмо како би се видело да ли се слажу с надахнутим Писмом, било да та учења презентују они сами или неко други (2. Кор. 13, 5).
Сматрају да је цела Библија надахнута и историјски тачна. Оно што се обично зове Нови завет они називају Хришћански грчки списи, а Стари завет зову Хебрејски списи. Ослањају се и на Нови и на Стари завет и схватају их дословно осим ако изрази или контекст очигледно указују да се ради о нечем фигуративном или симболичном.
Према њиховом разумевању, многа библијска пророчанства су се испунила, друга се сада испуњавају, а даљња тек треба да се испуне.``

Бог.
``Јеховини сведоци верују да је Јехова једини истинити Бог и само њега поштују као таквог. Не верују у Тројство. Исус Христ је Син Божји а не исто што и Бог, а Свети дух је Божја активна сила, а не особа, којом се Јехова служи у извршавању својих намера ``

Исус Христос.
``Сматрају да је Исус Христ Син Божји[4], први од Божјих створења, и да никада није тврдио да је једнак Богу (Јован 14, 28)
Имао је предљудско постојање и пренесен је са неба у утробу девице Марије (Матеј 1, 22-25). Сматрају да је положио свој савршени људски живот као жртву, чиме је омогућено спасење за вечни живот онима који показују веру (Јован 3, 16)
Даље сматрају да је Исус Христ краљ Божјег Краљевства.``

Божје краљевство.
``Јеховини сведоци верују да је Божје Краљевство једина нада за човечанство, да је то стварна владавина која ће ускоро уништити садашњи зли систем ствари, укључујући све људске владавине и да ће затим успоставити нови систем у коме ће владати праведност и рајски услови (Отк. 21, 3-4) Ово ће се догодити у Божјем рату, Армагедону (Отк. 16, 14-16; 19, 19).
Не верују да се Божје Краљевство налази у људима, већ да је дословно (Лука 17, 21).
С обзиром на то да Јеховини сведоци треба да показују љубав према својим ближњима, људима проповедају добру вест о Божјем Краљевству. Служба проповедања је саставни део њиховог вероисповедања и такође библијска заповест (Марко 13, 10)
Верују да ће се Божје Краљевство успоставити на Земљи скорим доласком Христовог хиљадугодишњег Краљевства који ће бити невидљив. Интересантно је запазити да се изворно грчка реч у Библији која указује на Христов други долазак, парусија, дословно преводи са „невидљива присутност“ на шта указује библијски контекст[5].``

Небески живот.
``Верују да ће 144.000 духом помазаних хришћана бити са Христом у небеском краљевству и владати с њим као краљеви (Отк. 7, 4). Не верују да је небо награда за сваког доброг човека (Отк. 14, 3).``

Уздржавање од крви.
``Јеховини сведоци не прихватају трансфузије крви због свог разумевања о томе шта Свето писмо говори о крви (Дела 15, 28-29)[14]. Од 1961. године је трансфузија крви разлог за искључивање из организације[15]. Сматрају да смрт није гора од кршења Божјег закона и да ће Бог једног дана вратити мртве у живот (Јован 11, 25).``

Критике.
``У више наврата широм света су критиковани због повреде права малолетника на здравствену помоћ, у случајевима одбијања кориштења трансфузије крви као методе лечења, код своје деце. Критиковани су и због активног рада раздвајања брачних другова у случају да један од њих иступи из ове заједнице као и због скривања случајева сексуалног злостављања у заједници Јеховиних сведока (сви такви случајеви морају бити пријављени "старијима"[26]). Почетком 2007. су у САД постигнуте вансудске нагодбе у више таквих случајева``

Списак погрешних предсказања.
``1907: Хармагедон ће доћи 1914[28].
1917: 1918. ће Бог уништити цркве „у великом омеру“ и милионе њених чланова[29].
1922: Васкрсње мртвих ће се догодити 1925[30].
1941: Хармагедон ће уследити за „неколико месеци“[31].
1969: Млади који су онда живели неће остарети. Светски поредак ће нестати за „неколико година“[32].``

Још неке чињенице везане за Јеховине сведоке:
``Не тврде да је Земља створена за шест дана како пише у 1. Мојсијевој, јер сматрају да „дан“ у Библији може значити 1.000 година, дуг период, или неодређен период. Одбацују науку о еволуцији, али не оспоравају микроеволуцију``

``Оспоравају и одбацују традиционалне црквене симболе сматрајући да немају библијски основ. На пример, верују да је Исус Христ умро на стубу а не на крсту, и не користе иконе у вероисповедању.``

``Божић не славе зато што верују да се Исус није родио тог дана кад се Божић слави. То темеље на Луки 2, 8-11, где пише да су пастири били на пољима ноћу у време Исусовог рођења, што сматрају да не може бити случај зими. Верују да је дан прославе Божића изабран да би одговарао паганским празницима[9][10].
Осим тога, сматрају да се у Библији нигде не може наћи индикација да би требало славити Исусово рођење.`` Исто важи и за Васкрс, црквене празнике, Нову годину и рођендане.

``Јеховини сведоци тврде да нису секта. Тврде да се нису одвојили од хришћанства, већ да имају иста веровања као први хришћани, а да су се у традиционално хришћанство временом увукла погрешна веровања. Сматрају да њихов вођа није никакав човек, већ Исус Христ.
Не сматрају ни да су култ јер њихово вероисповедање је њихов стил живота, а не ритуална преданост. Кажу да нити следе људе, нити се издвајају из друштва, јер живе и раде међу другим људима``

Јеховине сведоке сте вероватно сви видели и знате како изгледају и како делују. Они прповедају 9 сати дневно, тако да имају мало времена за себе, породицу и пријатеље. Уз своја предавања деле и часописе `` Кула стржара`` и ``Пробудите се!`` Вероватно знате да су веома досадни. У секту улазе и целе породице, али најчешће су то верски необразовани људи који падају на њихове приче, и не само ЈС-а, већ и других. Ко једном уђе, за њега готово да нема излаза, јер је дужан да служи секти, проповеда 9 сати и брине и Дворани краљева. Многи покушају да изађу, али бивају праћени и прогањани. Неки нажалост, на крају заврше самоубиством. Неки пресеку себи вене, па приме трансфузију крви коју јеховисти забрањују, јер сматрају људе попут нас демонима. Овакав случај пресецања вена је имао један младић из Тузле, који је студирао у Београду. Био је и случај да је девојчица која је слушала родитеље, била одличан ђак, мирно дете, за сваку похвалу завршила као самоубица, јер се учланила у секту и покушала да побегне, али су је прогонили. Био је и случај да је поштар који је био свима познат као добар човек и поштен грађанин, сексуално узнемиравао девојчицу од 12 година. Ову нису лажи што причам, ово су полицијски извештаји. О сектама имате доста у књизи инспектора Зорана Луковића - Верске секте, приручник за самоодбрану. Могуће је да је неко читао од вас и да је упознат. Тако да драга браћо и сестре имате доказе, полицијске доказе о жртвама секте Јеховиних сведока. Иначе, они тврде да је Исус дошао, и то одавно. Мене само интересује и питам вас браћо моја: Где је Исус? Зашто га не видимо? Зар не каже књига Откровења да ће доћи на облацима са анђелима. Ако је дошао, зашто немамо хиљадугодишње царство и зашто Сатана није окован као што пише? Ако је окован, не би требао да делује на овај свет? А колико видим, веома добро делује, сад је у најјачој фази?

Добио сам оптужбе од стране једног члана ове секте. Особа ме је оптужила да лажем, и ја сам јој овде потврдио да не лажем. Замолио бих остале форумаше да образложе своје мишљење, сустрете са оваквим особама, неке приче о њиховим жртвама које су можда чули. Такође бих волео и нашу браћу и сестре јеховисте да кажу своје мишљење о себи самима, да нам кажу како делују и шта раде у секти.

Свако добро. :ok:
 
6. februar 2010. 17:37 > 17:50

Ministarstvo vera Srbije usvojilo je zahtev Jehovinih svedoka da se ta organizacija upiše u Registar crkava i verskih zajednica, saopšteno je danas iz te zajednice.

"To znači da su Jehovini svedoci sada zvanično priznati kao verska zajednica u svim zemljama u okruženju, kao i u svim zemljama EU.Srbija, takođe, nastoji da postane članica EU. Odlukom da upiše
Jehovine svedoke u Registar crkava i verskih zajednica, Ministarstvo vera potvrduje višedecenijsko postojanje i aktivnost Jehovinih svedoka u Srbiji", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je registracija Jehovinih svedoka stupila na snagu 8. februara
.

(Beta)
 
Ја сам онај који јесам, који јесте, који је био и биће
kad bi svaki covek razmisljao ovako za sebe, znao bi sustinu reci "bog" . nazalost nije slucaj samo sa jehovinim svedocima da ne shvataju pojam boga i da ga uzimaju bukvalno kao neko nadmocno bice koje stvara i razara ( za ovo razara cu dobiti po nosu sigurno ). to rade i ostaqle religije..odnosno svaki bog je ovo samo sto ga raznorazne religije tumace drugacije i stavljajuci nadmocno bica iznad coveka grade autoritet koji u strahu drzi njihove podanike...jer kako bi drugacije crkve, hramovi i manje verske zajednice prosperirale? ako bi otkrile istinu o tome sta je bog, covek bi shvatio da nije potrebno da ide u crkvu da bi ga bog cuo, shvatio bi da je bog u njemu...
Божић не славе зато што верују да се Исус није родио тог дана кад се Божић слави. То темеље на Луки 2, 8-11, где пише да су пастири били на пољима ноћу у време Исусовог рођења, што сматрају да не може бити случај зими. Верују да је дан прославе Божића изабран да би одговарао паганским празницима[9][10].
:think: u ovome mozda ima istine...
inace js jesu dosadni kao buve, na vrata su mi dolazili milion puta...svaki put sam ljubazno rekla da me ne zanima, ali oni su ndolazili i dolazili...dok nisu naleteli na mog brata koji je bio malo drskiji...tako da sam shvatila da nije tesko biti fin, ali nekad je jos lakse ne biti fin...na posao mi je dolazio jedan i svaki put, op knjizica na pult..nije u redu, ako vam jdnom covek kaze da nije zainteresovan...onda se okanite..
 
6. februar 2010. 17:37 > 17:50

Ministarstvo vera Srbije usvojilo je zahtev Jehovinih svedoka da se ta organizacija upiše u Registar crkava i verskih zajednica, saopšteno je danas iz te zajednice.

"To znači da su Jehovini svedoci sada zvanično priznati kao verska zajednica u svim zemljama u okruženju, kao i u svim zemljama EU.Srbija, takođe, nastoji da postane članica EU. Odlukom da upiše
Jehovine svedoke u Registar crkava i verskih zajednica, Ministarstvo vera potvrduje višedecenijsko postojanje i aktivnost Jehovinih svedoka u Srbiji", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je registracija Jehovinih svedoka stupila na snagu 8. februara
.

(Beta)

To je tacno ali opet nisi u pravu Jehovini Svedoci su UVEK u SRBIJI I jos u JUGOSLAVIJI bili registrovani
 
kad bi svaki covek razmisljao ovako za sebe, znao bi sustinu reci "bog" . nazalost nije slucaj samo sa jehovinim svedocima da ne shvataju pojam boga i da ga uzimaju bukvalno kao neko nadmocno bice koje stvara i razara ( za ovo razara cu dobiti po nosu sigurno ). to rade i ostaqle religije..odnosno svaki bog je ovo samo sto ga raznorazne religije tumace drugacije i stavljajuci nadmocno bica iznad coveka grade autoritet koji u strahu drzi njihove podanike...jer kako bi drugacije crkve, hramovi i manje verske zajednice prosperirale? ako bi otkrile istinu o tome sta je bog, covek bi shvatio da nije potrebno da ide u crkvu da bi ga bog cuo, shvatio bi da je bog u njemu...

Jesu li ove gluposti iz tvoje glave?
 
Osim ako neko otvori temu sa namerom da blati tudju veru
pisuci gomilu lazi namerno

po pravilniku nije to dozvoljeno

MOLIM MODERTATORE DA ZAKLJUCAJU TEMU
Rekoh ja.
Evo domah ocene da je čovek napisao gomilu laži bez osvrta na to šta je tu konkretno laž.
Čovek ispade da blati nečiju veru, a samo je izneo svoje poglede na određene teme, o čemu se može diskutovati ako postoji dobra volja. No, dobre volje nema.

I onda će da nastane prepucavanje u stilu: "Vi ste ovakvi, a vi onakvi...", od čega niko ovde neće imati nikakve koristi, te zbog toga predlažem da se ova tema zatvori.
 
Osim ako neko otvori temu sa namerom da blati tudju veru
pisuci gomilu lazi namerno

po pravilniku nije to dozvoljeno

MOLIM MODERTATORE DA ZAKLJUCAJU TEMU

Молим модератора да не закључава тему. Ако она има дозволу да шири своје проповеди, имам и ја право да ширим своје.

Мона, објасни ме где сам то слагао?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top