kafana

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na kraj šora čađava mehana
trska strči glava nečešljana
posrnula od teškoga pića
to je kuća seoskih mladića.

Pomčina celo selo spava
sa toranja ponoć otkucava
a što kuca

Iz kafane pijan ja izlazim
cudnovate ulice nalazim
levo, desno, nigde moga stana
oj, ulice, i ti si pijana!

Gle meseca sto se nakrivio
na jedno je oko zažmurio
a drugo je sasvim zatvorio
 
...@... evo, veq, dve nedelje, kafana prazna... tuzhno&zhalosno... nekad' je ovo bilo poseqeno mesto... bez obzira na "kockaste" stoljnjake, kuvana jaja i plehane pixle... imalo je dushu...
...ali, avaj... uzeshe joj dushu... i puche...
... dzaba Vam jukebox, koga, btw, neko ukljuchi povremeno, i svetleqe reklame... ako su konobarice namrshtene i nadrndane... a shef sale... ma, nema ga bre!!! a, morao bi biti tu... da kontrolishe osoblje...
... nisam skot, u stvari jesam, al' ne mogu da seirim nad g'rkom sudbom kafane, koju, neznalice u poslu dovedoshe do zatvaranja...
...kafana postoji da bi se u njoj prichalo uz piqence, kafu&kishjelu, samotoimekakoshtozboruva... da bi se videli... pozhalili ili pohvalili...
...prochitajte ovo, "o pismenah" i primite k' znanju... mi neqemo kafiq, longue bar, zanzi bar, restoran, tavernu, nacionalnu kuqu, dinner club... mi 'oqemo kafanu... onu sa pochetka priche... sa "kockastim stoljnjacima, raspar stolicama... u kojoj se oseqamo ugodno, lepo... u koju pobegnemo od kuqe... utochishtance jedno... da se opustimo medju prijateljima, gde nam niko ne misli zlo...
...trazhim li ja mnogo??? ...malo sam se zaneo... ovakva kritika, mozh' skupo da me koshta... "...na berzi pameti, svako bi' svoju kupio..."...tako da ne ochekujem mnogo, od shefa sale... nikakve kozmetichke promene, nece povratiti dushu nashoj kafani... sve dok se ne trgnemo i ukapiramo da tu nismo dobrodoshli... i da nas zlopamtila mrze, zato shto smo povraqali, ne po stolu, sachuvajbozhe...

...nemojte mi zameriti, pijanci chesto prichaju sami sa sobom... videli ste to, sigurno... i niko im ne uzima to za zlo...
...osim ovde... i zato qe josh dugo ovo lepo mesto biti bez mushterija... osim nas, notornjaka, koji, btw, dolaze ovde zato shto nemaju gde...
...ili su toliki mazohisti da im je ovde lepo...
 
Poslednja izmena:
nema vise ni stolova ni stolica ni dosadnih kafanskih muva, ni pospanih i mrzovoljnih konobara ....
...nicheg vishe nema, sve je prekrio mrak...
...@Dragane... bujrum...sefte pa u kafanu... nadam se da qesh se lepo oseqati na ovom zaboravljenom mestu, mestu koje ubija nadu u bolje sutra...
... i ti mora da si, ochajnik, kao i ja, uostalom, shta bi inache radili ovde... dok normalan svet glasa, mi se zabijamo u neke qumeze...
:dash:
 
Poslednja izmena:
...@... elem, juche se probudim dobro raspolozhen... mada nisam imao nekog narichitog razloga, al' shto velim, dan za glasanje, svanuqe i nama, mada sumnjam... dodushe, nekima je tako svanulo da naochare za sunce ne skidaju ni preko noqi...
...elem, krenem na glasanje u ranjim jutarnjim chasovima, i kao shto gradjanski red nalazhe... svratih na, omiljeno mi mesto, od milja nazvano "kafana"... btw, to je sve samo nije kafana... i, kao shto i sami vidite, ako Vas to uopshte zanima... prazno... muk, mrak... nidjenikog... niko ni da da glasa od sebe, ni da pr'ne... bozhemeoprosti... kafu sam mog'o da popijem i kuqi... ali muhabet uz neko piqe, taj vekovni i iskonski razlog okupljanja... najn, nix, no, jo... shto bi rekao onaj gomar na televiziji... u'fati me neka tuga... okrenem se i odem... na vratima sreqom sretnem prijatelja @dragan038, te razmijenismo stojeqi nekolicinu rijechi, vishe nijesmo ni bili sposobni, koliko je bilo muchno... makar da je zatvore, da je ne gledamo iznutra onako jadnu i tuzhnu... ali, kome reqi... dok druge kafane rade... nasha pr'nu u chabar... kaput... shlus... za navek...

...kafana je moja tuga, dabogda se upalila... by Haris Djinovic...
 
...@ ...elem, danas sam dobro raspolozhen, imam dooooobar razlog... i kao i svi, normalni ljudi, svratih u kafanu, da to svoje stanje podelim sa josh nekim... ali 'oqesh... deljenje sa nulom je nulaaaaaaaaaa... to sam danas skontao, razmishljajuqi o golim zidovima nashe S.U.R. "KAFANA"... sve redje pominjanog, i josh redje poseqivanog mesta...
...ja znam da ste, svi Vi facebookoholichari tamo, da se fejsbuchite, kako se to veq kazhe... a ovo ovde mesto, koje bi, da Buddhe presvetlog ima, trbalo revitalizovati pod hitno... i odrediti mu namenu, da postene sigurna kuqa za programe "inkluzije", "kohabitacije"... auuuu, ovo jako zvuchi... i chegagodvishe... ni ovo ne znam shta znachi..
...ubih se ja od pisanja, chemu to... bitno je da tamo neki nesreqni pdf "trenutno slusham"... na kome je najaktivnija ...@Baba Jaga... fercera... a Buddha samo zna shta qe on ovde... ili bilo gde u vaseljeni... kogta josh briga shta neko slusha... shta ako neko ne mozhe da chuje, naprimer... da li je to vredjanje i shikaniranje manjinskih grupa, dela populacije...??? ...zashto prdezh smrdi...??? ...da bi i gluvi mogli da uzhivaju...!!!
...zashto, analogno pomenutom ne postoji topik "Shta vidite...???"... retorichko pitanje... na(...bip..)ebo sam... ako sam za onaj post koji je aluzija i ironija, na pisanijn nekog tu 4umasha sa KiM, koji tvrdi pazar da je na KiM bezbedno iqi, i kome pri tom ne prolazi kroz sinapse da Srbe na KiM, tako iz chista mira prebijaju i shtaveqimrade, da se ne ponavljam, muka mi je, sa' qu po stolu... a koji ima podrshku odavde, dobio ban... za ovo qu biti streljan, beshen, udavljen... kakogodsetozvalo... meni je isto...
...bilo je i nekoh pokushaja da se kafana pretvori u galeriju slika... nonsens... to bi nas latentne pijanice, samo uchvrstilo u uverenju da je povraqanje po stolu jedini nachin za elementarni/bazichni kritichki osvrt na, izlozhena nam, umetnichka dela...
...isprichasmo se, za medalju... sada svi na svoje radne zadatke...
 
Pa sta preostaje, da pozovemo bracu i ovde da se pridruze i bice kafana puna. :lol:
...tu su, draga moja 4umska prijateljice...tu su... verujte mi na rech... uvijeni u sharene krpice demokracije... njushim ih... pogledajte, molim Vas, moju njushkicu na avataru... mislite li da tu neko mozhe da prodje neonjushen... odbijam, sa indignacijom, i samu pomisao na to...
 
...@... hladno je, neshto pada, kao... sudeqi po mirisu, padaqe koufna... odvratno, josh odvratniji oseqaj posle tv smaranja by ona dva skota sinoq... ubishe u nama i ono malo oseqanja preostalog od batrganja po blatu kroz koje nas potonjepomenuti skotovi/smorovi vuku veq evo dvanaestak godina, i malo je skotovima... hteli bi josh... strashno... jadno&bedno...

...usran svim tim, odluchih da dodjem u kafanche na kuvano vino... ili kuvanu rakiju, koveqshtazheli... da me malo izvede iz realnosti... jer je latentno pijanstvo najprihvatljivije reshenje, i najjeftinije, shto je kategorija nama podjednako vazhna...
...poneo sam i flashicu crnog vina "Terra Lazarica", za sluchaj da je osoblje u shtrajku, ili iz, samo njima poznatog razloga, opstruira rad ovog objekta, tako bitnog za nash opstanak na ovim prostorima... a i shire...
...kafana "vi koji ovde ulazite, ostavite sve nade napolju", prazna... tuzhna... ni kucheta ni macheta... nidjenishta... u grobu je veselije stoposto... mozhda ne veselije, ali svetlije i buchnije sigurno...

...popih svoje vino, iz flashice, onako... iz nekog polusedeqeg polozhaja... k'o da mi je smrt bila za vratom, i duvkala mi onako kvarno, svojim ledenim dahom... pu, pu pu... daleko bilo... pobegoh k'o bez glave...

...pa, ponukan deshavanjima, reshih da to podelim sa Vama, nemajuqi kome, a Vi ste mi ko neki rod, da se pozhalim i izjadam... a, sve u nekoj ispraznoj nadi, da qe me neko chuti... mrka kapa...
 
Poslednja izmena:
Стојте, галије царске! Спутајте крме моћне!
Газите тихим ходом!
Опело гордо држим у доба језе ноћне
Над овом светом водом.

Ту на дну, где шкољке сан уморан хвата
И на мртве алге тресетница пада,
Лежи гробље храбрих, лежи брат до брата,
Прометеји наде, апостоли јада.

Зар не осећате како море мили,
Да не руши вечни покој палих чета?
Из дубоког јаза мирни дремеж чили,
А уморним летом зрак месеца шета.

То је храм тајанства и гробница тужна
За огромног мрца, к'о наш ум бескрајна.
Тиха као поноћ врх острвља јужна,
Мрачна као савест, хладна и очајна.

Зар не осећате из модрих дубина
Да побожност расте врх вода просута
И ваздухом игра чудна питомина?
То велика душа покојника лута

Стојте, галије царске! На гробу браће моје
Завите црним трубе.
Стражари у свечаном опело нек отпоје
Ту, где се вали љубе!

Јер проћи ће многа столећа, к'о пена
Што пролази морем и умре без знака,
И доћи ће нова и велика смена,
Да дом сјаја ствара на гомили рака.

Али ово гробље, где је погребена
огромна и страшна тајна епопеје,
Колевка ће бити бајке за времена,
Где ће дух да тражи своје корифеје.
Сахрањени ту су некадашњи венци
И пролазна радост целог једног рода,
Зато гроб тај лежи у таласа сенци
Измеђ недра земље и небесног свода.

Стојте, галије царске! Буктиње нек утрну,
Веслање умре хујно,
А кад опело свршим, клизите у ноћ црну
побожно и нечујно.

Јер хоћу да влада бескрајна тишина
И да мртви чују хук борбене лаве,
Како врућим кључем крв пенуша њина
У деци што кликћу под окриљем славе.

Јер, тамо далеко, поприште се зари
Овом истом крвљу што овде почива:
Овде изнад оца покој господари,
Тамо изнад сина повесница бива.

Зато хоћу мира, да опело служим
без речи, без суза и уздаха меких,
Да мирис тамјана и дах праха здружим
Уз тутњаву муклу добоша далеких.

Стојте, галије царске! У име свесне поште
Клизите тихим ходом.
Опело држим, какво не виде небо јоште
Над овом светом водом
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top