Da li ste fleksibilni ili egocentricni?

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Видим да су актуелна политичка тестирања, односно тестирања ставова, па да уведем и ја своју скалу. Овај тест је по прилично једноставном критеријуму. Ако на већину питања одговорите са ДА онда сте више флексибилни, ако на већину питања одговорите са НЕ онда сте више егоцентрични. И без бриге, нису ни сви моји одговори ДА.

Да ли можете да замислите свет у коме ће водеће силе бити земље као што су Бразил, Индија или Кина?
Да ли можете да замислите свет у коме главни светски језик неће бити енглески, него неки други?
Да ли вам је јасна пројекција по којој ће 2020 године савез Индија-Кина по свему парирати Евро-Америчком савезу?
Да ли можете замислити биоскопе у којима главни хитови неће бити из Холивуда него из Боливуда?
Да ли схватате чињеницу да парламентарна демократија европског типа није једини успешан систем?
Да ли схватате да је овај век век Азије, као што је ХХ век био век Америке?

Дефиницију егоцентричности, ако вам из ових питања није јасно, имате у мом потпису, а рад сам је и објаснити. Иначе, већину ових питања сам саставио на основу предикције коју је урадила ЦИА за 2020 годину. Питам се само да ли су ове ствари јасне некима у Србији који воле да буду већи католици од Папе…

Potpis:
Kvalitet ljudskog materijala kod nas je jako loš. Balkan je, nažalost, genetska deponija. Vladimir Beba Popović
------------------
Principijelnog razlikovanja izmedju šovinizma i kosmopolitizma nema, oni nisu ništa drugo do dva aspekta jedne iste pojave.
U osnovi kosmopolitizma, te opštečovečanske religije, pokazuje se antikulturno načelo – egocentrizam.
Trubckoj, 1920
 
Kod mene je NE odgovor na prvo pitanje i ono o bioskopima.
Ja ne mogu da zamislim svet u kome su sile Brazil ili Indija, ne zato sto mislim da je to nemoguce, vec zato sto bi takvim zamisljanjem zasao u fikcije, a kako sam umetnik, klonim se toga... Odnosno, gledam da fikcije odvojim od prognoza iza kojih stoji suva logika.
A ono za bioskope - pa nisam do sada gledao pravi bolivudski film. Mozda kada ga odgledam :)
 
MOguce je da ce se engleski kao sredstvo komunikacije odrzati dosta dugo i posto zemlje engleskog govornog podrucja izgube primat.
Jednostavno, da bi neki drugi jezik postao glavni, potrebno je nauciti ga, a engleski vec znaju mnogi.
Tako se i francuski dosta dugo odrzavao u diplomatiji i posto je bilo jasno da je Francuska drugorazredna sila (nadam se da nema nekog Francuza da ovo vidi :wink: )
 
Glas Sauronov:
Да ли можете да замислите свет у коме ће водеће силе бити земље као што су Бразил, Индија или Кина?
U kom smislu vodeće? Tokovi kapitala su odavno prerasli nacionalne okvire, a ne mislim da će te države poseći za američkim viđenjem mešanja u unutrašnju politiku ostalih zemalja. po broju stanovnika one su već vodeće, jer predstavljaju ko 40% ukupne populacije na Zemlji.

Glas Sauronov:
Да ли можете да замислите свет у коме главни светски језик неће бити енглески, него неки други?
Teško, pre svega što je u mnogim zemljama engleski ostao kao drugi jezik nasleđem od nekadašnje britanske imperije. Pre svega mislim na sve one koje nemaju jedinstvenu kulturu i nacionalni identitet, te im je korišćenje istog neophodno kao administrativna spona. Trenutna zastupljenost mu daje prednost u odnosu na druge globalne jezike, mislim na španski i francuski, dok su priče o kineskom neumesne, jer ne postoji jedinstveni dijalekat koji je i u celoj Kini zastupljen i razumljiv (zvuči čudno, ali ima gde vam neće razumeti mandarinski).

Glas Sauronov:
Да ли вам је јасна пројекција по којој ће 2020 године савез Индија-Кина по свему парирати Евро-Америчком савезу?
Ne verujem da će te 2020. postojati ta dva saveza.

Glas Sauronov:
Да ли можете замислити биоскопе у којима главни хитови неће бити из Холивуда него из Боливуда?
Takvi bioskopi postoje, sve zavisi i od tematika koje su gledaocima bliske, inače smatram da su veliki filmski centri 'smrt' za filmove, produkcija izjeda fabulu.

Glas Sauronov:
Да ли схватате чињеницу да парламентарна демократија европског типа није једини успешан систем?
Molio bih za primere za druge, i to ne uspešne, već je bolje reći prihvatljive sisteme.

Glas Sauronov:
Да ли схватате да је овај век век Азије, као што је ХХ век био век Америке? ?
Samo projekcija CIA koja za cilj ima razvoj fobije kod stanovnika USA u cilju pribavljanja podrške za spoljnu politiku američke administracije. Azijske zemlje imaju perspektivu, ali izgleda da nisu u stanju da se izbore sa pitanjima uređenja, verske i nacionalne kohezije, vidimo velike oscilacije pri usponu ekonomije, preveliki rast stanovništva i BNP vodi ka potencijalnim ekonomskim krizama,... U svakom slučaju imaju svoje probleme sa kojima treba da se izbore.
 
Bojim se, dragi moji, da ste u svemu tome propustili jedan mali detalj. Gde su Sloveni u celoj ovoj prici? Sloveni kao narod ukljesten izmedju Azije i Evrope? Tampon zona koja bi kulturno (citaj - kad je trezna) u Evropu, a cim popije malo (vodke, radze, sta bilo) udari joj krv u glavu a noge vode pravo u Aziju...
Ovo je malo iskarikirano, ali, nije daleko od istine. Prvenstveno me zanima misljenje "porucnika Barad-Dura",(iako - a odavno sam to primetio - bi pravilnije bilo da se nazvao "Usta Sauronova"), jer je vrlo verziran nacionalno, verski i rasno... Sledi - on bi trebalo da je pre za Slovene nego za Anglosaksonce ili Azijate... Otkud onda bas on da pokrene temu - gde ce biti Azija i Amerika za petnaest godina ?! Ne bih da polemisem, ali sto mi ne gledamo gde cemo mi (i mi Srbi, i mi Sloveni), biti te, famozne, 2020... kad se na svetskom kantaru budu merile Azija i Evro-Amerika...
Ne pravim se ja to sad pametan... Naprotiv...
Cisto mi je takav koncept blizi od glavolomke o velikima... :wink:
 
DisMisaL:
a ne mislim da će te države poseći za američkim viđenjem mešanja u unutrašnju politiku ostalih zemalja.

To me podseti na onaj cuveni argument: Kada bi pametniji popustao, onda bi budale vladale.
E onda ima kontrargument da budale inace svetom vladaju.
No, postoji nada da ce svet biti bolji kada ga globalizacija tu dovede.
A ima i jedna losa stvar. Potpuno je razumljivo da neki Indus ili Kinez zeli da ima standard kao Amerikanac. Ali sta mislite, koliko resursa treba za to :?:

DisMisaL:
Ne verujem da će te 2020. postojati ta dva saveza.

Inspiracija za ovu temu nije dosla tek tako, iz glave, vec na osnovu projekcija koje daje CIA.
Inace, raniji sukobi Indije i Kine su u velikoj meri prevazidjeni, a Putin je takodje pregovarao o vojno-ekonomskoj saradnji sa ove dve zemlje.
A ne mislim ni ja da ce ti savezi biti kao NATO i Varsavski, pa verovatno ni kao odnos antanta - sile osovine. Verovatno ce biti rec o multipolarnim povezivanjima.

DisMisaL:
Molio bih za primere za druge, i to ne uspešne, već je bolje reći prihvatljive sisteme.

Narodna Republika Kina.
 
Glas, već sam napisao šta mislim o razlozima CIA da da takvu projekciju, da se o tome ne ponavljam.
Kina ti i nije baš primer za zemlju sa prihvatljivim uređenjem, ako pogledaš malo dalje od pacifičke obale i doline Žute reke videćeš da oni imaju svojih problema sa kojima ne umeju da se izbore. Korumpirana birokratija, siromaštvo, nesređeni međunacionalni odnosi (jedna od tekovina kulturne revolucije i politike 'gde god postoji izraženija manjina, mi naselimo 10 miliona kineza'), velike društvene razlike nastale pojavom novih bogataša,... Problem je što se ljudi ovde zanose sa zvaničnim izveštajima i berzanskim proračunima, dok je u Kini još uvek na vlasti autokratski sistem. A o Indiji da ne pričamo. Stalni atentati na političke vođe, verski i građanski ratovi, sukobi sa susedima,...
Tri spomenute zemlje (Kina, Indija i Brazil) imaju prednost samo u broju ljudskih resursa koje poseduju i teritorije, ali im je još puno toga potrebno da dosegnu svoj puni kapacitet.
 
commodore:
Bojim se, dragi moji, da ste u svemu tome propustili jedan mali detalj. Gde su Sloveni u celoj ovoj prici? Sloveni kao narod ukljesten izmedju Azije i Evrope? Tampon zona koja bi kulturno (citaj - kad je trezna) u Evropu, a cim popije malo (vodke, radze, sta bilo) udari joj krv u glavu a noge vode pravo u Aziju...
Ovo je malo iskarikirano, ali, nije daleko od istine. Prvenstveno me zanima misljenje "porucnika Barad-Dura",(iako - a odavno sam to primetio - bi pravilnije bilo da se nazvao "Usta Sauronova"), jer je vrlo verziran nacionalno, verski i rasno... Sledi - on bi trebalo da je pre za Slovene nego za Anglosaksonce ili Azijate... Otkud onda bas on da pokrene temu - gde ce biti Azija i Amerika za petnaest godina ?! Ne bih da polemisem, ali sto mi ne gledamo gde cemo mi (i mi Srbi, i mi Sloveni), biti te, famozne, 2020... kad se na svetskom kantaru budu merile Azija i Evro-Amerika...
Ne pravim se ja to sad pametan... Naprotiv...
Cisto mi je takav koncept blizi od glavolomke o velikima... :wink:

Zao mi je Commodore, zaista mi je zao ali ovaj porucnik Barad-dura smatra da su Sloveni propali kao sila. Bilo je mogucnosti, ali sada je Rusija, kao najjaca slovenska zemlja daleko ispod statusa sile. Rusija se istina dize na noge, dostignuca Putina jesu impresivna (100 milijardi dolara deviznih rezervi), ali JASNO JE da ce uvek biti saplitanja od strane Amerike, pre svega. Amerika nikada nece dopustiti da neka druga zemlja bude njoj ravnopravna sila. Problem je u tome sto Amerika moze efektivno da minira Rusiju, ali Kinu ne moze. Postoji niza razloga za to.
A ono za saplitanje - pa Cecenija je dovoljan dokaz, a posle Ukrajine nemam nikakvih iluzija. Kako po pitanju ciljeva Amerike, tako i po mogucnostima Rusije. Dakle:
1) Amerika nece dozvoliti Rusiji da bude ravnopravan lider, pa cak ni da bude jaka prihvbatajuvi americko vodjstvo.
2) Rusija nema mogucnosti da se izbori za jaku samostalnu poziciju.
Jedino prihvatljivo resenje je delimicno prihvatanje kineskog vodjstva. Kazem delimicno jer ne trazim ja od Putina da naseli 100 miliona Kineza u Sibiru.
Uostalom, kineske rezerve su 500 milijardi, dakle cifre ne lazu.

I da kazem nesto o rusko-kineskim odnosima. Oni nisu bili sjajni, ali realno gledano, to je posledica ruske politike. Rusija je tamo vodila imperijalnu politiku, ruski komunisti su kasnije htel da kineskim daju direktive. Putin je takvu politiku odbacio.
Svet uopste, pa ni mi Sloveni, nema razloga da se plasi NR Kine. U XV veku Kinezi su odbili da stvaraju kolonijalnu imperiju iako su imali mogucnosti. Rec je o civilizaciji koja ne gleda na svet kao na mesto na kome treba drugima otimati.

p.s. U pravu si za ime, ali sta sada. Uostalom, vise mi se svidja ovako - Glas Sauronov :lol:
 
A koja je uloga Glasa Sauronovog :?:
Uloga u sirenju fleksibilnosti prema tokovima u svetu i odbacivanju predrasuda. Inace, ja trenutno pisem jedno delo koje je na tom tragu. Posluzio sam se trikom - iskoristio sam postojecu Tolkinovu subkreaciju i pisem neku vrstu nastavka Gospodara Prstenova, sada iz ugla naroda koji zive na Istoku ili Jugu 8)
Ovo ima veze sa temom, ali ne i sa podforumom, pa pogledajte vise o tome ovde:
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=66065

Ako ste procitali, mogli ste da vidite da nije rec samo o stranama sveta, vec i o identitetu drugog uopste. Da, takvo interesovanje jeste izazvano frustracijama, i ja to ne krijem. Pogledajte vise ovde:

http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?t=2715&sid=98f2e18e45b4054aad37967623effb18

I jos jedan citat:
Svet se razvija jedino u funkciji jeresi, u funkciji onoga što odbacuje sadašnjost, naoko postojanu i neoborivu. Samo jeretici otkrivaju nove elemente u naukama, umetnosti, društvenom životu. Samo su jeretici večni ferment života.
E. Zamjatin, Mi drugi
 

Back
Top