Tri najvece greske Srbije u 20. veku

Ne, bilo je sve kako je NATO (Zapad) odlučio, a ovi su bili obični piuni...

Nema logike da se neko dogovarao da daje Krajinu ni za šta...

e moj brate, nije to ni za sta, to je jos 5 godina jahanja sopstvenog naroda
koliko god bila umetnicka fikcija, tekst filma Boj na Kosovu ima neke delove koji se mogu primeniti i na blizu istoriju
kad Ljuba Tadic kaze "oni ce za svoju krunu uraditi sve, pa na kraju dati i sopstvenu glavu", moze da se primeni na Milosevica...
 
Tesko da bi Srbi potpali pod komunizam da nije bilo Jugoslavije i jugoslovenstva. Znajuci price od starijih ljudi, mislim da je to bilo nemoguce. Komuna, po meni zlo koje je tek na drugom mjestu poslije jugoslovenstva, usla je na velika vrata preko tog jugoslovenstva - koje je rastakalo i razjedalo srpsko bice od prvoga dana.
.
Ни комуна ни југословенство.

Дубљи је то и комплекснији проблем.

Хрватима и Словенцима није сметало ниједно ни друго. Само се Срби ваде да им је нешто друго или неко други крив.

Ја сам живела у титоизму и у југословенству, па сам увек била и остала свесна Српкиња. То је само изговор ионако несвеснима. Зато се и кривотвори историја толико.

Уосталом, само по себи југословенство није лоше - ако се правилно схвати шта тај појам уопште значи.


:ok:

Sto se tice ovog podebljanog, ja mislim da jesmo bolje zasluzili, tj. obicni narod. Stvar je u tome da smo imali debelu priliku 1990-1991, da sa tim zlom zauvijek raskrstimo, a zastranili smo jos vise
 
Koje su po vama najveće greške koje je Srbija napravila u prošlom stoleću ? Po meni:

1. Ubvistvo prestolonaslednika Ferdinanda
2. Odbijanje Trojnog Pakta 1941
3, Rat protiv NATO 1999

:dash:
1) Двојна Монархија је пре Сарајевског Атентата већ била одлучила да српско питање реши ратом.
2) Шта мислиш, како би Црвена Армија наступала кроз дичну чланицу "Тројног Пакта"? Шта би са њом било после? Неки Чаушеску за награду? Насељавање Сибира?
3) Решили су да нас мало бију да се обележи 50-та годишњица оснивања савеза - то је могло да се спречи нпр да смо им се придружили крајем хладног рата - из прагматичних разлога и само из тих, само то није било изводљиво због Crime Inc под називом "СФРЈ", да је није било, били би смо у позицији или да будемо неутрални и убиремо све могуће бенифиције на основу тога, или да бирамо где ћемо - под својим условима, а не под батинама, или да будемо као Финска - паметно јагње две мајке сиса...
 
1. To je u najmanju ruku diskutabilno. Kao posledica jednog neodgovornog akta poginulo je 50% muskog stanovnistva u Srbiji.2. Crvena Armija je ionako nastupala kroz Srbiju uz masovna silovanja srpskih zena i devojaka (ne i kroz Hrvatsku-Jasenovac je ostao do Aprila 1945?). Pa i da se cak i to desilo o cemu kazes u t.2 sigurno bi bilo daleko manje stete za Srpski narod od onoga sta je sve doziveo posle odbijanja STATUSNE NEUTRALNOSTI u ratu. Kako to da nije napadnuta Spanija npr koja je takodje bila nautralna i sa najcrnjim fasistima na vlasti? 3. Bilo je mnogo nacina da se NATO bombarderi i krstarece rakete ne dovedu Srbima na glavu 1999. Kako to NATO npr nije resio da proslavi 50 godina postojanja bombardujuci npr Izrael zbog Palestinaca ili npt Tursku zbog Kurda ili Spaniju zbog Baskije ili Kanadu zbog Kvibeka ili....Nego bas Srbiju zbog Kosova!!??
 
1. To je u najmanju ruku diskutabilno. Kao posledica jednog neodgovornog akta poginulo je 50% muskog stanovnistva u Srbiji.

Lupas gluposti. Nema tu nista biti "diskutabilno". To uopste nije bilo pod znakom pitanja "da li" ce doci do obracuna izmedju Srbije i AU, vec "kad". Do napada AU na Srbiju zamalo nije doslo 1903, 1908, 1912, 1913 i onda je doslo 1914. Da nije bilo Rusije rat izmedju Srbije i AU bi se desio puno ranije. AU je imala izradjene ratne planove za napad na Srbiju jos od 1903. godine. Nema tu nista "diskutabilno".
 
Taj rat je bio u pripravnosti vec vise godina. I nemci i britanci-francuzi su ga zeleli. Ko sto je rat amera i japanaca isto bio u pripravnosti i samo se cekala inicijalna kapisla. Postoji nesto oko toga da niko ne zeli da prvi objavi rat i to mi nije jasno. Uvek mora da bude neki bedni izgovor ko Hitler i poljska.
 
Planovi su jedno ali je cinjenica da Srbija nije napadnuta dok nije dat jak razlog da se planovi aktiviraju. Vise je mudra politika Srbije u periodu 1903-1913 doprinela tome nego Rusija.
Било би јако добро да се мало обавестиш о историји пре него што кренеш да износиш такве тврдње без ослонца у стварности - нпр афера с Конзулом Прохаском је била смишљена као повод за рат - 1912 - тад је "надвојвода" Франц био још жив - додуше ко зна колико ментално здрав ;) Пошто Немачкој није одговарао рат у том моменту, а Русија мало припретила Бечкој "сили" од рата 1912. није било ништа, па је "сила" (на њу се после угледала СФРЈ колико год је било могуће) морала да чека нову прилику...
 
Kako niko ne vidi da smo u 21. veku, a zivimo kao da smo u 19. Mislim na narod, a ne na politicku alavu "elitu". Kako to da niko od vas ne vidi da vam je sada gore nego pre, recimo, 1941. godine. Tako nam kazu nasi stari koji dugo pamte. Najveca greska Srbije je DOS, druga DOS i treca DOS. Mozda i ovim redom Djindjic, Kostunica, Vuk Dr. Svi se oni obogatise, a narod osiromasio i bez posla. Dno dna, kako bi se to reklo u beogradskom zargonu.
 
1. Pravljenje drzave sa Hrvatima i Slovencima 1918.Mnogo su nas kostali.
2. Odbijanje trojnog pakta.Jos vise nas je kostalo.
3. Komunisticka pobeda 1945. I dan danas nas kosta.

E sad, ovde povlaci dosta toga jedno drugo.
Mozes li da nam kazes zasto si ta tri dogadjaja izabrao i zasto bas tim redom. Na primer, kazes da nas je pravljenje drzave sa Hrvatima i Slovencima iz 1918. godine mnogo kostao? Koliko nas je i kako kostao, te da li taj dogadjaj zasluzuje prvo mesto?
 
Било би јако добро да се мало обавестиш о историји пре него што кренеш да износиш такве тврдње без ослонца у стварности - нпр афера с Конзулом Прохаском је била смишљена као повод за рат - 1912 - тад је "надвојвода" Франц био још жив - додуше ко зна колико ментално здрав ;) Пошто Немачкој није одговарао рат у том моменту, а Русија мало припретила Бечкој "сили" од рата 1912. није било ништа, па је "сила" (на њу се после угледала СФРЈ колико год је било могуће) морала да чека нову прилику...

Dobro je sto ima obavestenih tako da i mi neobavesteni mozemo da nesto naucimo. Sto se tice Rusije ona nikada nije U SUSTINI podrzavala interese Srbije. Kao i svaka druga normalna drzava Rusija je podzavala svoje a ne tudje interese a Srbija joj je uvek sluzila za podkusurivanje sa VELIKIM SILAMA. Npr 1881 Rusija je dala saglasnost AustroUgarskoj imperiji za ANEKSIJU Bosne za ostvarenje svojih ciljeva na Bosforu. Sto se tice pocetka 20 veka Rusija je bila okrenuta ratu sa Japanom koji je izgubila 1905 godine bila je vrlo oslabljenja i nije uopste bila angazovana na Balkanu a kamoli da je bila u stanju da bilo kom preti. Da podsetim da je na prestolu Rusije sedela rodjena Nemica carica Aleksandra )inace pod izuzetno jakim uticajem antisrbski orijentisanogi Rasputina). U I Balkanskom ratu Rusija se vise angazuje na Balkanu i fokusira Srbiju kao potencijalnog saveznika ali 1912 pod pretnjom rata od Nemacke ova podrska zamire.
 
Mozes li da nam kazes zasto si ta tri dogadjaja izabrao i zasto bas tim redom. Na primer, kazes da nas je pravljenje drzave sa Hrvatima i Slovencima iz 1918. godine mnogo kostao? Koliko nas je i kako kostao, te da li taj dogadjaj zasluzuje prvo mesto?

Nema mnogo veze redosled koji sam postovao,to je vise hronoloski.Sva tri dogadjaja su nas unazadila neki manje neki vise,ne ulazim u to sta se u tom trenutku mislilo nego sta je ispalo na kraju.Vec sam napomenuo da su to povezani dogadjaji,na primer, da nije bilo puca ne verujem da bi komunisti dosli na vlast,ili da nismo bili u istoj drzavi sa Hrvatima,mozda bi manje Srba stradalo u drugom svetskom ratu i td.

1.Kraljenima SHS je za Srbe bila cist promasaj,samo smo gubili vreme,zivce i novac da bi izgradili nesto u sta smo samo mi verovali,a sto je drugima bila samo usputna stanica i privremeno resenje.Antagonizmi su poceli prakticno cim je stvorena,a to je lepo Zivojin Misic i rekao kralju Aleksandru.Zajednickom kraljevinom su dobili samo Hrvati i Slovenci,koji do tada nisu imali nista,niti ih je neko nesto u A-U i pitao,to je za njih bio napredak.

2.Sto se tice puca,sada mozemo sasvim sigurno reci da je bio najmanje potreban Srbima u tom trenutku.Taj postupak odneo je milione srbskih zivota,a zbog cega, da bi napojili nasu junacku proslost ili pomogli tzv saveznicima,ili terali inat mozda.Zbog takvog stradanja bio je nepotreban pa makar i Draza na kraju dobio rat.Ali lako je biti general posle bitke narocito posle 70 godina.

3.Pobedom komunista 1945 mislim da Srbi jos nisu shvatili sta su dobili,ali su to uvideli vrlo brzo kada je usledila puna diktatura,nacionalizacija,konfiskacija,samoupravljanje i druge "povoljnosti" komunistickog rezima po narode i narodnosti.To nasledje jos nismo zbacili niti znamo kako cemo.
 
3. Увођење комунизма и нова Југославија

Bez internacionalnog jugoslovizma, mi (Srbi kao narod) nikad ne bi prihvatili komunizam, a da smo ga i prihvatili - bez jugoslovizma - mislim da bi bio daleko manje stetan po nas kao narod..

Dobro je sto ima obavestenih tako da i mi neobavesteni mozemo da nesto naucimo. Sto se tice Rusije ona nikada nije U SUSTINI podrzavala interese Srbije.

Ne izigravaj pametnjakovica. Nakon ove druge recenice, sa takvima kao ti ne vrijedi ni razgovarati. Jer takvo nesto moze izjaviti samo neko kome nedostaju cak i najosnovnija znanja iz istorije srpsko-ruskih odnosa.
 
Poslednja izmena:
U Srbiji nista....ali bas NISTA.....ne valja, jos od karadjordjevog ubistva! Od tada sve ide nekim pogresnim putem. Sve kasnije politicke odluke kao i posledice tih odluka, proisticu iz ubistva Djordja Petrovica! A ako cemo da posmatramo povrsno, najveca greska Srbije u 20 veku je stvaranje Jugoslavije i sve ostalo sto proistice iz toga.
 
Nema mnogo veze redosled koji sam postovao,to je vise hronoloski.Sva tri dogadjaja su nas unazadila neki manje neki vise,ne ulazim u to sta se u tom trenutku mislilo nego sta je ispalo na kraju.Vec sam napomenuo da su to povezani dogadjaji,na primer, da nije bilo puca ne verujem da bi komunisti dosli na vlast,ili da nismo bili u istoj drzavi sa Hrvatima,mozda bi manje Srba stradalo u drugom svetskom ratu i td.

1.Kraljenima SHS je za Srbe bila cist promasaj,samo smo gubili vreme,zivce i novac da bi izgradili nesto u sta smo samo mi verovali,a sto je drugima bila samo usputna stanica i privremeno resenje.Antagonizmi su poceli prakticno cim je stvorena,a to je lepo Zivojin Misic i rekao kralju Aleksandru.Zajednickom kraljevinom su dobili samo Hrvati i Slovenci,koji do tada nisu imali nista,niti ih je neko nesto u A-U i pitao,to je za njih bio napredak.

2.Sto se tice puca,sada mozemo sasvim sigurno reci da je bio najmanje potreban Srbima u tom trenutku.Taj postupak odneo je milione srbskih zivota,a zbog cega, da bi napojili nasu junacku proslost ili pomogli tzv saveznicima,ili terali inat mozda.Zbog takvog stradanja bio je nepotreban pa makar i Draza na kraju dobio rat.Ali lako je biti general posle bitke narocito posle 70 godina.

3.Pobedom komunista 1945 mislim da Srbi jos nisu shvatili sta su dobili,ali su to uvideli vrlo brzo kada je usledila puna diktatura,nacionalizacija,konfiskacija,samoupravljanje i druge "povoljnosti" komunistickog rezima po narode i narodnosti.To nasledje jos nismo zbacili niti znamo kako cemo.
Mozes li ti, mudra glavo, da nam kazes:

1. Sta su to Hrvati kraljevinom dobili, a Srbi izgubili. Konkretno i bez mnogo okolisenja;

2. Mozes li tacno, statisticki da kazez sta bi nam doneo Htler, za koga tvrdis da je ateista, da kojim slucajem nije izvrsen puc? Ovo sto si ti naveo je naracija, a ne ozbiljna analiza, i

3. Mozes li preciznije da navedes kada u Srbiji nije bilo diktature? Drugim recima, u kom istorijskom periodu Srbije i Jugoslavije je vladala, tzv. demokratija?

Pozdrav.
 
Zasto od tog ubistva. To ubistvo nam je i donelo autonomiju a ne 100000 mrtvih. Tad smo se umesto crnogorskog: k***imo se pa posle bezimo u brda, presli na pregovore i polako stvaranje drzave. Ono sto je krasilo Nemanjice. Onog trenutka kada su karadjordjevici ponovo dosli na presto, drzava je izgubila plan rada i sve je postalo stihijskije. Tome je dosta kumovala i brzina kojom su dolazili dogadjaji, ali i slabo snalazenje vlasti u istim.
 
Mozes li ti, mudra glavo, da nam kazes:

1. Sta su to Hrvati kraljevinom dobili, a Srbi izgubili. Konkretno i bez mnogo okolisenja;

2. Mozes li tacno, statisticki da kazez sta bi nam doneo Htler, za koga tvrdis da je ateista, da kojim slucajem nije izvrsen puc? Ovo sto si ti naveo je naracija, a ne ozbiljna analiza, i

3. Mozes li preciznije da navedes kada u Srbiji nije bilo diktature? Drugim recima, u kom istorijskom periodu Srbije i Jugoslavije je vladala, tzv. demokratija?

Pozdrav.

Ne smatram sebe mudrim, samo iznosim svoje misljenje,ako imas svoje, podeli ovde pa da diskutujemo.

1.Kako sta su dobili,pa u A-U nisu imali nista,bili su trecerazredni narod,nije se znalo ni sta su,ni gde su tacno,dok su u Jugoslaviji bili ravnopravan narod sa Srbima,Slovencima i kao takvi imali sve privilegije koje to nosi,svoje ministre,svoje poslanike,ucestvovali u donosenju odluka,imali sva prava.To je veliki napredak valjda.

2.Neznam sta bi nam Hitler doneo,ali znam sta nam je ovako odneo,a odneo nam je mereno samo u ljudskim zivotima mnogo.Ne kazem da su nacisti u pravu, daleko od toga,ali trebalo je mirovati tada, kao sto je knez Pavle i hteo.Ovako jos uvek prebrojavamo mrtve,ali da puca nije bilo siguran sam da bi tu svetsku nesrecu mnogo lakse preziveli.

3.Moje misljenje je da je Srbija najveci stepen razvoja,organizacije i demokratije dostigla za vreme kralja Petra I od 1903 do 1912 godine.Tzv demokratija je vladala i posle prvog svetskog rata do 1929,bar na papiru,ali s obzirom na neslogu,afere,stranacke svadje vise je licila na ovu danasnju demokratiju nego na neko doba pravde i blagostanja.

Mnogo me vise zanima, sta bi ljudi rekli da je pitanje bilo tri najvece dobre odluke Srbije u 20 veku.Neznam sta bih izdvojio zaista.
 
Potpisujem ovo sto rece Lekizan. Nazalost citajuci oprecne stavove o nasim katastrofalnim greskama u samo jednom veku, izgleda da se nista nije promenilo kod nas Srba. I danas smo velikim delom iracionalan narod sa iracionalnim shvatanjima i sa neverovatnom sposobnoscu da ako postoji i najmanja sansa da nesto uradimo pogresno i stetno po nase nacionalne i istorijske interese mi cemo tu sansu iskoristiti.
 

Back
Top