Da li PRO-ZAPADNI znaci ANTISRPSKI ?

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Драги пријатељи,
Занима ме ваше мишљење о овом питању.
Да ли два концепта даљег развоје Србије (про-западни и просрпски) имају неку зону у којој могу да иду паралелно у истом смеру или је њихов сукоб неминовност.
Тојест, да ли једно искључује друго ; једноставно:

Да ли "про-западни" значи аутоматски "антисрпски"?
 
commodore:
Драги пријатељи,
Занима ме ваше мишљење о овом питању.
Да ли два концепта даљег развоје Србије (про-западни и просрпски) имају неку зону у којој могу да иду паралелно у истом смеру или је њихов сукоб неминовност.
Тојест, да ли једно искључује друго ; једноставно:

Да ли "про-западни" значи аутоматски "антисрпски"?
ti si malo cudno postavio pitanje jer ja ne znam da postoje ova dva koncepta razvoja, to jeste proces koji treba da ide paralelno,ocuvanje svog identiteta, svojih zdravih normi i usvajanje (nadogradnja) sirih standarda,ono sto je antisrpsko je zalaganje nekih pripadnika prozapadnih na njihov nacin stranaka koji misle da iz razloga prikljucivanja eu treba pljuvati po sopstvenom narodu
 
commodore:
Драги пријатељи,
Занима ме ваше мишљење о овом питању.
Да ли два концепта даљег развоје Србије (про-западни и просрпски) имају неку зону у којој могу да иду паралелно у истом смеру или је њихов сукоб неминовност.
Тојест, да ли једно искључује друго ; једноставно:

Да ли "про-западни" значи аутоматски "антисрпски"?

Nazalost, kako stvari stoje u novijoj istoriji PRO-ZAPADNI ZAISTA ZNACI ANTISRPSKI!

Nekada je Srbija (kada je bila kraljevina) bila daleko vise i normalnije
okrenuta Zapadu kao delu planete koja je razvijenija. Prihvatala je i
donosila razne korisne novotarije.

Medjutim, danas, ove "pokondirene tikve malogradjanske" ciji su se ocevi
dovukli u gradove sa drugom Titom - horski, kao papagaji ponavljaju svaki dan :
PA, DOBRO HOCEMO LI ILI NECEMO DA UDJEMO U EVROPU - kao tu se ulazi :lol: :lol: :lol:
i na kraju ce narod naravno da kaze - NECEMO, BRE, U EVROPU !!!

Ako zelis da se pridruzis velikim narodima i kulturama - MORAS PONETI SVOJ
BAGAZ, SVOJU KULTURU,SVOJU UMETNOST,SVOJ IDENTITET, SVOJU VERU, SVOJE OBICAJE
- a ne na sve da pljunes i namazes komunistickim izmetom. STARI KOMUNISTI SU
ODLAZILI "PO SVOJE MISLJENJE" U CENTRALNI KOMITET, A OVI NOVI (NJIHOVA DECA) ODLAZE
PO "SVOJE MISLJENJE" NA ZAPAD! TO JE ODVRATNO I PONIZAVAJUCE.

TUPANI IZ DS-A POGLEDAJE MALO GRCKU DRZAVU KOJA JE PRAVOSLAVNA - ZASTO SE NA NJIH NE UGLEDAMO ???
 
Nexus 6:
za anti-zapadne elemente koji, nazalost, imaju monopol na srpstvo izgleda znaci...

a, za nas norma...ovaj, ostale... ne znaci...

Ама, ја нисам a priori против Запада.
Ја сам против њиховог надменог, колонијалног/неоколонијалног империјализма.
И атеистичко/материјалистичке филозофије.

...

Ево, управо сам погледао "Амистад" Стивена Спилберга.
И шта томе треба додати...
Тако су њихова сила и "госпоштина", "цивилизација", "култура", "западне вредности" и демократија направљене.

... Робовима.
... Стотинама хиљада робова.
... и то 1864. године


Ја са тим коренима "западне цивилизације" и "модерног глобалног друштва" - немам ништа.
 
eremita:
Nazalost, kako stvari stoje u novijoj istoriji PRO-ZAPADNI ZAISTA ZNACI ANTISRPSKI!
Nekada je Srbija (kada je bila kraljevina) bila daleko vise i normalnije
okrenuta Zapadu kao delu planete koja je razvijenija. Prihvatala je i
donosila razne korisne novotarije.

Medjutim, danas, ove "pokondirene tikve malogradjanske" ciji su se ocevi
dovukli u gradove sa drugom Titom - horski, kao papagaji ponavljaju svaki dan :
PA, DOBRO HOCEMO LI ILI NECEMO DA UDJEMO U EVROPU - kao tu se ulazi :lol: :lol: :lol:
i na kraju ce narod naravno da kaze - NECEMO, BRE, U EVROPU !!!

Ako zelis da se pridruzis velikim narodima i kulturama - MORAS PONETI SVOJ
BAGAZ, SVOJU KULTURU,SVOJU UMETNOST,SVOJ IDENTITET, SVOJU VERU, SVOJE OBICAJE
- a ne na sve da pljunes i namazes komunistickim izmetom. STARI KOMUNISTI SU
ODLAZILI "PO SVOJE MISLJENJE" U CENTRALNI KOMITET, A OVI NOVI (NJIHOVA DECA) ODLAZE
PO "SVOJE MISLJENJE" NA ZAPAD! TO JE ODVRATNO I PONIZAVAJUCE.

TUPANI IZ DS-A POGLEDAJE MALO GRCKU DRZAVU KOJA JE PRAVOSLAVNA - ZASTO SE NA NJIH NE UGLEDAMO ???


Браво...
Управо о томе сам причао.
Али "господи" су Грци испод части... "Господа" Русе мрзе више него Амери... Презиру Исток...
Они би да се угледају на Швабу, Хрвате, Холанђане, Чехе...
Они су "про-западни"...
 
Ja@ti:
ti si malo cudno postavio pitanje jer ja ne znam da postoje ova dva koncepta razvoja, to jeste proces koji treba da ide paralelno,ocuvanje svog identiteta, svojih zdravih normi i usvajanje (nadogradnja) sirih standarda,ono sto je antisrpsko je zalaganje nekih pripadnika prozapadnih na njihov nacin stranaka koji misle da iz razloga prikljucivanja eu treba pljuvati po sopstvenom narodu

Ценим твоје мишљење, а управо ту забуну/замену теза сам и хтео да подвучем питањем. То и јесте проблем. Термин про-западни се овде ГОТОВО ИСКЉУЧИВО тумачи као "смрт Србима, живела ЕУ", "православна стоко ми ћемо вас довести у ред", "лепо каже макијавели, док вас не згазимо неће нам сванути", "ви и ваш национализам сте нас овде и довели", "..бе ми се за Косово", "ћирилица - никад ; па ко на западу пише ћирилицу?"...
Мени је ово к`о да слушам Фрању Фердинанда...
Нормална човек поштује своју традицију и уноси себе у један шири европски пројекат... Под условом да нас "господа" приме као РАВНОПРАВНЕ, а не као народ слуга, собарица и кочијаша. То нисмо ми. Ето им Хрвати, Пољаци, Чеси и Словаци... Мада нас они често мешају... (а и ми смо до скоро у својој кратковидости мислили да су нам католици браћа и да треба да се угледамо на њих). На срећу, ћирилица васкрсава...
Не знам шта ти мислиш о томе...
 
Ja@ti:
commodore:
Драги пријатељи,
Занима ме ваше мишљење о овом питању.
Да ли два концепта даљег развоје Србије (про-западни и просрпски) имају неку зону у којој могу да иду паралелно у истом смеру или је њихов сукоб неминовност.
Тојест, да ли једно искључује друго ; једноставно:

Да ли "про-западни" значи аутоматски "антисрпски"?
ti si malo cudno postavio pitanje jer ja ne znam da postoje ova dva koncepta razvoja, to jeste proces koji treba da ide paralelno,ocuvanje svog identiteta, svojih zdravih normi i usvajanje (nadogradnja) sirih standarda,ono sto je antisrpsko je zalaganje nekih pripadnika prozapadnih na njihov nacin stranaka koji misle da iz razloga prikljucivanja eu treba pljuvati po sopstvenom narodu

Slazem se i dodao bih par stvari.
Zapadni deo planete jeste momentalno bogatiji i mocniji i to nas tera na saradnju sa njima, ma sta mi mislili. A veoma je bitno da i dalje mislimo ono sto mislimo sada.
Dakle evropske integracije bez dogmatskog pristupa.
Za integracije sam zato sto:
1) Dobro za konkurentnost privrede, sto dalje pomaze u ukljucenju u SVETSKE tokove.
2) Povecanje zivotnog standarda, sto proizilazi i iz prvog.
3) Zadovoljstvo u stanovnistvu, odnosno smirivanje tenzija, sto proizilazi i iz prvog i drugog.

Ali nije poenta u tome da mi postanemo neko drugi. Treba da MI ostanemo MI. Ovo cak nema toliko veze sa konkretno Srbijom (u smislu svega sto je bilo) vec sa brigom za ocuvanjem identiteta koja postoji i u toj Evropi.
Kad smo kod identiteta, ja podrzavam ono sto neki zovu "identitet Drugog". Znaci: Mi smo bili zrtve zapadnog imperijalizma i treba da se solidarisemo sa drugim zrtvama, posebno kad se te zrtve uzdignu. Ne treba mi da se kacimo ni sa kim. Ocuvati neutralnost!
Ali zasto da zalim Amera kad mu stave kesu na glavu u Iraku? Zasto da se ne radujem uspesima kineske privrede? Zasto da zalim zrtve 11.9. ???
Njima nije bilo zao nas kad su nas bombardovali.

I jos nesto. Licno mislim da je bitnije integracija u STO, nego u EU. A ekonomski uslovi su slicni.
 
1. Zapad je sposobniji od Istoka. Pragmatizam kao ideologija zapada znaci uspeh. Istok sa svojom epskom ostrascenoscu moze samo da nestane.

2. Srbi su najgluplji narod na planeti. Slovenci su znal ista hoce i to su brzo i efikasno ostvarili. Srbi su hteli da zive u izmisljenom svetu epova pa su najebali. Da ne govorimo o tome da su Srbi bili najvatreniji pobornici svoje propasti, tj komunizma, da su posle rata raspravljali sasvim ozbiljno da li Staljin moze da umre, da su podrzavali svoje unistitelje Milosevica i Seselja ... ukratko Srbi su skroz iracionalni a za to ljudi idu na psihijatriju, zar ne?

3. Srbi su zasluzili bombardovanje. Svi su znali sta se desava i u Bosni i na Kosovu ali su vecinom zatvarali oci pred tim jer je "postojao neki visi cilj" ili neko slicno sranje. Em sto nije vodilo nigde sem omogucavanju Milosevicu da ostane jos koji mesec ili godinu na valsti, em sto je bilo duboko nemoralno. Toliko o srpskoj bedi...
 
Gwydion2. Srbi su najgluplji narod na planeti. ...[/guote]

A Ti si eklatantan primer takve tvrdnje. Da bi dokazao ovu Tvoju genijalnu misao,
zasto na sebe ne prospes kofu fekalija i lepo prosetaj Terazijama, i vici:
I AM SERB ! Ako ne mozes sam, mogu da Ti pomognem.
:evil:


3. Srbi su zasluzili bombardovanje...

A sto Te bar jedan srapnel nije potrefio - pa da sada trtljas iz invalidskih kolica.[/guote]

TI SI MAZOHISTA !
 
Kad sam rekao da su Srbi glupi to sam pokusao da ilustrujem. Koliko uspesno je pitanje. Sa druge strane kad ti tvrdis da sam ja glup a to ne dokazes, onda je to pokazatelj tvoje gluposti i nekakve tvoje unutrasnje kompenzacije kojom to kod sebe hoces da negiras. Mada ti to sasvim sigurno neces shvatiti. Ma koliko pokusavao da stvoris drugaciju sliku koriscenjem reci poput eklatantan kojima nije ni mesto ni prilika. Sto se tice mazohizma meni se cini da je moja teza bas i bila zasnovana na tome da su Srbi mazohisti kad su trpeli Turke 500 godina (jedva su se digli na ustanak uz jedvite jade) i Tita i Milosevica. I trpece i radikale i ko zna koga jos. Nacionalni ponos je da te u svetu prihvate i postuju. Nemci su pretrpeli veliko ponizenje u cetrdesetim, ali su danas sila koju respektuju. A Srbi su poput onih gancija iz Zemun polja. Mogu koliko kod da vicu da su ovo ili ono ali ce osvet ih popisa ma sta oni mislili o sebi. I sad se vrati na moju pricu o pragmatizmu ... mada naravno nista neces shvatiti.

eremita:
Gwydion2. Srbi su najgluplji narod na planeti. ...[/guote]

A Ti si eklatantan primer takve tvrdnje. Da bi dokazao ovu Tvoju genijalnu misao,
zasto na sebe ne prospes kofu fekalija i lepo prosetaj Terazijama, i vici:
I AM SERB ! Ako ne mozes sam, mogu da Ti pomognem.
:evil:


3. Srbi su zasluzili bombardovanje...

A sto Te bar jedan srapnel nije potrefio - pa da sada trtljas iz invalidskih kolica.[/guote]

TI SI MAZOHISTA !
 
Еремита, брате, немој се свађати са њим.
Није свађа добар пут.
Он верује СиЕнЕн-у и западној пропаганди, јер је (сто посто) мрзео Милошевића, волео Ђинђића, не разуме Србију, разуме Европу, мрзи Русе, воли Амере, вестернизован је и ту лека скоро да нема.
Верски није наш, културно није наш, политички није наш, идеолошки није наш...
Али је наш...
Наш је...
Национално...
Пусти свађу.
Разговарај са њим.
 
Ne mrzim aj nikoga, ja samo razmisljam sta je dobro za Srbiju. Rusi su nas UVEK izdali i favorizovali Bugare. Prica se nesto da je Zirinovski Bugarima u ime Rusa obecao delove juzne Srbije i Makedonije u slucaju raspada Srbije... toliko o prijateljstvu.

commodore:
Еремита, брате, немој се свађати са њим.
Није свађа добар пут.
Он верује СиЕнЕн-у и западној пропаганди, јер је (сто посто) мрзео Милошевића, волео Ђинђића, не разуме Србију, разуме Европу, мрзи Русе, воли Амере, вестернизован је и ту лека скоро да нема.
Верски није наш, културно није наш, политички није наш, идеолошки није наш...
Али је наш...
Наш је...
Национално...
Пусти свађу.
Разговарај са њим.
 
E da, jednu stvar sam umalo zaboravio. Nema nista "americkije" i vise pro-zapadno od Andy Warhola. Dakle on je esencija duha Amerike. Maja Gojkovic je ugovorila izlozbu njegovih dela u Novom Sadu, sto ja pozdravljam i smatram jako bitnim za ovu sredinu, pa me interesuje kako na to gledati vi "patriote" sto se gnusate zapada?
 
Endi Vrohol pripada modernoj, globalnoj kulturi, i njegova dela su opsteljudskog karaktera.
Mozemo da se porimo oko toga da li nam se neki aspekti koje on podvlaci svidjaju ili ne, ali globalnu kulturu moramo da pratimo.
Ne urusavajuci svoju.

Dakle, potez Maje Gojkovic je, koliko ja shvatam, upravo tako i motivisan.
Niko od nas nece da bude iskljucen iz sveta, ali takodje, niko od nas ne zeli da se odrekne svog, posebnog puta i kulturnog pravca.
 
Htedoh da odgovorim Saurunu pa onda pročuitah i ovog Gwydiona. A odgovori i jednom i drugom su da se slažem sa njima. Možda izgleda da ljudi imaju suprotna stanovišta, ali ih nemaju.
Pro - Zapadno je Anti - Srpski samo u glavama blesavih "patriota" i oni to tako doživljavaju. Zapad ima do te mere jasne standarde, jasne interese i način reagovanja, da je sada vođenje spoljne politike dečja igra. Kada ovo poredimo sa bipolarnim svetom, nesvrstanima itd. kada je politika stvarno bila umeće, spoljnu politiku sada mogu voditi i brucoši.
Patriote - Slažem se, Zapad nas ne voli. Ali nas i ne mrzi - to je samo posao. Drugo - očuvanje nacionalnih osobenosti. To postaje globalni problem. Pod "nacionalnim osobenostima" ne smatram mlaćenje žene kao tradiciju, podmetanje komšiji, ne plaćanje poreza, itd. Tih zadovoljstava ćemo morati da se odreknemo.
Očuvanje jezika, pisma, kulture itd. nema veze sa politikom. Nas niko ne tera da se toga odreknemo, čak je i težnja da se različite kulture što više očuvaju. Naš proble, isto kao Holandije, Belgije i ostalih manjih civilizovanih zemalja (pa čak i većih) je sve veće prihvatanje Engleskog. Svi se koristimo Engleski, i kad ja dnevno otkucam deset strana na Engleskom i tri sata pričam, takođe na Engleskom, i uveče odgledam Američki film - pod čijim sam ja uticajem? Za to nisu krive ni NVO ni Amerika (ne direktno) - to je globalni trend a modusi očuvanja specifičnosti se traže širom svet, zasad bezuspešno. Da li je rešenje tome da "ne govorimo" sa Amerikom. Nije. I to je glupo.
Zašto je Gwydian u pravu. Pa pravila igre u svetu su totalno jasna, a sada su i dosta jednostavna. Mi smo bili dovoljno glupi da igramo protiv pravila, a kazna koja nas je stigla je žuti karton za ne igranje po pravilima. Možda nam se pravila ne sviđaju, ali to su neke stvari na koje mi ne možemo da utičemo.
Radi dobra svoje zemlje moramo igrati po pravilima! Moramo napraviti ustupke koji nam se ne prave da ne bi dobili "drugi žuti", koji, plašim se, bi bio fatalan.
U međunarodnoj politici nema demokratije ako to još ne shvatate. Tu vlada zakon jačeg, i jači se sluša. Barem onoliko koliko mora da se sluša. Time nije ugrožen naš nacionalni ponos niti čast. Time pokazujemo svoju pamet i zrelost kao narod. I to je kraj priče. Mi možemo odlučiti da svi kolektivno izginemo ili da se vratimo u srednji ek da bi očuvali "čast", a niti je to čast niti ćemo je očuvati zato što ćemo na takav način nestati.
 
mmm-da... nesto slicno je i Adolf izlagao :? jevrejima, dok im je objasnjavao da nemaju razloga da se ljute. jos malo da se potrpi i proci ce sve... zauvek
strani placenik:
Htedoh da odgovorim Saurunu pa onda pročuitah i ovog Gwydiona. A odgovori i jednom i drugom su da se slažem sa njima. Možda izgleda da ljudi imaju suprotna stanovišta, ali ih nemaju.
Pro - Zapadno je Anti - Srpski samo u glavama blesavih "patriota" i oni to tako doživljavaju. Zapad ima do te mere jasne standarde, jasne interese i način reagovanja, da je sada vođenje spoljne politike dečja igra. Kada ovo poredimo sa bipolarnim svetom, nesvrstanima itd. kada je politika stvarno bila umeće, spoljnu politiku sada mogu voditi i brucoši.
Patriote - Slažem se, Zapad nas ne voli. Ali nas i ne mrzi - to je samo posao. Drugo - očuvanje nacionalnih osobenosti. To postaje globalni problem. Pod "nacionalnim osobenostima" ne smatram mlaćenje žene kao tradiciju, podmetanje komšiji, ne plaćanje poreza, itd. Tih zadovoljstava ćemo morati da se odreknemo.
Očuvanje jezika, pisma, kulture itd. nema veze sa politikom. Nas niko ne tera da se toga odreknemo, čak je i težnja da se različite kulture što više očuvaju. Naš proble, isto kao Holandije, Belgije i ostalih manjih civilizovanih zemalja (pa čak i većih) je sve veće prihvatanje Engleskog. Svi se koristimo Engleski, i kad ja dnevno otkucam deset strana na Engleskom i tri sata pričam, takođe na Engleskom, i uveče odgledam Američki film - pod čijim sam ja uticajem? Za to nisu krive ni NVO ni Amerika (ne direktno) - to je globalni trend a modusi očuvanja specifičnosti se traže širom svet, zasad bezuspešno. Da li je rešenje tome da "ne govorimo" sa Amerikom. Nije. I to je glupo.
Zašto je Gwydian u pravu. Pa pravila igre u svetu su totalno jasna, a sada su i dosta jednostavna. Mi smo bili dovoljno glupi da igramo protiv pravila, a kazna koja nas je stigla je žuti karton za ne igranje po pravilima. Možda nam se pravila ne sviđaju, ali to su neke stvari na koje mi ne možemo da utičemo.
Radi dobra svoje zemlje moramo igrati po pravilima! Moramo napraviti ustupke koji nam se ne prave da ne bi dobili "drugi žuti", koji, plašim se, bi bio fatalan.
U međunarodnoj politici nema demokratije ako to još ne shvatate. Tu vlada zakon jačeg, i jači se sluša. Barem onoliko koliko mora da se sluša. Time nije ugrožen naš nacionalni ponos niti čast. Time pokazujemo svoju pamet i zrelost kao narod. I to je kraj priče. Mi možemo odlučiti da svi kolektivno izginemo ili da se vratimo u srednji ek da bi očuvali "čast", a niti je to čast niti ćemo je očuvati zato što ćemo na takav način nestati.
 
commodore:
Ja@ti:
ti si malo cudno postavio pitanje jer ja ne znam da postoje ova dva koncepta razvoja, to jeste proces koji treba da ide paralelno,ocuvanje svog identiteta, svojih zdravih normi i usvajanje (nadogradnja) sirih standarda,ono sto je antisrpsko je zalaganje nekih pripadnika prozapadnih na njihov nacin stranaka koji misle da iz razloga prikljucivanja eu treba pljuvati po sopstvenom narodu

Ценим твоје мишљење, а управо ту забуну/замену теза сам и хтео да подвучем питањем. То и јесте проблем. Термин про-западни се овде ГОТОВО ИСКЉУЧИВО тумачи као "смрт Србима, живела ЕУ", "православна стоко ми ћемо вас довести у ред", "лепо каже макијавели, док вас не згазимо неће нам сванути", "ви и ваш национализам сте нас овде и довели", "..бе ми се за Косово", "ћирилица - никад ; па ко на западу пише ћирилицу?"...
Мени је ово к`о да слушам Фрању Фердинанда...
Нормална човек поштује своју традицију и уноси себе у један шири европски пројекат... Под условом да нас "господа" приме као РАВНОПРАВНЕ, а не као народ слуга, собарица и кочијаша. То нисмо ми. Ето им Хрвати, Пољаци, Чеси и Словаци... Мада нас они често мешају... (а и ми смо до скоро у својој кратковидости мислили да су нам католици браћа и да треба да се угледамо на њих). На срећу, ћирилица васкрсава...
Не знам шта ти мислиш о томе...
nazalost,mnogi bukvalno shvataju evropsku orijentaciju pa pljuju li pljuju po sebi tj. nama nebili se vise dodvorili i vise para dobili za isto,opet nazalost, nismo u poziciji da budemo ravnopravni,iz tog razloga smo i razbijeni i oslabljeni,sto ne znaci da treba da se odricemo samih sebe,ono sto moramo da radimo je da postujemo pravila igre ali politicari zaboravljaju da ponekad treba voditi racuna o interesima nacije a ne samo o sopstvenim interesima
 
strani placenik:
Htedoh da odgovorim Saurunu pa onda pročuitah i ovog Gwydiona. A odgovori i jednom i drugom su da se slažem sa njima. Možda izgleda da ljudi imaju suprotna stanovišta, ali ih nemaju.
Pro - Zapadno je Anti - Srpski samo u glavama blesavih "patriota" i oni to tako doživljavaju. Zapad ima do te mere jasne standarde, jasne interese i način reagovanja, da je sada vođenje spoljne politike dečja igra. Kada ovo poredimo sa bipolarnim svetom, nesvrstanima itd. kada je politika stvarno bila umeće, spoljnu politiku sada mogu voditi i brucoši.
Patriote - Slažem se, Zapad nas ne voli. Ali nas i ne mrzi - to je samo posao. Drugo - očuvanje nacionalnih osobenosti. To postaje globalni problem. Pod "nacionalnim osobenostima" ne smatram mlaćenje žene kao tradiciju, podmetanje komšiji, ne plaćanje poreza, itd. Tih zadovoljstava ćemo morati da se odreknemo.
Očuvanje jezika, pisma, kulture itd. nema veze sa politikom. Nas niko ne tera da se toga odreknemo, čak je i težnja da se različite kulture što više očuvaju. Naš proble, isto kao Holandije, Belgije i ostalih manjih civilizovanih zemalja (pa čak i većih) je sve veće prihvatanje Engleskog. Svi se koristimo Engleski, i kad ja dnevno otkucam deset strana na Engleskom i tri sata pričam, takođe na Engleskom, i uveče odgledam Američki film - pod čijim sam ja uticajem? Za to nisu krive ni NVO ni Amerika (ne direktno) - to je globalni trend a modusi očuvanja specifičnosti se traže širom svet, zasad bezuspešno. Da li je rešenje tome da "ne govorimo" sa Amerikom. Nije. I to je glupo.
Zašto je Gwydian u pravu. Pa pravila igre u svetu su totalno jasna, a sada su i dosta jednostavna. Mi smo bili dovoljno glupi da igramo protiv pravila, a kazna koja nas je stigla je žuti karton za ne igranje po pravilima. Možda nam se pravila ne sviđaju, ali to su neke stvari na koje mi ne možemo da utičemo.
Radi dobra svoje zemlje moramo igrati po pravilima! Moramo napraviti ustupke koji nam se ne prave da ne bi dobili "drugi žuti", koji, plašim se, bi bio fatalan.
U međunarodnoj politici nema demokratije ako to još ne shvatate. Tu vlada zakon jačeg, i jači se sluša. Barem onoliko koliko mora da se sluša. Time nije ugrožen naš nacionalni ponos niti čast. Time pokazujemo svoju pamet i zrelost kao narod. I to je kraj priče. Mi možemo odlučiti da svi kolektivno izginemo ili da se vratimo u srednji ek da bi očuvali "čast", a niti je to čast niti ćemo je očuvati zato što ćemo na takav način nestati.
u principu se slazem sa tobom u celini, jedini stvar koja je recena a sa kojom se ne slazem je da patriote misle da je prozapadno antisrpsko, ja pre mislim da to isticu nazovi demokrate jer najvise ruze svoj narod bas iz tog razloga, odudara im to od divne evrope :wink:
 

Back
Top