Crkva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja@ti:
ha,ha, pa sta je kostunica, da nije patrijarh mozda, pa nemoj molim te,da li moze nesto da prodje bez ubacivanja kostunice :wink:

Не може, јер кад се шупља српска - антисрпска глава упеца на теорију завере, од тога нема горе...
Сада је "надасве динамични, способни и префригани" Воја Коштуница главни кривац за све и једино зло у овој земљи... ал` су нашли противника!

Само напред... :? :? :?
У...
 
eremita:
K'o veli bar da "uknjizi" Srbiju.
Medjutim, hvala Bogu, Sveti sinod mu je odgovorio da je malo "prerano"...

Наравно да је "прерано"!
Док не избришу Степинца из списка беатификованих,
не да ће бити прерано, него...
:lol: :lol:
А после ћемо већ наћи други изговор... :wink: 8)
Исти :twisted: овде нема шта да тражи.
Ето му га "Бијели Загреб град"... Тамо су његови.
Његово је до Книна.
Од Книна, па до Владивостока је наше.
 
Rambazamba:
Sram vas bilo da tako mizerisete.Ne da je vasim Dedovima isprao mozak komunizam,nego i vas!
Procitajte barem od J.Ducica:VERUJEM U BOGA I U SRPSTVO...
:oops: SRAMOTA :oops:

Од Книна, преко Токија, Чикага и Торонта па до Владивостока. :wink:
 
commodore:
Rambazamba:
Sram vas bilo da tako mizerisete.Ne da je vasim Dedovima isprao mozak komunizam,nego i vas!
Procitajte barem od J.Ducica:VERUJEM U BOGA I U SRPSTVO...
:oops: SRAMOTA :oops:

Од Книна, преко Токија, Чикага и Торонта па до Владивостока. :wink:

Eto, sta nam je donela ravnopravnost polova. Rambazamba, ne samo sto nije
pravoslavne vere, vec se ljuti na nas ovde zato sto to jesmo, i umesto da svoj
intelektualni doprinos kao i do sada daje u forumu
"Zenski kutak" gde se raspravlja
o bubuljicama i zaprskama, :lol: :lol: :lol: dodje ovde da nas napada.

...Do Vladivostoka, NORMALNO! :wink:
 
Crkva preko Kostunice pokusava da upravlja drzavom , a nama pokusava da ispere mozak, pa da od nas napravi prave pravoslavne fundamentaliste :!:[/quote]

upravo tako.crkva,cim je pocela da se mesa u politiku je ,nazalost,izgubila svoju prvobitnu funkciju.
sekularizacija JESTE neophodna,i ne mora svaki srbin da bude pravoslavac niti bilo kakva korelacija izmedju ta dva mora da postoji. :shock:
takvo misljenje je apsurdno. :?
 
Da,ali ne moze meni crkva da zabrani,da li cu posetiti slaninijadu u Kacarevu,ili kobasicijadu. :D
I da one koje ne poste naziva ne vernicima.
 
Banshee:
Crkva preko Kostunice pokusava da upravlja drzavom , a nama pokusava da ispere mozak, pa da od nas napravi prave pravoslavne fundamentaliste :!:

upravo tako.crkva,cim je pocela da se mesa u politiku je ,nazalost,izgubila svoju prvobitnu funkciju.
sekularizacija JESTE neophodna,i ne mora svaki srbin da bude pravoslavac niti bilo kakva korelacija izmedju ta dva mora da postoji. :shock:
takvo misljenje je apsurdno. :?[/quote]
========================================================================================================

Pre nego sto nastavis da napadas SPC bilo bi dobro da otvoris neki recnik i da
pronadjes sta tacno podrazumeva pojam tj.rec: POLITIKA, i da shvatis sta ona znaci.
Zatim, takodje moras da pronadjes sta znaci i sta porazumeva pojam tj. rec:
CRKVA i SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA !

Kada to budes protumacio onda ces razumeti da nisi u pravu jer kao sto su pre tebe
radili komunisti 70 godina,
NAPADAS NASU CRKVU ZATO STO SE MESA
U SVOJ POSAO !
 
DeDa:
Da,ali ne moze meni crkva da zabrani,da li cu posetiti slaninijadu u Kacarevu,ili kobasicijadu. :D
I da one koje ne poste naziva ne vernicima.

E, DeDa, zvini, molim Te, sto Te Sveti sinod nije pitao sta moze a sta ne moze da radi,
sta sme a sta ne sme. :lol:

Ti ocigledno nisi krsten, cim tako povrsno
tumacis stavove SPC.

SPC JE SVOJIM VERNICIMA "zabranila" posetu slaninijadi - zato sto je neka *********
namestila da se ona odrzava u vreme casnog posta,
zato sto je neko odlucio da namami one
vernike koji poste - da prekrse post!

Niko ne zna sta je u COVEKOVOJ DUSI - i zato ne verujem da je SPC one vernike
koji ne poste nazvala NEVERNICIMA (mozda je to ucinio neki napaljeni pop).
Ali, to sigurno nije stav SPC.
 
Pre nego sto nastavis da napadas SPC bilo bi dobro da otvoris neki recnik i da
pronadjes sta tacno podrazumeva pojam tj.rec: POLITIKA, i da shvatis sta ona znaci.
Zatim, takodje moras da pronadjes sta znaci i sta porazumeva pojam tj. rec:
CRKVA i SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA !

Kada to budes protumacio onda ces razumeti da nisi u pravu jer kao sto su pre tebe
radili komunisti 70 godina,
NAPADAS NASU CRKVU ZATO STO SE MESA
U SVOJ POSAO ![/quote]

kao prvo,vrlo dobro znam znacenje pojma politika,i dalje mislim da se crkva,izvini-srpska pravoslavna crkva,trpa gde joj nije mesto.crkva,odnosno-srpska pravoslavna crkva treba da bude duhovna institucija i da predstavlja ljudima utehu,pomoc,nadu,razumevanje,skromnost,samokontrolu itd. a sudeci po ljudima koji sebe nazivaju velikim vernicima,bas kao i po ponasanju napaljenih popova koji samo gledaju kako ce da ti uzmu lovu,moj je zakljucak da to nije tako i da je spc skrenula sa puta.a popovi i njima slicni bi trebalo da budu predstavnici spc.
kao drugo,ja sam BILA pravoslavac,ali zbog gore navedenih razloga vise nisam.razocarala sam se u spc i zavrsila sa njom.jednostavno,tu vise nisu postojale prave vrednosti i principi,a u tome upavo i jeste sustina religije.sada sam nesto izmedju agnostika(mozda ce ti trebati recnik) i ateiste,i ne nameravam da to menjam,makar ne u skorije vreme.
kao trece,ako se ateizam nekada povezivao sa komunizmom,to je sada makar u evropi zastarelo razmisljanje.ipak,sada sve vise ljudi ateizam prihvata dobrovoljno.
i poslednje-nema razloga da me napadas,ovo je moje misljenje,koje je nastalo kao posledica vrlo realnih cinjenica.ti veruj u sta hoces i u koga hoces,mene to ne interesuje.

pax! :wink:

pozdrav
 
Banshe:
[/guote]...i dalje mislim da se crkva,izvini-srpska pravoslavna crkva, trpa
gde joj nije mesto.crkva,odnosno-
srpska pravoslavna crkva treba da bude duhovna institucija i da predstavlja
ljudima utehu, pomoc, nadu, razumevanje, skromnost, samokontrolu itd.[/guote]
****************************************************

Ti mislis ovo, Ti mislis ono - a da li ti znas OVO ili ONO :?: :?: :?: SPC NE
TREBA DA "PREDSTAVLJA" OVO ILI ONO U SKLADU SA TVOJIM ZAMISLIMA IZAZVANIH NEZNANJEM,
VEC ONO STO JESTE - ZASTUPNIK SVETOSAVLJA I PRAVOSLAVLJA U HRISCANSKOJ SRBIJI!

****************************************************
[/guote]kao drugo,ja sam BILA pravoslavac,ali zbog gore navedenih razloga vise nisam.
razocarala sam se u spc i zavrsila sa njom. jednostavno,tu vise nisu
postojale prave vrednosti i principi,a u tome upavo i jeste sustina religije.
sada sam nesto izmedju agnostika(mozda ce ti trebati recnik) i ateiste,
i ne nameravam da to menjam,makar ne u skorije vreme.[/guote]
pax! :wink: pozdrav[/quote]
****************************************************

:lol: :lol: :lol: Super! Posto si se razocarala u prave vrednosti SADA SI "NESTO IZMEDJU" !
A sta to! Izgleda jos uvek ne mozes da se nadjes ni u recniku a kamoli u zivotu.
Ako si BILA verujuca - zasto sada napadas SPC! :?:
Naravno,da je Tvoje pravo da budes "nesto izmedju", to je Tvoj slobodan izbor. Samo napred!
 
kao trece,ako se ateizam nekada povezivao sa komunizmom,to je sada makar u evropi zastarelo razmisljanje.ipak,sada sve vise ljudi ateizam prihvata dobrovoljno.

Uvek sebi kažem iznova da neću da polemišem ili diskutujem sa ljudima koji pričaju o nečem o čemu ili ništa ili pomalo znaju.
Iz ovog što pišeš može se zaljučiti da je tvoje razmišljanje plod dokonog pijačnog trabunjanja.
I na kraju nema NEVERUJUĆIH,tek ti tvoji ateisti su fanatični,isključivi vernici,samo što oni
ne verujuju u LJUBAV i dobrotu,nego u materiju.
 
zt:
Uvek sebi kažem iznova da neću da polemišem ili diskutujem sa ljudima koji pričaju o
nečem o čemu ili ništa ili pomalo znaju.
Iz ovog što pišeš može se zaljučiti da je tvoje razmišljanje plod dokonog
pijačnog trabunjanja.
I na kraju nema NEVERUJUĆIH,tek ti
tvoji ateisti su fanatični,isključivi
vernici,samo što oni
ne verujuju u LJUBAV i dobrotu,nego u materiju.

Tako je ztAli, upravo ti ljudi su uvek spremni da kvalifikuju, da ocenjuju i sl.
Da nema neverujucih, evo primera: Jedan ateista na jednom javnom
skupu napadajuci prisutnog tadasnjeg dekana Teoloskog fakulteta rece:
JA NE VERUJEM! A ovaj ce mu na to: TI NE VERUJES, DAKLE, TI VERUJES DA NE VERUJES,
znaci - TI VERUJES !!!
 
Kakva vam je to fora da onaj ko nije pripadnik crkve nije Srbin?Otkud sad to , nisam znao za te nove momente.

Eremita, a šta ako ima više kukolja nego žita? I zašto tako napadate i vređate sve one koji se samo usude da se zapitaju da li crkva radi ispravno ?
 
nisam nameravala da vise odgovaram,ali kada vidim sta sve pisete,moram.
koliko ja shvatam iz konteksta vasih postova,vi ste vernici spc.i ponavljam-sto se mene tice to je sasvim u redu,vase je pravo da birate u koga ili sta cete da verujete.medjutim,hriscanska religija propagiira sledece stvari (i ovo ne kazem zato sto tako mislim nego zato sto znam) miroljubivost,dobrotu,pozdrtvovanost,toleranciju,i ne znam sta sam gore sve napomenula.a kao jedan od pravaca hriscancstva,i spc kao takva.problem je sto se nasi "velilki vernici" ne ponasaju tako!!!sustina je da mnogi koji sebe zovu pravoslavcima,na ispunjavaju osnovne uslove pravoslavlja-bahati su ,zadrti,i mnogo veci materijalisti nego sto bih ja ikada mogla da budem.problem je sto se na slavama ljudi prezderavaju i napijaju ko zivotinje,i ne slave porodicnog sveca iz pravih razloga.problem je takodje sto na svadbama ispred crkvi ljudi pucaju iz pistolja zbog svoje enormne srece,ili nekog drugog meni nepoznatog razloga.a ti takvi sebe nazivaju najvecim vernicima :shock:
ajde mi sada reci,da jedan vernik spc treba da puca ispred crkve,ili da dodje na slavu sa namerom da se prezderava.sustina je da ti takvi sebe nazivaju vernicima a ne znaju ni zasto.oni su obicni ritualisti i nista vise.
sto se popova tice,ne mogu ni da zamislim cemu su sve skloni,ali cast izuzecima,znam da ima i onih koji se time bave iz prave vere i zadovoljstva.
sto se tice spc i politike,ostajem pri svome,ne iz inata nego zbog cinjenica.
i jos nesto -kada sam rekla da sam nesto izmedju agnostika i ateiste rekla sam zato sto ta kategorija zaista postoji-agnosticki ateist,a to su ti oni ljudi koji veruju da je veoma verovatno da bozanstvo ne postoji.ako imas zastareli recnik,pogledaj na googlu!
i ateisti veruju,ali ne u boga!!!!!
veuju u sebe i svoju sposobnost da sebi zivot ucine boljim,i ne prepustaju se sudbini.
uprkos svemu,ponavljam:
pax
 
Cinjenica je da je religija duboko zasla u politicke vode,ne samo u SPC ili u Hriscanstvu u opste,nego i u Islamu na primer.
Teroristi upravo ratuju u ime vere,mada Kuran i Islam ne propovedauju Krvoprolice,cak ga i najstrozije kazanjavaju.Crkca je srvis gradjana,i treba da se drzi podalje od politike.
 
DeDa:
Pa zar ih nije sramota bre,"osvestanu" rakiju prodaju po ceni od 300din. ili vec koliko.Jednostavno,SPC postaje masinerija za uzimanje para...doduse gospodin Patrijarh,ne veryjem da je umesan u tako nesto,ali onaj Amfilohije...Ooooo....
Ma sta postaje, vec JESTE takva!!!
De ce matori Pavle da ima veye sa bilo cime bre, jedva se krece covek koliko ima godina, a sto se Amfilohija tice...Grrrrrr!!! :twisted:
 
zt:
DeDa:
Da li Crkva oblikuje vlast Srbije i Crne Gore,da li podrzava Haske optuzenike?!


Da li ti je Beba Popović i njemu slični u srodstvu?
Sram da te bude govedo za takvo pitanje.
Zasto je sram postaviti takvo pitanje?
Kao crkva je nepogresiva?
Malo sutra...
TEBE bi trebalo da bude sram kad nisi u stanju da pogledas malo oko sebe i na tu crkvu!!!
 
00 Chief Parish:
Kakva vam je to fora da onaj ko nije pripadnik crkve nije Srbin?Otkud sad to , nisam znao za te nove momente.

Eremita, a šta ako ima više kukolja nego žita? I zašto tako napadate i vređate sve one koji se samo usude da se zapitaju da li crkva radi ispravno ?


1) Каквих то Срба има осим Православних?
- то што си помислио то нису Срби, то су Југословени!
2) Каквих то Грка има осим Православних?
- А?
3) Каквих то Руса има осим Православних?
- Брале, комунисти нису Руси, него Совјети.
...
Е, таква нам је "фора".
Припадност Народу се код Православаца ИСКЉУЧИВО одређује преко припадности НАЦИОНАЛНОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ - Срби српској, Грци грчкој, Руси руској, Бугари бугарској... Ми смо ИСТОК, брале, исток, не ЗАПАД...
Национално је ЈЕДИНО ПРИРОДНО, брале...
 
Banshee, koliko sam shvatio ti podrzavas jednu nebulozu kakva je 'pravoslavna crkva nastoji da ljudima ispere mozak i napravi ih pravoslavnim fundamentalistima' :shock: . Da li to razuman covek moze danas zaista misliti?

Razgovori ateista-teista, kao i kritike teista odnosno ateista su za mene gubljenje vremena. Niti ces ti mene ubediti da ne verujem niti cu ja tebe ubediti da verujes. Mi jednostavno nemamo iste poglede na svet, i da, ja verujem da ateisti imaju jace izrazenije materijalisticke poglede na svet nego teisti. To je moje licno misljenje.
Sto se tice pucanja iz oruzja u vazduh na narodnim veseljima, to ne pokusavaj da mesas sa religijom niti religioznom orijentisanoscu pojedinca. Meni nisu poznati primeri da je neko pucao na veselju u crkvenoj porti. Zaista, to prvi put cujem. A to prezderavanje i napijanje na slavama mi je takodje nerazumljivo. Mi zivimo u veku gde na srecu ima dovoljno hrane i pica svaki dan i gde ljudi ne cekaju slavu da se prezderu i napijaju. Takvi koji to rade na dan slave, ne bi me zacudilo da to rade svaki bogovetni dan. Takve ljudi mogu sebe nazivati najvecim vernicima na zemlji, ali oni to nisu, i ceo tvoj prethodni post je posvecen kritici njih.
A metod koji si primenila nije nimalo lep.
Prvo si na jedan perfidan nacin podvalila narodnim obicajima i suprostavila ih religiji, da bi presla na kritike ljudi koji su sve osim vernika, a sve u cilju odbrane ateistickog stava i kritike crkve. Ne napadam te i voleo bih da me demantujes, ovo je samo moje vidjenje tvog nastupa.
Period komunizma je najkrupniji korak do sada u satanizaciji srpstva i pravoslavlja, i to je fakat. Najozbiljni udarac koji je Srpska Pravoslavna Crkva dobila u istoriji, jer je po prvi put jedan deo naroda krenuo da se odvaja od svog duhovnog pastira. Crkva je tada imala vezane ruke i nije se mesala u politiku (kako se to danas moderno naziva) jer to nije mogla. Duznost Srpske Pravoslavne Crkve je ista i danas kao i pre vise od 7 vekova kada ju je Sveti Sava ustanovio. Ta duznost je bdenje crkve kao duhovnog pastira nad svojim narodom odnosno vernicima. Ne sme se nikada zaboraviti da je crkva najvaznija istorijska i duhovna institucija ovog naroda i da je najzasluznija za njegov opstanak kroz vekove. Shodno tome Crkva mora preduzimati korake i mere za duhovni spas naroda, jer to je institucija sa najvecim autoritetotm u ovom drustvu. Ovo zadnje podvlacim milion puta.

I nikako se ne mogu pomiriti sa recenom, za mene, neistinom "tu vise nisu postojale prave vrednosti i principi". Te vrednosti i ti principi se sadrze u samoj sustini, u samoj biti pravoslavlja odnosno hriscanstva. Celo pravoslavlje/hriscanstvo posveceno je upravo ocuvanju tih vrednosti i tih principa. A ti, ukoliko si bila pravi vernik Srpske Pravoslavne Crkve, nikako nisi mogla promeniti veru na osnovu ovog gore sto si rekla, jer ti principi i te vrednosti vaze i danas, i nepromenjivi su od samog zaceca hriscanske misli. A sasvim je druga stvar ukoliko nikada nisi ni verovala u te principe, ili ukolik si verovala na pogresan nacin, sa pogresnim pristupom, ukoliko si bila vernik iz pogresnih pobuda, i ukoliko si prestala da budes vernik zbog nekih drugih faktora. Vernik se nece odreci vere zbog npr koristoljubivog popa ili zbog toga sto se neko prejeo na slavi, ili neke slicne banalnosti. Ukoliko neko svom dusom prihvati Gospoda Boga naseg i njegovo poslanstvo na zemlji, Crkvu, on ce tu ljubav nositi u srcu i nikakav ovozemaljski materijalni razlog ne moze, prosto ne moze ga odvratiti od toga. Dalja prica je moguca na nekoj drugoj temi a ne ovoj, sa koje smo prilicno skrenuli. Ja sam pravoslavac i svom narodu zelim dobro, i verujem, duboko verujem da nam spas i pravu duhovnost moze doneti samo nasa Sveta Srpska pravoslavna Crkva.
E sada samo treba da me neko nazove ‘pravim vernikom’, velikosrbinom, ili mozda ipak anahronim teokratom? :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top