The HORSE WHISPERER....

Novcic_u_fontani

Aktivan član
Poruka
1.468
"Zemlja ne bi značila ništa bez čoveka, a čovečanstvo ne bi značilo ništa bez konja".
(Engleska poslovica)


Ne jurite konji

Svu noc ja sam lutao svud
bez nade, bez maste, bez sna,
i ne znam bas nikakav put
kud mog o bih otici ja.

Ne jurite, konji, u kas!
Kud nosite sad mene, kud?
Moj zivot je pros o zalud,
ne jurite, konji, u kas!

Sav zivot proleti ko tren,
i mladost i ljubavi zar,
al ostavlja ko blijedu sen
ljubavni bol kao dar.


 
Vožnja

Vozimo se. Pokraj puta
Razasuta
Sela leze.
Ko potoci posle bure
Konji jure, lete, beze.


Vrh potoka i sipraga
Topla, blaga
Vecer pada.
Vozimo se. Sanja cvece;
Miris slece
Sa livada.


Gle, seoske kuce bele
Kao strele
Tek prolete.
Pored puta stabla vita,
Siblje, zita,
Lete, lete.


Gle, pocinju i svetlaci,
Lete znaci,
Da se pale,
I iz magle trepte sive
Kao zive
Zvezde male.


Po beskrajno neznom,
Mekom i dalekom
Nebu plavu
Nasmejani mesec bludi,
Sto na ljudi
Lici glavu.


Vozimo se. Pokraj puta
Razasuta,
Sela leze
Ko potoci posle bure konji jure,
Lete, beze.


(Desanka Maksimovic)
 
"Ne goni konja momice
ne goni konja lipca pod tebe
kako i ja duso moja
za tebe.

Zastani more mome, zastani
umorna konja malo odmori
i sas mene duso moja
prozbori.

Za konja treba trava zelena
za mene rujna ruza rumena
i da ljubim usta tvoja
medena."
:wink:
 
Helenin muž Menelej, kao i ostali Grci koji su je mnogo voleli, deset godina su na različite načine pokušavali da vrate lepu Helenu :D



ali bez uspeha 8) . Nisu mogli da uđu u Troju. :P


Ali onda su se Grci dosetili kako da na prevaru ostvare svoj cilj: napravili su velikog šupljeg drvenog konja i u njega se sakrili. Grci su konja zatim poneli kao poklon Parisu i kao izraz dobre volje posle desetogodišnjeg ratovanja sa Trojancima.

Paris, ništa ne sluteći, primi ovaj poklon i smesti ga posred glavnog trga, kao simbol svoje pobede nad Grcima.


 
"U stalu sam usao porebarke. Stajao sam tamo, ukraj jasala, i cekao da svane. Opijao me je vonj koji se dizao sa suncem. Tek kada je cela prostorija pobelela, zgledao sam se s jedinim zivim bicem u blizini. Pernati konj mi tada, osinuvsi se dvaput po sapima, rece:
-Zamisljas da si nesrecan zbog mahnite zene, siromaskog zivota, bednog zaposlenja, sto je, opet, podnosljivije od pomisli da si nesrecan zbog, kako ti se desava pokatkad da ti sevne, nesavrsenstva koje ide sa starenjem, zajedno s tihim ocajem da gubis moci u kojima si uzivao. Ali, taj tek prividni gubitak moci samo je predah, uzimanje zaleta za poslednji troskok koji ce te odneti najdalje, posle cega se zaista nemas vise cemu nadati. Tada ces tek lupiti glavom o sopstveno nesavrsenstvo, i obeznanjen se konacno predati ravnodusnosti...Jesi li nezadovoljan onim sto si juce video, devojcicom raspletene kose, plavom, prljavih ruku, koja je iz sumarka izasla u ruzicastim gacicama? To je blesak jos nepotrosenih snaga.
Konj me je dohvatio vrskom repa dok sam mu, primakavsi se mrsio grivu, pre nego sto cu je cvrsto zgrabiti i zategnuti, u polucucnju, svoje tetive. Rep, medjutim, nije pao, ostao je u dodiru sa mnom, i osetio sam jezu lude samilosti.
Konj je okrenuo glavu, duboko me, iskezen, prostrelivsi okom: "Skoci mi na ledja. Zajasi me i podbodi. Nijedan od nas nece znati kuda cemo. Saznaces tada ko si. Na meni koga nema, ti koji nisi. Mi smo ista raga, istovetna pregorela bica."
 
Novcic_u_fontani:
Helenin muž Menelej, kao i ostali Grci koji su je mnogo voleli, deset godina su na različite načine pokušavali da vrate lepu Helenu :D



ali bez uspeha 8) . Nisu mogli da uđu u Troju. :P


Ali onda su se Grci dosetili kako da na prevaru ostvare svoj cilj: napravili su velikog šupljeg drvenog konja i u njega se sakrili. Grci su konja zatim poneli kao poklon Parisu i kao izraz dobre volje posle desetogodišnjeg ratovanja sa Trojancima.

Paris, ništa ne sluteći, primi ovaj poklon i smesti ga posred glavnog trga, kao simbol svoje pobede nad Grcima.



E, ako do ga do sada nisi pogledala, pogledaj film "Afera Tomas Kraun" :wink:
 
Pozurite konji moji
By Dugme Bijelo


Ponoc kuca, nano moja,
A ja nemam sna.
Gdje su sada konji moji,
Moja oka dva.

Zlatom cu ih podkovati,
Pozlaticu sve.
Samo da me prije zore
odnesu do nje

Dug je put,
Požurite konji moji.
Dug je put
Brže, još brže, o. brže
Jurite kroz noc

I ne kuni stara mati
Što ja nemam sna
I ne kuni konje moje,
Moja oka dva.

Znaš kad meni na um padnu
Milovanja sva,
Ja ne gledam je li ponoc,
ili sunce sja
 
Novcic_u_fontani:
Nesi:
Konj je okrenuo glavu, duboko me, iskezen, prostrelivsi okom: "Skoci mi na ledja. Zajasi me i podbodi. Nijedan od nas nece znati kuda cemo. Saznaces tada ko si. Na meni koga nema, ti koji nisi. Mi smo ista raga, istovetna pregorela bica."

ovaj deo je
8)

To je odlomak iz knjige "Leptirov sanovnik" od Jovice Ancina 8)

Inace nisam gledala Horse Whisperer ali ako mi dodje pod ruku rado...:wink:
 
E a jel ovde spada i ona:

Djiha, djiha, cetri noge,
sve cetiri krute,
djiha, djiha mi idemo,
na daleke pute.

Sedlo mi je od marame,
uzde od kanapa,
a bic mi je od oceva,
prebijena stapa.

Rago jedna bas si lenja,
zar te nije sram,
ako neces ti da cupkas,
ja cu cupkat sam.
:P
 
Nesi:
Novcic_u_fontani:
Nesi:
Konj je okrenuo glavu, duboko me, iskezen, prostrelivsi okom: "Skoci mi na ledja. Zajasi me i podbodi. Nijedan od nas nece znati kuda cemo. Saznaces tada ko si. Na meni koga nema, ti koji nisi. Mi smo ista raga, istovetna pregorela bica."

ovaj deo je
8)

To je odlomak iz knjige "Leptirov sanovnik" od Jovice Ancina 8)

Inace nisam gledala Horse Whisperer ali ako mi dodje pod ruku rado...:wink:

Kako dobro zvuci «Leptirov sanovnik»..... 8)
Obavezno da odgledaš The Horse Whisperer... :D




divan je film ima dosta scena iz delova Montane ...... :) Meni u principu ni jedan film nije dovoljno romantičan ako u njima nema konja!!! :P .
Znaš li ti neki sličan film koji je ostavio utisak na tebe ? :wink:
 
KONJ MILOŠA OBILIĆA

Ždralin, konj Miloša Obilica, bio je junak kao i njegov gospodar. Cak je s njim zajedno i poginuo. To je jedini legendarni srpski konj, koji je poginuo u boju. A pratila ga je slava, jednako kao i njegovog gospodara. O Ždralinu ima malo podataka i prica, a to je možda, zbog toga što je njegov dorpinos u Miloševom delu ogroman, a o velikim i svetim stvarima se ne govori mnogo.
Poznato je da je Ždralin bio visok konj. To istice i narodni pevac i to ne bez jakog razloga. Kažu da je Ždralin bio toliko visok da je medu drugim konjima izgledao kao džin. I plašili su ga se. Zato je Miloš imao malo dvoboja.

VISOKI ŽDRALIN

I ni jedan se ne pamti, nije ih zabeležila prica i pesma, jer su svi Miloševi dvoboji trajali kratko: niko nije imao priliku da se duže bori protiv takvog konja i junaka.
Ždralinu su pripisane sve velike i znacajne osobine legendarnih konja, osim moci letenja. To mu valjda nije trebalo, jer je sve konje nadmašivao svojom velicinom i snagom. Njegov gospodar je bio oklopnik, sav u panciru i gvoždu, pa je pancire stavljao i svome konju. Kažu da je u dvobojima i bitkama Ždralin bio sav u gvoždu. Nikad nije bio ni ogreban, a kamoli ranjen. On je jednostavno svojom ogromnošcu rušio sve pred sobom, pa je Miloš na njemu bio nedostižan za svoje protivnike.
Ždralin nije iz carske ergele, iako je Miloš Obilic bio dvorski covek. Mogao je da za sebe i svoje oklopnike, kao komandant pogranicnih jedinica, bira konje u carskoj konjušnici. Ali on to nije cinio. Imao je sam svoju ergelu, kao visoki oficir i plemic. Bila je to mala ergela, ali dovoljno velika da zadovolji potrebe i ukus jednog viteza i vojskovode. Miloš je u njoj sam vršio selekciju konja. Tu mu se oždrebio i Ždralin. Letopisi kažu da se Miloševa konjušnica nalazila na severnoj padini planine Cer, na mestu gde je pre toga u vreme cara Trajana, bio rimski logor, a koje se i danas zove Konjuša. Cak, legenda dalje kaže da se i Miloš rodio ispod Cera, u selu Dvorištu, i da je vanbracni sin Cara Dušana.
U vreme Kosovske bitke Miloš Obilic je imao cetrdeset, a Ždralin deset godina. Obojica, dakle u najboljim godinama. Delo koje su izvršili ostace upamceno po svom istorijskom znacaju i nacinu na koji je izvršeno. Laž je, kažu najnoviji arhivski podaci, da se Miloš približio caru Muratu na prevaru, glumeci predaju, jer caru nije mogao prici niko naoružan, a najmanje jedan prebeg iz protivnicke vojske. Miloš je došao do Murata na svome Ždralinu, probivši se kroz tursku ordiju sa svojim oklopnicima. Miloševu predaju izmislili su Turci jer od sramote nisu mogli priznati da se neko uspeo probiti do njihovog cara. Hteli su na taj nacin da umanje podvig Miloša i njegovih vitezova. Pa i Ždralina. To cudo od konja i junaka zaprepastilo je Turke i njihove konje, pa je tu trenutnu tursku zabunu i strah Miloš iskoristio i došao do Murata. Ždralin je sve ispred sebe gazio, dok je Miloš sve oko sebe sekao. Gaženje i seca trajali su dugo, pa su se covek i konj umorili, ali su, ipak, uspeli doci do agarjanskog vladara i rasporiti mu utrobu.
I Ždralin i Miloš su poginuli na istom mestu. Na najslavnijem mestu u zemlji Srbiji. Na Gazimestanu. Hiljde turskih konja i junaka navalilo je na njih dvojicu, koji padoše, boreci se, obojica, do zadnjeg daha. Ždralin je poginuo kao covek, viteški. I zaslužio je da mu se ime nade u spisku kosovskih vitezova. Nije važno što je konj: Smrt mu je bila ljudska, junacka.
 
Nesi:
E a jel ovde spada i ona:

Djiha, djiha, cetri noge,
sve cetiri krute,
djiha, djiha mi idemo,
na daleke pute.

Sedlo mi je od marame,
uzde od kanapa,
a bic mi je od oceva,
prebijena stapa.

Rago jedna bas si lenja,
zar te nije sram,
ako neces ti da cupkas,
ja cu cupkat sam.
:P

Spada što da ne! :wink:
Dobra ti ova pesmica
:D :D :D

Evo ti još jedna sličica iz Horse Whisperer :D

 
Evo još jedne pesme...

Sve u galop

U galop, u galop, u galop,
Moji perunski konji,
Hop!
U galop, u galop:
Nosimo jedan simbol i jedan bol
U galop.

Nosimo. Grudi nam pune slutnja,
I sebe ko jedan simbol;
U galop: nosimo simbol ali i bol,
Kroz zita i kroza sve i kroz magle;
Preda mnom Veliki medved, i Severni
pol,
I noz, i mesecina, i drum,
Tap, tap, brum, brum,
Topot, i siroki, svetli drum,
U galop, u galop!

U galop, u galop, u galop!
Moji perunski konji.
Hop!
U galop, u galop;
Nosimo jedan simbol i jedan bol
U galop.

I kao veliki meteor sa Zvezde
Najmanji, najneznatniji simbol dolete,
I u srce me pogodi;
Meteor, kao neznatni bol i izvor.
I legoh, i bolovah, i umreh i sahranise
me,
I davase mi dacu,
I digose mi spomenik, i zaboravise.
I dodjoh, i legoh, i umreh.

A vi u galop, u galop, u galop,
Perunski moji konji!
Hop!
U galop, u galop,
Prinesite mi les kao simbol
U galop.
U galop, dosado!

(Rastko Petrovic)
 
konj.jpg


Evo, jednog konjica. :) :wink:
 
Pegaz
(Grč. Pegasos, lat. Pegasus - krilati konj koji je izleteo iz tela Gorgone Meduze kad joj je junak Persej odrubio glavu)

Leteo je brzinom vetra, a živeo je na visokim gorama, na Parnasu u Fokidi i na Helikonu u Beotiji. U helenskom gaju, posvećenom muzama, jednom prilikom se spotaknuo i na tom mestu je nastao izvor Hipokrena. Kad je Pegaz bio žedan, spuštao se s oblaka na izvor Pirenu na Akrokorintu. Tamo ga je uhvatio junak Belerofont da uz njegovu pomoć ubije neman Himeru koja je živela u Likiji, u dubokoj guduri pristupačnoj jedino iz vazduha. Nakon Himerine smrti Pegaz je ostao u Belerofontovoj službi. Kad je Belerofont odlučio da na njemu uzleti na Olimp, Zevs ga je kaznio za tu drskost, poslavši na Pegaza besnilo, tako da Belerofont nije više mogao da se na njemu održi, pa je pao na zemlju i poludeo.

Pegazovim ocem se smatra bog mora Posejdon, kao stvoritelj konja.

pegasus_and_nymphs.jpg

Obožavam konje! :P (Samo što su malo preveliki za kuću, zar ne?)
 

Back
Top