Zasto nema sloge medju Srbima?

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?
 
commodore:
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?

ZATO STO SU SRBI INDIVIDUALCI I TVRDOGLAVCI I SVOJEGLAVCI...
 
Опет се бојим да је ствар мало прозаичнија.
Мада, само размишљам наглас...
Срби су, за разлику од осталих народа рано изгубили феудалну државу. Добили су турску, додуше, али то је била окупаторска и непријатељска држава. Свеједно, није било великих земљопоседника и обласних господара које су најшире масе морале да гледају, трпе и слушају... Како оно каже Вук? "Турци махом сједе по градовима а због страха од Срба не залазе п селима... Има маторијех људи који нигда турчина нијесу видели!" За цело турско време, у Србији, домаћини су били фактички власници земље и ни под каквом озбиљнијом феудалном контролом. (што је са моје тачке гледишта СУПЕР). Али, фактички нису признавали спахијску власт над земљом. Нису ЖИВЕЛИ феудализам онако како су га живели народи на западу. Него у некој врсти опшег равноправља... Као СЛОБОДНИ ВЛАСНИЦИ ЗЕМЉЕ... И тако вековима. Након устанка земља је опет подељена сељацима, и менталитет "САМ СВОЈ ГАЗДА" стечен рођењем, се зацементирао.
Тај став је суштински преовлађујући код нас, зар не?
"Немој да ми солиш памет", "ти ћеш да ми кажеш!", "у свакој чорби мирођија", "НЕ БОЈИМ СЕ НИКОГА ДО БОГА"
... Јер је, у суштини поштовања - страх... Подређеност?
Можда је поштовање "ауторитета", "система", ФАКТИЧКИ ТУЂЕГ - ДРУГАЧИЈЕГ МИШЉЕЊА и сл. могуће само у друштвима која имају строгу хијерархију и социјалну диференцијацију записану у генетски код? :?
Код послушних и од власника земље зависних група и појединаца? :?
Можда смо ми после тих векова мање више примарне демократије и социјалне једнакости - ЗАУВЕК стекли став "ти си исти као ја и немаш право да ми солиш памет"
Можда није лоше што смо својеглави, а? :?
 
commodore:
Опет се бојим да је ствар мало прозаичнија.
Мада, само размишљам наглас...
Срби су, за разлику од осталих народа рано изгубили феудалну државу. Добили су турску, додуше, али то је била окупаторска и непријатељска држава. Свеједно, није било великих земљопоседника и обласних господара које су најшире масе морале да гледају, трпе и слушају... Како оно каже Вук? "Турци махом сједе по градовима а због страха од Срба не залазе п селима... Има маторијех људи који нигда турчина нијесу видели!" За цело турско време, у Србији, домаћини су били фактички власници земље и ни под каквом озбиљнијом феудалном контролом. (што је са моје тачке гледишта СУПЕР). Али, фактички нису признавали спахијску власт над земљом. Нису ЖИВЕЛИ феудализам онако како су га живели народи на западу. Него у некој врсти опшег равноправља... Као СЛОБОДНИ ВЛАСНИЦИ ЗЕМЉЕ... И тако вековима. Након устанка земља је опет подељена сељацима, и менталитет "САМ СВОЈ ГАЗДА" стечен рођењем, се зацементирао.
Можда је поштовање "ауторитета", "система", и сл. могуће само у друштвима која имају строгу хијерархију записану у генетски код? :?
Код послушних и од власника земље зависних група и појединаца? :?
Можда није лоше што смо својеглави, а? :?

moguće, ali
šta reći onda na to da je kod Srba kolektivno iznad individualnog...ne mislim tu samo na narod nego i pleme,zadrugu, porodicu?
 
To je sad vec Pravoslavlje.
Ono nam je razvilo kolektivnu svest.
Isto je i kod Rusa, Grka...

Ono malopre je bilo iskustvo, stecene navike i MENTALITET. (koji nije duhovna kategorija jer je uvek vezan za socijalne momente)
Kapiras?
Takav mentalitet je TIPTICNO NAS...
Ovi drugi, koje sam pomenuo, i oni su Pravoslavci, ali im je razvoj u socijalnom smislu isao drugacije... Pa im je i mentalitet po tom pitanju razlicit.
Zato je - cela Rusija tri partije...
A kako je Vladimir Vladimirovic Putin krenuo i koliko ga moji prijatelji Rusi OBOZAVAJU, bice i - jedna partija...
 
gigule:
e ali moram da te razočaram...i među nekim ne- pravoslavnim narodima ima isto tako puno partija...
recimo Slovaci...tamo je tušta i tma partija.
bar se žale da ih je previše

Гуд поинт.
Мада... И Словаци су исто прошли кроз фазу колективног губљења идентитета... Шта си - Чехословак? Па, Чех или Словак? А Чеси су, за разлику од Словака - мало кочопернији, па је њима ово лакше ишло... Док се ову други, које си поменула, нису баш снашли... Можда је то правац у ком треба размишљати? М?
 
DisMisaL:
Zar nije u Rusiji reč o političkim grupacijama, kao skupinama više partija od kojih neke opwerišu samo u lokalnim okvirima?

Јесте, и видиш, то су концетричне групе које се окупљају око идеје... Другачији менталитет. Они имају много јачи тај кохезиони фактор од нас... Тамо би, рецимо, било нормално да су Дс и Дсс у коалицији.
И да се не пљују.
Него да свако ради да његовој деци, у Русији, буде мало боље.
А код нас, кад ја позовем људе на овом форуму на заједништво, на мало добре воље, да се извадимо сви заједно из ћорсокака, човек ми каже да је моје поимање на нивоу "Малог Перице". Ето.

Мали Перица 8)
 
commodore:
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?

ZATO ŠTO NEMA SLOGE MEDJU SRPSKIM ŽENAMA.
VEĆ POZNATO DA I DVA BRATA MOGU DA ZAVADE....

Da je manje zla medju njima , bilo bi i medju nama.
Ubijajte zlo u ženama, kako znate, neko silom , neko milom, neko štitom, neko k.itom, neko perom , neko merom, neko znanjem , neko s.ra.njem , neko radom , neko nadom, neko mirom, neko pirom, neko klincem , neko princem.....
 
Tuzni_patak:
ZATO ŠTO NEMA SLOGE MEDJU SRPSKIM ŽENAMA.
VEĆ POZNATO DA I DVA BRATA MOGU DA ZAVADE....

Da je manje zla medju njima , bilo bi i medju nama.
Ubijajte zlo u ženama, kako znate, neko silom , neko milom, neko štitom, neko k.itom, neko perom , neko merom, neko znanjem , neko s.ra.njem , neko radom , neko nadom, neko mirom, neko pirom, neko klincem , neko princem.....
ooooooh, zaista?
Znači, da nema (zlih) Srpskih žena, Srbi bi se lepo slagali?
Ne mogu se načuditi...
Pa to je velika glupost!
Evo ti i primera:
Srpski poličičari, su najčešće mušakarci i oženjeni i ne. I kao što svaki dan možemo da vidimo oni se međusobno slaaažu...poštuju i ne prave nered. :roll:
Ma da.
Onakve gluposti, ispade i nepoštovanje možemo videti samo kod muških političara. Nemoj mi reći da ih na to žene teraju.
Sigurna sam da problem nije u Srpskim ženama, koje bi ovu državu mnogo bolje vodile, koje bi umele da se dogovore i ako je potrebno da se izvine.
Glavni problem "zašto nema sloge među Srbima" se pre svega odnosi na njene tvrdoglave muškarce, a na njih se prvo i pomisli.
I onda kada se oni promene, odnosno promene svoj stav "Srbi(n) - nebeski narod", ova država će se napokon pojaviti u potpunom novom (i boljem) izdanju.
 
Patak mrzi žene? Patak mrzi Srpinje?
...ne razumem...
e još u srednjem veku su žene smatrane đavoljim pomoćnikom...uz Jevreje i Cigane...eh ali ta vremena su davno prošla ili nisu?
u svakom slučaju bezveze je.



commodore
Gigule je žensko i nije Čehinja a ni Slovakinja...ali zna jedan od ta dva jezika pa ponekad pročita postove na podforumu politika na jednom forumu...
 
[quote="LPhoklica]I onda kada se oni promene, odnosno promene svoj stav "Srbi(n) - nebeski narod", ova država će se napokon pojaviti u potpunom novom (i boljem) izdanju.[/quote]

KAKO TO MISLIS DA PROMENE SVOJ STAV: "SRBI{N} -
NEBESKI NAROD" - HOCES DA MI IZVADIS
PARCE MOZGA ?


SRBI NISU KINEZI I NISU SVI ISTI (setite se samo kako su izgledali Kinezi za vreme
Maocetunga u onim uniformama).
MI SMO TI NAROD - SVAKA VASKA OBASKA.

MEDJUTIM, SETITE SE KAKO JE U PARLAMENTU BILO POSTIGNUTO JEDINSTVO NARODA ZA VREME
MILOSEVICA - KADA SU SVI OSIM SPS-A BEZ IKAKVOG DOGOVORA "KAO JEDAN" USTALI KADA
JE BILA EMITOVANA HIMNA "BOZE PRAVDE".

VERUJEM DA JE ZA NAS DOVOLJNO AKO SE DOGOVORIMO I USAGLASIMO OKO "NAJVAZNIJIH STVARI"
 
LPhoklica:
eremita:
LPhoklica:
I onda kada se oni promene, odnosno promene svoj stav "Srbi(n) - nebeski narod", ova država će se napokon pojaviti u potpunom novom (i boljem) izdanju.

KAKO TO MISLIS DA PROMENE SVOJ STAV: "SRBI{N} -
NEBESKI NAROD" - HOCES DA MI IZVADIS
PARCE MOZGA ?
Da srbinu je ta svest, izgleda urođena...

Pa sigurno da je Srbinu ta svest urodjena jer dok zivi i stvara, dok odgaja POTOMKE
neprekidno misli na svoje PRETKE - na divnu
NEBESKU SRBIJU!
jer Srbi nisu "tikva bez korena". :(
 
commodore:
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?
zasto, zato sto srbin najvise voli da tera inat, makar i samom sebi, meni je simpatican primer roditelja jednog ucenika koji je dosao kod mene da se zali zasto je drugi ucenik presao u drugo odeljenje obrazlozivsi mi to na sledeci nacin: necu ja da moje dete predje tamo ali zasto je on presao, to me muci
 
Ja@ti:
commodore:
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?
zasto, zato sto srbin najvise voli da tera inat, makar i samom sebi, meni je simpatican primer roditelja jednog ucenika koji je dosao kod mene da se zali zasto je drugi ucenik presao u drugo odeljenje obrazlozivsi mi to na sledeci nacin: necu ja da moje dete predje tamo ali zasto je on presao, to me muci

Pa da li je moguce?
:D :D :lol: :lol: :lol:
 
eremita:
LPhoklica:
eremita:
LPhoklica:
I onda kada se oni promene, odnosno promene svoj stav "Srbi(n) - nebeski narod", ova država će se napokon pojaviti u potpunom novom (i boljem) izdanju.

KAKO TO MISLIS DA PROMENE SVOJ STAV: "SRBI{N} -
NEBESKI NAROD" - HOCES DA MI IZVADIS
PARCE MOZGA ?
Da srbinu je ta svest, izgleda urođena...

Pa sigurno da je Srbinu ta svest urodjena jer dok zivi i stvara, dok odgaja POTOMKE
neprekidno misli na svoje PRETKE - na divnu
NEBESKU SRBIJU!
jer Srbi nisu "tikva bez korena". :(

Sve je to lepo, da misliš na otadžbinu i njene pretke...
Ali zar im ne bi bilo drago da mi Srbi, sada, umemo da oprostimo, da se izvinimo ako treba, da ne ratujemo s komšijom i da mu teramo inat? Zar misliš da bi i naći pretci voleli još ratova?
Evo i ti i ja kažemo da volimo našu Srbju, a ni jedno ne piše ćirilicom.... :(

Mi nismo nebeski narod, i ako bi to jarko želeli nismo bolji od nekog drugog, mi smo često (oprsti mi) - puni sebe. Mi smo narod kao i svaki i drugi, s burnom istorijom, ali i sa svojim dostojanstvom...nismo loši, al nismo ni "nebeski", jer smo mi ipak samo ljudi... :) :) :)
 
commodore:
Драги пријатељи,
Имам ново питање за вас.

Дакле, зашто код нас нема слоге, тј. зашто ми Срби не можемо да се договоримо ни око чега?
Да ли је стварно истина "два Србина - три партије" ?
:cry: Iz Vise primera!
1)Pocevsi od insekte,poznatoje je da bez Kraljicu,Pcele ne beru "Med".
Ubivstvo Kralja Alexsandrs Oktobra 9,1934,i od strane Zapad:Jaltanske izdaje Kraljevinu Jugoslavije 1943,Srbi su se razisli u vidu Pcele,..ili kao razbiveno "jato" divlje guske kad izgubu svog vodju.
2)Posle Jaltanske izadaje Jugoslavensku vladu 1943,Zapad idalje neumorno radi sa Zajanisticko-Fasisticke pristalice,pa je Srbin Srbina vodio ne samo putem propas Jugoslavije, nego u vecitu propas naseg naroda
.
Krivi smo toga radi,ali Jaltanska zavera 1943,koja je zajedno neumorno radila sa gore navedene Srpske neprijateje,[pa su stime uspesno pripremili}zabranu povratak Kraljevinu Jugoslavije.
Ako be Srbin otvorio "oci" pogotovo posle 1999 bombardovane Srbiju,..sta je sve uradi posle 1943,..[to be bio razlog sacinjene krivice}nasih posle ratnih vodja.
Ako-bismo radili svesno i skupa,..[kako nas Slavni Sveti Sava rece}sa "Boga" i naseg spasitelja "Isusa Hrista" sve se to moze prebroditi,..pa bi stime Srbin mogao biti,..ne [sluga Zapadnjaka}nego model Slavenskog naroda.
 
LPhoklica:
eremita:
LPhoklica:
eremita:
LPhoklica:
I onda kada se oni promene, odnosno promene svoj stav "Srbi(n) - nebeski narod", ova država će se napokon pojaviti u potpunom novom (i boljem) izdanju.

KAKO TO MISLIS DA PROMENE SVOJ STAV: "SRBI{N} -
NEBESKI NAROD" - HOCES DA MI IZVADIS
PARCE MOZGA ?
Da srbinu je ta svest, izgleda urođena...

Pa sigurno da je Srbinu ta svest urodjena jer dok zivi i stvara, dok odgaja POTOMKE
neprekidno misli na svoje PRETKE - na divnu
NEBESKU SRBIJU!
jer Srbi nisu "tikva bez korena". :(

Sve je to lepo, da misliš na otadžbinu i njene pretke...
Ali zar im ne bi bilo drago da mi Srbi, sada, umemo da oprostimo, da se izvinimo ako treba, da ne ratujemo s komšijom i da mu teramo inat? Zar misliš da bi i naći pretci voleli još ratova?
Evo i ti i ja kažemo da volimo našu Srbju, a ni jedno ne piše ćirilicom.... :(

Mi nismo nebeski narod, i ako bi to jarko želeli nismo bolji od nekog drugog, mi smo često (oprsti mi) - puni sebe. Mi smo narod kao i svaki i drugi, s burnom istorijom, ali i sa svojim dostojanstvom...nismo loši, al nismo ni "nebeski", jer smo mi ipak samo ljudi... :) :) :)

Her LPhoklice za Tvoju informaciju CELOG SVOG ZIVOTA PISEM CIRILICOM - normalno znam i latinicu, medjutim ne mogu da instaliram cirilicu u svoj budjavi sklepani kompjuter za potrebe ovog podforuma i jedva cekam da i Rusi dodju na ovo "slobodno trziste" pa cu odmah uzeti njihove programe - jer oni uopste LATINICU NE KONSTATUJU.

LPhoklice, ja tek sad uvidjam da Ti uopste ne shvatas sta to znaci kada Srbi za sebe kazu "da su Nebeski narod" - Ti mislis da oni misle time da stave do znanja da su oni andjeoski dobri ili tako nesto - NE! Kada se kaze NEBESKA SRBIJA ILI NEBESKI NAROD MISLI SE NA CELU STRADALNU I KRVAVU ISTORIJU SA OVOG PODNEBLJA - NA UZASNE ZRTVE I MILIONE ZIVOTA POLOZENIH ZA OVO PARCE ZEMLJE POD KAPOM NEBESKOM - PA SVAKA STOPA OVE ZEMLJE ZALIVENA JE SRPSKOM KRVLJU A SVAKA PESMA TUGOVANKA ZA ONIM NAJLEPSIM I NAJBOLJIM JUNACKIM SRBIMA MEDJU NAMA KOJI SU DALI SVOJ ZIVOT NA OLTAR SLOBODNE SRBIJE, PA KOLIKO SAMO SVETIH MUCENIKA SRPSKIH IMA U TOJ NEBESKU SRBIJI...
 

Back
Top