Žosken de Pre

shone83

Zainteresovan član
Poruka
474
Treba mi istorijat ovog muzičara, googlah po net ali ne nađe ništa posebno a i to što nađoh je na engleskom tako da mi se baš i ne isplati. No, ako zna neko o njemu neki istorijat ili o njegovim delima (madrigalima, motetima, misama) bio bih mu zahvalan pošto mi treba za seminarski rad.
Trebalo bi mi oko dve tri strane A4 formata. Znači bio kakve zanimljivosti posebno o delu "Salve Regina" pošto mi je to naslov seminarskog, i ono što se ne nalazi u biblioteci značilo bi mi :) Hvala unapred
 
O ovom kompozitoru,uz Orlanda Di Lasa i Đovanija Pjerluiđija Palestrinu trećem najvećemo kompozitoru XVI veka,nije do sada mnogo pisano ili rečeno.A ipak to je zvučno ime u svetu muzike,posebno stare,renesansne(XV i XVI veka,kada je Žosken De Pre živeo i stvarao).I u svom duhovnom delu ''Salve Regina'',kao i u ostalim veoma brojnim svetovnim kompozicijama(oblici u kojima je stvarao već su navedeni u uvodu teme),neusiljeno je menjao,prilagođavao ustaljena pravila svoga doba,potrebama svog muzičkog jezika,čime ja za svoje doba bio veoma napredan,najavljujući kasnije umetnike-stvaraoce i ono što ih je izdvajalo u njihovom vremenu.

Tako su već savremenici Žoskena De Prea rekli o njemu,a što se kao opis očuvalo sve do danas:''Muzičari prave sa notama samo ono što mogu,a Žosken pravi šta hoće''.

Zaista,lepo bi bilo kada bi se više pisalo i o starim majstorima,kao što je upravo Žosken. :idea:
 
@Leongrin

I ja sam našao nešto o njemu, ali mi i ovo svakako koristi. Hvala :)

@celistkinja

Ovo je samo uvodni deo seminarskog, kada bi bio ceo gde bi mi bio kraj. A ono što tek sledi tek je ludilo :D
 

Back
Top