kako napraviti mini helikopter

P

prodicm

Gost
Pozdrav svim posjetiocima foruma.Interesuje me kako se moze napraviti mali helikopter, sta je sve potrebno od materijala.kakav motor koristiti i koliko treba imati obrtaja glavni rotor. Ako neko zna molim da mi posalje skicu i uputstvo.
 
pogledajte ovde za ovaj quadcopter, mikrokopter kako god: http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/MikroKopter . . . ja sam isto mislio da pravim takav isti i mogu celu elektroniku za njega da napravim tako da ga upravljam sa kompa, ali jedino sto sam se pitao gde mogu da nadjem kod nas u Srbiji ovakva 4 motora: http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5691 , kao i da li neki plasticar moze da mi napravi propelere za njega ako mu dam dimenzije i nacrte u autocadu ???
 
ja sam modelar pa pitajte neka specijalan pitanja, direktna, ovako uopsteno govoreci helikopter je vrlooo komplikovano napraviti, prave ga modelari koji se godinama bave tim stvarima, obicno se kupuje gotov ili delimicno gotov model. planove i skice zato je teshko nabaviti jer se prodaju, i nisu bash jeftini.

shto se tice elise ona se kupuje prema specifikaciji motora i prakticno je ne isplativo praviti je pojedinacno, to se radi u serijama, mada ako je neko spreman da plati moze se i to izvesti, prema prilozenim skicama=planovima...


mada laksa izveda helikoptera bi mogla biti sa dva koaksijalna rotora...
 
Poslednja izmena:
konkretno zelim da napravim helikopter sa 4 motora, za koji sam ostavio link. mislim da je on najlaksi za upravljanje. zamilislio sam to da izvedem tako sto cu da programiram pic koji ce da komunicira sa racunarom preko serijskog porta (normalno bezicno) i programski da kontrolisem brzinu za 4 motora i npr. ako hocu da skrene desno ja usporim desni motor za 10%, ili ako se to ne bude pokazalo kako treba pokusacu i na neki drugi nacin . . . drugi link koji si ostavio sam video jos pre i kad kliknem na "rezervni delovi" kaze "Nema proizvoda u ovoj kategoriji." :S inace javicu se kad budem napravio tu elektroniku za njega koju cu da testiram na obicnom elektromotoru oko 100W (tezak je sigurno pola kg), pa ako bude radila, nece valjda toliki problem da bude da nadjem neki motor laksi od 100g . . .
 
jaci motor vuce vishe struje tako da moze da ti sprzi tu tvoju elektroniku, sem ako su iste snage..
problematicni su ti "mali" motori, koji su uslovno mali jer imaju dosta snage.
jesi li uzo u obzir elise i silu uzgona? to je isto problem za sebe. lako je upravljati sa necim shto vec leti, mislim da je veci problem napraviti tako funkcionalnu, kompleksnu letecu napravu.

jesi li razmishlajo o helikopteru sa koaksijalnim rotorima , na tako neshto posle mozes da nabudzish neke male motorice cisto za upravljanje npr od vibracije za mobilni telefon... to su bila neka moja predjashnja razmishljnja... mislim da sam nekoliko god samo prikupljao minijaturne zupcanike....
 
direktan odgovor je : postoji. imas radio dzojstik koji se povezuje na kompijuter na komes imas program-igricu simulaciju cije karakteristike tacno odgovaraju odgovarajucem modelu i tu onda vozis i ucis se. pored toga bih ti savetovao da ako si jedan od ljudi "hocu odmah i sada, zelim bez strpljenja" da se ne upustas u to. u modelarstvu se napreduje postepeno , prvo naucis nesto, zatim nabavis jeftin model 30-50 E pa letis sa tim , kad ga skrshish, a hocesh ili ga popravish ili zanemaris stetu, a napredujes na neki trokanalni model 100-150 e pa to je vec neshto, pa savladavash to, ucis, sada kao vec iskusan modelar, pa tek kasnije prelazis na ozbiljnije modele-skuplje, kao taj sa tvog linka koji uzgred i nije neshto jer za te pare vec moze da se uzme motorni model koji je prava stvar....a o akrobatskom letenju da i ne govorimo...sve to ide postepeno
 
meni je taj tvoj skroz bzv, ja bi se radije jos malo pomucio pa napravio neshto bez RC komandi , pa da ja upravljam :) , po meni je model do 1,5m max, al mishljenja su rzna....
meni je naj zalije shto sam se dvoumio i propustio da na bubanj potoku kupim helikopter na daljnski za 3000 dinara i to nov, bio je superi i radio je kao blesav :(
 
Znam da je tema kako da se napravi mini helikopter aliii mene interesuje kako da napravim tacnije ko bi samnom mogao da napravi veci helikopter tipa duzine 1.5m-2m, sa pravim motorima, da li bih mogao nekoga da uposlim za odrecenu sumu novca i koliko bi mozda to kostalo kada bih nekoga uposlio da mi sam ili ja sa njim napravii veci helikopter od duzine 1.5m-2m. Naravno sve to zavisi i od materijala, duzine, i kvaliteta elektronike u samoj letelici( helikopteru ) od koje bi se ona pravilaa.
Cilj mi je daaa joj domet bude uzasno veliki( tipaa 3km do mozda 12km-daa znam da je jako skupo da se to namestii, alii mi vi to bolje objasnite i recite koliko bi iznosilo, mislim na cenu) i da sa njom zbog njene velicine i velikog dometa upravljam preko racunaraa, znam da sigurno moze da se namesti neki drajv na racunaru za too a ako bi moglo tako upravljao bih preko pravog cojstika za simulacije letenja. Takoce helikopter bi morao da ima i bar dve kamere kojima bih gledao njegovo kretanje, znate na sta mislim kao kod oktokoptera ili kvadkoptera...
Rec je o helikopteru koji se nalazi u oruzanim snagamaa U.S. AIR FORCE. CH-53
CH-53Ds_landing.jpg
u naravno njegovoj standardnoj tamno sivoj boji. Takoce motori ako su sami po sebi jako morali bi da zajedno sa samom konstrukcijom helikoptera ponesu min 10kg do 15kg a mozda sam i u vezi kilaze i preterao nzm. vi mi reciteeeee ? Hvalaaa u napred
Nesto ove velicinee a mozda i maloo veceeeee
rc_CH53_5.jpg
 

Back
Top