je l' na Marsu postojao zivot?

Dita

Zainteresovan član
Poruka
158
Je li postojao ili ne?Je li to naucno dokazano?Ima li uslova da mi jednom tamo zivimo?Sta mislite,kada ce se to desiti?A na drugim planetama da li postoji(ili je postojao) zivot?
Mozda postoje neka drugacija bica,kojima nije potrebna voda,a ni vazduh.Mozda zive na udaljenim planetama,u potpuno drugacijim uslovima i pitaju se da li postoje ziva bica izvan njihove planete?
Sta mislite?
Ili je ovo tema za naucnu fantastiku?Inetresuju me uslovi za zivot na drugim planetama?Da li mi mozemo da uticemo na njih?
 
NASA je 1998 objavila otkrice leda unutar palnete Mars. DA bi postojao zivot, onakav kakvog ga mi poznajemo, neophodno je da na tom mestu postoji voda. Jer, po danasnjem shvatanju, zivot bez vode je nemoguc, bar ne u ovakvom obliku kakvog ga mi poznajemo.Dakle, otkricem leda na Marsu, pretpostavlja se da je zivot nekad postojao, i da jos uvek mozda postoji u obliku slicnom onom kao i na pocetku evolucije na Zemlji. No, za sada, sem potvrde o postojanju leda, nema dokaza da tamo postoji zivot, ili bar to jos nije objavljeno (ili ja jos nisam cuo). Sto se tice pitanja da li ima uslova da mi (ljudi) zivimo tamo....to nikad nece biti ispunjeno. DA bi ziveli i kretali se po povrsini Marsa, potreban nam je kiseonik. Ne verujem da bi bilo ko pristao da seta po povrsini sa skafanderom i bocama kiseonika na svojim ledjima. Naravno da mu to ne bi bilo tesko s obzirom na Marsovu gravitaciju koja je manja nego na Zemlji, ali bi opet bilo neugodno. Nema slobode pokreta :) Stvaranje atmosfere na Marsu (nesto tipa kao u filmu Totalni opoziv) je nemoguce, jer s obzirom na temperaturu na povrsini kao i na njegovu gravitaciju, Mars nije u stanju da odrzi oko sebe vasdusni omotac, tako da bi se molekuli vazduha rasipali u okolni prostor a samim tim i Mars bi izgubio stvorenu atmosferu. No to je u domenu fantastike. Ni na jednoj planeti ne postoje odgovarajuci uslovi za zivot. Medjutim, to ne mora da bude planeta, moze i neki prirodni satelit. Kao na primer Jupiterov satelit Evropa....na kome je otkriveno postojanje atmosfere, no ona je drugacijeg sastava od nase, a i imali bismo problema sa grejanjem.....racuni bi bili ogromni :)
Sada se trenutno istrazuju vansolarni objekti, pa se nadamo da ce istrazivanja koja su u toku doneti neke pozitivne rezultate i mozda dokazati da NISMO SAMI.
 

Back
Top