Која су то природна људска права?

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Драги пријатељи,
Замолио бих све вас да ми одговорите, ако може и таксативно да набројите, која су то фундаментална људска права која су сваком човеку неотуђива, и да ли су то: право на живот, рад, имовину, име, веру, језик, слободу, правду, обичаје, традицију, државу, љубав, школовање, лечење, и да су то првенствено ПОЛИТИЧКА И МАТЕРИЈАЛНА права која стичеш рођењем и која нико НЕ СМЕ ДА ТИ ОДУЗМЕ, или су то: право да измислиш религију и да је агресивно намећеш на уштрб постојеће, право да измислиш нацију и да јој по сопственом нахођењу припадаш, а да негираш већ постојећу, право да отцепљујеш делове територија и да не признајеш државу, право да измислиш језик и да га намећеш на силу, на уштрб постојећег и књижевно нормираног...
Људско право на Антисрпство?
Право на Атеизам? Агресивни?
На преверзију?
На наркоманију?
На елитизам?
На доминацију?
Јесу ли то људска права? Или нису?
Је ли то цивилизација? Или није...?
Исту тему сам покренуо и на форуму ИСТОРИЈА...
 
Огорчен си с правом.Моја огорченост је,чини ми се,највећа на свету.Нема ничег горег од оног што се нама дешава.
Мене би мање болело да кажу-сметате нам,хоћемо да вас збришемо са лица Земље,и довиђења.
Када ти кажу да си убио,да си злочинац,фашиста,да си крив а ниси,и неколико милијарди људи им верује,када те стрпају у вишедеценијску самицу а знају да си невин.....нема горег.
Поставио си реторичко питање,јасно ти је да џабе испуштамо душу објашњавајући целом свету да није тако......
НИКО нас не чује...
Гледај сад кад почну "демократе" да ти одговарају -побили смо хиљаде у Сребреници,гранатирали,клали,силовали,генерали злочинци,Милошевић,Мира,хладњаче,чардак ни на небу ни на земљи.....Неће одговорити на постављено питање........
Слушај,ја се ни на кога не љутим,Његош има праве стихове за то,највећи бисер у "Горском вијенцу",сваки дан их се сетим,тако већ годинама..
"Вук на овцу своје право има
ка тирјанин на слаба човјека,
ал* тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права
то је људска дужност најсветија!"

Ма,ни ја не одговорих на питање,расплииинух се :D :D :D
 
Не спорим ја да смо побили оне људе у Сребреници.
Не спорим ни да смо, по свом старом обичају, само ми имали најмање две војске у овим ратовима, и то међусобно искључиве и нетрпељиве (јер Срби, смо, морамо се поделити).
Не спорим ја ништа од тога што ће ми демократе рећи.
Али...
Спорим да Шиптари имају право да дођу и отму. Право на репубљик?
Спорим да Хрвати имају право да протерају, побију, отму - и ником ништа. Право на етнички чисту државу?
Спорим да Муслимани имају право да праве Азију у Европи. Право на Азију?
Спорим да атеисти имају право да пљују и вређају Цркву, Светитеље, Православље... Право на цркву као невладину организацију?
Спорим да неки Црногорци имају право да прекрајају све што им падне на памет... Право на лудило?
Спорим и да, ови, што су се сад намножили, нашминкани момци, (или си мушко ил си Бошко) стоје поред нас по кафићима такви... Право на настраност услед тога што исто постоји на ТВ ?
Спорим да само Англосаксонски модел света има успеха... Право на културну хегемонију?
Спорим да Запад има право да окупира, прети, напада, уцењује, мрцвари... Право на колоније?
Немају они та права...
И шта су то права?
То је моје питање... Крајње реторичко...
А која МИ то права имамо? Или ми немамо никаква права...
 
commodore:
....Али...
Спорим да Шиптари имају право да дођу и отму. Право на репубљик?
Спорим да Хрвати имају право да протерају, побију, отму - и ником ништа. Право на етнички чисту државу?
Спорим да Муслимани имају право да праве Азију у Европи. Право на Азију?
Спорим да атеисти имају право да пљују и вређају Цркву, Светитеље, Православље... Право на цркву као невладину организацију?
Спорим да неки Црногорци имају право да прекрајају све што им падне на памет... Право на лудило?
Спорим и да, ови, што су се сад намножили, нашминкани момци, (или си мушко ил си Бошко) стоје поред нас по кафићима такви... Право на настраност услед тога што исто постоји на ТВ ?
Спорим да само Англосаксонски модел света има успеха... Право на културну хегемонију?
Спорим да Запад има право да окупира, прети, напада, уцењује, мрцвари... Право на колоније?
Немају они та права...
И шта су то права?
То је моје питање... Крајње реторичко...
А која МИ то права имамо? Или ми немамо никаква права...

Potpuno se slazem sa Tvojim navodima... i svaki iole normalan covek ce isto da SPORI i OSPORI. Ali, gde, kako, s kim???

Na delu je pravo JACEGA i mi smo potpuno bespomocni.

MI, NEMAMO NIKAKVA, NE SAMO LJUDSKA, VEC NEMAMO NI ZIVOTINJSKA PRAVA VAZECA U "DEMOKRATSKOM SVETU".

Ne mogu se ovakve stvari raditi bez odredjenog plana Po mome shvatanju PLAN se nalazi na sajtu BE92 - na prvoj strani videces ponudu SAD da izda 50 000 iseljenickih viza. Meni je sve jasno - a Tebi !
 
Saurone, slobodno postavi temu gde god hoces...

Eremita i ostali, mozda je problem u nasem, srpskom, poimanju pravde, pa samim tim i prava koja iz iste proisticu?
Mozda je razlog to sto mi nemamo vekove klasne diferencijacije, staleske koncepte merene generacijama, pa su nam pravda i prava nekako uvek egalitaristicki, a pristup opsti...
Mozda je u redu da mali trpe i da budu srecni kad dobijaju poneko tapsanje od gazde... Kao psi... Mozda je koncept i vidjenje sveta kakvo mi imamo - fundamentalno pogresno...
Pa onda, jednacina dobija smisao - sto vredi za male narode, vazi i za male ljude, i stizemo do individualistickih koncepata... U opstim razlikama, svaka razlicitost je opravdana, pozeljna i ohrabrivana, da bi se, tim pre podvuklo "prirodno" stanje nejednakosti...
Pisem na brzinu, ali to su krokiji moje teze...
 
e,da mi je neko pricao,u titovo vreme uceni smo da smo posebni,da vredimo, da smo cenjeni, postovani,pametni, sposobni, da negujemo osobine tipa:postenje,hrabrost,rodoljublje,da volimo ljude i da volimo sebe same zato sto smo takvi kakvi jesmo, onda dobismo demokratiju i pocesmo da mrzimo sto smo srbi, sto smo pametni, posteni,hrabri, sto volimo nekada sukobe da resavamo nasilno, sto zudimo za slobodom i posle mi neko kaze da je on bio diktator
 
По мом мишљењу, неприкосновена људска права су:

ПРАВО НА ЖИВОТ

ПРАВО НА СЛОБОДУ

ПРАВО НА ПОСЕДОВАЊЕ ПРИВАТНЕ СВОЈИНЕ

Све остало је прилично дискутабилно, поготово право на школовање и здравствено осигурање. То никако не смеју бити загарантована људска права, јер се, на тај начин, неминовно враћамо у КОМУНИЗАМ.

По мени, сам Творац је тај који нам је подарио права која сам набројао, дакле Он је њихов гарант, а влада би само требало да се стара о њиховом поштовању. Свака даља улога владе прераста у ТИРАНИЈУ.
 
[size=6][color=blue]commodore[/color][/size]:
========================================================================================================
Eremita i ostali, mozda je problem u nasem, srpskom, poimanju pravde, pa samim tim i
prava koja iz iste proisticu?
Mozda je razlog to sto mi nemamo vekove klasne diferencijacije, staleske koncepte
merene generacijama, pa su nam pravda i prava nekako uvek egalitaristicki,
a pristup opsti...[guote]
========================================================================================================

Visoko cenim Tvoje obrazovanje i poglede na muke koje su nas snasle,
ja medjutim duboko verujem da je Bog jedini sudija i jedina pravda, a ako smo mi kao mali,
bedni buduci crvi izmislili pravo i zakon,
verujem da bez obzira na klasu ili stalez
svi moramo pred zakonom biti JEDNAKI,
jer u protivnom jedino revolucija (citaj krvoprolice) ima smisla.

========================================================================================================
[guote]Mozda je u redu da mali trpe i da budu srecni kad dobijaju poneko tapsanje od gazde... Kao psi...
Mozda je koncept i vidjenje sveta kakvo mi imamo - fundamentalno pogresno...[guote]
========================================================================================================

Da, pod uslovom da svi masemo repom i vicemo av, av, av, av... ali stvari stoje drugacije,
mi vicemo: SLOBODA ILI SMRT!

========================================================================================================

[guote]Pa onda, jednacina dobija smisao - sto vredi za male narode, vazi i za male ljude,
i stizemo do individualistickih koncepata... U opstim razlikama, svaka razlicitost je
opravdana, pozeljna i ohrabrivana, da bi se,
tim pre podvuklo "prirodno" stanje nejednakosti...[guote]
========================================================================================================

Ovo Ti je paklena misao i zahtevala bi duzi odgovor, a kratak bi bio:
Bog nije ljudima dao razum
da bi se ponasali kao zivotinje i
primenjivali princip "prirodnog odabira"!
 
[quote="eremita

Ne mogu se ovakve stvari raditi bez odredjenog plana Po mome shvatanju PLAN se nalazi na sajtu BE92 - na prvoj strani videces ponudu SAD da izda 50 000 iseljenickih viza. Meni je sve jasno - a Tebi ![/quote]

Zamislite, sklonili su ljubazni poziv koji je glasio:

USAFIS Green Card Program, Email:www.usafis.org/

Bako, bako, zasto imas tako velike oci, bako, bako, zasto imas tako velike USI...
 
Можда ме нисте разумели, и ја вапијем за Богом и Његовом правдом ! Ја само, резигнирано, констатујем фактицитет, а не призивам пасју послушност према сили... Гнушам је се!
Мудро је наш народ рекао да: "Сила Бога не моли, а Бог силу не воли", и томе ја немам шта да додам. Само бих волео, а и занима ме ваше мишљење о томе, да знам разлоге и мотиве који ду до таквог света и цивилизацијског моментума довели.
Јер ја примећујем, (а сигуран сам да нисам једини у томе), да је у ово време на снази нов концепт поимања света, концепт дијаметрално супротан мом, нашем, српском, како вам драго... Концепт који потире икакву везу између људи, њихове међусобне односе своди на корист и интерес, тренутни или дугорочни, а све то правда појмом да свако "има право да ради шта хоће", уз обавезну ограду "док тиме не омета остале". То је, да се опет послужим народном мудрошћу, "свака вашка обашка", илити концепт појединаца који имају "ПРАВО" да свако вуче на своју страну... Никакве саборности, никакве кохезије, ничег општег, само појединачни тренуци и појединачни проблеми...
У таквом свету нема места нашим концептима, братства, кумства, народа, небеског (црквеног), или овог земаљског, заветног или витешког.
Нема места томе...
Има места само за оне дроље из "Секс и град" -а.
Песник је рекао : "Ту нема Бога нема Правде..."
И ништа није ни свето ни честито...
:cry:
Кад смо код Права, што и јесте лајтмотив целе ове приче, у готово свему горе наведеном се слажем са вама.
Такође мислим да су право на живот, право на слободу и право на имовину ЈЕДИНА од Бога ГАРАНТОВАНА ПРАВА. Основа. Фундамент. Здравствену заштиту и школовање сам убацио као деривате и стечена права из ранијег периода и неких других времена. Не призивам комунизам. Али ни нео-либерализам. Сигурно не колонијализам. Немојте ме, молим вас, погрешно протумачити.
:?
На крају све се ово своди на само једно питање : "Да ли, ми, Срби имамо право на Српство, као збирну именицу, или је то архаични концепт осуђен на смрт?"
 
Odavno nije bilo bolje teme na ovom podforumu. Satanizacija srpstva je proces koji utire put novom svetskom poretku, i svakim danom sve sam vise uvereniji u to. Svetli zapad je jasno pokazao da im ne odgovara snazan srpski nacionalni identit na Balkanu, i zdusno se trudi da ga oslabi. Taj zakljucak jasno proizilazi iz novije istorije (istorije poslednjeg veka npr). Naravno, sada ne bi bilo nista cudno da se pojavi neki novokomponovani srpski demokrata prozapadni evropejac i kaze 'mi smo krivi za sve, bolje biti ameba nego Srbin' i time da (daje) legitimitet zapadu da nastavi sa medijskom, ekonomskom, politickom, kulturnom (kako lepo rece neko) hegemonijom. Nasi eksperti medjunarodnog prava su u par navrata jasno rekli - medjunarodno pravo je lepo uredjeno i divno, medjutim kada ispliva na povrsinu interes neke jace sile pocinje da vazi pravo jazeg. Srpstvo je ono sto nas je odrzalo kroz vekove, da bi danas mnogi Srbi pljuvali njemu kao sto su to radili u epohi komunizma. Srpstvo je ono sto nas medjusobno tako jako veze, ono sto cini da tebe (iako te ne znam) volim vise od svakog Nemca, Engleza, Kineza.. Nisam sovinista, ali to je jednostano tako. Od postanka sveta do danas ljudi se dele, teze da pustaju i ocuvaju sopstvene korene, a nama se namece taj strahovita krivica po kojoj treba da se stidimo sopstvenog identiteta. Niste jedini koji osecate to podlo nametanje, i ja to osecam itekako dobro. Osecaju to i oni koji pljuju po srpstvu, samo njima je to u interesu. Licno mislim da je srpstvo, kao i hrvatstvo i englestvo, i ostala stvo, na zalost osudjeno na izumiranje u neposrednoj buducnosti. Gde nas to vodi? Ne znam, ali jako podseca na moralnu, duhovnu i svaku drugu, hipokriziju. Ostaje samo jedan mozda spas, ali to i nije spas, vise je izlaz, a to je ona nasa srpska doslednost principu slobode iznad svega - bolje grob nego rob!
 
Pobunjenik:
По мом мишљењу, неприкосновена људска права су:

ПРАВО НА ЖИВОТ

ПРАВО НА СЛОБОДУ

ПРАВО НА ПОСЕДОВАЊЕ ПРИВАТНЕ СВОЈИНЕ

Све остало је прилично дискутабилно, поготово право на школовање и здравствено осигурање. То никако не смеју бити загарантована људска права, јер се, на тај начин, неминовно враћамо у КОМУНИЗАМ.

По мени, сам Творац је тај који нам је подарио права која сам набројао, дакле Он је њихов гарант, а влада би само требало да се стара о њиховом поштовању. Свака даља улога владе прераста у ТИРАНИЈУ.

Samo jedno pojasnjenje, mozda digresija Pobunjeniku, a donekle Commodoreu.
Slazem se sa vecinom iznetog, s tom razlikom sto ja (osim sto nemam tako nadahnut stil) ne bih mnogo pricao o "prirodnim pravima".
To je zbog toga se pravo kod ljudi razvija u zavisnosti od lokalne sredine, od mesta razvoja, narodnoh duha, duha vremena, etc.
Strogo gledano, prirodna prava ne postoje. Jer i ova tri prava, koja navodi Pobunjenik nastala su istorijski. Ona jesu opste prihvacena, zato sto tehnickim razvojem mozemo vec govoriti o jedinstvenoj ljudskoj civilizaciji. Najzad, pravo na slobodu moze biti razlicito shvaceno. Pravo na privatnu svojinu cesto je ograniceno (recimo, nije legalno da na svom privatnom posedu gajim marihuanu). Ostaje jedino pravo na zivot.

Ali slazem se sa idejom. Gomilanjem tzv. ljudskih prava ta prava (odnosno slobode) se ustvari smanjuju.
Ja slobodu shvatam u skladu sa drugim zakonom termodinamike. Njena kolicina u Univerzumu je ogranicena. Ako je ja imam vise, drugi ce imati manje. Uloga drzave je da napravi ekvilibrijum, a to jedino moze kao nocni cuvar poredka.
Mada postoje primeri uspesnih drustava koja su postovala slobodu pojedinca i privatnu svojinu i bez upliva drzave ili uz minimalni upliv. To su pre svega Island i uopste normanske drzave, donekle anglosaksonci, Kijevska Rusija donekle i Sjedinjene Drzave, kada su nastale.
 
Bio sam donekle konfuzan pa cu sad sve pretociti u dva stava:
1) Osim uloge cuvara od pojedinacnog nasilja, a i drugih drzava, drzava je po sebi los garant ljudskih sloboda i njena uloga treba da bude minimalna. Ali treba da dosledno ispunjava preuzete obaveze.
2) Ako je neprihvatljiva velika uloga drzave, posebno je neprihvatljivo bilo kakvo nametanje "ljudskih prava" u medjunarodnim odnosima, posebno ako se radi sa ciljem nametanja jedne ideologije i jedne vlasti celom svetu. Jedino je dozvoljeno garantovanje u okviru medjunarodnih saveza. (Npr, Engleska je 1939 objavila rat Nemackoj zbog ugovora koje je imala sa Poljskom.)
 
vuk_:
Odavno nije bilo bolje teme na ovom podforumu.

Хвала, Хвала, Вучино... :oops: :oops:

vuk_:
Ostaje samo jedan mozda spas, ali to i nije spas, vise je izlaz, a to je ona nasa srpska doslednost principu slobode iznad svega - bolje grob nego rob!

Ово што си сад рекао је ОДЛИЧНО! Управо тај, у својој суштини пагански, поглед на свет - "не треба ми живот ако нисам СЛОБОДАН", је оно што нас и са мог и са њиховог, европско/либерално/демократског аспекта, раздваја од "еманциповане", "цивилизоване" и сваке остале "Европе модерног доба" (тзв "постхришћанске Европе") и даје им "муницију" да нас отпишу као гомилу дивљих и НЕРАЗУМНИХ "византијских варвара", који не баштине ништа од тековина Ренесансе/Хуманизма или реформе Мартина Лутера...
О тековинама француске револуције да не причам... Нити о способности да се са њима постигне неки компромис...
У филму "Храбро Срце", губави отац војводе Роберта Бруса, своме сину јасно каже: " ... управо способност да правимо компромисе је оно што нас чини племенитим!" Ову реченицу сам запамтио једноставно као крајње симплификовану парадигму западног погледа на свет. А то много говори о њима... И то не баш много похвално. Јер, компромис је у својој бити трговачка категорија и проистиче из ценкања на пијаци, за разлику од јунаштва, части и храбрости, као лајтмотива српске традиције... Иако је проценат Срба који по овом кодексу живе, сад већ драстично близу нули... И пада... Свеједно.
Док има један такав, постојаће и СРБИЈА. Лазарева.
Небеска. А остали ће бити у Европи. Оној крајње земаљској... Картезијанско - материјалистичној. Трговачкој...
И ту је проблем, бар што се мене тиче ; Зато се и питам, да ли ћемо у том свету где ћеш ти појединачно имати право да се ожениш и са својим кућним љубимцем ако хоћеш, (не ти лично, Богу хвала - него метафорички), елем, да ли ћемо, у тој Европи, ти и ја имати право да певамо "Ко то каже Србија је мала?", или ћемо морати да љубав и дивљење према херојским делима предака, који су дали животе да ти и ја не би били робови и сеизи страним газдама, заменимо љубављу према ЕУ и претплати на XXL сателитски канал, или радошћу што и Београд има геј-параду...
Радошћу првог "Егзита"...
Јер ту је подметачина и замена теза...
Да ли је право на "Егзит",(коме свака част и ништа против немам, али је он за мене директна последица КОПИРАЊА западних трендова), дакле, да ли је право на копирање других, испред права на то да ОСТАНЕМ ДОСЛЕДАН СЕБИ?
Европа каже "ЈЕСТЕ" у одговор на ово питање. "Ви сте мали народ, и као такви морате и да се носите. У три лепе, ако ми тако одлучимо... Погледајте Хрвате. Како они знају СВОЈЕ МЕСТО у овом свету и тренутку?
Како Чеси? Како Словаци? Како Словенци?
Јесте, додуше, да су исти сви одреда католици и да су одувек били под страном окупацијом, овом или оном, у мањој или већој мери, отворено или суптилно, па самим тим, за боље и не знају, свеједно, важноје да су они - НАПРЕДНИЈИ ОД ВАС... Ако се не "дозовете у памет", и не кренете у модернизацију вашег друштва и раскидање са елементима прошлости, ми ћемо вас "довести у ред"... Као 1999-те."
Опа, још једна флоскула искочи из Европе! Још један задатак који "мали" морају да испуне... "Раскидање са прошлоћу"... Јер, како су велики, сви одреда модерни, загледани у светлу будућност, чисти, лепи, напредни, лустрирани од заблуда, а све то јер су РАСКИНУЛИ СА ПРОШЛОШЋУ, и ведра чела и чиста образа кренули напред...
`Ајде? Па наша прошлост је низ славних победа против ВАС! И то на НАШОЈ ТЕРИТОРИЈИ! Није наша прошлост као ваша! Ни моје Државе, ни моје породице - која је, ако је то битно, записана у Србији од средњег века... Да ја имам такву прошлост какву неке од Европских земаља имају, не би ме опрало ни седам мора ; империјализам, хегемонија, робовласништво, инквизиција, освајања, ратови, поробљавања, колонијализам, израбљивање, сваковрсна дискриминација, верски ратови, револуције, вартоломејске ноћи, кристалне ноћи, холокауст, концлагери, масакри... ужас до ужаса... и ја бих такву прошлост одмах заборавио, окренуо нови лист и гледао само напред... Преплашен од погледа уназад...
Зар не?
Донекле се, истине ради и ја слажем да са неким аспектима наше прошлости, треба одлучно раскидати и видим да се то и чини... Раскидати са овим сировим шовинизмом који су донеле деведесете, свакако!
Са Слобином и Брозовом, југословенском и комунистичком прошлошћу - апсолутно!
Али са Дедовском, Прадедовском (читај : Тополском, Пећком, Рашком, Немањићком, СВЕТОСАВСКОМ или Лазаревом) - НИКАД!
И шта сад, Европо?
Ја мислим да имам ПРАВО на поштовање прадедовске жртве. Право да никада не урадим нити дозволим да други ураде ишта од онога што би укаљало или обесмислило оно за шта је он, у борби против ВАС, Европљана, ОКУПАТОРА и НЕПРИЈАТЕЉА, дао свој живот на олтар слободе...
И то је МОЈЕ право, господо...
Право да нећу окупацију.
Право да нећу доминацију.
Право да нећу уцењивање.
Право да будем УСПРАВАН, па нек се и небо сруши...
На ово нам се Европа само иронично смеши...
И прети...
К`о Радован трећи - да из "фундамента обратимо пажњу на понашање..." Или ћемо, опет, добити по носу... Од силе... Јер сила Бога на моли...
А сили се само силом може супротставити. Сила је једини аргумент који батинаши поштују...
На крају, да сумирам. Да ли ми имамо ПРАВО на тај наш концепт НЕПОКОЛЕБЉИВОГ и БЕСКОМПРОМИСНОГ става УСПРАВНО, који, наравно, проистиче из жеље да И МИ БУДЕМО СИЛА, а не другоразредни народ кочијаша и собарица великим господарима, без обзира на чињеницу да их то љути и да управо то и јесте разлог због чега редовно имамо проблеме са њима, са том цивилизованом и напредном и демократском Европом?
Да ли имамо то право?
Ја мислим да су ми то право преци купили... Крвљу.
Ви мислите шта је вама драго...
И сада се поново враћам на почетак, (што ми је вероватно и дужност као аутору ове тезе и зачетнику теме), на питање са почетка...
Да ли је право да будеш УСПРАВАН, једно од основних људских права? Или није?
 
commodore:
Ово што си сад рекао је ОДЛИЧНО! Управо тај, у својој суштини пагански, поглед
на свет - "не треба ми живот ако нисам СЛОБОДАН", је оно што нас и са мог и са њиховог, европско/либерално/демократског аспекта, раздваја од "еманциповане", "цивилизоване"
и сваке остале "Европе модерног доба" (тзв "постхришћанске Европе") и даје им "муницију" да нас отпишу као гомилу дивљих и НЕРАЗУМНИХ "византијских варвара", који не баштине ништа од тековина Ренесансе/Хуманизма
или реформе Мартина Лутера...




Ne mogu da verujem ocima sta pise u ovom pasusu! O kakvoj sustini paganskog pogleda
na svet zelis da se izjasnis. Ne znam gde si stekao svoje ocigledno obimno obrazovanje,
medjutim tvrdim da ga moras dopuniti. Dobro, po njihovom misljenju je sve ok. Ali zasto
i po tvom misljenju. O kakvim “nerazumnim vizantijskim varvarima” pises.
Da bi shvatio Vizantiju i Helenizam – u odnosu na Jevropu predlazem Ti da nabavis
knjigu: Vasilija Tatakisa (VIZANTIJSKA FILOSOFIJA – Helenska patristicka i Vizantijska
filosofija) koja obuhvata i knjigu Klausa Elera KONTINUITET U FILOSOFIJI
HELENA DO PADA VIZANTIJSKOG CARSTVA – Renesansni humanizam i vizantijski
srednji vek, i knjigu Linosa T.Benakisa VIZANTIJSKA FILOSOFIJA , u izdanju
Filosofske biblioteke JASEN (Beograd-Niksic 2002)Kada budes procitao ovo
genijalno delo (a mnoga druga jos uvek nisu prevedena i came po nekim arhivama)
uvideces koliko si sam, sopstvenom genetskom mislju koja obitava u tebi kao krv predaka
ZA SVE OSTALO STO SI NAM SAOPSTIO U PRAVU I U CEMU TE DO KRAJA PODRZAVAM.
NARAVNO DA JE JEDNO OD OSNOVNIH LJUDSKIH PRAVA DA BUDES USPRAVAN i PONOSAN,
jer IMAS RA’STA I ZASTA !
 
kompromis je nesto sto podrazumeva da se svaka strana koja ucestvuje u njemu odrekne svojih potreba i pristane na resenje koje ne zadovoljava ni jednu ni drugu stranu,tj. sa obe strane ostavlja nezadovoljne jedinke,dakle, ja pristajem na nesto sto nije moja potreba, ne zelim to i automatski to znaci da se odricem sebe samog,ni psiholoski ni politicki ni ljudski to nije dobro resenje vec odricanje ,niko nema prava da nam oduzme NAS
 
Еремита, брате...
Нисмо се ми, ово, изгледа разумели.
Брате, ја кажем НАШЕГ погледа на свет. Значи МОГ. Ја разумем да је наш концепт супротан западном и то ми је У РЕДУ. Јер ја нисам Западњак. Ја сам Србин, Балканац, источни Православац... А њихову "цивилизацију" и "културу" стављам под наводнике. Ја сам само наводио њихове тезе и комбиновао их са својим ставовима. Зато ја кажем "ОНО ШТО НАС ОД ТЕ И ТАКВЕ ЕВРОПЕ РАЗДВАЈА" - и по мом и по њиховом мишљењу... То нам је, отприлике, једино заједничко, нама и Европи, то поимање да нисмо ни слични... Ми смо припадници једне културе и цивилизације која је од Европе и материјално и историјски и културно старија и богатија... ЈА ТО РАЗУМЕМ, А ТОМ ЧИЊЕНИЦОМ, КАО И ВИЗАНТИЈСКИМ НАСЛЕЂЕМ СЕ ПОНОСИМ! ДИРЕКТНА ПОСЛЕДИЦА ПРИПАДНОСТИ ТОМ КОРПУСУ МИ И ДАЈЕ СЛОБОДАРСКИ ДУХ И ОСЕЋАЈ ПРИПАДНОСТИ, од недељне литургије, преко Крсне Славе до СРПСТВА.
Они, са друге стране, све ово виде потпуно другачије. За њих смо, управо због тог нашег слободарског духа и колективизма, "византијски варвари". Јер су они себе у својој римско-трговачкој цивилизацији убедили да је цео тај концепт погрешан, да је битно сачувати капу на глави а не душу, да је боље продати сто душа него изгубити сто евра... Мефистовштина је њихова дилема... Временом, себе су убедили да су "супериорнији" и "развијенији"... И шлус. Њима није битна слобода. У вековима грађеном сталешком друштву слободе какву хоћемо ти и ја - НЕМА... И када је МИ тражимо они нас не разумеју. Разумљиво. Разумеш ли ти кад фруталиста захтева да не береш јабуке, јер им тиме наносиш бол, него да једеш само оне опале? Е па тако исто и они нас разумеју.
Они су концепт који нас води укинули. Одавно. Заменили га концептом - бољи је онај човек који има већу плантажу и више робова...
Мало ме само чуди да ниси пажљивије читао... Иако умем да се расплинем... Признајем.
Ипак...
Зар ниси видео иронију у мојим речима?
Ниси ваљда помислио да се нечег стидим?
СРБИЈА, БРЕ!
:wink: :wink:
:wink: Вероватно се само нисмо разумели.

Ово питање јесте постављено са аспекта ових, германизованих, англосаксонизованих, кроатизованих итд. и то намерно, управо да би се јасно видело да је полазна основа од које се суди - а суди се, тј. ОНИ СУДЕ - српској националној идеји - ФУНДАМЕНТАЛНО ПОГРЕШНА.
Ми једноставно не видимо свет на исти начин као они.
Ја не видим свет на исти начин као они.
И како онда они могу да ме објасне?
Или разумеју? Па они ни ВЈЕРУЈУ не разумеју као ја.
Да ми суде? :?
Могу само да ми... (да упростим, јер је очито да вас буним својим компликованим језичким конструкцијама) Ја ћу остати усправан... И ја и моји... А има нас, Богу хвала...
Поздрав!
 
Ja@ti:
kompromis je nesto sto podrazumeva da se svaka strana koja ucestvuje u njemu odrekne svojih potreba i pristane na resenje koje ne zadovoljava ni jednu ni drugu stranu,tj. sa obe strane ostavlja nezadovoljne jedinke,dakle, ja pristajem na nesto sto nije moja potreba, ne zelim to i automatski to znaci da se odricem sebe samog,ni psiholoski ni politicki ni ljudski to nije dobro resenje vec odricanje ,niko nema prava da nam oduzme NAS


Близу... И доста истинито. Ја и реагујем јер, шта год да сам прочитао од западне мисли у задњих сто година, реч КОМПРОМИС им не силази са уста. Малтене је целокупна Западна цивилизација процветала кад је открила појам компромиса. Са њихове тачке гледишта.
Негде сам чак и прочитао да је ЦИВИЛИЗАЦИЈА КАО ТАКВА
настала када су се племена компромисно удружила. Па онда, да је истина УВЕК НЕГДЕ У СРЕДИНИ. Па да је средњи пут увек најбољи...

А како оно каже Свети Петар?
"А на тебе имам што си млак. Ни хладан ни врућ. Е да си барем хладан или врућ!"

Сада се и нама тражи да направимо компромис. "Ви се одреците своје историје, Косова и Метохије, националне идеологије, плана о српској држави на Балкану, јулијанског календара и ћирилице, а ми ћемо вам дати да радите за нас у ЕУ..."

Толико о компромису.
 
Ми се разумемо...

Чуди ме да нема оних, про-западних...
Да их питам да ли то аутоматски значи антисрпских
Ја мислим да значи...
Нико да ми понуди контра-аргумент...

Него,
Имам ја једног пословног сарадника Немца...
Шваба ко Шваба, са својим ставовима и мислима, али као човек није лош...
Запили се ми једну ноћ, летос, на некој пословној вечери, а он потегао мало више ракије него што му приличи, па кренуо да хвали... "како ви Зербен имате дивну земљу, па ФАНТАСТИЧНУ климу, добру клопу, лепе жене, вино и ракију, одличан положај - ту вам Азија, ту вам море, ту вам Европа... Благо вама...!"
...
...
Мислим се ја - "знам ја то боље од тебе, Швабо, знам то откад сам се родио, научен сам ја да нас баш зато нас и нападате сваких три`ес година..."
Ал се насмејем и кажем: "Да, да..."

`Ајде у здравље...
 

Back
Top