treba li dozvoliti kloniranje

  • Začetnik teme ma nema me na svety
  • Datum pokretanja
M

ma nema me na svety

Gost
hey people

ja sam novinar jedne marketinske agencije, radim za nekoliko domacih i stranih listova, i potrebna mi je anketa na temu:"Treba li dozvoliti KLONIRANJE?"

Ako neko ima nesto da kaze povodom ove teme, molim vas ostavite poruku...

KiSS :lol:
 
Naravno. Iako je za sada to tema koja izgleda kao SF mislim da ce u buducnosti to biti apsolutno normalna i svakodnevna pojava iz dva razloga: prva. razlog da se to radi je da ce ti ljudi moci ono sto mi ne mozemo: nauciti odr.stvar za jako kratko vreme koje nama trebaju godinama da shvatimo tj prvi razlog je u mozgu duga. jedino na taj nacin ce covecanstvo neverovatno napredovati i otici u svemir mnogo brze (samo cemo na taj nacin opstati)
 
ti mislis da kloniranje treba dozvoliti, bez obzira sto se nasa pravoslavna, a i mnoge druge crkve i vere ne slazu s tim...

Ako ce to postati nasa svakodnevnica, zasto sada kloniranje kosta 250 000 dolara?

Usput, ljudi koji su klonirali prvog coveka su ateisti i misle da su nas vanzemaljci stvorili ovakvima, kakvi jesmo, i "nastanili" nas na nasoj planeti...

Slazes se s njima? :?:
 
mislim da kloniranje treba dozvoliti i to bih argumentovala cinjenicama da se uz pomoc kloniranih gena moze poboljsati proizvodnja brojnih materija neophodnih za zivot.Vrste kao sto su pseudomonas, bacillis subtillis, streptococus lactis i echerihia colli mogu da proizvedu niz jednocelijskih proteina koji se mogu koristiti u ishrani.Za proizvodnju 1 g somatotropina treba oko 700 hipofiza dok je sa u jednocelijskim sistemima mnogo lakse. Navodim jos primer brazilskog drveta kopaibe koji daje proizvod koji se moze koristiti kao gorivo u dizel masinama dok mlecikama nedostaje semo jedan enzim da bi to isto proizvodile jer one daju slican proizvod.Kloniranjem ljudskog embriona moguce je prosiriti istrazivanja na nivou molekula i mozda cak doci do leka za razne bolesti.
 

Da malo konkretizujemo stvari:
prvenstveno mislim na kloniranje ljudi.
To sa kloniranjem raznih vrsta je Ok, naravno, pod uslovom da postoji razlog za to, dok se kloniranjem ljudi krse neka ljudska prava, i pobijaju sva dosadasnja uverenja.
Da li je humano rizikovati zivot, bez obzira na uzroke?
Posledica mogu biti mnogo jace... :idea:
 

Da malo konkretizujemo stvari:
prvenstveno mislim na kloniranje ljudi.
To sa kloniranjem raznih vrsta je Ok, naravno, pod uslovom da postoji razlog za to, dok se kloniranjem ljudi krse neka ljudska prava, i pobijaju sva dosadasnja uverenja.
Da li je humano rizikovati zivot, bez obzira na uzroke?
Posledica mogu biti mnogo jace... :idea:
 
Uvek me je nerviralo kada novinari "prchkaju" po naucnim temama i banalizuju stvari. A sa druge strane oni svojim stavovima formiraju javno mnjenje. Da se bar pre toga dobro potrude da prouce problematiku detaljnije.... bruka!
Kloniranje je jaaako slozeno pitanje i trebalo bi procitati dosta strucnih knjiga pa zakljuciti sta je tu moguce a sta ne, sta je tu dobro a sta ne, sta ce vremenom postati uobicajeno a sta ne.
Licno bih voleo da vec sad imam klonirano svoje srce, pluca, jetru, kozu, creva i zeludaz... zlu ne trebalo. Neka, nek se samo oni odgajaju na hranljivoj podlozi i neka cekaju svoj trenutak....
 
Trebalo bi napraviti par primeraka cisto da vidimo sta ce da bude. Bash me interesuje da li bi oni uopste bili svesni? I kako bi se onda ponasali ako su i original i kopija slobodni. Zamisli odes kuci, kad ono na kaucu tvoj klon zaskocio na tvoju zenu... Ajd sad.
2. Kloniranjem bi postigli besmrtnost u organskom smislu - moglo bi se podesiti da odredjen organski sklop postoji zauvek. (neznam kako bolje da objasnim ovo)

Prvo i osnovno sto se mora resiti po pitanju kloniranja - kako bi izgledao boks mec dva klona?
Ili uopste igra gde oba igraca imaju na raspolaganju iste poteze i igraju istovremeno.
 
Mislim da je nebitno da li ce kloniranje biti dozvoljeno ili ne (u pojedinim drzavama) kad se dostigne potreban nivo znanja i tehnologije ono ce biti izvedeno. Koliko izuma koji su do sada unistili milione ljudi je moglo biti sprijeceno nekim zakonom? Pa ni proizvodnja npr. nagaznih mina se nemoze zabraniti.
 
Peruzzi:
Kloniranjem bi postigli besmrtnost u organskom smislu - moglo bi se podesiti da odredjen organski sklop postoji zauvek. (neznam kako bolje da objasnim ovo)

ovo bas i nije tacno. klon sisara moze u proseku da zivi jedva cetvrtinu, petinu svog predhodnika. uzrok do detalja nije jos poznat, ali je primeceno da je stres organizma vec u startu na celijskom nivou veliki, sto verovatno dovodi do vece nestabilnosti makromolekula. dakle, proces bi tek nekoliko puta mogao da se ponovi (teorijski,mada trenutno se jedva i prva generacija dobija) do trenutka kada bi nestabilnost bila prevelika da bi se uopste kloniranje moglo nastaviti.
 
jopa:
ovo bas i nije tacno. klon sisara moze u proseku da zivi jedva cetvrtinu, petinu svog predhodnika. uzrok do detalja nije jos poznat, ali je primeceno da je stres organizma vec u startu na celijskom nivou veliki, sto verovatno dovodi do vece nestabilnosti makromolekula. dakle, proces bi tek nekoliko puta mogao da se ponovi (teorijski,mada trenutno se jedva i prva generacija dobija) do trenutka kada bi nestabilnost bila prevelika da bi se uopste kloniranje moglo nastaviti.

Ma ljudi su stoka, usavrsicemo mi vec i tu tehniku :)

Svejedno, posto si (zasad) ocigledno u pravu, i dalje ostaje drugo pitanje: da li ce i kakvu svest imati klon?
 
Kloniranje ljudi je neizbezno i pitanje je vremena.
Verski stavovi su nebitni. Nauka ima moc da izvede postupak kloniranja i to ce i uraditi kada se za to pojavi potreba. Ovo je 20 i prvi vek i odavno smo prevazisli koncept "viseg bica" "boga" i ostalih sujeverja. Kloniranje ljudskih jedinki donece nam prosperitet na polju nauke i unaprediti globalnu svest o fragilnosti i sofisticiranosti organskih jedinki.
Sva druga razmatranja su trivijalna.
P.S. Ako ti vasi bogovi postoje, klonirajte i vi njih, necemo se buniti. HA! ..HAHAA!
 
onagrus:
Kloniranje ljudi je neizbezno i pitanje je vremena.
Verski stavovi su nebitni. Nauka ima moc da izvede postupak kloniranja i to ce i uraditi kada se za to pojavi potreba. Ovo je 20 i prvi vek i odavno smo prevazisli koncept "viseg bica" "boga" i ostalih sujeverja. Kloniranje ljudskih jedinki donece nam prosperitet na polju nauke i unaprediti globalnu svest o fragilnosti i sofisticiranosti organskih jedinki.
Sva druga razmatranja su trivijalna.
P.S. Ako ti vasi bogovi postoje, klonirajte i vi njih, necemo se buniti. HA! ..HAHAA!

Po hitnom postupku spaliti i rasuti pepeo po galaksiji
 
Primljeno k znanju. Nazalost, moj stav ostaje nepromenjen. 8)

BTW, ona prica za kraci zivotni vek klona je u vezi sa procesom skracivanja telomera (TTAGGG ponovci) na krajevima DNK lanca. Taj problem se moze izbeci ako se klon i original zacnu u priblizno isto vreme. A sto se tice svesti, ista prica kao i za jednojajcane blizance. :!:
 
Ni u kom slučaju ne treba dozvoliti kloniranje. Na šta bi to ličilo, da ljudi izigravaju Boga.
Osim toga prilikom procesa replikacije lanac DNA se oštećuje i pitanje je koliko bi klonirane osobe bile "normalne".
Cela priča o kloniranju počne sa stavom kako je to za dobrobit čovečanstva, a završi se u okviru tajnih laboratorija gde pojedinci odlučuju o sudbini svih nas, a nama običnim smrtnicima ostaje samo da kuckamo ovakve porukice (dok nam i to ne ukinu) i zavaravamo se kako naš glas može nešto promeniti.
 
Hm.....i dalje sam protiv.
Zamisli idem ti ja tako ulicom, i vidim sa druge strane stojim ja i gledam nesto u izlogu....
Jos gore - vracam se uvece sa posla kad moj klon naskocio na moju zenu i pumpa je....
I najgore - stize mi poziv (u stvari namenjen mom klonu, ali pobogu, pa to sam ja u drugoj verziji) da se javim sudu zbog voznje pod uticajem alkohola a ja uopste nemam auto...

:arrow: moze biti samo jedan


da se razumemo - kloniranje pjedinih organa (npr jetre) za transplantaciju je ok.
 
ma nema me na svety:
hey people

ja sam novinar jedne marketinske agencije, radim za nekoliko domacih i stranih listova, i potrebna mi je anketa na temu:"Treba li dozvoliti KLONIRANJE?"

Ako neko ima nesto da kaze povodom ove teme, molim vas ostavite poruku...

KiSS :lol:
da treba dozvoliti i suvise razloga je za to. oni koji tvrde da ne treba naka daju i jedan valjan argument pa onda i nega da oborim
 
smatram da je kloniranje nešto najbolje što je moglo da se desi u medicini naravno ako se zasniva na kloniranju organa jer bi time bilo olakšano i mnogo bi se brže sprovodile operacije presađivanja organa.Nisam za kloniranje ljudi jer bi mnogi to zloupotrebili.
TAKO DA IMATE MOJ PRISTANAK! :D :wink:
 
Ne mislim da bi mnogi bili zainteresovani za kloniranje u smislu stvaranja drugog sebe (ili Elvisa,ili nekog trećeg),to što bi ta jedinka imala identičan genetski materijal sigurno ne znači da bi to bila ista osoba čak nisam siguran ni za bilo koji od talenata ili sklonosti, pa zar jednojajčani blizanci koji se razdvoje po rođenju i odgajaju u različitim uslovima nisu dovoljan dokaz?
 
e sto volim ovakve lupache...
ma nema me na svety:
ti mislis da kloniranje treba dozvoliti, bez obzira sto se nasa pravoslavna, a i mnoge druge crkve i vere ne slazu s tim...


ta vera ne dozvoljava ni upotrebu kondoma, ne dozvoljava ni abortus, prilicno se ne slaze sa seksom pre braka, istrebila je maje i asteke, istrebila je stare slovene...

ma nema me na svety:
Ako ce to postati nasa svakodnevnica, zasto sada kloniranje kosta 250 000 dolara?

zato sto je u povoju?

ma nema me na svety:
Usput, ljudi koji su klonirali prvog coveka su ateisti i misle da su nas vanzemaljci stvorili ovakvima, kakvi jesmo, i "nastanili" nas na nasoj planeti...

ne lupaj ne znam otkud ti ovo...

Slazes se s njima? :?:
[/quote]
 

Back
Top