Roditelji me muce

Dovla

Elita
Poruka
16.644
Evo o cemu se radi. Imam sestru koja je sad prvi razred srednje. U osnovnoj je uvek bila jak vrlodobras i uvek je natezala oslican uspeh. E sad na polugodistu je imala dva keca iz strucnih predmeta. za raspust je svaki dan ucila predmete po rasporedu ucenja koji je morala da sastavi cim je donela knjizicu. Pred novu godinu ja sam otisao u Bosnu kod rodbine sa drugom sestrom i roditeljima a ona je ostala sama kuci. vratili smo se par dana pred novu godinu i opet 31. otisli kod tetke na docek a ona je ostala sama kuci. Vratili smo se oko 3-4, pa smo za Bozic isli opet u Bosnu gde je ona opet ostala sama, roditelji su se vratili a ja i druga sestra smo ostali do kraja raspusta. Za to vreme svaki dan je morala da nauci sve sto je po planu i uvece je bilo ispitivanje od strane roditelja (kada nas nije bilo par dana pitali su je vece kad dodjemo ono sto je trebala da nauci dok nismo bili). Navodno ona je sve te predmete naucila mama i tata su bili zadovoljni njenim znanjem kada su je ispitivali. Prosao je i raspust i mama i tata su joj dali mesec dana da se javlja i ispopravlja ocene iz prvog polugodista i isto tako su je terali da uci svaku novu lekciju koju su radili tog dana. Ona nije popravila ni jednu ocenu do sad kaze nece nastvnici da je pitaju kazu danas ucimo novo. Mama poludi i ode sad u petak u skolu da vidi o cemu se radi kad ima sta i da cuje. One se uopste nije javljala vec je vesto izbegavala da se javi cak su neki profesori prva dva tri casa pitali one koji su imali slabe na polugodistu. E sad u cemu je moj problem. Dobio sam zadatak da je sad ja kontrolisem i ispitujem i ako bude belaja ja sam odgovoran jer oni vise ne mogu da se bore s njom. Ona je veoma bezobrazna i nece da radi, da pita sta joj nije jasno... jos kad vidim da je na raspustu mogla sve da nauci i da perfektno zna onda mi bude jos teze jer znam da moze. Neki su govorili kao mozda je stidna plasljiva ili sta ja znam ali odgovorno tvrdim da nije tako jer ona sad zna u gradu toliko ljudi tj. toliko je komunikativna da nema nikog u gradu ko je ne zna preko ovog ili onog. Tako da sam ja sad na velikim mukama iz kojih mi nema spasa. :( :( :(
 
Ne znam sta da radim ali cini mi se da je problem u celoj generaciji. Dosao sam do 100% tacne informacije da je u mojoj skoli od 210 prvaka na polugodistu bilo nesto manje od 1200 slabih i da je svega desetak njih proslo bez slabih. :?
 
hej...
ja mislim da nije uopste fer sto si roditelji nametnuli takav zadatak... pa nisi joj ti roditelj, niti si ti duzan da nju vaspitavas, ili teras nesto da radi... Drugo je ako se sam ponudis...
A zasto se nije javljala... nemam pojma, i moje dve drugarice su imale dva keca na polugodju, i sad kad je krenula skola, njih dve prvo nisu dolazile prve dve nedelje, a posle su izbegavale te casove! zasto? ko ce ga znati! Mozda je tremaros kad je odgovaranje u pitanju... mozda se plasi da nece znati dovoljno i da nece dobiti dovoljno dobru ocenu, sa kojom ce zadovoljiti tvoje roditelje... Verovatno je to prisilno ucenje imalo neki los uticaj na nju...
Ne znam tacno na koju generaciju mislis, ali znam da je tacno to sto kazes... dobro, ne mozemo kriviti za sve roditelje ali za ovo nekim delom mozemo... Jer oni su ti koji ili previse popustaju, ili pogresne metode primenjuju u vaspitanju dece... nemam pojma... to je trebalo od malena usaditi, sto moj cale kaze "naviku za radom i organizacijom:" pa posle ne bi bilo problema! mada moj cale je... :twisted:
 
I ja kazem da nije posteno da ti prebacuju takvu obavezu!!! Mislim ne mozes ti da odgovaras krivicno zato sto ona nece da uci. Ok, da ti kazeu stisni malo sestro, ovo ono, ipak imate drugaciji odnos, znas kako to vec sve ide... Al' da ti budes odgovoran, to nema nigde!!!
Drugo sto se tice njenog (ne)truda... ne znam bash tacno, al' cini mi se da to oce u tim godinama. I ja sam do 6 osnovne bio primer doborg ucenika i onda su stvari iz raznih razloga krenule nizbrdo. Jesam ja do kraja izvukao odlican prosek, al' na misice. Zato kad sam dosao u gim. u kojoj je bilo vece rasulo, nadrkani, umisljeni, sadisticki nastrojeni profesori onda mi je sve puklo, nisam imao zivaca da se borim i zadovoljio se dobrim prosekom! A konkretno na sta mislim, imali smo jednu lujku iz hemije, koja je predavala boli glava, ali zato kad te izvede na tablu i krene da te cedi bezmalo 30-40 min. ugasio si! Pogotovo kasnije, kad nam je trazila zaboravljena znanja iz predhodnih godina. Dobro su prolazili samo oni koji su u startu kupili dobre kredite, ostali... propast. Jedina sansa je bio kontrolni, na kome je bila stroga, ali prilicno realna. Tako da smo se tu izvlacili, a na tablu sam izlazio smoren unapred znajuci da sam ga ugasio!
Mislim da trud ucenika mnogo zavisi od stava profesora, ali mnooogooo! Sto je nazalost kod nas veliki problem i zato na kraju dobro prodju samo oni koji su jako samodisciplinovani i vredni (ne kazem da je to lose, ali malo ih je sa tolikom snagom i to nije stvar koja zavisi samo od vaspitanja nego mnogo i od same licnosti)
 
Znas kako, kad je ona smela da izadje pred razrednu (koja vazi za najstrozijeg profesora u celoj skoli) i da odgovara i da dobije 4 iz engleskog koji u osnovnoj nije imala mozda celu godinu kad se sve sabere. Cini mi se da je sve krenulo od generacije '87 koja je dobra ali je ipak znatno slabija od '86, pa je '88 i dalje dobra ali losija od '87 a mnooogo losija od '86 i tu dolazimo do '89 koja je znatno slabija od '88 jos losija od '87 a sa '86 ne smem ni da poredim. Pokusavam da shvatim zasto se svi ponasaju tako divljacki i neodgovorno oni su bili 3. razred osnovne za vreme bombardovanja tako da mi to ne izgleda kao neki razlog ali ne znam za cele te devedesete godine za vreme sankcija da nije to uticalo na njih da se tako ponasaju. Nemam pojma samo znam da sam gotov. E da ukinuli su joj trening, oduzeli mobilni, zabranili razgovore na fiksni bilo kakve prirode, izlaske ama bas bas sve i ona i dalje tako. Ne znam nisam pametan. :?
p.s. kada sam pisao o generacijama mislio sam na generacije uopste i svestan sam da uvek postoje izuzeci.
 
Meni to malo lici ko da ona tera sad roditeljima inat. Bolje bi im bilo da popuste, jer mi nesto govori da ona sigurno nece. Inace ce da upadnu u zacaran krug koji samo moze da je upropasti. Ocu reci moraju da promene pristup.
Inace to za generacije, ja sam '83 i imao sam tu cast da budem jedna od retkih generacija kojoj je svaka godina bila sve samo ne normalna. I za to vreme odgovorno tvrdim da sam svedok raspada skolskog sistema. Mnogi profesori, nastavnici i ucitelji su jednostavno izgubili kompas! Dok sa druge strane niko se nije ozbiljno potrudio da sredi sistem, svi su nesto jako vazno mudrovali... a sve to je preslo nama preko ledja, upropasceno je jedno 20-tak generacija od kojih nekih 6-7 totalno!!!
 
ja mislim da je najbolje da kazes roditeljimada njene ocene nisu tvoj problem i da ako hoce da je kontrolisu to rade sami jer ti nemas ni volje ni vremena...


a i mozes da im napomenes da od toga nema neke pomoci jer mozda ona bas tera inat...


ali,sve radi diplomatski,i bez suicidnih ideja :wink:
 
MinM_4Life:
hej...
ja mislim da nije uopste fer sto si roditelji nametnuli takav zadatak...

bash tako...to mene jakonervirea u skoli kada ti nastavnici stave neku propalicu(ne vredjam ti seju,kazem za ove koji su zaista blah :roll: u svakom pogledu)i kao "pokupice nesto dobro..."dovla ja bih mojima rekla da NECU i da je ja nisam RODILA i da se oni pobrinu za NJU!a ti saznaj od seje u cemu je prob...
 

Back
Top