Da li ste za ukidanje Db-a ?

Headhunter

Primećen član
Poruka
949
Inace, nisam bio do skoro za njihovo rasformiranje (mislio sam moci ce to da se promeni,promeni se vrh pa normalno da rade)
Ali sam sad za totalno ukidanje, za pocetak od nule.
Sta su ti derpei iz obavestajnih sluzbi uopste radili poslednjih 55 godina ?
- Apsolutno nista -
Spijunuirali velike sile? Ne
Spijunirali podjednako jake? Ne
Spijunirali bar Siptare? Ne, cak ni to!
Pa sta su onda radili?
DOMACI IZDAJNICI, SU IM BILI PREOKUPACIJA.Tj vlast ovde,vlast totalna, i samo vlast.
Zato dan danas (politicari pod njihovom kontrolom/i db delimicno pod njihovom) i dalje kolo vode sa tim izrazom i to im je glavna preokupacija!

UKIDANJE ! UKIDANJE ! UKIDANJE !
Kratko i jednostavno...
 
Prvo, govorimo o SDB, sadašnja BIA.
Da li im je posao bio da špijuniraju velike sile? Ne.
Da li im je posao bio da špijuniraju podjednako jake? Ne.
Zaista, nije mi jasno odakle vam to shvatanje da je DB bio domaća varijanta MOSAD-a.
Da li su špijunirali Šiptare? Komplikovano za objašnjavanje, nisam siguran šta smatraš pod špijuniranjem.
Njihov osnovni posao je da prikupljaju informacije operativnim radom, to je najniži nivo svake obaveštajne službe. Sledeće je da se tako prikupljeni podaci obrade i pošalju na analizu. Nakon toga se sačinjavaju izveštaji, koji se dalje prosleđuju prema potrebama. Taj deo strukture ne može sebi da dozvoli ni jedan dan praznog hoda, ako se insistira na njegovoj efikasnosti. Tako da bi eventualno rasformiranje i kretanje od nule u prvom trenutku stvorilo haos.
Drugi deo su 'ekipe za deratizaciju'. Tj. kontrolisanje i eventualno eliminisanje onih elemenata koji smetaju državi. Nekada, u vreme komunizma, se to vršilo uz pomoć krimogenih struktura. Do nedavno je postojala JSO, a verujem da još uvek ima odgovarajućih skupina za koje u javnosti ne znamo. Problem nastaje sa određivanjem ko to predstavlja pretnju po državu i na koji način ga treba tretirati. A bez stabilne vlasti uvek ćeš imati zloupotreba po tom pitanju. Nije problem u Službi, već kao i uvek, u celom društvu.
Mislim da su se promene mogle izvesti samo uklanjanjem pojedinaca sa odgovarajućih položaja, ali niti su to oni pojedinci čija imena čuješ u prozivkama na TV, niti su naši političari, bilo koja opcija da je u pitanju, toliko bez putera ili barem sa toliko hrabrosti da bi to smeli da učine. I molim te da ne spominješ Đinđića, otići će rasprava u pogrešnom smeru.
 
"Zaista, nije mi jasno odakle vam to shvatanje da je DB bio domaca varijanta MOSAD-a. "

Ma da to ne daj boze da se potrude da budu takvi... Sto bi kad su celo svoje postojanje spijunirali samo svoj narod,zarad svoje vlasti

------------

"Do nedavno je postojala JSO, a verujem da jos uvek ima odgovarajucih skupina za koje u javnosti ne znamo."

Imaju oni jos svojih tajnih ubica, znamo svi mi to... Nazalost uvek nadju ko ce da ubije nekoga

----------------

"Problem nastaje sa odredivanjem ko to predstavlja pretnju po drzavu i na koji nacin ga treba tretirati.Nije problem u Sluzbi, vec kao i uvek, u celom drustvu."

Zaista ne premostiv problem- O TOME OVDE I PRICAMO...A sluzba je u samom korenu zloupotreba,ubistava,spijuniranja,skandala...

--------------
"I molim te da ne spominjes Dindica, otici ce rasprava u pogresnom smeru."

Ajde kad nisi ti necu ni ja, :) ...A mnogi citaju izmedju redova.Jos kad bi izmedju redova stali i Stambolic i Curuvija.
 
MOSAD sam naveo kao primer obaveštajne službe koja se petlja svugda. Ne mislim da ova naša treba da se bavi ičim sem unutrašnjim pitanjima. Ipak mi nismo ekspanzionistička zemlja (dobro, šta su sve unutrašnja pitanja i kakvi smo je već diskutabilno).

A za Đinđića, bojao sam se da neko počne priču o tome kako je on nešto pokušao (eto ja to spomenuh). I zatim ovde kreće svađa Zoki je car, Zoki je lopov i ode ti tema u... gde i svi mi polako idemo.

Isto je i za ovu dvojicu, mada ja nisam siguran u to da ih je DB odstranio. Uostalom to su ljudi koji su stajali iza politike Slobodana Miloševića u njenim počecima i ne tuguje mi se previše za njima, postoje i drugi mrtvi koji se mnogo manje spominju.
 
I ne mislim da je Služba izvor sveg zla u ovoj državi. Možda je često poslužila kao instrument. Uzmi u obzir da je to ipak samo gomila činovnika, i pored sveg njihovog znanja, diploma i sposobnosti. A kada postaviš mali šraf u tu 'mašinu' on pre svega želi da bude siguran na svojoj poziciji, a zatim i da napreduje na višu. Kako se ovde takve stvari vezuju za političke opcije koje podržavaš, ti aparatčici previše vremena koriste na održavanje svog statusa sa svima i zaštitu svojih pozicija. To jeste na neki način zloupotreba, jer ne rade u dovoljnoj meri posao za koji su zaduženi, ali sumnjam da su pritom u stanju da vode velike zavere. Oni su ponekad samo tuđe oružje. Ako ga izbiješ iz ruku svog protivnika, možeš ga iskoristiti protiv njega. Ako ga uništiš ono nije od koristi niti jednom od vas, a on uvek može da ima spremno drugo. Ono što želim da kažem da mislim da je greška smatrati ih vodeći problem u državi.
 
DB ili BIA ima veliku ulogu u sprecavanju sukoba na jugu Srbije, Sandzaku, etc.
Kada se ta pitanja rese i bude visok nivo verovatnoce (najmanje 90%) da u buducnosti od bar 10 godina ne prete novi sukobi, trebalo bi je ukinuti.
Inace mislim da je po ovim pitanjima uloga BIA znacajnija nego uloga vojske (bolje spreciti nego leciti), a za vojsku isto vazi.
Znaci ne dopadaju mi se te institucije samo zato sto postoje, ali za sada su neophodne. Kasnije, ja sam za njihovo ukidanje.
 
slazem se da se BIA treba rasformirati...ali mislim da jos nije vreme..ali, onda...mozda nikada nece doci to vreme...

danas je doba informacija i svakoj drzavi je neophodna jedna takva sluzba...ali, koja nece da se bavi "stranim placenicima i domacim izdajnicima" nego teroristima i organizovanim kriminalom...

mislim da i u samoj BIA nisu odusevljeni danasnjim stanjem...ipak je ta sluzba malo ociscena od onih likova koji su u nju primani "po preporuci", i danas ima dosta normalnih ljudi tamo...verovatno bi se i oni slozili sa reformom...
 
Nexus 6:
slazem se da se BIA treba rasformirati...ali mislim da jos nije vreme..ali, onda...mozda nikada nece doci to vreme...

danas je doba informacija i svakoj drzavi je neophodna jedna takva sluzba...ali, koja nece da se bavi "stranim placenicima i domacim izdajnicima" nego teroristima i organizovanim kriminalom...

mislim da i u samoj BIA nisu odusevljeni danasnjim stanjem...ipak je ta sluzba malo ociscena od onih likova koji su u nju primani "po preporuci", i danas ima dosta normalnih ljudi tamo...verovatno bi se i oni slozili sa reformom...

Stranci ne misle kao ucesnici na ovoj temi - naprotiv cujem da je i
nasa vojska i nasa policija "izvanredno osposobljena" - I DA CE BITI ANGAZOVANI ZA POTREBE VELIKIH SILA.

Dakle, zalazuci se za "promene", za "rasformiranje" MI GURAMO TE SLUZBE DA
BUDU NAJAMNICI VELIKIH SILA.
 
Nexus 6:
gde si to cuo i sta to tacno znaci...
ako je u pitanju saradnja u vezi sa suzbijanjem internacionalnog terorizma (Al Kaida, i sl.), onda je to potpuno u redu...

sad, moze nekome ovde da smeta sto BIA saradjuje sa CIA, a ne sa Al Kaidom...

JUCE, NA DRZAVNOM TV-u, izvestaj sa nekog belosvetskog skupa - nazalost nemam celu vest.
 
Nexus 6:
dobro, odgovorio si mi na pola pitanja...aj' sad ostalo...

Suludo je traziti odgovor na pitanje: Da li ste za ukidanje DB-a. Ako odgovorimo - jesmo
pitam sad ja tebe - A STA POSLE :?: Ne razumem, gde su cuo da je potrebno uraditi neku takvu glupost "e, da bi unisli u Jevropu".

Ako ukines Sluzbu - ko ce raditi njihov posao, slazem se da potrebno REFORMISATI DB
u smislu izbacivanja onih koji direktno saradjuju sa kriminalcima ili odaju sluzbene
tajne stranim sluzbama. Ali, ako Ti sada kazes - ne treba ih UKINUTI - potpuno sam PROTIV.
 
Nexus 6:
jel' me zezas?
ja pitam te sta konkretno znaci ono sto si cuo na RTSu da ce BIA da "bude u sluzbi velikih sila"...

Ne, ne zezam, - vest je bila sledeca: da je i nasa vojska i nasa BIA veoma dobro obucena i veoma dobro osposobljenii da ce i jedni i drugi biti angazovani u daljim akcijama ...recimo Velikih sila... ili tako nesto
 
eremita:
Nexus 6:
jel' me zezas?
ja pitam te sta konkretno znaci ono sto si cuo na RTSu da ce BIA da "bude u sluzbi velikih sila"...

Ne, ne zezam, - vest je bila sledeca: da je i nasa vojska i nasa BIA veoma dobro obucena i veoma dobro osposobljenii da ce i jedni i drugi biti angazovani u daljim akcijama ...recimo Velikih sila... ili tako nesto

sto normalno navodi na zakljucak "DA CE NASA VOJSKA I NASA BIA POSTATI NAJAMNA RADNA
SNAGA ZA POTREBE VELIKIH" - ZNACI STRANCIMA SU OVE SLUZBE DOBRE - A NASIM "GENIJALCIMA" NISU

AKO BUDES I DALJE 'CINICNO' INSISTIRAO - MOGU DA POTRAZIM SAOPSTENJE PO ARHIVAMA
AGENCIJA - TO MI ODUZIMA VREME - NAPISI AKO ZELIS
 
eremita:
eremita:
Nexus 6:
jel' me zezas?
ja pitam te sta konkretno znaci ono sto si cuo na RTSu da ce BIA da "bude u sluzbi velikih sila"...

Ne, ne zezam, - vest je bila sledeca: da je i nasa vojska i nasa BIA veoma dobro obucena i veoma dobro osposobljenii da ce i jedni i drugi biti angazovani u daljim akcijama ...recimo Velikih sila... ili tako nesto

sto normalno navodi na zakljucak "DA CE NASA VOJSKA I NASA BIA POSTATI NAJAMNA RADNA
SNAGA ZA POTREBE VELIKIH" - ZNACI STRANCIMA SU OVE SLUZBE DOBRE - A NASIM "GENIJALCIMA" NISU

AKO BUDES I DALJE 'CINICNO' INSISTIRAO - MOGU DA POTRAZIM SAOPSTENJE PO ARHIVAMA
AGENCIJA - TO MI ODUZIMA VREME - NAPISI AKO ZELIS

aaa, hoces da kazes da stranci misle kako su sluzbe OK, a mi mislimo suprotno...
ako je tako, onda se izvinjavam, nisam te bio dobro shvatio pre...
 
Headhunter:
Skrecete temu na neku tamo vojsku...

Prica se ovde vodi o Db-u, Stanisicima, Bulatovicima, Jocicima,i ostalim koljacima ili pajserima. :roll:

Molim o tome,a ne o zlatnom preseku... :cry:

pa nemam pojma...ja sam svoje misljenje izneo...

mislim da se sto pre treba rascistiti sa Slobinim kadrovima u BIA...tim pre sto ja imam ambicije da se zaposlim tamo...
 
Nexus 6:
aaa, hoces da kazes da stranci misle kako su sluzbe OK, a mi mislimo suprotno...
ako je tako, onda se izvinjavam, nisam te bio dobro shvatio pre...

Sasvim si me dobro shvatio pre - ja samo trazim objasnjenje, nije mi jasno o cemu se
zapravo radi.

Cenim Tvoju zelju da se zaposlis u BIA - mada ja licno ne bih ni za kakve pare
- ali ne mogu da shvatim VAS PORIV DA SE UKINE OVO ILI ONO - to je tako nezobiljno.
Tako veliki rez po sistemu :'ajd sad svi na ulicu bio bi pravo carstvo
za mafiju i lopuze, jer dok se novajlije nauce - odosmo mi u p..persun. Osim
toga ne razumem termin "Slobini kadrovi" - svi preskacete BROZA a oni najgori
su upravo Titovi pioniri koje je on nasledio. Navodni "Slobini kadrovi"
su mala deca za stare komunjare a ja sam pre svega
antikomunista.

Vi ocigledno ne razumete jednu ironicnu istinu a to je da je u odnosu na vladavinu
Broza - Sloba veliki reformator i demokrata - pitajte malo starije
koji su bili protiv Tita, pitajte politicku emigraciju.
 
ma, daleko mi je da idem do Broza...kada kazem Slobini kadrovi mislim na isto i na predjasnje koje je ovaj nasledio...

ja imam ambicije da se zaposlim u BIA, ali ako zavrsim fax i "vidim" da se nista nije promenilo...ne pada mi na pamet da se upustam u tako nesto...

mislim da u toj sluzbi ima dosta "pristojnih" ljudi, koji bi takodje podrzali reformu, zato ne gubim nadu potpuno...
 
commodore:
Headhunter:
Stose tice db-a -jeste! Sloba je samo koristio vec postojucu infrastukturu...
Znaci bio je stetocina II klase, potrosac...


Hm... :?

UDBA TRAJE,LJUDI SE MENJAJU.Nije S.Milošević izmislio uDBu,nego
je ona izmislila njega,da posluži njenim interesima.Pa ko može
da poveruje u to,da je jedan takav "diktator,tiranin",pao bez kapi
prolivene krvi.Srušio ga narod,pa hajte molim vas u takve bajke više
ni deca ne veruju.Oni koji su ga stvorili,odlučili su da ga puste niz vodu.
Izmislila je Miloševića,Kao što je izmislila V. Draškovića,V.Šešelja,
Z.Đinđića,V.Koštunicu,D.Mićunovića,Č:jovanovića,B.Popovića i sve one znane
i neznane koji nam svakodnevno osmehuju ili mršte sa malih ekrana.
To je taj izlog koji nam oni poturaju,a mi Srbi treba da poverujemo
kako nema BOLJE,LEPŠE,POŠTENIJE,PRAVEDNIJE,
tj.Prave Srbije,osim njih i njihovih štićenika.Ima je i biće je
kao što je bilo Save i Nemanje,
Lazara i Karađorđa,Obilića i Marka Miljanova,Njegoša i vladike Nikolaja.
Nemam ja ništa protiv DB,ali imam protiv ENCIKLOPEDIJE BEZBEDNOSTI,njihove Biblije,
jer ona jeste udžbenik mržnje,namenjena policijskim i vojnim kadrovima.
Svaka zemlja mora da ima policiju-pa i tajnu,(ali ne političku),pa i
mastiljare koji paze da nas neko,navodno,ne izradi,ili zaskoči.
Ali zar je mnogo tražiti da taj svet bude bar nešto manje zloćudan,
ako ne već benigan?Oni su određivali i određuju,ko će biti glavni urednik,
ko će da se bogati,ulagali su u svoje kadrove,stvarali SPAVAČE.
Oni se smatraju NADLJUDIMA,i kad ih čuješ bez obzira ko kaže, kako
izgovaraju sa ushićenjem reč SLUŽBA,shvatiš da je i današnji,kao i
nekadašnji ESTABLIŠMENT pod njihovim patronatom i da nam oni kroje
i određuju sudbinu.Vreme će pokazati,da sam možda i u pravu,kada posve
nebulozno tvrdim:da su ovaj poslednji rat,ovu poslednju svinjariju,
smislili i osmislili baš oni svi zajednički,kako bi nas što više sludili
i očuvali svoje pozicije.
 

Back
Top