Srpskohrvatski jezik

zoe68

Početnik
Poruka
5
Da li iko ima informaciju o tome da je srpskohrvatski jezik ikada proglasen sluzbenim jezikom Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije? Ustavom SRJ je srpski proglasen sluzbenim jezikom, te da li je neko upoznat sa Ustavom SFRJ (iz '63 ili '74. god) i ima odgovor na moje pitanje. Ocajna sam, pomagajte!
 
zoe68:
Da li iko ima informaciju o tome da je srpskohrvatski jezik ikada proglasen sluzbenim jezikom Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije? Ustavom SRJ je srpski proglasen sluzbenim jezikom, te da li je neko upoznat sa Ustavom SFRJ (iz '63 ili '74. god) i ima odgovor na moje pitanje. Ocajna sam, pomagajte!

Bio je nekakav novosadski dogovor iz 50 i neke na kojem je to dogovoreno.
 
igracina:
zoe68:
Da li iko ima informaciju o tome da je srpskohrvatski jezik ikada proglasen sluzbenim jezikom Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije? Ustavom SRJ je srpski proglasen sluzbenim jezikom, te da li je neko upoznat sa Ustavom SFRJ (iz '63 ili '74. god) i ima odgovor na moje pitanje. Ocajna sam, pomagajte!

Bio je nekakav novosadski dogovor iz 50 i neke na kojem je to dogovoreno.

Imas li informaciju kojom bi napismeno mogla da to potkrepim?
 
zoe68:
igracina:
zoe68:
Da li iko ima informaciju o tome da je srpskohrvatski jezik ikada proglasen sluzbenim jezikom Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije? Ustavom SRJ je srpski proglasen sluzbenim jezikom, te da li je neko upoznat sa Ustavom SFRJ (iz '63 ili '74. god) i ima odgovor na moje pitanje. Ocajna sam, pomagajte!

Bio je nekakav novosadski dogovor iz 50 i neke na kojem je to dogovoreno.

Imas li informaciju kojom bi napismeno mogla da to potkrepim?

To je bio zvanični politički, takozvani novosadski dogovor, iz 50 i neke godine, koji je očito napravljen u Novom Sadu, đe je odlučeno da se u SFRJ većinski jezik, zove - srpskohrvatski.

To je spominjao ministar prosvjete Crne Gore Backović, na jednoj konferenciji za štampu nedavno.
 
igracina:

Sad sam pogledao.

Ukucaj u Google "Novosadski dogovor", ima o ovome sto sam napisao.
Bio je 1954. taj novosadski dogovor.

Ma ne uzbuđuj se, ti ionako govoriš Srpskim jezikom...I sam kažeš da je srpskohrvatski jezik vještačka tvorevina! U pravu si! Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...) :D
 
analiticar:
igracina:

Sad sam pogledao.

Ukucaj u Google "Novosadski dogovor", ima o ovome sto sam napisao.
Bio je 1954. taj novosadski dogovor.

Ma ne uzbuđuj se, ti ionako govoriš Srpskim jezikom...I sam kažeš da je srpskohrvatski jezik vještačka tvorevina! U pravu si! Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...) :D

Srpski jezici i dijalekti su davno izumrli.
Ćopavi Vuk je uzeo za podlogu za tobože reformisani jezik, uzeo je za podlogu jezik Crnogoraca to jest dukljanskih slovena !!
Srbi su jezik Crnogoraca PROGLASILI za srpski jezik.

Srbi da su jezik kobajagi reformisali, i da su recimo uzeli poljski jezik, Srbi bi i taj jezik PROGLASILI za srpski jezik.

Da su Srbi uzeli Danski jezik za svoj, Srbi bi ga PROGLASILI za svoj srpski jezik !!!

To su Srbi uvijek na taj način rješavali !

Zanš već: srpska nova godina,
za ćirilicu - srpsko pismo, srpska kafa, razna "srpska" jela itd, itd.

Tako to ide kod Srba: abarakadabra ćiribu/ćiriba, ubaci se u udžbenike i medije i kad ponoviš laž 800 000 puta onda ti analiticaru htio ne htio, povjerujes u nju !
 
drinjaca:
Играчино, којим ти језиком говориш? Немој ми рећи да говориш црногорским? :shock:

Ovaj Drinjača je najveća legenda, pola godine je na forumu i nije primjetio kojim jezikom govorim !!!

Pa ti si Drinjača najsrećniji čovjek na "Krstarici" !!!

Đe ti je parohija ?
 
igracina:
analiticar:
igracina:

Sad sam pogledao.

Ukucaj u Google "Novosadski dogovor", ima o ovome sto sam napisao.
Bio je 1954. taj novosadski dogovor.

Ma ne uzbuđuj se, ti ionako govoriš Srpskim jezikom...I sam kažeš da je srpskohrvatski jezik vještačka tvorevina! U pravu si! Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...) :D

Srpski jezici i dijalekti su davno izumrli.
Ćopavi Vuk je uzeo za podlogu za tobože reformisani jezik, uzeo je za podlogu jezik Crnogoraca to jest dukljanskih slovena !!
Srbi su jezik Crnogoraca PROGLASILI za srpski jezik.

Srbi da su jezik kobajagi reformisali, i da su recimo uzeli poljski jezik, Srbi bi i taj jezik PROGLASILI za srpski jezik.

Da su Srbi uzeli Danski jezik za svoj, Srbi bi ga PROGLASILI za svoj srpski jezik !!!

To su Srbi uvijek na taj način rješavali !

Zanš već: srpska nova godina,
za ćirilicu - srpsko pismo, srpska kafa, razna "srpska" jela itd, itd.

Tako to ide kod Srba: abarakadabra ćiribu/ćiriba, ubaci se u udžbenike i medije i kad ponoviš laž 800 000 puta onda ti analiticaru htio ne htio, povjerujes u nju !

Хи хи хи хиииха ха ха хаххахаха..хохоо хо хо хо хо...хи хи хи...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: У, бре, Играчице....одавно се нисам овако исмејала.....заборавила сам већ колико си духовит!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
igracina:
drinjaca:
Играчино, којим ти језиком говориш? Немој ми рећи да говориш црногорским? :shock:

Ovaj Drinjača je najveća legenda, pola godine je na forumu i nije primjetio kojim jezikom govorim !!!

Pa ti si Drinjača najsrećniji čovjek na "Krstarici" !!!

Đe ti je parohija ?
Vidi ga kako mudro izbegava odgovor na pitanje. Svestan je on da govori srpskim jezikom, jer crnogorski ne postoji.
 
Hellen:
igracina:
analiticar:
igracina:

Sad sam pogledao.

Ukucaj u Google "Novosadski dogovor", ima o ovome sto sam napisao.
Bio je 1954. taj novosadski dogovor.

Ma ne uzbuđuj se, ti ionako govoriš Srpskim jezikom...I sam kažeš da je srpskohrvatski jezik vještačka tvorevina! U pravu si! Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...) :D

Srpski jezici i dijalekti su davno izumrli.
Ćopavi Vuk je uzeo za podlogu za tobože reformisani jezik, uzeo je za podlogu jezik Crnogoraca to jest dukljanskih slovena !!
Srbi su jezik Crnogoraca PROGLASILI za srpski jezik.

Srbi da su jezik kobajagi reformisali, i da su recimo uzeli poljski jezik, Srbi bi i taj jezik PROGLASILI za srpski jezik.

Da su Srbi uzeli Danski jezik za svoj, Srbi bi ga PROGLASILI za svoj srpski jezik !!!

To su Srbi uvijek na taj način rješavali !

Zanš već: srpska nova godina,
za ćirilicu - srpsko pismo, srpska kafa, razna "srpska" jela itd, itd.

Tako to ide kod Srba: abarakadabra ćiribu/ćiriba, ubaci se u udžbenike i medije i kad ponoviš laž 800 000 puta onda ti analiticaru htio ne htio, povjerujes u nju !

Хи хи хи хиииха ха ха хаххахаха..хохоо хо хо хо хо...хи хи хи...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: У, бре, Играчице....одавно се нисам овако исмејала.....заборавила сам већ колико си духовит!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bas tako Helena, ovo vise ne moze da se uvrsti ni u "slavne gluposti splacine velikoga".

Prevazisao je on i najveceg debila!
 
Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...)

Аналитичар је ово добро и укратко написао, али ја ћу мало опширније да објасним

Видите, на сабору у Спљету 925. не може се говорити о латинима у данашњем смислу, јер иако у расколу раскид са Православљем није био потпун, па није ни чудно присуство Срба ,хумљана,са
својим,архондом-владаром! Оно што се мени чини значајним је доказ постојања, три групе становника Срба Православних, Срба римокатолика и Хрвата (римокатолика) а то је оно
што и познији римокатолички извори не споре. Према мом схватању, нека ме неко исправи ако сматра за потребно, ситуација изгледа овако:
У приморју живе паралелно 2 словенске етничке групе Срби и Хрвати (тзв. далматински) Језички се јасно разликују Срби говоре штокавским, а Хрвати искључиво чакавким наречјем. Као доказ овоме могу се изнети документи бискупије у Спљету(Сплиту) који су до позног 15. века имали словенска документа писана и штокавским(србским) и чакавским(хрватским) наречјем, тј.иста документа су писана, превођена на 2 словенска дијалекта. Данашњем читаоцу штокавски текстови су готово сасвим разумљиви, док се за разумевање чакавског превода мора улозжити знатан напор, осим ако
читалац није рођен у Истри или у околини Новог Винодолског, где и дан данас има људи који говоре овај прави хрватски језик. Јасно је ваљда да данашњи хрватски језик није ништа друго него наш СРБСКИ, а да већина данашњих Хрвата(најмање 80%) нису ништа друго него Срби римокатолици(без обзира шта они желели о томе да мисле и шта паламудили) Треба нагласити још једну чињеницу:
У средњем веку је постојала још једна хрватска област а постоји и данас. То је посавска Хрватска северо -западно од реке Купе где се говорило искључиво Кајкавским наречјем, све до 60тих година 19 века када је и тамо преовладао штокавски, (херцеговачки) дијалекат који је узет за основу данашњег "хрватског" језика.

Дакле, већина Хрвата говори србским, штокавским, језиком. Што се тиче црногораца, непотребно је напомињати да они говоре србским језиком, језиком који говори наш Играчина и сва остала браћа у Црној Гори.

Играчина:
Đe ti je parohija ?

Негдје у нашој митрополији црногорско-приморској.
 
Samo oko Hrvata, dobar deo onih koji žive u Dalmaciji i Hercegovini je arbanaskog porekla, da ne pričamo kako su oni u stvari Srbi. Iako jeste veliki broj pokatoličenih Srba, postoje i potomci nekadašnjih mletačkih plaćenika.
 
drinjaca:
Postoji samo Srpski (kojim se govori u Srbiji,Crnoj Gori,Bosni,Hercegovini, Dalmatinskoj Zagori, Baniji,Lici i Kordunu) i Hrvatski(veći dio Dalmacije i Hrvatsko Zagorje...)

Аналитичар је ово добро и укратко написао, али ја ћу мало опширније да објасним

Видите, на сабору у Спљету 925. не може се говорити о латинима у данашњем смислу, јер иако у расколу раскид са Православљем није био потпун, па није ни чудно присуство Срба ,хумљана,са
својим,архондом-владаром! Оно што се мени чини значајним је доказ постојања, три групе становника Срба Православних, Срба римокатолика и Хрвата (римокатолика) а то је оно
што и познији римокатолички извори не споре. Према мом схватању, нека ме неко исправи ако сматра за потребно, ситуација изгледа овако:
У приморју живе паралелно 2 словенске етничке групе Срби и Хрвати (тзв. далматински) Језички се јасно разликују Срби говоре штокавским, а Хрвати искључиво чакавким наречјем. Као доказ овоме могу се изнети документи бискупије у Спљету(Сплиту) који су до позног 15. века имали словенска документа писана и штокавским(србским) и чакавским(хрватским) наречјем, тј.иста документа су писана, превођена на 2 словенска дијалекта. Данашњем читаоцу штокавски текстови су готово сасвим разумљиви, док се за разумевање чакавског превода мора улозжити знатан напор, осим ако
читалац није рођен у Истри или у околини Новог Винодолског, где и дан данас има људи који говоре овај прави хрватски језик. Јасно је ваљда да данашњи хрватски језик није ништа друго него наш СРБСКИ, а да већина данашњих Хрвата(најмање 80%) нису ништа друго него Срби римокатолици(без обзира шта они желели о томе да мисле и шта паламудили) Треба нагласити још једну чињеницу:
У средњем веку је постојала још једна хрватска област а постоји и данас. То је посавска Хрватска северо -западно од реке Купе где се говорило искључиво Кајкавским наречјем, све до 60тих година 19 века када је и тамо преовладао штокавски, (херцеговачки) дијалекат који је узет за основу данашњег "хрватског" језика.

Дакле, већина Хрвата говори србским, штокавским, језиком. Што се тиче црногораца, непотребно је напомињати да они говоре србским језиком, језиком који говори наш Играчина и сва остала браћа у Црној Гори.

Shvatite jednom.

Ćopavac je uzeo jezik Dubrovčana, Hercegovaca i Crnogoraca to jest jezik stare dukljanske države i PROGLASIO ga za srpski jezik !!!!

I Srbi i Hrvati su imali drugačije dijalekte koje su odbacili i "našli se" i prihvatili jezik dukljanskih slovena !

Od riječi koje se upotrijebljavaju u sadašnjem, takozvanom srpskom jeziku, u Srbiji se prije Vuka koristilo 15-20 % riječi !

Kako može biti srpski jezik ako su Srbi preuzeli 80 % riječi koje nijesu do tada koristili !
Pa ćopavi Vuk je uzeo tuđi jezik shvatite, za podlogu, a riječi je poubačivao iz svih južnoslovenskih dijalekata.

Srbi, da su preuzeli japanski jezik, Srbi bi ga isto nazvali srpski jezik.
Da su Srbi preuzeli Španski jezik, Srbi bi ga isto nazvali srpski jezik.
Da su Srbi preuzeli Norveški jezik, Srbi bi ga isto nazvali srpskim jezikom.

Znate već:
srpska kafa
srpski ćevapi i sarma
srpsko pismo (ćirilica)
srpska nova godina
srpska Marakana

Srbi jednostavno kad nesto tudje uzmu, prosto i jednostavno dodaju "srpsko" i poslije to ubace u udžbenike, RTS napravi "naucnu" emisiju, SANU i SPC izdaju komandu da svaki Srbin mora nauciti novu lekciju iz srpstva i onda milioni Srba gromko povicu:

Svi su Srbi !!!
Sve je srpsko !!!
 
Свуђе сам помало. А јел ти неђе то записујеш, водиш евиденцију о свим "ћетницима" са овог форума,па шаљеш податке "Хрватској Обавјештајној Служби", а заузврат ти они шаљу куне за Интернет часове? A? :)
 
Malo sam doradio stari dobri post !


____________________________________________________

Želim da prikažem način, na koji se izražavalo prije Vukove reforme jezika, da vidimo i uporedimo više spisa.

Prvo ću od slova do slova, prepisati odlomak iz knjige Dositeja Obradovića "Život i priključenija", koja je izašla iz dva dijela: prvi je izašao 1783 god, a drugi, iz kojega prenosim sami početak, je izašao 1789 god.



__________________________________________________


..............................PREDUVJEDOMLJENIJE........................

"Basna da sam hoteo više prevoditi, našao bih tri i četiri krat jošt toliko ili i veće čislo. No ja, izabravši samo one koje su meni najugodnije bile, proče sam drugima ostavio da s vremenom prevode i izdaju. Nameravajući obače da ovi tom bude najmanje od 25 ili 30 tabaka, za ispuniti ovo čislo pridodaću ovde neka od mojih pisma koja se kasaju do mojih priključenija.
Različni od naše nacije i usmeno i pismeno pouštavali su me da preduzmem opet ovu materiju i, na moje izvinovljenije da bih ja rad što bolje i poleznije izdati, jedan moj ljubezni prijatelj zaprosio me da mu u našem vzajmnom pisma sootvjetstvovaniju naznačujem sto znanja dostojnije od mojih dogadjaja, koje ja od nekoliko vremena i ispolnjavam. Imajući, dakle, kopije pri sebi i hoteći, kako sam poviše rekao, da mi ova knjiga veća bude, radi dve pričine naumio sam priložiti ovde neka od ovih mojih pisama. Prvo - za ispuniti od časti volju svima onima koji su to isto zaktevali, a drugo, koje je meni najvažnije i srcu mojemu, poželateljnejše i dražajše, za predati večnomu vospominaniju potomkov naših imena mojih ljubimejših prijatelja i blagodjetelja koje je preblagi božji promisal za orudija svoja upotrebio i meni u mojim stranstvovanijam i pretprijatijam črez njih pomogao".

____________________________________________________



Prikazaću i od slova do slova, pismo Svetog Petra Cetinjskog Karađorđu, koje je on napisao na Cetinju 5/17 marta 1811 god.


___________________________________________________

Svetlejši slavno-serbskogo naroda verhovni predvoditelj Georgij Petrovič!

"Minuvščego godišča u avgustu mesecu imao sam čest s veličajšim udovoljstvijem primit Vaše vseblagoprijateljnejšeje pismo, črez Gavrila Šibaliju i Jevta Šećerovića otpravljeno, koje me je puno obradovalo i na koje vam prinosu čuvsvitelnejšuju moju blagodarnost. Mi ovamo čujemo da je moždu našim visokoslavnim pokroviteljem i Portoju Otomanskoju mir zaključen, no na kakovih kondicionah neizvestno. Vsepokornjejše molim vas, ljubeznejši predvoditelj, ne ostavite črez sego pismonosca, kako o tom, tako i o svemu što tamo proishodi, uvedomit menja i najpače o dražajšem zdravijem Vašim. Ja sam soveršeno uveren jestli vojna prodolžena budet, što Vi ne ostavite prežije svoji plani, prostirajuščiesja k našim granicam, i što ja zablagovremeno dražajšim pisanijem Vašim uvedomlen budu.
Koji imam čest i diku nazivati Vašej svetlosti istinij dobroželatelj i pokornjejši sluga"

mitropolit černogorski
PETR.PETROVIČ


___________________________________________________


Da vidimo način na koji se Petar I obraćao Milošu Obrenoviću !


_____________________________________________________

Petar I Milošu Obrenoviću

Sijateljejšij Bogom izabranij kneže i gospodaru serbskij Milošu,

Ne mogu ja po dostojinstvu vozblagodarit Vašej Svjetlosti za blagoraspoloženije Vaše k meni i k ovomu siromaškomu narodu i za visoke milosti Vaše, koje ste pokazat izvolili vojvodi našemu gospodinu Matveju Vučičeviču i duhovniku Mojseju. No Bog ne ostavit dobrodjeteljstva Vaša na ovome i na onome svijetu bez nagraždenija.

Polzujući se, dakle, takvim blagoraspoloženijem Vašim, ja Vas userdno molim da primite uvjerenije u sve ono što bi višepomenutij Vojevoda po mojej na njega vozloženoj dovjerenosti imao čest i sreću s Vami slovom ili pismom govoriti.

Ja po izvjestnim Vašej Svjetlosti djelam iznovce pošiljem tamo vjernostiju i userdijem izvjestnoga mnje duhovnika Mojseja, koji Vašej Svjetlosti obstojateljno donesti može, o svemu što se tiče ovoga kraja, a osobljivo kako ovoga ljeta nejma na ovu stranu nikakva žitnoga ploda ni trave i kako hercegovački Turci, pod načalstvom Muhamed-bega, sina Sulejman-paše Skopjaka, kolju, robe, pale i muče jadnu i žalostnu braću našu hristijane po Hercegovini. Ne ostavte, Milostivij Gospodaru, o sem donesti gdje sljedujet i budite uvjereni što ja s glubočajšim visokopočitanijem jesam i vječno prebudu Vaše Svjetlosti pokornjejšij sluga i bogomoljec mitropolit černogorskij

Cetinje, julija 23. dnja,
1830. goda.

PETR PETROVIČ NJEGOŠ.

___________________________________________________


Da vidimo sada na koji se način Petar I Petrović Njegoš obraćao Dubrovčanima.


_________________________________________________

PETAR I REKTORU I SENATU PRAVITELJSTVA REPUBLIKE DUBROVAČKE

Herceg Novi, 8. marta 1806.

Kako sam ja imao čast gospodi senatorima na riječi reći, kad su posljednji put ovamo dolazili, tako i sada imam čast odgovoriti na predrago vaše pismo od 4 marta da ja, čuvajući susjedski mir i tišinu, s vašijem praviteljstvom i s podložnicima Porte Otomanske ne želim ni u najmanje djelo postupati, koje bi moglo biti protivno mojemu pokrovitelju, a visokim njegovoga veličanstva saveznicima. Na isti način tvrdo se nadam da će i od strane vašega mudroga vladanja ovo isto biti učinjeno. I tako ćemo ne samo naše starinsko prijateljstvo zadržati, nego još bolje i jače unaprijed potvrditi što od svega srca želim...

U Kastel-novome 8 marta 1806. godine.
Crnogorski skenderijski i primorski mitropolit i ordena sv. Aleksandra Nevskoga kavaljer Petar Petrović.




____________________________________________________



Na kraju ćemo da vidimo, kako se Sveti Petar Cetinjski obraćao Crnogorcima, 1813 god.


_____________________________________________________

...................PROGLAS PETRA PRVOG...............


"Blagorodnoj i poštenoj gospodi serdarima, vojvodama barjaktarima i ostalim glavarima i starješinama i svemu hrabrom crnogorskom i brdskom narodu.

Izvjesno je vama i tebi, ljubezni narode, kako je već nastupila sedma godina otkako su Francuzi zauzeli bokeljsku provinciju i kako su nam oni strašno prijetili da se otačastvo naše unaprijed neće zvati C r n a, nego Crvena - to hoće reći krvlju našom oblivena G o r a.

Oni bi to i učinili po svojstvu njihove zloće, budući su najprije okaljali ruke u krvi svoga zakonitoga kralja i na temeljima jakobinsko-framanskog bezbožja postavili praviteljstvo, ali, blagodareći Boga, nijesu među nama našli izdajnika jakobinskoga duha, koji bi im puteve otvorili i čelovodje dali, kao što su nahodili u mnoga mjesta, na nesreću svih naroda među kojima su ti izdajnici bili...

Iz svega ovoga, ljubezna braćo, jasno vidjeti možete što su oni tirani mislili od nas učiniti i što bi učinili kad bi sile imali, a svaki dan gledate što čine od naše braće primoraca i po tome rasuditi možete koliko bi sav narod u svijet nesrećan bio, kad ne bi sveblag Bog blagoslovio oružje velikoga Aleksandra, premilostivoga pokrovitelja našega.
...................................................
Prigotovite se, dakle, junaci, s prirodnim duhom hrabrosti na viteški ovaj podvig da, prizivajuci Boga na pomoć, što skorije stupimo u bokeljsku provinciju pod slavodobitnim barjakom velikoga Aleksandra, svemilostvoga gospodara našega".


____________________________________________________



Jasno se vidi, da se danas više ne koristi jezik Dositeja Obradovića, a još manje jezik kojim se Karadjordju i Milošu obraćalo, što ce reći da su Srbi odbačili svoj jezik, kojim su govorili i pisali.

Kao što vidimo, jezik kojim se Sveti Petar Cetinjski obraća Crnogorcima i Dubrovčanima je skoro potpuno istovjetan današnjem.

Da vas ne bi više niko lagao, ovo sam sve prepisao doslovce, te proizilazi nepobitan zaključak da,
JE ĆOPAVI VUK KARADŽIĆ ODBACIO TADAŠNJI SRPSKI JEZIK, UZEO CRNOGORSKI JEZIK (DUKLJANSKIH SLOVENA) I PROGLASIO GA ZA SRPSKI JEZIK !

Bez ikakve sumnje, jezik Crnogoraca je uzet za podlogu za Vukovu reformu jezika.

Vidimo da se u Srbiji prije Vuka, drugačije pisalo i govorilo, a vidimo da se kod nas u Crnoj Gori, koristi isti jezik kao i prije 200 god.

Ovo nije moj zaključak, nego svih lingvista, ali sam to sada kristalno jasno pokazao.

I najnevjerovatnija stvar je, da naš jezik, mi Crnogorci, ne možemo da nazovemo našim imenom, nego nam to osporavaju Srbi, koji su preuzeli za podlogu svoga - naš crnogorski jezik !

Ali eto Srbi i Velikosrbi su daleko bučniji i daleko veću larmu dižu !
 
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


"Jer, kao sto se ustanak ne dize bez oruzja, tako se ni kultura i civilizacija ne stvaraju niti se razvijaju bez uredjenog jezika. Pre Vukove jezicke obnove upotrebljavana su tri pisana jezika: crkveni ili ruskoslovenski, gradjanski ili slavenoserpski i narodni ili prostonarodni."


"Srbi su pak do tog vremena u sluzbenim prilikama koristili crkveno-slavenski jezik, a njegovom modificiranom verzijom (slavijanoserbski) pisali su i prvi srpski knjizevnici-prosvjetitelji, npr. Dositej Obradovic. Pisane knjizevnosti na narodnom jeziku prakticno nije bilo. Srediste srpske svjetovne kulture uopse nije bilo u Srbiji nego u Novom Sadu, u Habsburskom carstvu."



Pitam se samo kada ce Gazdarica dati status administratora igracicu. Za ovoliki trud u nebulozama i srbomrztvu treba da dobije nagradu.
 
Potpuno postaje deplasirano davanje bilo kakvog racionalnog odgovora ili objasnjenja na vise nego nekompetentne i mastovite konstrukcije jednog propagandiste, coveka sa losom namerom.

Njegova sumanuta zelja da zavadi, da seje razdor, njegova zelja da sudi i presudjuje, da poseduje monopol nad nekakvim neotkrivenim istinama, vec postaje toliko degutantna da prevazilazi granice civilizovanog i prelazi u ekstremni varvarizam. Dobro poznati princip Gebelsove propagande da dugo i cesto ponavljana laz u ocima nekompetentne javnosti moze da preraste u istinu, on obilato koristi.

Vreme je da ova pojava, odnosno tacnije receno, vremenska nepogoda, otkrije ko je i sta je (svoj identitet) i time stavi do znanja svim posetiocima ovog foruma da je on i profesionalno i zivotno vezan za postupak kreiranja necuvenih lazi o srpskom narodu u Crnoj Gori i srpskom narodu generalno posmatrano. Iako sumnjam da ce to da ucini, jer bi to donelo propast njegovom celokupnom delanju, on je svojim istupima vec uspeo da otkrije o sebi mnogo toga, tako da njegovo lociranje ne predstavlja poseban problem. Tu najpre treba da se ukljuci domen psihijatrije i medicine odnosno, tacnije, patologije kojima su vec odavno poznati principi po kojima se tretiraju obolelele osobe.

Ja mu iskreno zelim ozdravljenje i izbavljenje od ove posrnulosti. Kao hriscanin pre svega, spreman sam da mu oprostim, i to cinim, na svim poganim recima koje je uputio, i od srca se nadam da ce to da predstavlja pocetak njegovog puta ka spasenju. Ipak, posto se tu radi i o profesionalnom odnosu, drugim recima ovaj covek je i materijalno zavisan od konstruisanja ovih, vec mnogo puta vidjenih izmisljotina i kompilacija, to svakako mora da se ima u vidu. Moguce da je i egzistencijalno ugrozen. Treba da mu se da i vreme da sam sebe preispita i da razmisli o svom polazaju i perspektivama. Sa moje strane, kod ovog preispitivanja, imace razumevanje.

Stoga, kako to etika i dobri obicaji nalazu, pokusacu da se uzdrzim komentarisanja i davanja odgovora, potencijalno bolesnom ili pak egzistencijalno zavisnom coveku, zaokupljenom regionalnim ekstremizmom. Ekstremizam generalno, kao i ekstremizam zasnovan na neistinama nisu dobri, ali treba razumeti i secesioniste i njihovu opsednutost.
 
Potpuno postaje deplasirano davanje bilo kakvog racionalnog odgovora ili objasnjenja na vise nego nekompetentne i mastovite konstrukcije jednog propagandiste, coveka sa losom namerom.

Njegova sumanuta zelja da zavadi, da seje razdor, njegova zelja da sudi i presudjuje, da poseduje monopol nad nekakvim neotkrivenim istinama, vec postaje toliko degutantna da prevazilazi granice civilizovanog i prelazi u ekstremni varvarizam. Dobro poznati princip Gebelsove propagande da dugo i cesto ponavljana laz u ocima nekompetentne javnosti moze da preraste u istinu, on obilato koristi.

Vreme je da ova pojava, odnosno tacnije receno, vremenska nepogoda, otkrije ko je i sta je (svoj identitet) i time stavi do znanja svim posetiocima ovog foruma da je on i profesionalno i zivotno vezan za postupak kreiranja necuvenih lazi o srpskom narodu u Crnoj Gori i srpskom narodu generalno posmatrano. Iako sumnjam da ce to da ucini, jer bi to donelo propast njegovom celokupnom delanju, on je svojim istupima vec uspeo da otkrije o sebi mnogo toga, tako da njegovo lociranje ne predstavlja poseban problem. Tu najpre treba da se ukljuci domen psihijatrije i medicine odnosno, tacnije, patologije kojima su vec odavno poznati principi po kojima se tretiraju obolelele osobe.

Ja mu iskreno zelim ozdravljenje i izbavljenje od ove posrnulosti. Kao hriscanin pre svega, spreman sam da mu oprostim, i to cinim, na svim poganim recima koje je uputio, i od srca se nadam da ce to da predstavlja pocetak njegovog puta ka spasenju. Ipak, posto se tu radi i o profesionalnom odnosu, drugim recima ovaj covek je i materijalno zavisan od konstruisanja ovih, vec mnogo puta vidjenih izmisljotina i kompilacija, to svakako mora da se ima u vidu. Moguce da je i egzistencijalno ugrozen. Treba da mu se da i vreme da sam sebe preispita i da razmisli o svom polazaju i perspektivama. Sa moje strane, kod ovog preispitivanja, imace razumevanje.

Stoga, kako to etika i dobri obicaji nalazu, pokusacu da se uzdrzim komentarisanja i davanja odgovora, potencijalno bolesnom ili pak egzistencijalno zavisnom coveku, zaokupljenom regionalnim ekstremizmom. Ekstremizam generalno, kao i ekstremizam zasnovan na neistinama nisu dobri, ali treba razumeti i secesioniste i njihovu opsednutost.
 
aleks1:
Potpuno postaje deplasirano davanje bilo kakvog racionalnog odgovora ili objasnjenja na vise nego nekompetentne i mastovite konstrukcije jednog propagandiste, coveka sa losom namerom.

Njegova sumanuta zelja da zavadi, da seje razdor, njegova zelja da sudi i presudjuje, da poseduje monopol nad nekakvim neotkrivenim istinama, vec postaje toliko degutantna da prevazilazi granice civilizovanog i prelazi u ekstremni varvarizam. Dobro poznati princip Gebelsove propagande da dugo i cesto ponavljana laz u ocima nekompetentne javnosti moze da preraste u istinu, on obilato koristi.

Vreme je da ova pojava, odnosno tacnije receno, vremenska nepogoda, otkrije ko je i sta je (svoj identitet) i time stavi do znanja svim posetiocima ovog foruma da je on i profesionalno i zivotno vezan za postupak kreiranja necuvenih lazi o srpskom narodu u Crnoj Gori i srpskom narodu generalno posmatrano. Iako sumnjam da ce to da ucini, jer bi to donelo propast njegovom celokupnom delanju, on je svojim istupima vec uspeo da otkrije o sebi mnogo toga, tako da njegovo lociranje ne predstavlja poseban problem. Tu najpre treba da se ukljuci domen psihijatrije i medicine odnosno, tacnije, patologije kojima su vec odavno poznati principi po kojima se tretiraju obolelele osobe.

Ja mu iskreno zelim ozdravljenje i izbavljenje od ove posrnulosti. Kao hriscanin pre svega, spreman sam da mu oprostim, i to cinim, na svim poganim recima koje je uputio, i od srca se nadam da ce to da predstavlja pocetak njegovog puta ka spasenju. Ipak, posto se tu radi i o profesionalnom odnosu, drugim recima ovaj covek je i materijalno zavisan od konstruisanja ovih, vec mnogo puta vidjenih izmisljotina i kompilacija, to svakako mora da se ima u vidu. Moguce da je i egzistencijalno ugrozen. Treba da mu se da i vreme da sam sebe preispita i da razmisli o svom polazaju i perspektivama. Sa moje strane, kod ovog preispitivanja, imace razumevanje.

Stoga, kako to etika i dobri obicaji nalazu, pokusacu da se uzdrzim komentarisanja i davanja odgovora, potencijalno bolesnom ili pak egzistencijalno zavisnom coveku, zaokupljenom regionalnim ekstremizmom. Ekstremizam generalno, kao i ekstremizam zasnovan na neistinama nisu dobri, ali treba razumeti i secesioniste i njihovu opsednutost.

Puno prazne price !
Ja svoje postove potkrijepljujem cinjenicama i dokazima.

Postavio sam gomilu dokumenata na ovom podforumu koji prosjecnog Srbina zapanjuju, jer je prosjecni Srbin ucen da se u istoriji C.G. nije nista desavalo i da su Crnogorci slucajno tek tako se zvali Crnogorci i slucajno tek tako dobili 27. priznatu drzavu u svijetu.

Zao mi je sto je tebi zao, sto prikazujem fakta iz istorije Crnogoraca, ali ne mogu ti nista, istina zna da bude surova, nijesi u snovima i bajkama, čitaj pazljivo dokumenta koja sam postavio i muči se.

Znam da bi najsrecniji bio, kada se istorije Crnogoraca nikada nista ne bi prikazalo, osim nesto srbovanja Petrovica.

Da se prikaze to nesto srbovanja Petrovica i nista vise ! To bi volio !
Bravo, "posten" stav jednog Terazijskog Crnogorca !!!
 
06.06.2004. Društvo


INSTITUT ZA CRNOGORSKI JEZIK I JEZIKOSLOVILjE ODRŽAO NAUČNI SKUP NA CETINjU

Jevrem Brković: Vuk je Crnogorcima oteo jezik



Cetinje, 5. juna - U organizaciji Instituta za crnogorski jezik i jezikoslovlje sa Cetinja danas je u hotelu „Grand” održan naučni skup na temu „Vuk Karadžić i Crnogorci” kome su prisustvovali Jevrem Brković, predsjednik DANU, mitropolit CPS Mihailo, akademici DANU, naučni i kulturni radnici i drugi. Svoje referate i saopštenja su podnijeli: Vojislav P. Nikčević, Jevrem Brković, Novak Kilibarda, Milorad Nikčević, Vukić Pulević, Žarko L. Đurović, Sreten Zeković, Borislav Cimeša, Savo Lekić, Mile Bakić, Predrag Malbaša, Vasilije Milić, Branko L. Šoć i Marijan Miljić, dok je pročitan rad Radoslava Rotkovića.
U uvodnom izlaganju Vojislav P. Nikčević, direktor Instituta, je pored ostalog kazao:
„U centar pažnje našeg naučnog skupa je postavljeno analitičko, kritičko, interdisciplinarno i multidisciplinarno sagledavanje i preispitivanje odnosa Vuka Karadžića i Crnogoraca iz današnje vremenske perspektive, tj. kompleksne problematike njegova ukupnog djela jezikoslovnoga, istoriografskog, sociološkog, kulturološkog, političkog i spisateljskog karaktera”.
Pored ostalog, Jevrem Brković je u svom radu napomenuo:
„Vuk je Crnogorcima jezik zapisao i oteo im ga da bi mi evo poslije gotovo dva vijeka svoj jezik morali od drugih otimati, vratiti mu svoje ime i značenje. Inkunabule i hrisovulje je iz cetinjske riznice utovario, uz Njegoševu pomoć, i pravo s njima u Beč da ih tamo protolkuje, prouči i restaurirane vrati na Cetinje. Jezik nam je vratio kao srpski, a inkunabule i hrisovulje je za velike pare po Beču rasprodao”.

Mile Bakić je iznio podatke o Vukovoj trgovini sa arhivskom građom, a Predrag Malbaša o njegovoj zaradi na prodaji naših starih rukopisnih knjiga, ikona i drugo.

Jezik je danas u Crnoj Gori državno političko pitanje. Svaki narod ima pravo da svoj jezik nazove svojim imenom. Čudim se nekim ljudima što su se okomili protiv Crnogoraca da nazovu jezik svojim imenom, izjavio je Novak Kilibarda. Ko se sada ljuti na Hrvate što svoj jezik zovu hrvatskim, ko se ljuti na Bošljake i Muslimane. Niko. Nadam se da se ubrzo niko neće ljutiti ni na Crnogorce da nazovu svoj jezik svojim imenom”, rekao je Kilibarda.


Đ. M.

--------------------------------------------------------------------------------
 
vuk_:
Pitam se samo kada ce Gazdarica dati status administratora igracicu. Za ovoliki trud u nebulozama i srbomrztvu treba da dobije nagradu.

Dakle ja prikazem kako se pisalo (i govorilo) prije Vuka i to pokazema stara dokumenta i ja sam srbomrzac !
Prikazem stara dokumenta i ja sam srbomrzac !

Prikazem velikosrpske lazi, tebe zaboli kad vidis prave cinjenice, i umjesto da kazes: "U pravu si"!, ti kazes srbomrzac si zato sto nam pokazujes istinu !

Ako sam ja srbomrzac sto prikazujem pisma Milosu, Karadjordju, Dositejeva pisanija itd, ako sam srbomrzac jer to prikazujem, pa dobro, ja sam srbomrzac.

Dakle vidimo da Crnogorci nijesu imali nikakvu reformu jezika vec i prije i poslije Vuka pricaju isto, i ja sam srbomrzac ! Izvini sto sam prikazao ova dokumenta, ali morao sam.
Samo da napomenem da je Vuk crnogorski jezik i osakatio jer je arhivirao mnogo rijeci !
Ali podloga takozvanog srpskog je naravno, a cija bi drugo bila ?
Crnogorska !

To znaci svako ko vam pokaze stara dokumenta i fakta srbomrzac je !

Sto ne pises Vladi Srbije da zabrani da se prikazuju stara dokumenta i fakta ?
Napisi vladi Srbije ovako:
"Daj bre, kad ste nas u skolama onoliko lagali, nemojte da dozvolite da se prikazuju dokumenta i fakta, da nam rusite nakicenu i ulepsanu sliku koju ste nam vec pruzili" !
 

Back
Top