Samogradnja vetrogeneratora

Nova uredba o fid-in tarifama
Oblast: Energetika | 28.01.2013 | Izvor:EurActiv.rs, Beta


Vlada Srbije usvojila je 24. januara novu uredbu o podsticajnim cenama za otkup struje iz obnovljivih izvora energije. Kako su agenciji Beta kazali u Ministarstvu energetike, novina je da će se iznosi podsticaja, takozvanih fid-in tarifa jednom godišnje usklađivati s iznosom inflacije u evro zoni. Novom uredbom biće smanjena cena za otkup struje iz elektrana na vetar sa 9,5 na 9,2 evrocenta po kilovat satu i biće povećana kvota za otkup sa 450 na 500 megavata.

Precizirano je da će se do kraja 2015. godine subvencionisati otkup struje iz vetroelektrana ukupne snage do 300 megavata, a da će se taj iznos povećati za dodatnh 200 megavata vetroelektrana koje budu izgrađene do 2020. godine.

Struja iz solaranih elektrana bi trebalo da se otkupljuje po cenama od 16,25 do 19,77 evrocenti, u zavisnosti od snage elektrane, umesto dosadašnja 23 evrocenta.

U novoj uredbi je zadržan period trajanja podsticaja od 12 godina.

Predloženo je da se novom uredbom uvedu i fid-in tarife za sve vrste biogasova, kao i otkup struje proizvedene iz solarnih kolektora postavljenih na zgradama da bi se građani podstakli da više koriste taj izvor energije.

Energija iz solarnih kolektora na objektima za, na primer, objekte instalisane snage do 30 kilovata, otkupljivala bi se po ceni od 20,66 evrocenti za kilovat sat.

Uredbom o fid-in tarifama predviđene su i podsticajne cene za otkup struje proizvedene u mini hidroelektranama, iz geotermalne energije i biomase.

Prvobitno, Vlada Srbije je produžila 31. decembra 2012. za dva meseca, odnosno do 28. februara, uredbu o fid-in tarifama koja je doneta 2009.

Ministarstvo energetike predstavilo je 10. decembra predlog nove uredbe po kojoj bi se zadržao period trajanja podsticaja od 12 godina, ali bi se smanjile otkupne cene struje proizvedene iz energije vetra i Sunca.

Deo potencijalnih investitora u energiju vetra upozorio je da bi smanjenje otkupne cene moglo da odloži ili potpuno zaustavi ulaganje u vetroparkove.

Srbija je preuzela obavezu da do 2020. godine poveća udeo energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji sa sadašnjih 21,2 na 27%.

Prethodna uredba o fid in tarifama doneta je krajem novembra 2009. a važila je do 31. decembra 2012. godine.

Države preko fid-in tarifa stimulišu proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, kao što su voda, vetar, sunce i biomasa, time što se energetske kompanije obavezuju da kupuju struju proizvedenu na taj način po višim cenama.
http://www.mogucasrbija.rs/Vest/1/Vesti/862/Nova uredba o fid-in tarifama.html
 
Skupljanje električne energije od vetra ti je poput skupljanja pijaće vode od kišnice. Treba ti akumulacija koja će u trenucima, kada je imaš previše, sačuvati vodu za trenutke kada je ima premalo. Dakle da bi kontinualno imao potrošnju električne energije od vetra, poželjno je vetroelektranom puniti akumulatore, a iz akumulatora obezbeđivati kontinualnu električnu energiju za kućna trošila. Tako da, kada imaš puno vetra, a nemaš priključenih 4kW potrošača u tom trenutku, možeš sačuvati tu energiju za kasnije.

Bilo kako bilo, niti će taj generator uvek raditi na 4kW ulazne snage, niti će uslovi pobuđivanja generatora uvek biti idealni, pa da se održi naposnka ravnoteža, a takođe neće ni tokovi snaga uvek biti u nekom harmonijskom odnosu između prikupljenog i potrošenog. Sve u svemu, potrebno je dublje ući u proračun u fazi razrade projektovanja, da ne bi posle bili u raskoraku između željenog i ostvarenog.
 
teško ćeš da napraviš taj sistem, profesionalna čitaj skupa oprema koju koriste recimo telekomi, pokazala je dosta mana ako nije u kombinaciji sa solarnim panelima, postavljena na dobro određenoj lokaciji itd, a i radi se o manjim snagama (manje od 1kW) stub od 15 do 20 m mora biti dovoljno kvalitetan i otporan na vibracije, sa baterijama i pretvaračima sistem opisane snage ne bi se mogao napraviti/nabaviti bez značajnih ulaganja.
 
Da bi pokrenuo generator od 4 kw,trebace ti veeelika vetrenjaca,konstantan vetar,nekoliko akumulatora,pretvarac,kocnica za generator i jos kojesta.Osim toga,mislim da krilo vetrenjace nesme biti vislje od 12 metara. Bojim se da je to neisplativa rabota.. Mozda bi islo do 500w u kucnoj radinosti.
 
Knjiga obuhvata sledeće teme:

- Energetski sistemi koji koriste vetar

- Generatori

- Tornjevi

- Baterije i kontrole

- Inverteri

Da Vam pomognem oko ideje.Za početak kupite knjigu ENERGIJA VETRA i pročitajte lakše će Vam biti.


Cao. Hocu da napravim vetrenjacu koja ce mi proizvoditi el. energiju za celu kucu, znaci da proizvodi 220V i da ima snage oko 4KW. Zamislio sam to ovako: da iskoritim generator iz agregata, koji proizvodi napon od 220V i snagu 4KW. Dakle, ovaj generator bi pokretao vetar, uz pomoc prenosa. Sada, recite mi da li ce to vetar moci da pokrene generator, da li to vredi praviti i na koju visinu treba da se postavi? Da li je potrebno postaviti i neke akumulatore gde bi se energija mogla sacuvati? Planiram da podignem konstrukciju na 15-20m visine. Hvala!
 
pozdrav.interesuje me vetrogenerator koji moze da snabdeva strujom recimo pumpu od 300 do 400 w i dali bi za to mogao da se iskoristi alternator od automobila ili neki motor koji bi sluzio kao generator od neke druge masine.i neki slabiji od 50 do 100 w da snabdeva 50 tak led dioda.hvala
 
pozdrav.pisao sam vecevo jos nekih smernica.na hmz sam nasao da na podrucju gde ja zivim becej ima prosecno oko 100 do 200 w po m2 i oko 900 do 1800kvh/m2 to su podaci za visinu 100 met. a ja bih nesto na visinu 5 do 6 met..a na drugom mestu sam video vetrogenerator od alternatora za auto i kako je to sastavljeno ali nevidim kakav uspeh je postigao dali moze neko da mi kaze koliko bi alternator bio dobro resenje za potrebe pogona pumpe za vodu od 400w a koliko za 50 do 100 led dioda. stavio bih akumulator od 50 ampercasova pozzz
 
tesko ti je to napraviti. previse zahtevno. Pre svega problem je taj da ti treba precnik krila bar 5 metara da bi mogao uopsteno da dobijes neku prihvatljivu energiju. racunaj da ce stepen iskoriscenja biti 10ak posto sto znaci ako imas 300w po m2 da ces dobiti nekih 30w. i to ce biti pri slabim vetrovima veoma slabo. Nije jednostavno .
 
dobro za pumpu slaba vajda a za led diodice.i dali bi mogao da iskoristim motor od akumulatorskog odvijaca 14,8 volti da punim akumulator od 12 v i koliki bi trebalo precnik elise

- - - - - - - - - -

stvarno sam los u matematici pa mi i za to treba pomoc a sto se tice samogradnje tu sam dobar
 
dobro za pumpu slaba vajda a za led diodice.i dali bi mogao da iskoristim motor od akumulatorskog odvijaca 14,8 volti da punim akumulator od 12 v i koliki bi trebalo precnik elise

- - - - - - - - - -

stvarno sam los u matematici pa mi i za to treba pomoc a sto se tice samogradnje tu sam dobar

Reko bi da kupiš 1 do dva panela biće jednostavno rešenje.Tako je moje iskustvo.
 

Back
Top