Geotermalna toplotna pumpa

Pa kako ne treba grejanje kad je napolju minus dvadeset :think: :eek:
kod nas je "dobro izolovana kuća" ona koja ima 5cm stiropora i PVC stolariju.
na zapadu je minimum 10cm a nisu retkost ni debljine izolacije od 50cm na zidovima, 100cm na gornjoj ploči, trostruka ili četvorostruka stakla naravno sa reflektujućim slojevima i punjena argonom, rekuperatori toplote pri ventilaciji... itd itd
u nekim od tih kuća su gubitci toplote toliko mali da je za zagrevanje dovoljan plamen sveće ili toplota tela.
naravno da sve to košta novaca i sa ekonomske strane je kratkoročno neisplativo ali zato postoje subvencije države i visoka svest pojedinaca koji grade takve objekte.
ovde je to teško objašnjivo ali između ostalog zato smo mi tu gde jesmo.
 
Brate iskreno otad sam krenuo da čituckam na ovom pdf-u i malo da istražujem sa strane...shvatio sam koliko smo mi u stvari zaostali sa gradnjom..a kao imamo dobre škole...kad pogledam da je nama glavna izolacija cigla i opeka...pa daj bre :(
i čudi me kao uopšte na našim prostorima se preko medija ništa ne pominje o niskoenergetskim kućama...niko ovde ništa ne zna(mislim na nas laike) ... a najcrnje od svega...gradnje montažne kuće sa tim izolacionim slojevima ti izađe jeftinije...stvarno mi nije jasno...brate nabudžiš kuću sa izolacijom..rokneš jedan kamin i eto ti ogreva tokom cele sezone...
 
Brate iskreno otad sam krenuo da čituckam na ovom pdf-u i malo da istražujem sa strane...shvatio sam koliko smo mi u stvari zaostali sa gradnjom..a kao imamo dobre škole...kad pogledam da je nama glavna izolacija cigla i opeka...pa daj bre :(
i čudi me kao uopšte na našim prostorima se preko medija ništa ne pominje o niskoenergetskim kućama...niko ovde ništa ne zna(mislim na nas laike) ... a najcrnje od svega...gradnje montažne kuće sa tim izolacionim slojevima ti izađe jeftinije...stvarno mi nije jasno...brate nabudžiš kuću sa izolacijom..rokneš jedan kamin i eto ti ogreva tokom cele sezone...

кад би знао колико их у Србији још удара крстић уместо потписа не би те то чудило
 
кад би знао колико их у Србији још удара крстић уместо потписа не би те то чудило

Ali zašto država ne gura ideju preko medija? to me čudi....
Što ne da neke subvencije...garantujem ti kad bi država dala ma naj naj najmanju i najmizerniju olakšicu svi bi pohrlili da grade niskoenergetske kuće...nek se privatizuje više EPS pa da država krene da razmišlja u interesu građana a ne u interesu EPS-a ...
 
Ali zašto država ne gura ideju preko medija? to me čudi....
Što ne da neke subvencije...garantujem ti kad bi država dala ma naj naj najmanju i najmizerniju olakšicu svi bi pohrlili da grade niskoenergetske kuće...nek se privatizuje više EPS pa da država krene da razmišlja u interesu građana a ne u interesu EPS-a ...

па зар не видиш да не желе да се одрекну ни пореза на храну и опрему за бебе, у земљи у којој хара бела куга, а не да ти субвенционише обновљиве изворе енергије и пасивну градњу

истина поједини државни фондови "субвенционишу" јавне установе за уградњу система са обновљивим изворима енергије као и реконструкцију постојећих објеката у циљу повећања енергетске ефикасности, али ту је толика корупција и прање пара да се човеку једноставно баца пегла кад схвати у каквој земљи живи
 
па зар не видиш да не желе да се одрекну ни пореза на храну и опрему за бебе, у земљи у којој хара бела куга, а не да ти субвенционише обновљиве изворе енергије и пасивну градњу

истина поједини државни фондови "субвенционишу" јавне установе за уградњу система са обновљивим изворима енергије као и реконструкцију постојећих објеката у циљу повећања енергетске ефикасности, али ту је толика корупција и прање пара да се човеку једноставно баца пегла кад схвати у каквој земљи живи

To ti je naš najveći problem... svi bi u politiku sebi da završe nešto...
 
Pozdrav drustvo !
Samo da napomenem jednu informaciju, mozda nekome bude od koristi a ako ne, zanemarite...
Kod nas je voda iz ( 30-40 m ) bunara 13-14 stepeni i zimi i leti. Primer : pre neku godinu, napolju -27 C sto cini razliku od 40 stepeni u nasu korist !!!
Jos jedna teorija koja mi je malo "nategnuta" ali evo dajem je na raspravu...Razgovaram sa ljudima koji se malo razumeju u tu tehniku u kucnoj reziji...
Za toplotnu pumpu su potrebna 3 ( tri ) bunara u dvoristu. Iz jednog se crpi voda i kroz izmenjivac toplote vraca vodu u druga 2 bunara. Zasto ? Zbir upijanja ta 2 bunara odgovara kapacitetu ispumpavanja iz onog prvog bunara. Na taj nacin nema prelivanja ni rasipanja vode. Da li je to bas tako, ne znam ali samo prenosim ...Normalno ako je nekom blizu neka vodena povrsina moze se kombinovati, s tim da sumnjam da je temperatura konstantna 13-14 C na 3-4 m dubine.
 
Pozdrav drustvo !
Samo da napomenem jednu informaciju, mozda nekome bude od koristi a ako ne, zanemarite...
Kod nas je voda iz ( 30-40 m ) bunara 13-14 stepeni i zimi i leti. Primer : pre neku godinu, napolju -27 C sto cini razliku od 40 stepeni u nasu korist !!!
Jos jedna teorija koja mi je malo "nategnuta" ali evo dajem je na raspravu...Razgovaram sa ljudima koji se malo razumeju u tu tehniku u kucnoj reziji...
Za toplotnu pumpu su potrebna 3 ( tri ) bunara u dvoristu. Iz jednog se crpi voda i kroz izmenjivac toplote vraca vodu u druga 2 bunara. Zasto ? Zbir upijanja ta 2 bunara odgovara kapacitetu ispumpavanja iz onog prvog bunara. Na taj nacin nema prelivanja ni rasipanja vode. Da li je to bas tako, ne znam ali samo prenosim ...Normalno ako je nekom blizu neka vodena povrsina moze se kombinovati, s tim da sumnjam da je temperatura konstantna 13-14 C na 3-4 m dubine.

зато је пре уградње ТП потребно извршити испитивање водоносних слојева тј. измерити издашност бунара као и моћ упијања појединих водоносних слојева

наравно да све што се извуче из бунара мора и да се врати под земљу

што се тиче температуре тла она се након 15 м може сматрати константном, такође треба разликовати температуру тла од температуре подземних вода
 
Toplotna pumpa 21 KW je 2.500e kineska, 3.000 firma iz Niša, 3.600 Knjaževačka. Nisam siguran da li govorimo o istom sistemu...već imam bušotinu 15m koja ima dovoljno vode za ovu pumpu, imam dva fankojlera...znači još par njih i to je to.

DA li možete da mi kažete gde se mogu nabaviti kineske geotermalne pumpe voda-voda, kao i gde mogu pogledati preformanse i cene istih?
Hvala unapred
 
Da li neko zna zasto mi se gasi toplotna pumpa sistem voda voda pre nego sto postigne zadatu temparaturu na termostatu ? Moram da napomenem da dostigne zadatu temparaturu koju sam podesio na samoj pumpi od 45C . Cim dostigne 45C ona se sama ugasi . Da li ima neko predlog sta da uradim ?
 
ŠTA SU ZAPRAVO TOPLOTNE PUMPE?
Toplotne pumpe su uređaji uz pomoć kojih se toplotna energija iz jednog okruženja prenosi u drugo. Na primer, toplotna energija može da se uzme iz podzemnih voda koje su na temperaturi između 12°C i 15°C tokom cele godine. Iz izbušenog bunara voda se vodi u izmenjivač toplote u kome se deo toplote iz podzemne vode prenosi u freon koji tada isparava. Delimično ohlađena voda vraća se u bunar tako da se tokovi podzemnih voda ne remete. Freon, koji je sada u gasovitom stanju, sabija se kompresorom i otpušta toplotu koju predaje vodi koja cirkuliše kroz podni sistem cevi u objektu.


KAKVE SVE TOPLOTNE PUMPE POSTOJE?
U zavisnosti od toga koji vid besplatne energije želiš i možeš da koristiš, zavisi i koju vrstu pumpe ćeš da odabereš.

Toplotna pumpa voda-voda
radi na principu koji je već objašnjen. Iskopaju se duboki bunari (cca 100 m), zatim se uzima toplota iz vode i prenosi se na vodu koja se nalazi unutar cevi za zagrevanje doma, dok se ona ohlađena vraća nazad u kanale podzemnih voda. Bitno je napomenuti da je ovakva vrsta grejanja najefikasnija, ali i najzahtevnija što se tiče ugradnje, jer je neophodno iskopati dovoljno duboke kanale, sprovesti fizička i hemijska ispitivanja ispravnosti vode.

TOPLOTNA PUMPA ZEMLJA-VODA
izvlači toplotnu energiju iz zemlje i predaje je vodi koja se nalazi u cevima unutar doma. Ugradnja je slična poput sistema voda-voda iako postoji i sistem sa horizontalnim polaganjem cevi ispod površine zemlje koji je i jednostavniji ali i manje efikasan. Bitno je samo da se na površini kroz koju su cevi sprovedene ne nalazi ogroman teret kako ne bi došlo do njihovog oštećenja.

Toplotna pumpa vazduh-voda
izvlači toplotu iz spoljašnjeg vazduha i predaje je vodi koja se nalazi u cevima koje zagrevaju tvoj dom. Bitno je napomenuti da ugradnja ove pumpe zahteva najmanje ulaganja.

Toplotna pumpa vazduh-vazduh
je pumpa koja radi na principu kao i sve prothodne, s tim što umesto da toplotu predaje vodi, ona toplotu koju je izvukla iz spoljašnjeg vazduha, predaje vazduhu koji se nalazi unutar tvojih prostorija. Što znači da, umesto podnog grejanja, treba da ugradiš uređaje koji izduvavaju vazduh u tvoj dom (ventilator konvektori).


Energynet

PRINCIP RADA TOPLOTNE PUMPE
Tečan gas dolazi u isparivač, gde u kontaktu sa spoljnim temperaturama isparava. Zatim, u vidu gasa dolazi do kompresora koji ga sabija i time ga zagreva na temeraturu do 65°C.
Tako zagrejan, gas odlazi u kondenzator gde ponovo postaje tečan i preko izmenjivača predaje toplotu vodi za grejanje, zatim u ekspanzioni ventil i ciklus počinje ispočetka.

MOŽE LI SE HLADITI UZ POMOĆ TOPLOTNIH PUMPI?
Naravno da može. Postoje pumpe koje u sebi nose naziv grejanje/hladjenje.To ne znači da one rade na nekom posebnom principu, šta više, kada odlučiš da prebaciš mod sa grejanja na hlađenje dolazi do promene toka pa tako sada toplotna pumpa uzima toplotu iz prostorija tvog doma i predaje je spoljašnjem izvoru energije.

KAKO SU TOPLOTNE PUMPE ENERGETSKI EFIKASNE?
Godišnji troškovi kod grejnih sistema sa toplotnom pumpom štede čak i do 75% sredstava u odnosu na konvencionalne grejne sisteme poput elektro kotlova i TA peći, jer preuzimaju 75% besplatne energije iz okruženja. Onih 25% ostavljene su korišćenju električne energije koja je neophodna kako bi se energija iz jednog okruženja prebacila u drugo. Takođe, nije neophodno izdvajati dodatan novac za izgradnju dimnjaka, rezervoara, ne ispušta CO2 u vazduh i slično.

PREDNOSTI TOPLOTNIH PUMPI
1. Niži troškovi rada
Toplotne pumpe jeftinije su u radu nego sistemi zasnovani na sagorevanju. Šta više, svrstavaju se u energetski efikasna rešenja, što na duže staze znači da je smanjena potrošnja energije, smanjena emisija štetnih gasova u okruženju i smanjeno davanje novca na račune.

2. Lako održavanje
Toplotne pumpe su lake za održavanje. Sve što treba da uradiš je da dva puta godišnje, preventivno, proveriš određene detalje i to je to. Ukoliko primetiš neku nepodudarnost, pozoveš stručno lice da dođe da sanira problem i gotovo. Nastavljaš da se greješ i hladiš tokom godine.

3. Bezbednost
Ne postoji zabrinutost oko povreda izazvanih opekotinama, nema zabrinutosti zbog dece, kućnih ljubimaca...

4. Emisija ugljenika
Sistemi toplotnih pumpi smanjuju emisiju ugljenika u vazduhu i na lak i brz način izvlače energiju iz jednog okruženja i predaju ga u drugo.

DA LI SU TOPLOTNE PUMPE VREDNE PAŽNJE?
Sve ukazuje na to da su toplotne pumpe pametna investicija. Iako zahtevaju visoka početna ulaganja, gledano na duže staze mogu doneti ogromnu uštedu. Šta više, kombinovanje toplotnih pumpisa solarnim kolektorima mogu dovesti do izuzetno niske potrošnje energije, što znači - Minimalni troškovi računa za grejanje i hlađenje.
 
Prednosti i mane

Sistem grajanja uz pomoć toplotnih pumpi koristi toplotu iz okruženja kako bi ostvario višestruke uštede u količini energije utrošene na grejanje. U ovom tekstu saznajte kako toplotne pumpe rade, koje su njihove prednosti i mane, kolika je cena i kolike su uštede u troškovima grejanja

Upotreba obnovljivih izvora energije poslednjih godina dobija sve više na značaju. Kada se, pored ekologoje, upotrebom obnovljivih izvora energije ostvaruju i uštede, priča postaje još zanimljivija. Toplotne pumpe se u tu priču savršeno uklapaju, jer su jedan od najčisitjih izvora energije za grejanje, koji je pritom i najekonomičniji. Za razliku od drugih obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija i energija vetra, toplota iz okoline (zemlja, voda, vazduh) dostupna je stalno, tokom cele godine. Dovoljan je i podatak da se u Švajcarskoj danas svaka treća novogradnja oprema nekom vrstom toplotne pumpe, u Švedskoj 7 od 10 novogradnji, a u Nemačkoj i na Islandu jedna četvrtina novih objekata. Danas su otklonjeni tehnički propusti kod ovih sistema koji su svoju prvu ekspanziju imali početkom 80-ih godina, tako da je sada ovaj način grejanja veoma pouzdan.


grejanje-toplotne-pumpe-1.gif


Princip rada toplotne pumpe za grejanje

Toplotne pumpe su uređaji koji omogućavaju prenos toplotne energije iz sredine niže temperature (zemlja, voda, vazduh) u sistem više temperature (centralno grejanje), korištenjem dodatne energije – odnosno struje za pokretanje kompresora. Princip rada toplotne pumpe je jednostavan, a mogli bi da ga uporedimo sa frižiderom. Zapravo, u pitanju je isti princip. Na primer, kod sistema toplotne pumpe koja koristi toplotnu energiju podzemnih voda, princip rada je sledeći. Iz bunara se uzima voda koja ima temperaturu prosečno od 12 do 15 stepeni Celzijusa i ona se uvodi u isparivač freona. Freon koji isparava na veoma niskoj temperaturi preuzima deo toplotne energoje podzemne vode, a ohlađena voda se vraća nazad u svoj prirodni podzemni tok. Freon koji je, u fazi isparavanja na niskoj temperaturi preuzeo deo toplotne energoje podzemne vode, se vraća u kompresor gde se komprimuje, usled čega se oslobađa toplotna energija koja se putem drugog izmenjivača toplote prenosi na sistem centralnog grejanja. Kao što je freon kod sistema grejanja oduzeo temperaturu podzemnih voda i preneo je u objekat koji se greje, tako isto i frižider oduzima temperaturu iz svoje unitrašnjosti gde se nalaze namirnice, i prenosi je u sobu u kojoj se nalazi izmenjivač toplote (to je ona crna rešetka iza frižidera). Na taj način sistem grejanja uz pomoć toplotne pumpe na 1 kW uložene električne energije proizvodi 4 kW toplotne energije. Izgleda kao perpetuum mobile, ili neki uređaj koji se kosi sa osnovnim postulatima fizike i termodinamike, jer proizvodi energiju ni iz čega, ali nije tako. Toplotna pumpa jednostavno preuzima toplotnu energiju iz okruženja i prenosi je u objekat, a troškovi su zapravo utrošena energija za pokretanje kompresora, rad i gubitke samog sistema.

grejanje-toplotne-pumpe-4.jpg


Tipovi toplotnih pumpi

Zavisno od okruženja, odnosno načina na koji je najefikasnije „ukrasti“ toplotnu energiju iz okruženja, postoje različiti sistemi toplotnih pumpi:

Toplotna pumpa voda – voda radi na principu koji je već objašnjen. Toplotna energija se preuzima od podzemnih voda i zatim se prenosi na vodu sistema centralnog grejanja. Ova vrsta grejanja je najefikasnija, ali i najzahtevnija što se tiče ugradnje i početnih ulaganja.

Toplotna pumpa zemlja – voda izvlači toplotnu energiju iz zemlje i predaje je vodi koja se nalazi u cevima sistema centralnog grejanja. Ugradnja je slična kao kod sistema voda – voda. Postoji sistem sa horizontalnim polaganjem cevi ispod površine zemlje koji je jednostavniji, ali i manje efikasan. Važno je da se na površini zemlje kroz koju su cevi sprovedene ne nađe u jednom trenutku veliki teret, kako ne bi došlo do njihovog oštećenja. Takođe, cevi se postavljaju na zemljištu na kojem ne postoji mogućnost gradnje drugog objekta, pa je ovo rešenje pogodno kod objekata van grada, sa dovoljno slobodnog prostora. Dok su za polaganje kolektora na dubinu od jednog metra ispod zemlje potrebni veći zemljani radovi i relativno velika slobodna površina zemlje oko objekta, za ukopavanje zemljanih sondi modernim uređajima za bušenje potrebno je manje vremena i manje pripremnih radova. Kod instalacija sa zemljanim sondama vrlo je bitno određivanje rasporeda sondi i dubina bušenja, a samo postavljanje sondi mnogo zavisi od karakteristika samog zemljišta, što se utvrđuje na licu mesta.

Toplotna pumpa vazduh – voda izvlači toplotu iz spoljašnjeg vazduha i predaje je vodi koja se nalazi u cevima koje zagrevaju dom. Ugradnja ove pumpe zahteva najmanje ulaganja.

Toplotna pumpa vazduh – vazduh je pumpa koja radi na principu kao i sve prothodne, s tim što umesto da toplotu predaje vodi, ona toplotu koju je izvukla iz spoljašnjeg vazduha, predaje vazduhu koji se nalazi unutar prostorija koje se greju.

Da li se isplati ugradnja toplotne pumpe?

Cena ugradnje sistema grejanja putem toplotne pumpe zavisi od toga koji tip toplotne pumpe se koristi (voda-voda, zemlja-voda, vazduh-voda…), a koje rešenje je najpovoljnije zavisi od samog objekta, njegove lokacije, okoline… Orijentaciono toplotna pumpa tipa voda-voda, koja crpi energiju podzemnih voda, za kuću od 150 kvadrata košta oko tri i po do četiri hiljade evra, a ceo sistem oko sedam hiljada evra. Račun za struju za grejanje ovog objekta iznosi mesečno oko 10.000 dinara, dok bi uz klasični sistem grejanja na struju mesečno račun iznosio oko 20.000 dinara. Ulaganje u sistem toplotne pumpe je znatno veći nego kada su drugi sistemi grejanja u pitanju, tako da je u ovom slučaju potrebno minimum pet godina da se početni trošak isplati. Sistem toplotne pumpe voda-voda je skuplji od sistema vazduh-voda, ali je mnogo efikasniji i postojaniji na niskim temperaturama. Toplotne pumpe gde je toplotni izvor vazduh su dosta jeftinije i jednostavnije za održavanje. Praktično kod njih održavanja nema, kada se jednom napravi instalacija, napuni se freon i one godinama bez problema rade kao i klima uređaji. Cene toplotnih pumpi vazduh-voda se kreću od 3.500 evra, a najprodavaniji modeli imaju snagu od osam kilovata i koštaju oko 4.000 evra, dok pumpe snage 16 kilovata koštaju više od 8.000 evra. Zaključak se sam nameće – ulaganje u sistem grejanja uz pomoć toplotnih pumpi zahteva velika početna ulaganja, koja su većini previsoka, a prave uštede u grejanju mogu da se ustvare tek posle nekoliko godina, a osetno smanjenje računa će biti očigledno samo za objekte veće kvadrature. Relativno visoka cena je i glavni razlog što su ovakvi sistemi grejanja mnogo popularniji u najrazvijeniji zemljama, gde ima više novca, ali je i svet o očuvanju životne sredine razvijenija.

Krov.rs
 
neno možeš mi odgovoriti na pitanje gore begi.s
begi.s.Posto je to sistem vazduh voda,znaci da joj je potreban dovoljan dovod vazduha.najbolje je da pitas proizvodjaca,ili nekog dobrog majstora,ako ga znas.Ako je to veca Hala,onda ne bi bilo nekih problema za vazduh.I trebalo bi da radi kako treba,ali ipak se raspitaj kod nekog iskusnijeg.Doduse mozda se i neko javi, a zna za to resenje.
 
Molim vas nov sam na forumu interesuje me dali toplotnu pumpu vazduh-voda mogu staviti u zatvoren prostor tj. halu ...unapred hvala
Pozicija toplotne pumpe
-predvidjena samo za spoljnu montažu
-uredjaj mora biti montiran na otvorenom prostoru koji garantuje nesmetan protok vazduha
-uredjaj ne smije biti pričvršećen za stambeni objekt zbog prenosa zvuka i vibracija
- mora se montirati blizu odvodnih kanala ili kanalizacije zbog servisiranja tj pražnjenja njegovog sadržaja
.napraviti odvodni kanal za kondenz nastao tokom rada uredjaja iotapanja isparivača a poželjno je da to bude kanalizacija zbog otklanjanja štetnog širenja neprijatnih mirisa.

Iz svega ovoga, nedvosmisleno se može zaključiti da montiranje toplotne pumpe u zatvorenom prostoru uopšte nije preporučljivo iz više osnova koje su navedene.
 
Zašto toplotne pumpe vazduh-voda osvajaju tržište

Efikasnost je postala vodeći trend kada je u pitanju industrija, zbog čega HVAC sistemi (za grejanje, ventilaciju i klimatizaciju) postaju sve popularniji u izgradnji i renoviranju kuća i poslovnih prostora. U godinama iza nas, korisnici su mnogo pažnje pridavali pristupačnim cenama ulja i gasa, dok o energetskoj efikasnosti niko nije brinuo. Osim toga, u građevinskoj industriji bili su popularni objekti koji su potpuno odgovarali vremenu u kojem su građeni, međutim, sa pomeranjem akcenta na efikasnost, došlo je do preispitivanja i potrebe za odgovarajućom strategijom za korišćenje HVAC tehnologije.

Upravo tu na scenu stupaju toplotne pumpe vazduh-voda (Air to Water Heat Pumps – AWHP), čiji je režim rada sličan radu kotla, ali uz daleko veću efikasnost. Zapravo, u pogledu potrošnje električne energije, učinak je značajno veći od ulaganja. Graditelji novih kuća i kancelarija opredeljuju se zaugradnju toplotnih pumpi, a broj novih instalacija raste na godišnjem nivou, o čemu svedoče i prognoze Udruženja za istraživanje i informisanje o građevinskim uslugama koje očekuje se da se prodaja modela Monobloc poveća za oko 10 puta u odnosu na 2008. godinu do kraja 2017. godine.



S obzirom na to da će nova era biti posvećena podizanju ekološke svesti, kao i redukovanju potrošnje električne energije, sa ciljem smanjenja troškova, vlade mnogobrojnih zemalja takođe već savetuju i podstiču ugradnju ovih pumpi u nove objekte. Iako zvuči previše dobro da bi bilo istinito, ključ rada toplotnih pumpi vazduh-voda jeste apsorpcija toplotne energije iz spoljašnjeg vazduha, čak i pri temperaturama nižim od -20 stepeni Celzijusovih. Na taj način, zahvaljujući dobrom koeficijentu efikasnosti (COP), toplotna pumpa na iskorišćen 1kW električne energije može dati i do 3kW toplotne energije. Sa ovako dobrim rezultatima, jasno je zašto je u budućnosti prelazak na pumpe vazduh-voda gotovo neizbežan.

KućaStil
 

Back
Top