obnoviti spomenike u nasem gradu

g-rock

Aktivan član
Poruka
1.272
...citajuci sta sve nedostaje nasem gradu dosao sam do jedne ideje :arrow: umesto da konstatujemo sta sve nije u redu, mozda bi mogli da pomognemo:
moj predlog je da odaberemo jedan spomenik, meni je recimo najdraza nebojsina kula na uscu[/u] i da se organizujemo prvo na netu, a zatim i sire i pokrenemo porpavku ili restauraciju, jer kada sam video kako su izmalterisali prozore, zgrozio sam se, tako da nikako ne mozemo da pogresimo(sve i da hocemo)
nije vazna samo finansijska podrska(mada dobro dodje), vazno je pre svega da je ljudima stalo da ucine nesto da ulepsaju svoj grad i prosire ideju.

pomozite svi, jer samo svi zajedno mozemo nesto da ucinimo.
ko ima bolju ideju, samo napred......krajnje vreme je da se nesto preduzme.

pOz.
 
nisam hteo da smorim u najavi, ali kada si vec pitao, nesto sam razmisljao tipa:
:arrow: prvo treba kontaktirati nadlezne i raspraviti kako i kada, ali to je laksi deo.
:arrow: zainteresoveti ljude da ucestvuju, pravna lica - sponzorstvo(sto novac, sto materijal), privatna lica - ucescem(web prezentacije, projekat, manuelni rad....ko sta zna)

ali prvo treba naci dovoljan broj zainteresovanih, posto nas narod nista nece da zapocne, vec samo voli da se prikljuci.
 
g-rock:
nisam hteo da smorim u najavi, ali kada si vec pitao, nesto sam razmisljao tipa:
:arrow: prvo treba kontaktirati nadlezne i raspraviti kako i kada, ali to je laksi deo.
:arrow: zainteresoveti ljude da ucestvuju, pravna lica - sponzorstvo(sto novac, sto materijal), privatna lica - ucescem(web prezentacije, projekat, manuelni rad....ko sta zna)

ali prvo treba naci dovoljan broj zainteresovanih, posto nas narod nista nece da zapocne, vec samo voli da se prikljuci.

iskuliraj, dži, jkp Beogradska tvrđava odavno najavila da će kula Nebojša da pređe u privatne ruke, obnova i sve po redu, plus - postaće knjižara-kafić....
 
ugh..............sorry :(

cisto mi palo na vugla da nesto uradimo + korisno, ali to je u nasem okruzenju izgleda bas tesko.

OK, dzaba akcije, ko oce na pice :roll:

........................ali............ako neko poput mene dobije zelju da uradimo nesto korisno ...................pozovite nas sve na pivo 8)
 
g-rock:
ugh..............sorry :(

cisto mi palo na vugla da nesto uradimo + korisno, ali to je u nasem okruzenju izgleda bas tesko.

OK, dzaba akcije, ko oce na pice :roll:

........................ali............ako neko poput mene dobije zelju da uradimo nesto korisno ...................pozovite nas sve na pivo 8)

ma eeej.....:lol:
Teško da u gradu bilo šta može da se učini ovako individualno, ili onlajn, ili kako god. Javna preduzeća imaju svu vlast.. Ah, da, i tzv. gradski menadžeri, ali njih je dosad uglavnom interesovao poslovni prostor ...
ma bole njih Q, a tek mene za sve to....

pazi: OMILJENI izgovor što nešto ne valja - PA TO JE PRETHODNA VLAST KRIVA
primećuješ?
 
xpajamacax:
nista od spasavanja kulture.
dodju divlji i oteraju pitome.
Nebojsina kula-kafic :?
jbt.ludilo.

da se razumemo: slučajno znam za tu ideju, ali info nije apdejtovana bar godinu dana a i više....

s druge strane, ja bih kulturu načisto komercijalizovala
ovako od nje ič nema

a i ne pitam se ja
stvari idu svojim tokom



kula Nebojša...
vidim je kad prođem bajkom u ruševnom stanju, a na sve strane komarci i trava
(osim kad je takmičenje iz streličarstva, pa ošišaju travu i mallo urede)

a zamisli da svakodnevno tamo dolaze ljudi
prijatno se osećaju u deliću slavne istorije grada
penju se bez straha da će stepenik popustiti
popiju kafu
razgovaraju o Hansu Gadameru i Preverovoj poeziji
kupe neki dobar Britanikin atlas
i novine, recimo
koje donose DVD sa filmovima
Pitera Grinaveja, tom prilikom


i kažu baš je super ovaj grad
i pitaju a KO je bio taj Nebojša
hoćemo sve da znamo

a kula sija i noću na ušću, i postaje svetionik, na primer, književnog života
lepa, ušminkana, obnovljena, konačno ne-više-sama


pitajte je
da li više voli miševe i ptice
ili ljude koji vole knjige
ljude koji vole sebe
i vole grad
koga istorija nije mazila







a ovako....vidiš je iz Barutane, i to je to
 

"Načiniše od stakla tepsiju,
Zagrabiše vode iz Dunava,
Na Nebojša kulu iznesoše,
Na vrh kule vrgoše tepsiju,
U tepsiju zvezde pohvataše"
:D Višnjić
Morao sam.


Nego, ako budem dovoljnom bogat, sačiniću od para Biblioteku grada, na mestu na kojem je bila pre 1941.Uopšte me ne zanima most na Čukarici, već Kosančićev venac.
Konačno, o spomenicima brine Zavod za zaštitu spomenika, ali šta oni, imeđu ostalih, znaju...
 
Zavod BI trebalo da brine.
a nakom mestu je bila bibl.grada
a da znam kod fakult.prim.umetnosti na onom poljančetu
šta je sve tamo izgorelo :!:



a ima tu u blizini jedan niz kuća koje sam zaboravila kako se zovu, nečiji placevi, nečiji konaci, nemama pojma. Tu je neki bogati trgovac gradio mnogo kuća na jednom mestu pa se zove po njemu
 
a evo zašto nije sve kako bi trebalo da bude

(Basara)
Po izlasku iz bolnice, otac je kupio ikonu Isusa Hrista i polovan velosiped. Skinuo je sliku kajzera i okačio ikonu iznad radnog stola za kojim nikada ništa nije radio; tada još ne beše stupio u prepisku s Njegovom Svetošću patrijarhom Gruzijske pravoslavne Crkve. Ali, potkrala se greška: prilikom uramljivanja staklorezac je alkicu za kačenje zakucao izvan ose simetrije i Isus je visio ukrivo za razliku od kajzera koji je visio besprekorno, u stavu mirno. Otac je pokušavao da uz pomoć obućarskog lepka (izuzetno čvrstog ) dovede ikonu u ravnotežu. Uzalud. Ikona se krivila kao da je htela da mu stavi do znanja da treba da stoji ukrivo. Jednoga dana otac banu kod mene u sobu i povika : ' Felix error ! ' Shvatio sam šta ikona hoće da mi kaže: ne stoji ukrivo Isus, kriv je svet ; svet odstupa od vertikalne ose Logosa za čitavih 13 stepeni ...'
 

Ok, za Basaru, koji je iz B Bašte.

U vezi spomenika kulture, pala mi je na pamet jedna sitnica. Dok sam bio klinac školarac, vodili su nas u akciju pranja spomenika Zahvalnosti Francuskoj na Liška. Ceo razred za spomenik koji je širok oko 4 metara u osnovi. Pre toga učili kako nam je Francuska pomogla u Prvom ratu itd. Na "pranju" smo naravno krivinašili, ali smo nesvesno dobili i lekciju. Verujem da niko od tadašnje dece iz razreda nije bacio papirić pored spomenika. Poenta - vaspitanje stvara, u krajnjoj liniji, osećanje poštovanje prema spomenicima kulture. Dovoljno je samo jedno pranje i čitanje - zašto nešto treba čuvati.
 
kulture, ajde još i da se proguta nekako
a spomenik, kakva ružna reč - da se ne zaboravi, uspomena, da se o tome priča ponekad


al to su sve mrtve i prošle stvari, zauvek
zato treba uneti živosti i duhovnosti (ne u onoj iskompromitovanoj varijanti) u sve te tačke koje zaobilazimo na mapi
misli, ko šiša spomenike
ajde da se zabavljamo
jedini način da uspomena opstane, onako, bez patine i školskih udžbenika



ja ne bih ni dinar dala na mrtve i beskorisne stvari,
ali za ljude i njihov užitak.... 8)
 
alien:
Betty:
zato treba uneti živosti i duhovnosti 8)

To bi otprilike bilo isto kao promeniti psihu celog naroda, pogotovo ovo za duhovnost.


ajde kao to je nemoguća misija.

Ima i za to rešenje: što ne bismo pogledali u novčanik.


Kultura se valorizuje kroz novaca
al to ljudi nikako da shvate

nema ništa od toga što spomenik stoji, a na njemu spavaju golubovi
NIKO od toga nema NIŠTA
 
znaci u fazonu smo da ucinimo nesto korisno za grad koji volimo?
ako bilo ko ima ideju, molim vas da prospete spiku, jer mislim da je bilo sta bolje od nicega.........mozda necemo uspeti da sredimo grad, ali da pokrenemo nesto - to je vise nego dovoljno.

grad koji volim,
grad koji zivim
kome se svaki dan iznova divim
zelim da ucinim manje sivim

bazar pun lepote svaki je deo
kao u kosi devojke lepe veo
za sve sto je lepo, kriv je za grad moji
i tebe voli, jer je i grad tvoji

svestan sam ogranicenih mogucnosti i utopijske zamisli, ali ipak misli da treba pokusati.....pOz.


g.

p.s. a pesmicu sam na brzinu izmislio, posto me betty bas inspirisala. nisam vican tome, ali ko je raspolozan, bez blama postujte vasu odu lepom gradu.
 

Back
Top