Borislav Pekić

Moram da priznam da nisam citala zlatno runo. :oops: Nigde nema da se kupi ceo komplet a u bibliotekama do sada nisam uspela da dodjem na red za prvu knjigu a tome ima vec cetiri godine. Za sada mi se najvise dopada " Kako upokojiti vampira" i " Odbrana i poslednji dani". To je to ako uopste moze nesto i da se izdvoji. Ako cujete da negde ima da se kupi ceo komplet "zlatno runo" javite mi. Rado bih ga posedovala.
Hvala
 
Sa knjigom Besnilo jedini se usudio kod nas da se bavi zanrovskom knjizevniscu ne plaseci se ustogljenih predrasuda nekih "pravih pisaca" da je to potcenjujuce za njega.I znate sta-knjiga je odlicna!
 
e, svi kažu da je super, a ja nemam pojma :lol:
koliko sam čitala, Vreme luda mi je skroz ok,
a kako upokojiti vampira....mmmm....pisano u nekom drugom vremenu i za neke druge ljude, očito
osim ako nisi žena Bebe Popovića
 
Svakako je jedan od naboljih naših pisaca.
Dopadaju mi se sva njegova dela koja sam citao,posebno Vreme čuda, Besnilo, Hodočašće Arsenija Njegovana,Atlantida,Odbrana..itd.
Voleo bih da procitam "Zlatno runo",za sada sam nasao samo roman-fantamazgoriju "Argonautika" u izdanju SKZ-a.
 
Marraya:
Interesuje me kakvo je Vase misljenje o Pekicu?

Zaista ga smatram jednim od najvecih srpskih knjizevnih umova XX veka. Genijalne, sveze ideje... Ako Vas zanimaju "Filozofske sveske" i "Politicki spisi" istog autora, obratite se ljubaznoj gospodji, predstavniku Stylosa na 011/323-32-34
 
Hehe, evo da obnovimo ovu temu - nisam se ni setio da sam i sam davno pisao :)
Da li mislite da je Pekić potcenjen? Kad se govori o najvećim srpskim piscima spominju se Andrić, Selimović, Kiš, Crnjaski...manje Pekić. Od ovih srpskih autora koje sam čitao on je jedini u čijim romanima ( barem onim kojim sam čitao, ali svejedno ) nema Srba :D Ni balkanskih ratova, mentaliteta malog čoveka iz Bosne i sličnih motiva...Da je rođen na Zapadu verovatno bi bio svetski priznata veličina a pošto je rođen u maloj i zatucanoj sredini svet je ostao uskraćen za njegova dela...Možda bi ga trebalo prevoditi na engleski...
 
Možda bi ga trebalo prevoditi...al i ovde, koliko je čitan. Prosečni čitaoci nemaju vremena za tako krupan zalogaj. Oni koji ga čitaju, uživaju u njegovim delima. Zaista je poseban. Nešto sam pročitala, na sreću čeka me još njegovih knjiga...
 
Pekić jeste poseban..i zahteva mnogo koncentracije.

Mene za njega veže jedna sitna anegdota koju sam ja protumačila negde kao ' znak' a u biti je vrlo nebitna.
Naime pre par godina, na jednom forumu, zamolila sam da mi daju neku preporuku za čitanje i jedna devojka mi je preporučila upravo Atlantidu.

Posle toga bila ja još par puta u biblioteci ali uvek nekako zaboravim da potražim Pekića, slabo mi se baš i išlo u biblioteku, ulenjila se..
Ali jedno jutro februarsko, ustajem ja i samo mi prođe kroz glavu ' E danas ćeš čitati Atlantidu'.
Ne budi lenja, obučem se, odem u biblioteku , uzmem Atlantidu .
Kako sam došla kući, tv je bio upaljen i u tom trenutku ide ona emisija ' Desilo se na današnji dan' ( 4 februar) i ide prilog o Pekiću koji je rođen baš na taj dan..
Uglavnom ja sam to shvatila kao znak da mora da će mi biti posebno drag :lol:
A tako je i ispalo.)
 
Nedavno sam kupila Hodočašće Arsenija Njegovana. Čini mi se da je za to delo svojevremeno dobio NINovu nagradu. Trenutno čita moj otac, a zatim ću ja. Rado bih imala u svojoj biblioteci Zlatno runo, kako bih ga čitala natenane. Vidim, Laguna je počela da izdaje njegova dela, možda i bude i ovo.
 
Prva stvar ima u Dereti u Knezu Zlatno runo.

Solarisova izdanja su divna.

ehm elem.

Borislav Pekić (1930-1992) je bio i biće naše veliko blago. Čitam ove postove o Pekiću i čudim li se čudom! "Treba ga prevoditi na Engleski" kažete? Pa čovek je godinama živeo i pisao u Londonu~i zamislite na kom jeziku-engleskom. Kao veliki demokrata u duši Pekić, nikad nije bio cenjen ni u doba komnizma,ni u Miloševićevo vreme. Kao veliki poštovalac Milana Grola (osnivač posleratne Demokratske partije-Pekić), Pekića je Nikola Milošević prijavio tadašnjoj vladi. 7.novembra 1948. godine biva uhapšen, i sledeće 1949. godine biva osuđen na 10godina(kazna je posle povećana na 15-pomilovan 29. novembra 1953),da bi čini mi se 1971.godine emigrirao u London.1991. godine se vraća u Srbiju gde ispred zgrade Politike (zaboravio sam dan,mogu da proverim,ako Vas interesuje) biva demonstrativno pretučen od gradske policije.
Inače Pekić nikada Nikoli Miloševiću nije javno zamerio zbog njegovog delanja,niti se Nikola Milošević bavio politikom za života B.Pekića
To je ukratko njegov politički život.

Što se tiče njegovog životnog rada - ogroman je. Lično sam pročitao samo Vreme čuda i Atlantidu (Besnilo počeo, i nisam mogao da završim)-u planu Kako upokojiti vampira. Znači ovde ne računam Pisma iz tuđine, koje sam delimično čitao u dnevnim novinama Politika.

Inače, njegova žena stalno skida njegova razmišljanja sa magnetnih traka i zapisuje ih i izdaje. Vredi pogledati.

Lično bih voleo da napravim intervu sa njim,ali to više nije moguće. Lično sam stvaram neku sliku o njegovoj ličnosti. To koliko ga izučavam, došlo je do te dubine da sam na jednom sajtu Masonske lože iz Srbije, došao do podatka da je bio mason. Bio ne bio, ostaje da je on veliki pisac. Ne previše cenjen, ali veliki veliki pisac. To koliko je cenjen vidi se i ovde. Vidite i sami da je malo postova o njemu.

Setiću se još nečeg pa ću dopisati.
 
Pročitao sam na koje je sve jezike prevođen, ali htedoh reći da ga opet treba promovisati u inostranstvu i naravno prevoditi ona dela koja nije pisao na engleskom a pretpostavljam da ih je većina. :)
 
pa ja sam vise nego siguran da je on skoro sva svoja dela samostalno preveo na Engleski jezik. Pocevsi od Vreme cuda, tj. prvog romana. Meni je zalosno kad vidim na nekom forumu temu o Pekicu, a nema nista konkretno da se procita. :/ a on je bas elokventan.
 
Vril, razočaraćeš se. Na jednom drugom forumu Pekićeva supruga je napisala da je Borislav pisao isključivo na srpskom. Takođe, spominje samo Besnilo od onih koje su prevedene na engleski i to je neko drugi prevodio. AKo te zanima link javi mi se na pp.
 
pekić je isuviše veliki zalogaj za moja usta u najrazjapljenijem stanju
besnilo sam počela i odustala kod momenta kad bolničarka obriše penu s usta kaludjerice i kaže''ništa samo malo pljuvačke''
a atlantidu sam pročitala prvu stranu prvog dela
 

Back
Top